Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywieniu

Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywieniu

Postprzez Hekate » 2008-11-11, 01:01

artkuł przekopiowany z dogomanii

"Załączam bardzo ciekawy artykuł, znaleziony na stronach serwisu VETOPEDIA proszę o przestudiowanie i wyciągnięcie wniosków.

Czego powinniśmy szukać w karmie?
Mięsa, mięsa i jeszcze raz mięsa. Koty i psy są mięsożercami i ich dieta musi opierać się na mięsie. Nie mają rozwiniętej potrzeby jedzenia węglowodanów. W karmach dla zwierząt możemy znaleźć zboża ponieważ są tańsze niż produkty mięsne i utrzymują zmielone części razem, a nie dlatego, że są odpowiednim pożywieniem dla zwierząt mięsożernych.

Mięso i tłuszcze powinny być identyfikowalne przez gatunek. Jeśli nie jest on określony, jakość mięsa także nie może być określona. Należy unikać produktów, w których znajduje się niezidentyfikowane: „mięso, „zwierzęta” czy „drób”.

Należy unikać produktów, które zawierają dużo mączki roślinnej – są to pokarmowe wypełniacze. Jeśli karma ma zawierać zboża, musimy zadbać o to, by były to pełne ziarna.

Wszystkie owoce i warzywa podwyższają jakość, szczególnie jeśli zastępują zboża w karmie.

Składniki mineralne są również bardzo potrzebne – jednak trzeba mieć na uwadze to, że jedzenie musi zawierać dużą ilość mięsa, którego minerały nie są w stanie zastąpić.

Czego należy unikać?
Strzec się powinniśmy przed karmami zawierającymi:

• produkty nieznanego pochodzenia, nie posiadającymi bliżej określonych nazw, np.: „zwierzęta”, „drób”;
• sztuczne barwniki, substancje słodzące, konserwanty – zwłaszcza te, które uważane są za rakotwórcze lub są zakazane do stosowania w ludzkim pożywieniu; w karmie dla psów są to zazwyczaj BHT, BHA, Ethoxyquin, Galusan propylu (Propyl Gallate). Niektóre składniki, zwłaszcza produkty rybne, mogą zawierać sztuczne konserwanty, których nie ma w tabelce – jeśli nie są dodane przez wytwórcę, nie jest wymagane umieszczanie ich na liście. Z tego właśnie względu powinniśmy szukać zapewnienia zamieszczonego przez producentów o używaniu jedynie ryb oceanicznych, które nie zawierają sztucznych konserwantów,
• mięso i tłuszcze nieznanego pochodzenia – może to być dosłownie wszystko i z całą pewnością będzie miało bardzo słabą jakość.

Rozdzielanie

Rozdzielanie jest pospolitym działaniem stosowanym przez producentów na nalepkach i należy się go wystrzegać. Składniki karmy są wyszczególnione zazwyczaj w kolejności ich wagi – najcięższe, czyli te, które tworzą największą część jedzenia, są wymienione jako pierwsze.

Z rozdzielaniem spotykamy się wtedy, gdy producent wymienia różne elementy tego samego składnika i rozdziela je, np.: kurczak i mączka z kurczaka są produktami pochodzącymi z kurczaka; ryż biały, brązowy, otręby ryżowe, mączka ryżowa – to części tego samego składnika, czyli ryżu.

Zasadniczym powodem stosowania rozdzielania jest lepszy wygląd listy składników. Na przykład gdy udział ryżu w karmie jest bardzo duży, producent może rozdzielić jego składniki. W ten sposób produkty mięsne znajdą się na 1 miejscu, a następne składniki dotyczyć będą ryżu. Jednak w połączeniu będą one stanowiły ponad dwukrotną zawartość składników mięsnych.

Producenci nie zawsze ujawniają ilość składników, która znajduje się w pożywieniu, więc najlepiej będzie, jeśli ocenimy karmę patrząc na pozostałe podane informacje. Najlepiej jest to zrobić, łącząc wszystkie elementy tego samego składnika razem, ponieważ dzięki temu będziemy mogli oszacować, ile danego składnika znajduje się w karmie naprawdę.

Rozdzielanie może również służyć jako podniesienie wiarygodności w liczbę poszczególnie użytych składników. Jeśli na opakowaniu widać dwie formy tego samego mięsa (np. kurczak) na samej górze listy składników, możemy się spodziewać, że prawdziwa zawartość kurczaka w karmie będzie bardzo niska.

Nazwa „kurczak” znaczy świeżego kurczaka, który zawiera również wodę. Jest ona usuwana podczas procesu przygotowywania suchej karmy. Prawidłowe miejsce tego składnika powinno znajdować się więc o wiele niżej na liście. Ale jeśli była to pierwsza pozycja na liście, a następną stanowiła „mączka z kurczaka”, rozdzielenie pokazuje nam, że było tam wystarczająco mączki z kurczaka, by umieścić składnik jako pierwszy przed zbożami, których po połączeniu będzie znacznie więcej, niż produktu pochodzącego z kurczaka.

Bądźmy uważni, ponieważ nie tylko zboża czy inne składniki pochodzące od zboża mogą być rozdzielone i stanowić większość karmy. Oto inne przykłady:

1. Kurczak, mączka z kurczaka, indyk, mączka z indyka, brązowy ryż, tłuszcz z kurczaka...

Wygląda to wspaniale, nieprawdaż? Pierwsze cztery pozycje na liście stanowią składniki „mięsne”. I tylko jedno zboże. Jeśli odejmiemy od mnożnika zawartość wody (której jest około 80%) ze składników „kurczak” i „indyk” zobaczymy, że tak naprawdę powinny one być umiejscowione dużo niżej na liście. Bardziej prawdopodobny byłby zapis: mączka z kurczaka, mączka z indyka, brązowy ryż, tłuszcz z kurczaka, kurczak (bez wody), indyk (bez wody).

Czy nadal wygląda to tak wspaniale? Może nie aż tak bardzo, ale nadal jest bardzo dobrze. Pierwsze dwa składniki to nadal składniki mięsne, które pojawiają się także na dalszych pozycjach. Jest tylko jedno zboże w składzie karmy. Z tego względu powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę ilość mięsa w karmie jest bardzo niska.

2. Mączka z kurczaka, brązowy ryż, biały ryż, otręby ryżowe, jęczmień, tłuszcz z kurczaka...

Na pierwszy rzut oka wygląda to całkiem przyzwoicie. Pierwszy na liście składnik jest składnikiem mięsnym – w mącznej postaci, więc nie musimy odejmować od niego wody. Ale czy jest to naprawdę pierwszy składnik? Niestety, nie możemy być tego pewni. Jeśli połączymy ze sobą wszystkie formy ryżu, może okazać się, że przewyższają swoją zawartością zawartość mięsa z kurczaka. I tak najprawdopodobniej jest. Należy także zwrócić uwagę na fakt, że w karmie znajduje się także inne zboże – jęczmień. Niemożliwością jest więc, by zawartość mięsa w karmie była adekwatna do zawartości ryżu i jęczmienia.


Pomijając zwyczaj rozdzielania produktów, musimy również zwrócić uwagę na używanie w karmie wielu różnych składników zbożowych i połączyć je ze sobą, by sprawdzić prawdopodobną zawartość mięsa. Oto przykład:

Mączka z kurczaka, brązowy ryż, jęczmień, kasza owsiana, zmielona kukurydza, tłuszcz z kurczaka, mączka z pszenicy, mączka kukurydziana, mączka rybna, kasza...

Nie zachodzi tu żadne rozdzielanie, więc możemy przyjąć tą listę za prawdziwą. Jednak musimy zwrócić uwagę na całkowitą zawartość mięsa i zbóż. Pierwszym składnikiem może być mięso, jednak w tym przykładzie, bezpośrednio za nim, znajdują się cztery składniki zbóż, przed zawartością z kurczaka, po której znajdujemy jeszcze więcej zbożowych składników. Widzimy dalszy mięsny produkt (mączkę), jednak jest on dopiero na 9 pozycji. Jest bardzo prawdopodobne, że połączone składniki zbożowe znacznie przewyższają wagowo wszystkie składniki mięsne. Jest to karma ciężka zbożowo.

Większość producentów nie umieszcza na opakowaniach dokładnych proporcji składników, które wchodzą w skład karmy, więc dokonanie oceny będzie polegało na naszej wiedzy. Jeśli chodzi o gotową karmę, mądrzej będzie być bardziej sceptycznym, niż ślepo ufać entuzjastycznym reklamom w telewizji czy internecie.
Artykuł powstał dzięki uprzejmości: http://www.dogfoodanalysis.com "

chyba po raz pierwszy od jakiegoś czasu troche mi się rozjaśniło jak czytać skład karmy :-P
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie?

Postprzez izu » 2008-11-11, 01:30

Dobre! To mnie cieszy - w Koebersie jest 50% mięska :-)
Avatar użytkownika
izu
 
Posty: 988
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-01, 01:21
Lokalizacja: Dębiec k. Wielunia
psy: Łobuz(*)2001-2013 , Demi, Hiko(chin) i Szelma

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie?

Postprzez Hekate » 2008-11-11, 10:46

no niewiem Izu, podają że jest 50% świerzego mięsa czyli po wysuszeniu i przetworzeniu aż tak dużo już go nie pozostaje
znalazłam jeszcze amerykański ranking karm, przejrzyjcie zwłaszcza karmy ocenione 1 i 2 gwiazdkami, znajdziemy tam tak popularną u nas eucanube, royal cain, ale niewiem też dlaczego umieścili tam również bozite, bozite robur rozdzielili i dostała od 1 do 3 gwiazdek, wnioskują to po analizie skłądu no nic trzeba będzie wziąść słownik w ręke i odświerzyć angielski :-> Acanie natomiast dali 4 gwiazdki a jej serii Grasslands, Pacifica i Prairie Harvest już 5 gwiazdek :shock:
http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food ... .php/cat/1
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie?

Postprzez Szam » 2008-11-11, 11:17

Biomill ma 40-50% JUŻ USUSZONEGO mięsa (odwodnionego), więc bardzo dużo.

50% świeżego mięsa bardzo się zmniejsza po wysuszeniu.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie?

Postprzez Hekate » 2008-11-11, 11:24

z tego co wyczytałam to w świerzym mięsie jest ok 80% wody, czyli po wysuszeniu zostaje jakieś 20% :-/
co do wcześniej podanej listy,pozostaje jeszcze pytanie jak to się ma do naszego rynku, podobno nieraz składy tej samej karmy na rynku europejskim i amerykańskim się różnią :roll:
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie?

Postprzez Drixon » 2008-11-11, 11:49

szkoda że nie ma europejskiej takiej analizy - dla karm wg norm UE
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie?

Postprzez Cefreud » 2008-11-11, 19:38

kiedys gdzies wygrzebałam ranking duński gdzie eukanuba była niżej notowanan niż pedigree :roll:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywieniu

Postprzez Hekate » 2009-08-17, 11:14

według mnie świetny artykuł burzący opinię o karmach opartych na jagnięcinie i ryży jako hipoalergicznych
http://goldenretrievery.50webs.com/kathy.html
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie?

Postprzez Anirysova » 2010-03-17, 10:49

Cefreud napisał(a):kiedys gdzies wygrzebałam ranking duński gdzie eukanuba była niżej notowanan niż pedigree :roll:


Czyżby ten:

http://www.dobermann.pl/artykuly/karmy.htm

Ciekawe :roll:
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywieniu

Postprzez jarjarbinx » 2010-03-17, 13:54

Co prawda berna jeszcze nie mam (już w czerwcu :) ) więc nie wypowiem się w kwestii jakości konkretnych marek karm, ale mam kilka uwag ogólnych wynikających z mojego miejsca pracy (produkujemy jeden z dodatków wykorzystywanych w produkcji przez większość wiodących producentów):
1. "mięso" na etykiecie to nie mięso w potocznym rozumieniu tego słowa ale w większości (pewnie około 80-90%) zmielone odpady poubojowe (np. jelita),
2. warto inwestować w karmę jedynie do pewnego momentu, później płaci się za markę a nie lepszą jakość,
3. najwięcej "zdzierają" z klientów producenci karm tzw.weterynaryjnych - często zdarza się, że składniki tych karm nie różnią się niczym od zwykłych karm, są w większości sprzedawane w białych (a nie kolorowych) opakowaniach aby wywołać w kliencie odczucie kupna niemalże czegoś o właściwościach leczniczych; w większości są produkowane jedynie w jednym kształcie i kolorze; wszystko to sprawia, że ich produkcja w większości jest tańsza, a u weta musimy zapłacić za nie krocie.
To tak pokrótce. Ja na pewno będę karmić psiaka gotową karmą (choć nie będę inwestować w te najdroższe), bo nie mam doświadczenia i nie chcę popełnić błędu w bilansowaniu posiłku. Gdybym miała wiedzę w tej kwestii i możliwość codziennego samodzielnego przygotowywania posiłków psu na pewno zrezygnowałabym z karm gotowych. To trochę tak jak z mięsem i wędlinami w moim przypadku. Pracując, gdzie pracuję, zapomniałam o istnieniu parówek i pasztetów, a jak szynka to właściwie tylko od zaprzyjaźnionego gospodarza z własnego uboju :)
Avatar użytkownika
jarjarbinx
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-17, 15:03
Lokalizacja: Poznań/Gowarzewo
psy: "He is Fujin" z Deikowej Doliny

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywieniu

Postprzez Cefreud » 2010-03-17, 16:11

Ania-tak,to zestawienie
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez Hekate » 2010-05-04, 11:15

dodaje kolejne ciekawe linki na które natrafiłam w sieci
podstawy żywienia
trzynaście mitów
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez ZewKrwi » 2010-07-22, 11:03

Chciał bym pozwolić sobie na bezczelnego offtopa, by podpisać się pod postem jarjarbinx :mrgreen:

zwłaszcza w kwestii "mięsa" które jest najgorszej kategorii = gorzej przyswajane a dla większości ludzi zwyczajnie nie jest to już mięso :roll: (wiem to z własnych doświadczeń oraz kolegów ze studiów którzy pracują w tym profilu)

do tego normy żywienia ludzi i psów są różne = jakość produktów dla psów jest gorsza, bo dopuszcza składniki które w żywieniu ludzi są zabronione ponieważ mogą np. przyczyniać się do rozwoju raka

również wielokrotnie spotkałem się z opiniami że karmy na Polskę są gorsze niż na zachodnią Europę, sporo hodowców nie bawi się w suchą karmę kupowaną w Polsce tylko sprowadza ją z Niemiec nawet ze Stanów, czasem jest to kilku hodowców którzy robią większy transport

dlatego BARF, a jeśli nie to lepiej ściągać karmę z zachodu ot moje zdanie
ZewKrwi
 
Posty: 63
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-28, 12:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez Hekate » 2010-07-22, 11:37

a co z karmami np szwedzkimi które informują że ich mieso do nich dodawane spełnia normy dla ludzi?
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez Busola » 2010-07-22, 11:46

na karmę z USA bym uważała, tam (nie tylko dotyczy to psów) na potęgę używa sie produktów zbozowych modyfikowanych genetycznie - nie do końca przebadanych (z innej beczki: nasze zwierzęta gospodarskie równiez nie mają wielkiego wyboru - pasze zawierają głównie produkty GMO)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez jarjarbinx » 2010-07-22, 11:52

Zgadzam się. Poza tym w USA nie jest wymagana kontrola "post mortem" (czyli kontrola poubojowa), jak ma to miejsce w Europie. A, że żarełko dla psiaków składa się w dużej mierze ze składników pochodzenia zwierzęcego, istnieje większa szansa niż u nas, że trafi się coś np. z BSE.
Avatar użytkownika
jarjarbinx
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-17, 15:03
Lokalizacja: Poznań/Gowarzewo
psy: "He is Fujin" z Deikowej Doliny

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez Anirysova » 2010-07-22, 12:54

Hekate napisał(a):a co z karmami np szwedzkimi które informują że ich mieso do nich dodawane spełnia normy dla ludzi?

Tylko przeanalizuj skład tych szwedzkich karm, które są sprowadzane do Polski, co jest na pierwszym miejscu?
Pytałam naszych znajomych szwedzkich hodowców o trzy karmy dostępne u nas, Bozity i Magnussona w ogóle nie znają, o Husse coś tam słyszeli, ale nie polecają, tych dobrych karm nie spowadza się do Polski, bo musiałyby mieć takie ceny jak Biomil, na którego mało kogo stać :roll:
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez ZewKrwi » 2010-07-22, 14:12

Hekate napisał(a):a co z karmami np szwedzkimi które informują że ich mieso do nich dodawane spełnia normy dla ludzi?

Nie wiem jak jest w Szwecji, ale wystarczy że "włożysz" mięso wciąż niskiej jakość tylko już dopuszczone dla ludzi np. używane choć by w konserwach (tam jest z reguły mieszanka mięsa kilku kategorii zmielonych razem czyli odpadki produkcyjne no powiedzmy resztki :mrgreen: ale smaczne :lol: ) i masz karmę z mięsem dopuszczonym do produkcji w przemyśle żywienia ludzi, a jednocześnie wciąż mało wartościową, ale już ładnie brzmiącą :lol: i możesz się reklamować że mięso jest dopuszczone do żywienia ludzi, no na pewno jest to lepsze mięso ale BARFa tym nie przebijesz w mojej skromnej opinii. Mi osobiście nie to przeszkadza bo i ludzie świństwa jedzą sami nie wiedząc o tym, tylko to że do żywienia psów można używać składników które zostały zakazane w żywieniu ludzi bo zostały uznane za niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego w moim zdaniem jedzenie ludzkie (BARF) jakie damy psu jest od razu wyżej niż suche bo pewnych składników mu nie damy.

Busola napisał(a):na karmę z USA bym uważała

ja również ale wiem że robi to pewien stary hodowca i to już ładnych parę lat, chwali sobie i wiem również że kilku innych hodowców również od niego podkupuje tą karmę, z opinii jakie słyszałem taniej wychodzi i jest lepsza patrząc po psach niż kupiona w kraju (ale to tylko plotka nie próbowałem więc nie powiem nic więcej poza tym trzeba kupić na zapas większą ilość bo nikt się w 5kg nie bawi)

Nie trzeba szukać aż w stanach mam to w pamięci po prostu z tego powodu że jest to duża skala transportu karmy, w mniejszej ilości a dotycząca większej ilości hodowców jest myślę ściąganie karm z Niemiec, największą popularnością w moim odczuciu jest teraz ściąganie produktów Bewi Doga, ale na pewno nie tylko.



Uważam że rzeczywistość jest smutna Polska jest krajem B w Europie i trafiają do nas produkty gorszej jakości zaczynając od piwa :lol: czy kawy na karmie dla psów skończywszy. Dlatego myślę warto patrzyć na różne badania przez palce jeśli nie są robione u nas w kraju ponieważ często mowa o 2 różnych produktach w takim samym opakowaniu, ale to tylko moje osobiste zdanie. :->
ZewKrwi
 
Posty: 63
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-28, 12:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez jarjarbinx » 2010-07-22, 14:33

    do żywienia psów można używać składników które zostały zakazane w żywieniu ludzi bo zostały uznane za niebezpieczne dla naszego zdrowia

Nie zgadzam się z tym kompletnie. Jak już pisałam "mięsko" w karmie mokrej pochodzi z odpadów poubojowych. Zgodnie z prawem ubite sztuki, co do których badania wypadły niepomyślnie, są wysyłane do utylizacji. Nic z tego nie trafia do żywienia zwierząt. Odpady wykorzystywane w produkcji karm muszą przejść te same badania, które przechodzą te dla produkcji żywności dla ludzi. Różnica tkwi jedynie w sposobie ich zbierania i transportu (trochę mniejsze wymagania higieniczne, chociaż niewiele).
To, co się da (np. wątroby czy nerki) jest wykorzystywane do produkcji konserw, pasztetów i parówek (tutaj jest większa wartość dodana dla producenta), a to, co się nie nadaje (ze względów technologicznych, a nie dlatego, że nie przeszło badań) w karmie. To w przypadku tanich karm. Przy karmach droższych producenta stać aby kupić również te produkty wykorzystywane w żywieniu ludzi (np.wątroby).
Co do mięsa deklarowanego przez producenta jako zdatne do spożycia przez ludzi: nie łudźcie się, że jest to świeża szyneczka. Jest to masa odkostniona. Owszem, spożywana przez ludzi, na przykład w postaci hamburgerów w fast foodach :-) Widziałam produkcję tego "czegoś" i od tej pory nie zjadłam hamburgera ;-)
Avatar użytkownika
jarjarbinx
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-17, 15:03
Lokalizacja: Poznań/Gowarzewo
psy: "He is Fujin" z Deikowej Doliny

Re: Czego powinniśmy szukać w karmie? i inne artykuły o żywi

Postprzez ZewKrwi » 2010-07-22, 14:57

tylko to że do żywienia psów można używać składników które zostały zakazane w żywieniu ludzi bo zostały uznane za niebezpieczne dla naszego zdrowia

E324, BHA (beta-hydroksylowy), BHT (przeciw utleniacz) za wiarygodność nie ręczę bo się nie zajmuje, ale dlatego składnik a nie mięso.
ZewKrwi
 
Posty: 63
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-28, 12:24
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Karmy suche

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron