Pies w okresie linienia a wystawa

Przygotowanie do wystaw. Słowniczek wystawowy. Ogólne dyskusje o wystawach.

Moderator: Aga-2

Pies w okresie linienia a wystawa

Postprzez Ella » 2012-12-29, 20:16

Mam pytanie do doświadczonych wystawców-ponieważ jestem "zielona"w tym temacie(mamy zaliczone dopiero 3 wystawy)-czy wystawiacie swoje psy w okresie kiedy intensywnie linieją i jak do tego podchodzą sędziowie??

Chciałam Jokę zgłosić na Expo Silesia 20.01.2013,termin zgłoszeń do 04.01.2013,ale dziewczyna od 3 tyg mniej więcej intensywnie linieje i jest troszkę "wyłysiała" :sciana:
Na łopatkach symetrycznie po obu stronach widać pasy prześwitującego podszerstka <krzyk>
Od kilku dni jest zdecydowanie lepiej,przełysiałe miejsca porastają,utrata włosa mniejsza
Spoiler:
Ogólnie,z daleka sierść jest niby piękna i błyszcząca...
Czy jest w ogóle sens wystawiania psa,którego sierść jeszcze nie wróciła do pełnej formy <mysli> Może raczej poczekać i zgłosić psa w póżniejszym terminie??
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Pies w okresie linienia a wystawa

Postprzez mkczar » 2012-12-30, 22:16

Wszystko zależy od sędziego, kondycja włosa jest również oceniana (przynajmniej powinna :-) ), raczej rzadko sędzia przyjmuje wytłumaczenie że pies jest po lub w trakcie lnienia, ocena czy masz szansę z tą sierścią na jakiś sukces zależy od Ciebie. A że wystawy to fajne miejsce do nawiązywania kontaktów, pokazywania swoich psów i promowania rasy - to już zupełnie inna rzecz :)
Avatar użytkownika
mkczar
 
Posty: 193
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-07-12, 09:08
Lokalizacja: Wołomin/Warszawa
psy: Agar, Morito, Frida, Tequila, Muskari
Hodowla: Leśny Wiatr

Re: Pies w okresie linienia a wystawa

Postprzez marieanne » 2012-12-31, 00:44

A z moich doświadczen wynika wręcz przeciwnie - tylko raz sędzia nam ocenę obciął za szatę - w reszcie przypadków w karcie oceny faktycznie było, ze pies/suka w okresie linienia, ale nie wpływało to na rezultat jakos drastycznie...
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Pies w okresie linienia a wystawa

Postprzez Olivia » 2013-01-03, 01:05

Hmm to już zależy od Ciebie, czy będziesz ryzykować :-> Ja mogę się podzielić swoimi doświadczeniami, może są niewielkie, ale zawsze coś ;) U nas to wygląda tak, że Zafira dostaje cieczkę zaraz po wystawie międzynarodowej w Poznaniu, więc jest zupełnie łysa w trakcie wystawy. W 2011 oceniał nas sędzia z Rosji i mojej Zafiry nawet nie dotknął, ale wszystko się zgadzało, napisał, że potrzebny większy podszerstek i że jest długa, co zawdzięczała brakiem sierści, ale mimo to napisał też że jest mocnej budowy, więc był w pełni świadomy, że jest całkiem wyliniała, więc też się zdziwiłam, że nas wziął do pierwszej czwórki, ale od razu pokazał 4 lokatę. Pozostałe 3 miały dużo sierści przez co wyglądały o niebo lepiej od mojej i całkowicie się zgadzałam z decyzją sędziego i cieszyłam z 4 lokaty na 11.
Za to w 2012 sędzią był weterynarz i podszedł do oceny zupełnie inaczej (przynajmniej takie było moje odczucie). Dokładnie obmacał i mimo, że Zafiry było praktycznie połowa tego co zwykle a były suki pięknie ofutrzone to właśnie Zafira została Zwycięzcą Polski i dostała nominacje na CRUFTSa 2013.
Tak więc wszystko zależy od sędziego. Ja raczej nie będę się pchała w tym roku do Poznania wątpię, że znowu trafię na wyrozumiałego sędziego weterynarza, który wie, że włos nie jest najważniejszy bo teraz jest a zaraz może go nie być. Zresztą po za tym, że Zafira prawie sierści nie miała to ta co została była wysokiej jakości, więc to pewnie też pokazało, że sierść jest ok, tylko chwilowo brak zapasów ;)
Generalnie ja wolę się pokazywać kiedy pies jest w pełnej kondycji wystawowej bo wtedy ma się pewność, że pies dostał taką lokatę na jaką zasłużył, że nie został pominięty, tylko dlatego że ogólnie gorzej się prezentował od innych bo był łysy a dorównywałby reszcie, gdyby miał normalną sierść, ale takie jest tylko moje zdanie :]
Avatar użytkownika
Olivia
 
Posty: 133
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-06, 01:25
Lokalizacja: Toruń
psy: Zafira Astrolabium

Re: Pies w okresie linienia a wystawa

Postprzez Ella » 2013-01-03, 09:53

Dziekuję za opinie i sugestie,Joka na szczęście przestała gubić włos,do wystawy niecałe 3 tyg,więc myślę,że okrywa włosowa trochę się zregeneruje do tego czasu-na wystawę pojedziemy,ale świadomi ,że może być różnie(zresztą zawsze mamy tę świadomość-wiedząc,do czego jest zdolna nasza rozpieszczona pupilka ;>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Pies w okresie linienia a wystawa

Postprzez Olivia » 2013-01-08, 20:07

Pomyliłam się :oops: sędzia z Poznania p.Marek Lewandowski nie był weterynarzem :oops:
Avatar użytkownika
Olivia
 
Posty: 133
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-06, 01:25
Lokalizacja: Toruń
psy: Zafira Astrolabium


Powrót do ABC wystaw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości