Problemy z przyswajaniem karmy...?

Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez aggie » 2014-12-26, 14:52

Hej :) Piszę do Was z następującym tematem- Maniek od prawie 3 tygodni wcina karmę Brit Care Large Breed wersja dla juniorów, z jagnięciną.
Karmę zjada bardzo chętnie (jak wszystko w zasadzie...), ale podczas ostatniej wizyty Pani weterynarz stwierdziła, że brakuje mu trochę tkanki tłuszczowej i że ma pewne niedobory witaminowe (objawiające się m.in. tym, że łapy zaczynają mu się rozjeżdżać "na zewnątrz"), co może być związane z kiepskim przyswajaniem tej karmy.
Qupy które robi faktycznie są różnej konsystencji (czasem lepsze, czasem słabsze...) i jak na szczeniaka- dzienna ilość jest, moim zdaniem, dość spora.
Wet poradziła nam suplementację Wita-Vetem (więc Maniek dostaje od kilku dni preparat przeznaczony dla szczeniaków ras dużych) + Canivitonem Protect i obserwację- jeśli nic się nie zmieni, zmianę karmy.
Przy okazji zwiększyliśmy też dzienną porcję miski o ok. 10% (również za radą weta), ale jeszcze nie wpłynęło to na utuczenie malucha (choć pewnie trzeba na to czasu...).

I tu dochodzimy do sedna sprawy- kończy się nam worek i muszę zamówić kolejny. Zastanawiam się, czy zamówić kolejnego Brita (po którym Maniek się nie drapie i sierść wygląda lepiej) i dalej obserwować, czy zdecydować się na coś innego, mniej dietetycznego, z większą zawartością tłuszczu?
Wstępnie myślałam o Husse VALP MAXI lub LAMM&RIS (skład mnie przekonuje + podana przyswajalność jest wysoka), Happy Dogu Supreme Young Maxi Baby (, opcjonalnie o TOTW High Praire Puppy (bezglutenowa, ale nie jest skomponowana dla szczeniaków ras dużych).

Dodam, że przed Britem Maniek dostawał RC Giant Puppy, ale drapał i gryzł się bardzo, dlatego postanowiliśmy zmienić mu jedzonko... do tej karmy nie chciałabym wracać ;)

Aha, na koniec najważniejsze- w tej chwili (16 tygodni) Maniek waży nieco ponad 19kg.
W poniedziałek pojedziemy na badania (morfologia, mocz, kał), bo ja mogę się głowić nad karmą a może po prostu coś mu dolega.

Ale niezależnie od wyników- maluch coś jeść musi, dlatego pomimo trwających Świąt czekam na Wasze rady... :]
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez anula » 2014-12-26, 15:44

Osobiście Husse nie podaję, wolę Happy Doga lub Hillsa.
Na rozjeżdżające się łapy bardzo dobrze robi gotowanie galarety z kurzych albo świńskich stópek.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez kreska » 2014-12-26, 18:49

Po pierwsze jak wet nie robi badan a wie jakich witamin brakuje i zleca suplemnetacje to według mnie nie jest wetem a jasnowidzem :->
Oprócz surowego jedzenia tzw BARF szczeniaki odchowuje na BOZITA ROBUR Puppy XL, teraz wzielam na sprobowanie inna karme... nie suplementuje. W wieku ok 4 miesiecy dokladam Luposan.
pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Ella » 2014-12-26, 19:54

Wprowadźcie trochę naturalnego pożywienia,albo w ogóle przejdźcie na jedzenie domowe lub BARFa-z pewnością wpłynie to na poprawę zdrowia psa.Na stawy najlepiej działają kurze łapy,ogony wołowe lub cielęce,kolana cielęce-można dawać w postaci surowej lub gotować wywary.
Polecam jako dodatki:olej z łososia lub tran,algi,tabletki drożdżowe(z apteki)-w okresie linienia.
Podawanie tylko i wyłącznie suchej karmy nie jest dla dorastającego szwajcara najszczęśliwszym rozwiązaniem.
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Anna Rozalska » 2014-12-26, 20:34

Jeśli szczeniak dostaje tylko suchą karmę to dodatkowych witamin się nie podaje. Przedawkowanie witamin jest gorsze niż ich niedobór. Waga szczeniaka jest prawidłowa , należy pamiętać aby szczeniaka nie utuczyć. Lepiej podawać mniej karmy niż producent podaje w tabeli. Karma Brit care jest dobrą karmą. Ja karmiłam przez 3 miesiące ale mój woli większe chrupki wiec przeszliśmy na Belcando junior z jagnięciną.
Ja również jestem zwolenniczką karmienia mieszanym tzn. gotowane i sucha karma. Wtedy podaję 1/2 dawki witamin i preparat na stawy.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Anuta » 2014-12-26, 20:43

Dla 16 tyg. berna waga ok. 19 kg jest prawidłowa. Jednak nieprawidłowa postawa (odstawianie łapek na zewnątrz ) może być wynikiem krzywicy, więc podawajcie witaminy wg wskazan weta. Choć można wspomnieć wetowi, by zalecił/wykonał badania na poziom wapnia i vit D. Niepokojące są qupy, nie ilość, lecz konsystencja. Powinny być dobrze uformowane.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez aggie » 2014-12-26, 21:38

Brak badan przed zaleceniem suplementacji witaminami (z proporcja Ca/P=2) tez troche mnie zaniepokoil, dlatego w poniedzialek pojade zrobic badania i wyniki pokaza, czy suplementacja faktycznie jest konieczna... Nie twierdze, ze Pani wet sie myli (zwlaszcza, ze jest polecana m.in. Na tym forum), ale naczytalam sie troche na temat przedawkowania wapnia i chcialabym uniknac skutkow nierozsadnego postepowania.

Oczywiscie oprocz karmy maluch dostaje tez galaretke z cielecych giczek + olej z lososia, ale w zwiazku z otrzymywanymi witaminami zadnych innych dodatkow juz nie podajemy, zeby nie przedobrzyc...

Wracajac do samej karmy- chetnie przeszlabym na czesciowe gotowanie, ale troche boje sie ze wowczas tym bardziej nie dostarczymy maluchowi wszystkich niezbednych skladnikow. W sumie glownie z tego powodu zdecydowalismy sie na suche jedzenie.

A jesli chodzi o qupy po Bricie to konsystencja w wiekszosci przypadkow nie jest super-zadowalajaca. Dlatego wlasnie zastanawiamy sie nad zmiana na inna karme.
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Shogun&Kama » 2014-12-26, 21:54

Ja uważam, że szwajcary w czasie wzrostu tak samo jak inne duże i bardzo duże powinny być szczupłe z "talią osy", co do podawania witamin kiedy pies je sucha karmę ogólnie uznaną za dobrą, zastanowiłabym się, bo jeśli rzeczywiście ma niedobory to nie dlatego, że witamin czy jakiś mikro- i makro- nie ma w karmie, wita vet to nie tylko witaminy, to też mikro- i makroelementy a jak ktoś już wyżej napisał gorsze są nadmiary niż niedobory, uważajcie na Ca. A co do łapek - zależy co dosłownie znaczy "rozjeżdżanie" się łap? Rozchodzą się przednie czy tylne, pamiętajcie też, że te psiaki w okresie wzrostu mogą wyglądać czasem trochę pokracznie.
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez aggie » 2014-12-27, 00:11

Wet powiedziala, ze zaczyna miec "troche krowia" postawe (przednie lapy ustawione lekko rozbieznie, tylne nieco schodzace sie w kostkach) do tego rozczapirzone palce przednich lap, jednej zwlaszcza. Niestety jak to w lecznicy- podloga wylozona sliskimi kaflami, na ktorych szczeniak faktycznie sie rozjezdzal.

Od tego czasu obserwuje te jego lapy bardzo intensywnie i w domu, gdzie mamy miejscami sliska nawierzchnie wyglada to troche jak taka "kacza" lapa, ale juz na dworze lapa jest duzo bardziej zwarta i psia.

Jutro postaram sie zrobic Maniowi aktualne fotki, sami zobaczycie jak to wyglada.

A odnosnie wagi- do tej pory Maniek dostawal porcje jak dla psa o wadze docelowej 50kg (zgodnie z zaleceniami hodowcy, ze lepiej mniej niz wiecej), od tygodnia ma porcje dla 60kg psa... Choc jak pisalam wczesniej, jeszcze nie przelozylo sie to widocznie na jego mase.
Zastanawia mnie czy w ogole dobrze zrobilismy... :)
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Ella » 2014-12-27, 13:40

[quote


Wracajac do samej karmy- chetnie przeszlabym na czesciowe gotowanie, ale troche boje sie ze wowczas tym bardziej nie dostarczymy maluchowi wszystkich niezbednych skladnikow. W sumie glownie z tego powodu zdecydowalismy sie na suche jedzenie.

[/quote]

Nie bój się-mając ogólną orientację w żywieniu psów,stosując zróżnicowane,domowe jedzenie,nie wyrządzisz psu krzywdy.Ja też się trochę bałam,suche karmy (różnych próbowaliśmy)nie do końca się w żywieniu Jokasty sprawdzały(a to łupież,a to nie taka jak powinna być qupka,a to poranne wymioty z nadkwaśności itp...),więc wreszcie przeszłam na karmienie naturalne,z tym,że bardzo zróżnicowane(różne rodzaje mięsa,podroby,ryby -w całości,różne rodzaje warzyw i owoców-wszystko surowe lub gotowane,kasze,makarony,płatki owsiane,ryż brązowy-w niewielkich raczej ilościach,jaja,kości surowe,ogony,kolana cielęce) Ogólna zasada -im bardziej urozmaicone,tym lepiej.Nigdy nie dawałam suplementów na stawy.Z dodatków-tylko w miarę naturalne-tabletki drożdżowe,algi w proszku. Jokasta-od szcenięcia-waga "ciężka",w domu-schody-ochoczo uczęszczane przez psa zgodnie z zasadą gdzie pani/pan tam pies <tak> ,sporo ruchu w terenie podgórskim -nigdy żadnych problemów ze stawami,wyniki badań rtg w wieku ok 2 lat-idealne.Doczekaliśmy się potomstwa Jokusi :-D Cała ciąża i teraz okres karmienia-żywienie naturalne,bez sztucznych karm i dodatków.Wszystko jest OK.
Tak więc "od serca " doradzam ci stopniowe wprowadzanie naturalnego żywienia lub systemu :karma/żywienie naturalne-oczywiście pod warunkiem,że wasz psiak jest zdrowy i nie będzie szczególnych zaleceń wet-a.Wszak wiadomo,że wszystko co naturalne jest lepiej przyswajane przez organizm.

Jeżeli karmy to polecałabym Forza 10,Bozita,NutraGold.
Pozdrawiam serdecznie :love2:
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Milla » 2014-12-27, 18:44

Mam psy na mieszanym, podobnie jak u Elli dostają i gotowane i surowe, ale nie odpuściliśmy też suchej karmy dla własnej wygody, czy w razie wakacji czy innego wyjazdu nie muszę zabierać 10kg mięsa i 50 litrowego gara w bagaż podręczny ;-) Zabawa w odpowiednio zbilansowaną dietę może do najłatwiejszych nie należy (podaję jeszcze mix witamin i minerałów, oraz preparaty na stawy i borowinę na trawienie - wszystko w zależności od psa i "jednostki chorobowej", czasem ryba, czasem mięso, czasem jajeczka itd. itp.
Z suchymi karmami bywa różnie, jedne psy doskonale tolerują karmę która inne przyprawia o natychmiastowy rozstrój żołądka, moje jako "karmę raz na jakiś czas" dostają Markusa Muhle i jako zwykła bytówka nam sprawdza się doskonale. <faja>
Ale w przypadku poprzedniej suni lepiej sprawdziła nam się Bozita, Josera czy Brit.
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez aggie » 2014-12-27, 18:56

Baaardzo Wam dziękuję za wyczerpujące i szczere odpowiedzi :]

Natrafiłam w międzyczasie na artykuł o zbilansowanym żywieniu, który kiedyś zamieściła na forum kreska.
Prześledziłam też wątki o domowym żywieniu psów i jeśli tylko wyniki badań będą prawidłowe, poważnie rozważę wprowadzenie małemu jednego gotowanego posiłku zamiast "suchej" miski (na początek).
Sami dużo gotujemy (czasami śmiejemy się, że nasze życie toczy się w kuchni... ;) ) więc gotowanie dla Mańka nie będzie wysiłkiem, a mały się chyba ucieszy.... <haha>

Zastanawiam się tylko, czy takie mieszanie suche/gotowane nie zrobi mu rewolucji w żołądku?

I rzecz, która zastanawia mnie jeszcze bardziej (bo nie znalazłam odpowiedzi na forum): w jaki sposób mam określić- przy żywieniu mieszanym- dzienną proporcję suche/gotowane?
Chodzi o to, że (przykładowo) producent karmy zaleca 400g suszu, którą rozdzielamy na 3 porcje. Jeśli 1 posiłek podaję gotowany, to rozumiem, że maluch otrzymuje 2/3 dziennej dawki chrupek i..... no właśnie- ile gotowanego? Wiem już, że 1/3 mięsa/warzyw/wypełniacza, tylko ile w sumie?

Jeśli chodzi o suszki- też rozważałam Nutrę Gold Holistic, ale chyba jest problem z dostępnością tej karmy w sklepach, bo gdzie nie patrzę tam "Towar chwilowo niedostępny"...

I jeśli mogę jeszcze odwołać się do Waszych doświadczeń- czy w przypadku suchych karm braliście pod uwagę karmy dedykowane wyłącznie rasom dużym?
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez kizz » 2014-12-28, 00:54

Na pewno odpowiednio dobrana karma jest bardzo ważna dla psa w tym wieku, Jednak nie należy zapominać jak ważne są promienie słoneczne w produkcji witamin zwłaszcza D.Powinna Pani wykorzystywać maksymalnie jakiekolwiek przebłyski słonica .Dobra karma i dużo słońca o tej porze to gwarancja zdrowia dla szczeniaka.
kizz
 
Posty: 13
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-12-31, 20:00
psy: berneńczyki

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Anna Rozalska » 2014-12-28, 21:02

Ja karmę swojego malucha jedzeniem mieszanym tzn. rano gotowane a następne dwa posiłki sucha karma.
Dzielę wtedy dawkę dzienną karmy na dwa. Mięso gotowane plus wypełniacz i warzywa również są pomniejszone.Suplementy dodatkowo podaję 1/2 zalecanej dawki witamin, przez około 6 tygodni, potem przerwa.
U nas dobrze sprawdziła się po Bricie care holistyczna karma Belcando z jagnięciną.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez aneczka2014 » 2014-12-30, 15:05

Moja Emila na początku jadła karme test of the wild z łososiem(bardzo fajna karma niestety trudno dostępna)a teraz je brit care hypoalergiczna z jagnięciną i też jest super.Kupki bardzo ładne,sierść błyszcząca.Do tego dostaje witaminy dolvit,wit d3 i arthrofos <tak> Wcina też owocki,warzywa,mięsko gotowane w ogóle taki z niej żarłoczek,ma 9 miesięcy i waży ok.40 kg :-D
Avatar użytkownika
aneczka2014
 
Posty: 273
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-16, 13:57
Lokalizacja: Myszków
psy: york dspp bernardyn
Hodowla: Czandoria

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez aggie » 2014-12-30, 15:27

Aneczko2014, czy mogłabyś powiedzieć którym TOTW karmiłaś swojego malucha? High Praire Puppy czy Pacific Stream Puppy?
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez marieanne » 2014-12-30, 16:34

Jeśli z łososiem, to musiał to być Pacific Stream ;-)
My tez dawalismy go naszym szczeniakom.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez aggie » 2014-12-30, 21:20

Faktycznie nie doczytalam tego lososia... ;)

Ostatecznie jednak sprobujemy Acany dla szczeniakow ras duzych, poniewaz mamy ja dostepna lokalnie "od reki".
A ze zmieniac musimy w zasadzie juz, potencjalne zamowienie nie zdazy do nas dotrzec do weekendu...

Mam nadzieje, ze nowa formula Acany (bez rozmarynu) sprawdzi sie u nas i ze nie bede musiala eksperymentowac na maluchu... :]
aggie
 
Posty: 117
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-07, 22:19
Lokalizacja: Chorzów
psy: Norman Żorska Prima FCI

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez Haker » 2015-04-25, 10:13

Bardzo proszę, napiszcie, jakiej wielkości są krokieciki w karmie TOTW. Haker już prawie rok jest karmiony acaną, dobrze mu służy ale po takim czasie podobno wskazana jest odmiana. Już prawie wybraliśmy TOTW, brakuje nam tej ostatniej informacji.
Avatar użytkownika
Haker
 
Posty: 196
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-06-08, 14:29
psy: Haker (Balu Serce Domu)

Re: Problemy z przyswajaniem karmy...?

Postprzez baksak » 2015-04-25, 16:10

obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Raczej małe. To jest Taste of the Wild Wetlands Canine.
Avatar użytkownika
baksak
 
Posty: 2750
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-03-28, 13:21
Lokalizacja: Warszawa
psy: Expert [*] i Gerda (Majowy Skarbiec)

Następna strona

Powrót do Karmy suche

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości