Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji biodr

Moderator: Anirysova

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez Rucia » 2015-02-13, 10:38

ja się wymądrzam? no proszę Cię i kto to mówi :) sugerujesz że w Poliklinice UWM nie widzą jak robić zdjęcia RTG? no to zapraszam do Olsztyna na poszerzenie horyzontów :) a co do intuicji to tak masz rację i chyba nie jest to zła metoda bo ja znam najlepiej swoje psy, bacznie je obserwuję i tak jak one potrafią odczytać mój nastój tak ja wiem czy coś im dolega. Na sobotnim spotkaniu z dr. Kemilewem usłyszałam wiele mądrych słów ad KM oraz problemów ortopedycznych psów ale powiedział też jedną bardzo dla mnie ważną rzecz: Proszę się kierować intuicją!
Uwierz mi że sama byłam zaskoczona swoim uporem bo nikt oprócz mnie przez 2 tyg nie widział kulawizny u psa, już myślałam że mam jakąś paranoję :) Na RTG nic zero, a ja się uparłam i powiedziałam że mają robić w tylu płaszczyznach aż coś znajdą - na szczęście na 3 zdjęciu w końcu wylazło miejsce zapalenia i mała szczelina która oczywiście zarosła sama bo był to etap intensywnego wzrostu..może nie oszczędziłam sobie kasy ale psu na pewno bólu bo kilka dni na tab przeciwzapalnych zakończyło sprawę a ja mogłam spać spokojnie..od tego epizodu wiem że intuicją właściciela jest tak samo ważna jak wiedza kompetentnego weterynarza i tego się trzymam.
Oczywiście nie mam wieloletniego doświadczenia ale uważam że to nikogo nie dyskredytuje bo zdarza się tak że ktoś ma od kilku lat psy i tyle szczęścia że weta widywał wyłącznie na szczepieniach a druga osoba przeszła wiele chorób i siłą rzeczy zdobyła wiedzę i doświadczenie w tempie ekspresowym więc ocena tylko pod tym kontem może być błędne a ja z moim młodzieńcem przeszłam nie jedno i niestety dowiedziałam się więcej niż bym chciała wiedzieć to że nie rozpisują się w tym miejscu o każdym problemie z nim związanym, każdym antybiotyku podanym, każdej sytuacji w której byłam skołowana i bezradna bo trafiłam na konowała który chciał wyciągną ode mnie kasę nie znaczy że ich nie miałam, że już nie wspomnę że posiadanie jednego psa to nie jest to samo co posiadanie dwóch i więcej bo to jest inna bajka..moja bajka :) pokora przyda się nie tylko nam że tak powiem młodym stażem ale wszystkim bo żaden pies nie jest taki sam i żadna sytuacja nie jest identyczna więc ocenianie i szufladkowanie czy też piętnowanie kogokolwiek jest po prostu niesprawiedliwe...wystarczy wyrazić własną opinie na podstawie swoich doświadczeń i szanować że ktoś ma inna, po co takie przepychanki nie na temat? Ja czytam forum wiele się dowiedziałam i za to dziękuję ale to ja decyduję z czego i w jakiej sytuacji skorzystam i każdy ma do tego święte prawo :) dziękuję

alutka - to jest mój głos wspierający Ciebie :)
Avatar użytkownika
Rucia
 
Posty: 390
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-13, 11:36
Lokalizacja: Gągławki/Olsztyn
psy: Shira, Aragon, Vivien, Julka, Charmie DSPP
Hodowla: Shiragon FCI

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez saganka2 » 2015-02-13, 15:27

A może tak bez osobistych wtrętów? Wiedza można się wymieniać bez uwag ad personam. Dziękuję!
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez alutka » 2015-02-14, 13:50

Jesteśmy po przeswietleniu ,Nucia po zbadaniu przez pana doktora dostała głupiego jasia,a po uśnięciu zrobione zdjęcie,do którego długo psa układali,z prawym stawem jest bardzo dobrze ,z lewym trochę mniej,narazie preparaty wspomagające rozwój chrząstki i ćwiczenia za 6-8 tygodni kontrolne rtg.Z płytką ze zdjęciem byliśmy u naszej lekarki i ma podobne zdanie.Na kontrolę jak się uda pojedziemy do Wrocławia.aby poznać też opinie innego lekarza.Żadnych zabiegów na teraz nam nie proponowano.
alutka
 
Posty: 63
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-01-15, 17:52
Lokalizacja: Borki k/Opola
psy: Nutka Wermapola fci

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez aldonabak » 2015-02-14, 20:50

alutka napisał(a):Jesteśmy po przeswietleniu ,Nucia po zbadaniu przez pana doktora dostała głupiego jasia,a po uśnięciu zrobione zdjęcie,do którego długo psa układali,z prawym stawem jest bardzo dobrze ,z lewym trochę mniej,narazie preparaty wspomagające rozwój chrząstki i ćwiczenia za 6-8 tygodni kontrolne rtg.Z płytką ze zdjęciem byliśmy u naszej lekarki i ma podobne zdanie.Na kontrolę jak się uda pojedziemy do Wrocławia.aby poznać też opinie innego lekarza.Żadnych zabiegów na teraz nam nie proponowano.

Jakie ćwiczenia polecono - masz jakieś zdjęcia, wskazówki, broszurę? Czy może ćwiczenia z fizjoterapeutą?
aldonabak
 
Posty: 297
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-11, 20:33
psy: Berneński pasterski

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez alutka » 2015-02-15, 07:57

aldona mamy ćwiczyć na razie takie proste siadanie,ale w takiej pozycji na wprost (nuta siada półdupkiem) i z tego prostego siadu przechodzenie do leżenia (nasz leniwiec odjezdza tylkiem i już lezy).podobno to wzmacnia mięśnie i poprawia prawidłową postawę i ułożenie w okolicy bioder.
alutka
 
Posty: 63
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-01-15, 17:52
Lokalizacja: Borki k/Opola
psy: Nutka Wermapola fci

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez aldonabak » 2015-02-15, 12:42

alutka napisał(a):aldona mamy ćwiczyć na razie takie proste siadanie,ale w takiej pozycji na wprost (nuta siada półdupkiem) i z tego prostego siadu przechodzenie do leżenia (nasz leniwiec odjezdza tylkiem i już lezy).podobno to wzmacnia mięśnie i poprawia prawidłową postawę i ułożenie w okolicy bioder.

Rozumiem. Nasz Diego (z dysplazją) zawsze siadał jak księżniczka Anna na koniu. Do lar do pewnego czasu siadał prosto, ale teraz coraz częściej tak jak Diego. Jesteśmy po zdjęciu RTG, ale zostało delikatnie mówiąc spieprzone. Będziemy umawiać się z dr Siembiedą. Może z użyciem smaczków i ćwiczeniem komend damy radę wzmocnić mięśnie.
aldonabak
 
Posty: 297
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-11, 20:33
psy: Berneński pasterski

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez 2kreski » 2015-02-15, 21:09

Yyyyyyy, Coco od poczatku siada wlasnie tak bokiem, ale ktos pisal, ze to charakterystyczne dla szwajcarow <mysli>
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez kreska » 2015-02-16, 15:27

Rucia, ja nie mam po co poszerzac horyzontow u osoby , ktora wykanywala Ci badanie, bardziej polecilabym tej osobie wykonanie moze specjalizacji z czynnosci , ktorych sie podejmuje bo jak pomyslisz logicznie, gdyby takie badanie mialo sens to po co te wszystkie psy sa usypiane w celu wykonania badan na dysplazje <mysli>
Intuicja na polu zdrowotnym zazwyczaj dobrze dziala jak sie ma jakas wiedze w tej dziedzinie <tak>

alutka napisał(a):aldona mamy ćwiczyć na razie takie proste siadanie,ale w takiej pozycji na wprost (nuta siada półdupkiem) i z tego prostego siadu przechodzenie do leżenia (nasz leniwiec odjezdza tylkiem i już lezy).podobno to wzmacnia mięśnie i poprawia prawidłową postawę i ułożenie w okolicy bioder.

:shock:

Ten watek mnie coraz bardziej przeraza....serio <krzyk> wzmocnienie miesni to na biezni wodnej powinna cwiczyc a nie nauka siadania ...
Moje wszystkie psy siadaja na boku, na żabe lezy tylko Fibi , czasem Balus, Bibi i Łata zawsze z jedna nozka podkurczona i zadne nie ma dysplazji !Nigdy nie robilam zadnych specjalnych cwiczen wzmacniajacych miesnie, mlode w okresie intensywnego wzrostu dostawaly preparat na chrzestke ale bez substancji przeciwzapalnych i przeciwbolowych...i tylko dlatego ze karmie naturalnie i nie robię tego z dokladnoscia "aptekarska " w proporcjach skladnikow zywieniowych...

Tak wyglada prześwietlenie stawow u tego samego szczona, bernenczyka w wieku 4-6 miesiecy , dodam że prawidłowych..
obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez Shogun&Kama » 2015-02-16, 23:46

Moje też siadają bokiem, choć potrafią i na wprost, najwyraźniej jest im tak wygodniej, w końcu zadki są dość pokaźne ]:-> Żabki robią oba choć znacznie rzadziej niż za młodu ;)

Zalecone ćwiczenia dla Nutki wydają mi się hmm... ale ćwiczyć zawsze można, przecież to nie zaszkodzi <bezrady2>

Każdy chce dla swojego psiaka jak najlepiej, a to czy ktoś chce zrobić badanie takie i siakie w tym bądź innym wieku to jego decyzja, są tacy którzy zaufają swojemu wetowi bo wzbudza zaufanie lub znają go x lat i to zaufanie wypracował, są i tacy którzy z całych sił zdobędą większą wiedzę niż "ich" weci ;) itp itd ale wszystko się sprowadza do tego, że każdy samemu podejmuje decyzje jak dba o swojego psa i co jest według niego potrzebne, niezbędne czy przeciwnie zbędne, więc wydaje mi się, że dyskusja która się rozwinęła jest niepotrzebna, szczególnie, że suche fakty są podane na początku wątku i każdy ma możliwość się z nimi zapoznać <tak>
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Wczesna diagnostyka predyspozycji do rozwoju dysplazji b

Postprzez ali209 » 2015-02-17, 12:52

A propos zdjęć to na pierwszym jest złe ułożenie...

a co do ćwiczeń to my po daroplastyce też mamy zalecone wzmacnianie mięśni zadu - wet powiedział ,że spacery 3 razy po 30 min i ćwiczenia SIAD - WSTAŃ czyli coś to chyba daje - <tak>

poza tym suplementacja HMB

po operacji zaczął siadać i leżeć prosto , a im więcej ćwiczymy mięśnie zadu tym częściej leży na prosto...
Avatar użytkownika
ali209
 
Posty: 56
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-12-06, 12:53
psy: Bruno
Hodowla: Czandoria

Poprzednia strona

Powrót do - Normy badań

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość