Ilośc pokarmu dziennie

Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez Rison » 2007-06-21, 16:07

Witam na forum.

Ostatnio pomyślałem, że sprawię sobie psa. Jedyny piesek jaki mi się podoba to Berneński Pies Pasterski. Czytałem już o nich dużo i spełniam wszystkie warunki potrzebne do jego hodowli. Jedynie nie wiem ile jedzenia potrzebuje dziennie, czym go karmić oraz ile razy dziennie. Ile kosztuje dzienne utrzymanie?
Rison
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-21, 16:03
Lokalizacja: Wisznice

Postprzez Poker » 2007-06-21, 18:48

Miesięcznie na jedzenie zdrowego, dorosłego psa wydaję ok. 250 zł
14 -15 kg dobrej! suchej karmy + przegryzki gotowane ( ogony, kurze łapy, nogi wieprzowe, kości cielęce, mięcho do gotowanych posiłków, warzywa, ser biały, jaja)

gdy zachoruje wydaję wiecej :-(

jeśli chodzi o ilość jedzenia to modyfikuję ( zwykle zwiększam) dawki zalecane przez producenta karmy, zaś dzienną! dawkę w chwili obecnej dzielę na dwie porcje ( zimą dzielę na trzy porcje)

mój pies to samiec, 3 lata, 50 kg wagi czyli juz wyrośnięty bern

przejrzyj proszę inne, juz powstałe tematy, odnośnie żywienia szczeniąt i karm, będziesz miał komplet informacji, bo są różne modele karmienia ( nie tylko suche karmy jak mój)
i inaczej się karmi psiura w zależności od wieku
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Postprzez Rison » 2007-06-21, 20:27

A mógłbyś dać jakiś link? Bo nie za bardzo jestem zorientowany na forum.
Rison
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-21, 16:03
Lokalizacja: Wisznice

Postprzez Cefreud » 2007-06-21, 22:01

http://www.szwajcary.com/viewtopic.php?t=109

Tu masz o suchej.Na drugiej stronie w wątku zdrowie masz tematy o wzroście i wadze oraz o karmieniu gotowanym oraz Barfie.

Ja karmie mieszanym systemem.Suche,gotowane lub surowe ;-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez Rison » 2007-07-15, 11:45

A ile dziennie powinien dostawać młody pies? 2 miesiące nie długo skończy. Ile w sumie powinien dostawać karmy?
Rison
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-21, 16:03
Lokalizacja: Wisznice

Postprzez Koko » 2007-07-20, 13:42

Przy okazji ja mam pytanie - ile dorosły berni może zjeść na 1 raz?
Pytanie może dziwne, ale Koko ma taki apetyt, że może zjeść wiadro
żarcia i jeszcze by chciała... Trochę przesadziłem, ale po obfitym posiłku
gdy widzi jakieś "niezagospodarowane" żarełko to nie odejdzie na krok
i kombinuje jak się do niego dorwać. ;-)
Tylko patyczkami lub obietnicą spaceru na łąkę daje się ją odciągnąć z kuchni. :->

Ile Wasze berny zdołały zjeść maksymalnie jak miały taką okazję, a nie pękły?
Avatar użytkownika
Koko
 
Posty: 628
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 01:54
Lokalizacja: Grudna/Poznań
psy: [*] Elita Czereda Kusego ♀

Postprzez Glonek » 2007-07-20, 13:54

DUUUUUŻŻŻŻŻŻŻŻOOOOO! A nawet bardzo dużo. Bublasta dwa razy dorwała się do niedokładnie zamkniętego wiadra. I jednorazowo zjadła około 3-4 kg suchej karmy. Po takim eksperymencie trafia do kibla/karceru przywiązana do szafki na 24 h. Z minimalnymi ale w miarę częstymi porcjami picia i dodatkowo minimum trzy dni głodówki. Ale ja mam dość takich eksperymentów. Bo stres jest duży.
Avatar użytkownika
Glonek
 
Posty: 150
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 10:44
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Zuzanda » 2007-07-20, 14:04

U mnie tylko raz było niekontrolowane Wielkie Żarcie - czyli 8 miesieczna Laponia zjadla 2,6 kg zmrożonej mielonej wołowiny , nie wiem czy zjadłaby wiecej, tyle było i nie zostało nic.
Efekt - wyglądała jak ciężarna na drugi dzień zrobila 3 monstrualne , normalne kupy i to wszystko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez Rison » 2007-07-20, 14:59

A mały w końcu ile je?
Rison
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-21, 16:03
Lokalizacja: Wisznice

Postprzez Zuzanda » 2007-07-20, 15:04

Rison napisał(a):A mały w końcu ile je?

Jeśli karmisz karma gotowa trzeba przeczytać dawkedzienną na opakowaniu dla takiego psa - czyli sprawdzic waga docelowa i aktualny wiek - i dzielic tę porcje na 3-4 razy.
Z gotowanym trudniej opisać ja to robie na wyczucie ale okolo 100- 150g x 3-4 dziennie jedzenie urozmaicone
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez Koko » 2007-07-20, 16:48

Rison napisał(a):A mały w końcu ile je?

Koko jak była mała jadła 3 razy dziennie w misce, która miała objętość około 0.5 litra.
Znalazłem taką fotkę (miała wtedy 3 miesiące):

Obrazek

W misce było żarełko składające się głównie z ryżu (makaronu nie lubiła od dziecka), warzyw (marchew, pietruszka, seler, buraki, brokuł, pomidor, papryka...), mięska kurzego, indyczego albo wołowego wraz z chrząstkami, główkami kości i ścięgnami, oraz dodatków typu siemię lniane, oliwa, pestki dyni (dobre na robale), ziarna słonecznika, płatki owsiane, jogurt, siekana sałata, skórki od chleba i co tylko wpadło w ręce. Od czasu do czasu jajko, biały ser.
Wyglądało to mniej więcej tak:

Obrazek

Jak widziałem, że tyje to zmniejszałem dawkę, i odwrotnie. Od czasu takiego pokarmu nie miała ANI RAZU rozwolnienia.

Teraz zjada 2 porcje (8-9 rano i 17-19 wieczorem) i ma się dobrze. Waga stała, wygląd doskonały, sierść wzorcowa.
Każdy kto ją widzi o tym mówi.

Podsumowując - nie przesadzać w żadną ze stron i kontrolować wagę. Reszta przyjdzie sama.

Acha, Koko to mój pierwszy pies w życiu, znaczy taki osobisty. Za to najlepszy pod Słońcem. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Koko
 
Posty: 628
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 01:54
Lokalizacja: Grudna/Poznań
psy: [*] Elita Czereda Kusego ♀

Postprzez Rison » 2007-07-20, 17:22

Dzięki za odpowiedź w końcu nie będę miał wyrzutów co do karmienia. Zastanawia mnie jedna rzecz, dlaczego wszędzie gdzie czytałem o jedzeniu dla berna nie było nic o wieprzowinie?

A jeszcze jedna sprawa. W jaki sposób ważycie psa?
Rison
 
Posty: 36
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-21, 16:03
Lokalizacja: Wisznice

Postprzez Marszal » 2007-07-20, 17:30

jeśli piesio jeszcze mały i się mieści na rękach to najpierw zważ się sam a potem stań na wadze z maluchem i gotowe :-D
A dorosłego Berna najlepiej ważyć u weta na specjalnej wadze dla zwierząt.
Avatar użytkownika
Marszal
 
Posty: 1450
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 13:40
Lokalizacja: Wołomin k/Warszawy
psy: Maks

Postprzez Koko » 2007-07-20, 17:31

Rison napisał(a):nie było nic o wieprzowinie?

Bo jest za tłusta, a bywa szkodliwa. Np wątroba świnki nie jest najlepszą strawą dla nikogo.

Rison napisał(a):A jeszcze jedna sprawa. W jaki sposób ważycie psa?

Koko chodzi do weta po sąsiedzku (jak jest w Poznaniu) gdzie jest waga elektroniczna w podłodze.

Ponieważ generalnie nie lubimy wetów (zwłaszcza Koko) wpada tam biegiem, siada na wadze
i patrzy swymi oczętami na moją reakcję, po czym czmycha do drzwi jak widzi, że ja już wiem...

Pytanie skąd ona to wie?... :shock:
Ostatnio edytowano 2007-07-20, 18:25 przez Koko, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Koko
 
Posty: 628
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 01:54
Lokalizacja: Grudna/Poznań
psy: [*] Elita Czereda Kusego ♀

Postprzez Barbapapa » 2007-07-20, 17:38

Moje psiaki są na BARF'ie. Przewidziana porcja dzienna ( jedzą dwa razy dziennie) w tej djecie wynosi 2-3% wagi psa. Moje jedno psisko nie przekroczyć 2% (tyje natychmiast), drugie psisko mógłoby zjeść i 3% ale nie dostaje.
Jeśli chodzi o ilość nie kontrolowaną, to Anubek zjadł kilka kilo ryżu suchego ( nie przyszło mi do głowy że szczyl się połaszczy)- efekt "wyszlaczkowane" całe mieszkanie do ok. 1m wysokości i odświerzanie tego efektu przez kilka dni. W drugim przypadku po zjedzeniu olbrzymiej ilości kości różnej świerzości ( było to w gościach, tuż przed wystawą) przez dobę co 0,5-1 h wychodziła z bardzo "ciężarnego psa" bardzo duża kupa. Z tego co pamiętam głodówkę zrobiłam, ale pies nie miał zahamowań do bieżącej konsumpcji.

A jesli chodzi o wieprzowinę, to nie podaje jej się, ponieważ wieprzowina surowa czy niedogotowana może być zabójcza dla psa. Mięso wieprzowe na terenie Europy Śr-Wsch może zawierać czynnik wywołujący chorobę Auyeszki - śmiertelną dla psów, a neutralną dla ludzi. I dlatego mięsa wieprzowego pod tym kątem się nie bada.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez aggie » 2015-02-10, 23:19

Wracam do baaardzo starego wątku, bo nie widzę sensu zakładać kolejnego nowego :]

Otóż mam zagwozdkę- od paru dni wprowadziłam maluchowi jeden posiłek gotowany (za radami bardziej doświadczonych forumowiczów) i zastanawiam się czy dobrze- rano i wieczorem Manio dostaje suchą karmę w sumie 2/3 dziennej dawki, natomiast obiadek gotowany to ok. 1% jego obecnej wagi (czyli 1/3 z dziennego zapotrzebowania na gotowane, wg. moich wyliczeń ;) ). Nie wiem czy ten "obiadek" nie jest za mały i czy zachowuję właściwe proporcje?? Dodam, że kompozycja gotowanego to ok. 1:1:1.
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez Anna Rozalska » 2015-02-11, 10:07

W jakim wieku jest szczeniak? bo do pół roku powinien jeść 4 razy dziennie. Ja swoje psy karmię jedzeniem mieszanym. Lamia jako szczeniak jadła rano serek lub kaszkę Bobowita, na drugie śniadanie 1/4 porcji dziennej chrupek, na obiad mięsko gotowane lub surową wołowinę z ryżem i warzywami w ilości 1/4 i wieczorem tez 1/4 porcji chrupek.Przy takim karmieniu wyrosła na piękną, dużą sunię.
Teraz Inzaghiego od szczeniaka też tak karmię i bardzo ładnie przybiera na wadze.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez aggie » 2015-02-11, 21:22

Maniut ma już prawie 6 miesięcy i dostaje 3 posiłki dziennie- 2x suszki i 1x gotowane.

Niemniej, o co mi chodziło- jak mam "dopasować" ilość tej gotowanej porcji? W tej chwili założyłam sobie, że logicznym będzie, jak maluch będzie dostawał 1/3 z tego, co dziennie by mu przysługiwało (np. dziennie powinien dostać w sumie 600g, a ja podaję 1/3 z tego w tym gotowanym posiłku).
I nie wiem, czy to jest wystarczająco dużo :?:

I co jeszcze mnie zastanawia a propos gotowania- czy mogę w jednym posiłku łączyć np. ugotowany ryż, ugotowane warzywa i surowe mięso/ryba?
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez Anna Rozalska » 2015-02-12, 09:50

Oczywiście, że tak. Podam Ci na przykładzie. Szczeniak je 600 gr. karmy dziennie. Powiedzmy, zw w wieku 6 miesięcy waży 30 kg. Ja podawałam tak. Na śniadanie gotowane mięso lub mieloną surową wołowinę w ilości 1/2 wagi szczeniaka czyli 15 dkg. plus torebka ryżu i 15 dkg warzyw. Po południu 200 gr. karmy i wieczorem 200 gr. karmy. Oprócz mięsa zamiennie na śniadanie 300 gr. serka białego z żółtkiem, tuńczyka w oleju z ryżem lub jajko na miękko z bułeczką z masłem. Inzaghi ma już 12 miesięcy, waży 42 kg. czyli podaję 20 dkg mięsa na jeden posiłek plus 15 dkg ryżu i tyle samo warzyw. Dawka chrupek dla 12 miesięcznego psiaka w Belcando to 500 gr. na dzień, więc po południu dostaje 12dkg i wieczorem też 12 dkg. Oczywiście w ciągu dnia tez dostaje przysmaki, codziennie banana bo je uwielbia albo marchewkę czy jabłko. Raz w tygodniu kostka cielęca. Nie wspomnę o suplementach na stawy czy witaminach, które podaję przez 6 tygodni, potem przerwa.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Ilośc pokarmu dziennie

Postprzez Ella » 2015-02-15, 18:24

aggie napisał(a):
I co jeszcze mnie zastanawia a propos gotowania- czy mogę w jednym posiłku łączyć np. ugotowany ryż, ugotowane warzywa i surowe mięso/ryba?


Oczywiście,że możesz <tak>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Następna strona

Powrót do Jedzenie domowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość