Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Przygotowanie do wystaw. Słowniczek wystawowy. Ogólne dyskusje o wystawach.

Moderator: Aga-2

Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez SwissW » 2012-11-29, 15:29

Jak w temacie. Mam znajomą która ma goldenkę z rodowodem zkwp. Z tego co wiem, to przebąkiwała kiedys coś o wystawach, ale narazie chyba zaniechała tego pomysłu. Sunia ma juz 8 miesięcy i wg mnie może mieć szansę na wystawie- Jest ładnie zbudowana, ma piękną szlachetną głowę i grubą kość. Jej ojciec to champion Polski YETI Adekatos. Obecnie codziennie wyprowadzam sunie i mogłabym się troche tym zająć. 8-)

Pytanie tylko jak namówić jej właścicielkę na wystawę? Zdaję sobie sprawę że to wydatek, ale moim zdaniem warto, choćby ze względu na socjalizacje oraz możliwość zawarcia ciekawych znajomości.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez marieanne » 2012-11-30, 02:10

SwissW napisał(a):Jak w temacie. Mam znajomą która ma goldenkę z rodowodem zkwp. Z tego co wiem, to przebąkiwała kiedys coś o wystawach, ale narazie chyba zaniechała tego pomysłu. Sunia ma juz 8 miesięcy i wg mnie może mieć szansę na wystawie- Jest ładnie zbudowana, ma piękną szlachetną głowę i grubą kość. Jej ojciec to champion Polski YETI Adekatos. Obecnie codziennie wyprowadzam sunie i mogłabym się troche tym zająć. 8-)

Pytanie tylko jak namówić jej właścicielkę na wystawę? Zdaję sobie sprawę że to wydatek, ale moim zdaniem warto, choćby ze względu na socjalizacje oraz możliwość zawarcia ciekawych znajomości.

No fajnie - TWOIM zdaniem warto.
A jej? Z tego co piszesz - ona nie ma ochoty się w to bawić (przynajmniej w tym momencie). I to jej święte prawo, tak samo jak i jej pies, i jej pieniądze (które trzeba byłoby wydać na wystawy - a to jest niemały koszt - zgłoszenie, przygotowanie psa, dojazd, ewentualny nocleg itd itp).

Socjalizować psa i zawierać znajomości można i w inny sposób.

Wg mnie jakiekolwiek przekonywanie (ponad to, co zrobiłas - bo domyślam się, że o tym rozmawiałyście) jest bez sensu i nie na miejscu.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez SwissW » 2012-11-30, 10:40

Widze, że tutaj nie można nawet rozpocząć dyskusji (nawet jeżeli pytanie wydaje się dziwne) bo zaraz cię zjadą od góry do dołu.

Wiadomo, że nikogo nie zmuszę, bo to jej pies itp.
Nie wydaje mi się że taka luźna rozmowa była nie na miejscu.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez marieanne » 2012-11-30, 10:50

No ale luźna rozmowa to chyba już była?
Czy wcale z nią o tym nie rozmawiałaś?
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez SwissW » 2012-11-30, 10:58

Nie, nie rozmawiałam.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez agusia_x » 2012-11-30, 11:34

Luźno porozmawiać zawsze można. Ale absolutnie nie namawiać jeżeli znajoma nie chce. Mi osobiście bardzo by się nie podobało gdyby ktoś namawiał mnie na wystawianie Fiony mimo, że by wiedział, że nie chcę. Nie mam na to czasu, nie bawi mnie to i to, że mam psa z metryką wcale nie oznacza, że muszę to robić. Dlatego jeżeli dziewczyna nie chce jeżdzić na wystawy to nie namawiać jej na siłę. Nie każdego to kręci.
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez ewazoltowska » 2012-11-30, 11:40

Wedlug mnie jest jedno podstawowe pytanie czy ma zamiar /w przyszłości/kryć swoją sunie ? jeżeli tak to wiadomo wystawy są koniczne...ale jak to jest tylko do kochania / myślą o strylce/ to trochę droga i czasochlonna zabawa.Poza tym doskonale wiecie jak rożne bywają oceny sędziów.
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez agusia_x » 2012-11-30, 11:44

ewazoltowska napisał(a):Wedlug mnie jest jedno podstawowe pytanie czy ma zamiar /w przyszłości/kryć swoją sunie ? jeżeli tak to wiadomo wystawy są koniczne...ale jak to jest tylko do kochania / myślą o strylce/ to trochę droga i czasochlonna zabawa.Poza tym doskonale wiecie jak rożne bywają oceny sędziów.


Dokładnie. A jeździć na wystawy tylko po to by usłyszeć jak ładnego ma się psiaka to trochę droga zabawa. Mi wystarczą ochy i achy na spacerach :-D Za darmo :-D
Avatar użytkownika
agusia_x
 
Posty: 108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-11, 10:55
Lokalizacja: Rybnik
psy: BPP - Fiona z Breńskiej Fanaberii

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez marieanne » 2012-11-30, 11:51

SwissW napisał(a):Nie, nie rozmawiałam.

To skąd wiesz, że nie ma ochoty się w wystawy bawić?
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez SwissW » 2012-11-30, 13:25

marieanne napisał(a):
SwissW napisał(a):Nie, nie rozmawiałam.

To skąd wiesz, że nie ma ochoty się w wystawy bawić?


Bo wspominała o tym jak sunia była jeszcze malutka, że owszem mogłaby pojechać z nią na wystawy ale nie chce jej się w to bawić.A ja nikogo do niczego nie namawiałam.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez SwissW » 2012-11-30, 13:30

marieanne napisał(a):
SwissW napisał(a):Nie, nie rozmawiałam.

To skąd wiesz, że nie ma ochoty się w wystawy bawić?


Bo wspominała o tym jak sunia była jeszcze malutka, że owszem mogłaby pojechać z nią na wystawy ale nie chce jej się w to bawić.A ja nikogo do niczego nie namawiałam.

marieanne napisał(a):Wg mnie jakiekolwiek przekonywanie (ponad to, co zrobiłas - bo domyślam się, że o tym rozmawiałyście) jest bez sensu i nie na miejscu.


Według tego co napisałaś również namawianie przez hodowców do wystawiania szczeniąt z ich hodowli jest nie na miejscu... A wszyscy dobrze wiemy, że tak się dzieje. A jeszcze do niedawna częste były praktyki typu- Nie sprzedam Ci szczeniaka, jeśli nie obiecasz ( na piśmie), że będziesz wystawiał psa.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez marieanne » 2012-11-30, 19:21

SwissW napisał(a):Według tego co napisałaś również namawianie przez hodowców do wystawiania szczeniąt z ich hodowli jest nie na miejscu... A wszyscy dobrze wiemy, że tak się dzieje. A jeszcze do niedawna częste były praktyki typu- Nie sprzedam Ci szczeniaka, jeśli nie obiecasz ( na piśmie), że będziesz wystawiał psa.

Mnie nikt w żadnej hodowli (ani tej, z której psa kupowałam - nie mówię tylko o bernach - ani tych do których dzwoniłam) nie namawiał.
A w postawieniu sprawy "sprzedaję psa wystawowego by był wystawiany" nie widzę nic złego. Hodowca ma pełne prawo zadecydować komu psa sprzedaje i na jakich warunkach.

Za to gdyby ktoś ze znajomych zaczął mnie namawiać do wystawiania psa, którego wystawiać nie mam ochoty to odczułabym to jako wtrącanie się w nieswoje sprawy.

Możesz z koleżanką luźno pogadać - że słyszałaś, że podobno kiedys chciała wystawiać, dlaczego teraz nie chce itd - ale nie namawiaj, bo to nawet niezbyt kulturalne będzie.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez Poker » 2012-11-30, 19:37

SwissW napisał(a):Według tego co napisałaś również namawianie przez hodowców do wystawiania szczeniąt z ich hodowli jest nie na miejscu... A wszyscy dobrze wiemy, że tak się dzieje. A jeszcze do niedawna częste były praktyki typu- Nie sprzedam Ci szczeniaka, jeśli nie obiecasz ( na piśmie), że będziesz wystawiał psa.


SwissW kochana, wydaje mi się, że nie do końca rozumiesz istotę hodowli psów rasowych. Rozumienie istoty hodowli - tak ideologicznie - wyrażają starania aby hodowane zwierzaki "trzymały" ustalony wzorzec rasy pod względem eksterieru, psychiki i użytkowości, a przy tym były zdrowe. Ponieważ w Polsce właśnie na wystawach odbywa się ocena eksterieru i psychiki (bez komentarzy proszę bo to jest tylko wytłumaczenie namawiania hodowców do wystawiania) to każdemu hodowcy zależy i powinno zależeć, aby hodowane przez niego zwierzaki były pokazywane na wystawach i poddawane ocenie profesjonalnego sędziego. Licznie wystawiane poszczególne mioty - nie tylko pojedyncze egzemplarze w hodowli - dają możliwość oceny miotu-potomstwa hodowlanych rodziców. I nie muszą to być same championy, info uzyskuje się z wystawowych opisów.
Hodowanie - ocena hodowania - efekty hodowania - wnioski z doboru - coraz lepsze egzemplarze - istota hodowli.
Jeśli nie ma oceny jest to tylko ... wypuszczanie w świat rasowych zwierząt (po rasowych rodzicach z uprawnieniami), ale na tej podstawie nie można ocenić jak się dana rasa "ma" , czyli czy "trzyma " ustalony wzorzec, czy nadal nadaje się do tego typu użytkowania dla którego została wyhodowana. Gdy jest możliwość oceny potomstwa z wielu hodowli uwidaczniają się cechy silnie przekazywane przez danego repro czy też matkę z danej hodowli. Całe mioty pozostające w cieniu nic o hodowli nie mówią. Wystawcy częściej też są skłonni robić badania, również te bardziej szczegółowe, swoim zwierzakom.
Całe szczęście, że w niektórych rasach są obowiązkowe próby użytkowości, bo by uległy kompletnej degeneracji.
Temat ogromny, a z podziałem na grupy i poszczególne rasy - temat rzeka.
Podsumowując - Bardzo dobrze, ze hodowcy szukają nabywców wystawców i namawiają do wystawiania. Tak powinni robić.
Pa :]
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez Drixon » 2012-11-30, 21:05

SwissW napisał(a):Jak w temacie. Mam znajomą która ma goldenkę z rodowodem zkwp. Z tego co wiem, to przebąkiwała kiedys coś o wystawach, ale narazie chyba zaniechała tego pomysłu. Sunia ma juz 8 miesięcy i wg mnie może mieć szansę na wystawie- Jest ładnie zbudowana, ma piękną szlachetną głowę i grubą kość. Jej ojciec to champion Polski YETI Adekatos. Obecnie codziennie wyprowadzam sunie i mogłabym się troche tym zająć. 8-)

Pytanie tylko jak namówić jej właścicielkę na wystawę? Zdaję sobie sprawę że to wydatek, ale moim zdaniem warto, choćby ze względu na socjalizacje oraz możliwość zawarcia ciekawych znajomości.



a może spytaj czy Ty mogłabyś 'pożyczyć' psa na wystawę - tj zgłosić,opłacić nawet połowę, przygotować i wystawić - może gdzieś blisko was odbędzie się wystawa by się pokazać i spróbować swych sił. Czasem małe zwycięstwo powoduje że łapie się 'bakcyla' :->
Czasem hodowca lub właściciel repro, będącego ojcem miotu ofiaruje pomoc przy wystawianiu,transporcie lub 'sponsoruje' wystawę. Może warto spokojnie temat przedyskutować. Życzę owocnych rozmów ;-)
Avatar użytkownika
Drixon
 
Posty: 5589
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-25, 21:20

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez Anirysova » 2012-12-01, 15:28

Ale SwissW nie jest hodowcą tylko koleżanką, więc po prostu niech powie, że sunia jest śliczna i może warto byłoby ją raz wystawić "na próbę".

Ja znam kilku "wariatów", którzy wystawiają swoje psy tylko dla przyjemności i wcale nie zamierzają ich rozmnażać. Znam nawet osobę, która kupowała psa niby niewystawowego, a potem ktoś ją namówił na jedną wystawę i tak jej się spodobało, że jeździła z nim regularnie dla przyjemności i nawet wracała z medalami.

Pamiętam, że w Wielkiej Brytanii były nawet postulaty, żeby zrobić osobną klasę "kastratów" (tak jak jest u kotów), bo ludzie chcą wystawiać psy niehodowlane dla przyjemności (może też dla reklamy hodowli).

Tak samo z weteranami, czy uważacie, że pies który już nie kryje nie powinien być wystawiany???

P.S.
Pokerku, trafne uwagi <tak>
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez marieanne » 2012-12-01, 15:29

Anirysova napisał(a):Ale SwissW nie jest hodowcą tylko koleżanką, więc po prostu niech powie, że sunia jest śliczna i może warto byłoby ją raz wystawić "na próbę".

Ja znam kilku "wariatów", którzy wystawiają swoje psy tylko dla przyjemności i wcale nie zamierzają ich rozmnażać. Znam nawet osobę, która kupowała psa niby niewystawowego, a potem ktoś ją namówił na jedną wystawę i tak jej się spodobało, że jeździła z nim regularnie dla przyjemności i nawet wracała z medalami.

Pamiętam, że w Wielkiej Brytanii były nawet postulaty, żeby zrobić osobną klasę "kastratów" (tak jak jest u kotów), bo ludzie chcą wystawiać psy niehodowlane dla przyjemności (może też dla reklamy hodowli).

Tak samo z weteranami, czy uważacie, że pies który już nie kryje nie powinien być wystawiany???

Oczywiście, że masz rację.

Tylko jedna spara: te osoby o których piszesz psy wystawiać CHCĄ.
Koleżanka SwissW chciała, ale już nie chce.


Dlatego wydaje mi się, że SwissW może z nią pogadać na zasadzie dlaczego zmieniła zdanie, ale tyle - bez namawiania. Bo jak kogoś to nie kręci, to po co?
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez Anirysova » 2012-12-01, 15:36

marieanne napisał(a):Dlatego wydaje mi się, że SwissW może z nią pogadać na zasadzie dlaczego zmieniła zdanie, ale tyle - bez namawiania. Bo jak kogoś to nie kręci, to po co?


Ale jak nigdy nie była i nie wie o co chodzi, to jak ma ją kręcić? Musi być ten pierwszy raz, żeby zobaczyła jak wygląda wystawianie i czy jej się spodoba, czy nie.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez marieanne » 2012-12-01, 15:43

Anirysova napisał(a):
marieanne napisał(a):Dlatego wydaje mi się, że SwissW może z nią pogadać na zasadzie dlaczego zmieniła zdanie, ale tyle - bez namawiania. Bo jak kogoś to nie kręci, to po co?


Ale jak nigdy nie była i nie wie o co chodzi, to jak ma ją kręcić? Musi być ten pierwszy raz, żeby zobaczyła jak wygląda wystawianie i czy jej się spodoba, czy nie.

Ale moze wiedziec, że nie ma ochoty wydawać pieniedzy na coś, co jej nie kręci od samego poczatku.
Ja np. jak zaczynałam zabawę z wystawami wiedziałam, że CHCĘ SPRÓBOWAĆ.
Ona próbować nawet nie chce - wiec po co?

I tak, mogę (nawet bez próbowania) wiedzieć, że cos mnie nie kreci. Np. wiem, że nie kręci mnie szybka jazda na motocyklu i nie zamierzam próbować.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez SwissW » 2012-12-01, 19:03

ewazoltowska napisał(a):Wedlug mnie jest jedno podstawowe pytanie czy ma zamiar /w przyszłości/kryć swoją sunie ? jeżeli tak to wiadomo wystawy są koniczne...ale jak to jest tylko do kochania / myślą o strylce/ to trochę droga i czasochlonna zabawa.Poza tym doskonale wiecie jak rożne bywają oceny sędziów.


Powiem szczerze, że nie mam pojęcia czy planują potomstwo tej suni. Raczej nie skoro mieszkają w bloku na 3 piętrze. Natomiast nigdy nie wiadomo jak sie życie potoczy i co będzie za x lat... Z tego co wiem to hodowca wybrał dla nig najlepszą według niego suczkę z miotu, ale co oni zrobią to wiadomo, że to ich prywatna sprawa.


Drixon napisał(a):a może spytaj czy Ty mogłabyś 'pożyczyć' psa na wystawę - tj zgłosić,opłacić nawet połowę, przygotować i wystawić - może gdzieś blisko was odbędzie się wystawa by się pokazać i spróbować swych sił. Czasem małe zwycięstwo powoduje że łapie się 'bakcyla' :->
Czasem hodowca lub właściciel repro, będącego ojcem miotu ofiaruje pomoc przy wystawianiu,transporcie lub 'sponsoruje' wystawę. Może warto spokojnie temat przedyskutować. Życzę owocnych rozmów ;-)



To jest bardzo dobry pomysł- Zawsze marzyłam, żeby "pobawić się" w handlera a to byłaby doskonała okazja. Na wiosne w Nowym Dworze będzie wystawa, więc moglibyśmy tam się udać <cwaniak>
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Jak namówić kogoś aby zgłosił psa na wystawę?

Postprzez Poker » 2012-12-01, 19:50

Boszzz, to mów tak od razu, były i na pewno będą wystawy, gdzie forumowym właścicielom rąk brakowało i szukali pomocy w wystawianiu :radocha2: ćwicz i pokaż się. Kasia nugatowa też tak zaczynała. Forumowych handlerów nigdy dość :-D
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Następna strona

Powrót do ABC wystaw

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości