Wyniki RTG stawów

Moderator: Anirysova

Postprzez Roxanka » 2007-02-14, 22:16

Roxa też czasami kuleje na prawą przednią łapę. Zdarza się to najczęściej latem kiedy jesteśmy na działce i ona dużo biega i zrywa się raptownie jak ją coś zdenerwuje. Szczególnie po dłuższym leżeniu i nagłym poderwaniu się, bo coś się dzieje za bramą.
W ub.roku też tak było przed wyjazdem do Szczyrku i nawet się zastanawiałam czy mamy jechać, żeby nie przeforsować łapy długimi wędrówkami w górach.
Ale okazało się, że spokojne spacery są wskazane i zaczęła chodzić normalnie - kulawizna przeszła. Zimą kiedy chodzimy raczej spokojnie i trochę mniej szalejemy problemu kulawizny nie widać. Nasz wet mówi, żeby nie ruszać w myśl zasady - jak nie swędzi, to nie drap. Jak dotąd się sprawdza.
Avatar użytkownika
Roxanka
 
Posty: 2938
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-01, 23:25
Lokalizacja: Warszawa
psy: TUNDRA Maltabar [']

Postprzez Ania od Berena » 2007-02-15, 09:20

Ania Gd napisał(a):Przepisy mówią, że pies ma być zbadany w wieku 18 m-cy i koniec.
.


Aniu tu się mylisz - psa można badać OD 18 mca. Moim zdaniem lepiej jest zrobić prześwietlenie do rodowodu odrobinę później- wspomniany już Siembieda.
Ja też nie jestem zwolennikiem ingerencji chirurgicznych itd- niestety u nas w kraju jest tak że z operowanych psów "na dysplazję" pewnie tego zabiegu potrzebował 1 na 10 :cry:
Bardzo sobie cenię zdanie dr Janickiego - wypowiada się na forum dysplazji- naprawdę polecam przeczytanie tego co pisze.
Avatar użytkownika
Ania od Berena
 
Posty: 1249
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 19:45
Lokalizacja: Wrocław i okolice
psy: Beren(*),Luthien(*),Yuki (*)Yato(*), Milka, Malina

Postprzez Ania Gd » 2007-02-15, 11:00

Aniu - nie mylę się
ależ dla mnie oczywiste jest że jeżeli piszę "w wieku 18 m-cy"
to oznacza "pełne 18 m-cy"
"skończone 18 m-cy"
:mrgreen:
a jeśli już chodzi o precyzję wypowiedzi to zobacz:
psa można badać OD 18 mca

nieprawda - psa można badać kiedy chcesz
tylko po co
ZK uznaje wyniki badań wykonane psu po osiągnięciu przez niego pełnych 18 m-cy
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Postprzez Halina » 2007-02-20, 14:53

ZK uznaje wyniki badań wykonane psu po osiągnięciu przez niego pełnych 18 m-cy


ZK uznaje wyniki badań wykonane psu po osiągnięciu przez psa conajmniej 15 miesięcy. Chyba, że coś się ostatnio zmieniło.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Postprzez Ania Gd » 2007-02-20, 15:24

Halinko
a gdzie to jest napisane ?

W Regulaminie jest :
"1. Do hodowli dopuszcza się sukę na podstawie adnotacji w rodowodzie i Karcie Sztywnej „SUKA HODOWLANA”, dokonanej przez Kierownika Sekcji lub Przewodniczącego Oddziałowej Komisji Hodowlanej, potwierdzonej imienną pieczęcią, podpisem, pieczęcią Oddziału oraz datą. Suka nabywa uprawnienia hodowlane w momencie dokonania takiego wpisu. Warunkiem uzyskania wyżej wymienionego wpisu jest spełnienie poniższych oraz innych, zatwierdzonych przez Zarząd Główny wymogów, stanowiących załącznik do niniejszego regulaminu:

a) jest zarejestrowana w Związku oraz wpisana do Polskiej Księgi Rodowodowej (PKR) lub Księgi Wstępnej (KW),

b) ukończyła 18 miesięcy, z wyjątkiem ras wymienionych w § 10 pkt. 2,

c) uzyskała, po ukończeniu 15 miesięcy, w dowolnej klasie, od co najmniej dwóch sędziów, trzy oceny doskonałe lub bardzo dobre, w tym jedną na wystawie międzynarodowej lub klubowej."
........
Mi w Oddziale powiedzieli że prześwietlenie stawów mam Pompeji zrobić po ukończeniu 18 m-cy. Pamiętam dobrze, bo Pompeja urodziła się 22 lutego więc 18 m-cy skończyła 22 sierpnia i od razu na początku września robiliśmy prześwietlenia.
POMPEJA jest na szczęście CAŁKOWICIE WOLNA OD DYSPLAZJI BIODROWEJ I ŁOKCIOWEJ więc to niczego nie zmienia.
Niemniej jednak chciałabym wiedzieć.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Postprzez Halina » 2007-02-20, 17:37

Ja się pytałam w moim oddziale i mi powiedziano, że musi mieć ukończone minimum 15 miesięcy do badania rtg stawów. Mniej więcej w tym też wieku robiłam Borze badania. A pytałam się jakiś tydzień temu czy się coś pod tym względem zmieniło sugerując się właśnie tym, że pisałaś o 18 miesiącach. Były akurat chyba wszystkie osoby z komisji hodowlanej (czy coś takiego), posprawdzali jeszcze w papierach i stwierdzili, że zmian nie było i jest tak jak poprzednio czyli 15 miesięcy do badania. Natomiast aby suka otrzymała statut suki hodowlanej musi oczywiście ukończyć 18 miesięcy.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Postprzez Ania Gd » 2007-02-20, 18:00

MARGO !!!!
Pomocy ! Ty znasz się chyba na tym najlepiej.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Postprzez Magda » 2007-02-20, 18:26

W regulaminach hodowlanych ja również nie znalazłam dolnej granicy wieku.
Ale kiedy prześwietlaliśmy Bastka (miał skończone 20 miesięcy ;-) ), przed nami był huski (15 miesięczny) i on również otrzymał wpis do rodowodu.
Avatar użytkownika
Magda
 
Posty: 3392
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:35
Lokalizacja: woj.łódzkie

Postprzez Ania od Berena » 2007-02-21, 07:15

Magda napisał(a):W regulaminach hodowlanych ja również nie znalazłam dolnej granicy wieku.

O kurcze.
Jeśli nie ma dolnej granicy wieku to czy teoretycznie można prześwietlić 3-mcznego psa i zarządać wpisu do rodowodu???
Jak rozmawiałam z Siembiedą to powiedział że najwcześniej przyjść po 18 mcu, ale lepiej troszkę później- oczywiście chodzi o RTG robione do papierów.
Avatar użytkownika
Ania od Berena
 
Posty: 1249
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 19:45
Lokalizacja: Wrocław i okolice
psy: Beren(*),Luthien(*),Yuki (*)Yato(*), Milka, Malina

Postprzez Magda » 2007-02-21, 08:24

Ania, my prześwietlaliśmy u Siembiedy właśnie :-?
Avatar użytkownika
Magda
 
Posty: 3392
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:35
Lokalizacja: woj.łódzkie

Postprzez Cefreud » 2007-02-21, 08:57

czyli jednak tak jak mowiłam-im później tym lepiej :-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Ewa » 2007-02-21, 11:32

Właśnie czytam wątek i się nieco zmartwiłam :-( To ile w końcu ma mieć pies miesięcy żeby go prześwietlić?Jak ja dzwoniłam żeby się umówić na prześwietlenie z wpisem do rodowodu, to dr. Golec powiedział,że wystarczy jak pies skończy rok, pytałam się dwa razy.A myśmy prześwietlili 10 dni przed skończeniem 18 miesięcy. Czy to się nie liczy dla związku?Wynik mamy dobry :-)
Ewa
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Cefreud » 2007-02-21, 12:35

dla ZK liczy :-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Barbapapa » 2007-02-22, 21:09

Mam na piśmie odpowiedź ZK że nie nie ma dolnej granicy wieku dla Bernoli ,żeby badanie było honorowane, ale normalny rozsądny lekarz ( można znaleść) wpisze do rodowodu wynik badania powyżej 15 miesiąca. Ja dysponuję wpisem od uprawnionego lekarza psa który miał 9 miesięcy; i dodam że nie byłam wyjątkiem. ZK o tym lekarzu wie i nic nie zrobi. Wiem to po przeprowadzonych rozmowach w ZK.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez Gość » 2007-02-22, 23:53

Mam pytanie, czy moglibyście polecić jakąś dobrą lecznicę weterynaryjną, która posiada cyfrowy aparat RTG w województwie śląskim?? i wykonuje badania w kierunku dysplazji??
Gość
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Gość » 2007-02-23, 20:12

Chyba tylko na Akademi we Wrocławiu mają i tam też przeswietlenia robi dr Siembieda.
Gość
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Gość » 2007-02-23, 22:34

Dziękuje bardzo za odpowiedz ;-) ,chyba tak zrobię i pojadę do wrocka będzie najpewniej i zaraz wpis do rodowodu.
Gość
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Ania od Berena » 2007-04-19, 07:08

A ja znalazłam na Vetserwisie " ani nie ma konieczności przeprowadzania go po ukończeniu przez psa 2 roku życia, choć dopiero w tym wieku można z całą pewnością powiedzieć, czy pies jest wolny od dysplazji. Jest to błędne podejście ponieważ RTG wykonane u psa 1,5 rocznego może dać wynik fałszywie ujemny i umożliwia wejście do hodowli psa, który cierpi na dysplazję.
Dlatego zdaniem autorów każdy rasowy pies, który ma być wprowadzony do hodowli, powinien mieć wykonane badanie RTG stawów biodrowych po ukończeniu 2 roku życia,"
Avatar użytkownika
Ania od Berena
 
Posty: 1249
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 19:45
Lokalizacja: Wrocław i okolice
psy: Beren(*),Luthien(*),Yuki (*)Yato(*), Milka, Malina

Postprzez Ania Gd » 2007-04-19, 12:52

Aniu
jestem pewna że Ci nieliczni i wysokiej klasy weterynarze-specjaliści, którzy jako jedyni w Polsce są upoważnieni do wystawiania zaświadczeń o desplazji, potrafią ją rozpoznać u psa w wieku 15 m-cy.
A Ci pozostali to albo nie potrafią zrobić dobrego zdjęcia, albo widzą na nim rzeczy których nie ma, albo wręcz przeciwnie - nie widzą nic.
I nawet jak pies skończy 2 lata to i tak nic to nie zmieni.
A im mniej potrafią tym więcej gadają o swoich "kwalifikacjach".
I taka jest prawda.
Niestety, dane mi było poznać dosyć gruntownie to środowisko
i mówię to na podstawie własnych obserwacji.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Postprzez Aga-2 » 2007-04-19, 13:46

No, więc jak zwykle punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Lekarzom zależy na kasie, więc niektórzy wbijają w rodowód wyniki prześwietlenia psa 9-cio miesięcznego. Hodowcom zależy na jak najszybszym uzyskaniu przez sukę statusu hodowlanego, a przez psa - reproduktora, więc też robią prześwietlenia jak najszybciej. Zwłaszcza, że z wiekiem może się pojawić dysplazja nabyta, więc im szybciej tym lepiej. ZK niby wytyczne ma, ale właściwie niesprecyzowane, a nawet jeśli sprecyzowane gdzieś są, to i tak nie egzekwowane. Zostaje jeden dr Siembieda, ze swoim twierdzeniem, że całkowite wykluczenie dysplazji można potwierdzić u psa co najmniej dwuletniego. No, cóż dr Siembieda jest sławą na całą Polskę. Pewnie pacjentów mu nie brakuje, więc stać go na rzetelność.
My Asty przez czyste lenistwo jeszcze nie prześwietlaliśmy, a już parę dni temu skończyła całe dwa lata! A, nie spieszy nam się.... szczeniąt na razie nie planujemy.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Normy badań

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość