Szukamy berneńczyka

Tutaj można umieszczać ogłoszenia dotyczące Szwajcarów! Informacje o miotach aktualnych, planowanych, reproduktorach.

Moderator: DolceVita

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez Barbel » 2013-05-22, 06:43

maat napisał(a): raczej ich rolą było pilnować i towarzyszyć pasterzom.

Amen
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez marieanne » 2013-05-22, 13:47

Ewa napisał(a):Beata linki co wstawilaś to zabawa w pasienie a nie praca. Co innego iść za kilkoma owieczkami a co innego pędzić całe stado np.500sztuk na czele z agresywnym baranem.

Ewa, ale Ty obejrzałaś tylko obrazki, czy przeczytałaś również, co jest napisane w tych pdf-ach? Bo jest napisane sporo również o historii rasy, m.in własnie o tym, że berny TOWARZYSZYŁY pasterzom w przepędzaniu stad na łąki.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez Beata i Fiona » 2013-05-23, 11:37

dzięki Aniu ;-) ja dopiero tu dotarłam (nie ma jak remont generalny domu ...)

to że my nie potrafimy czegoś zrobić, nie znaczy że jest to niemożliwe. Oczywiście bardzo ważne są predyzpozycje naturalne berna, jasne że większość jest wielka, powolna i ociężała, ale znam wiele bernów średnich (rozmiar), bardzo szybkich i bardzo zwinnych! każdy berneńczyk jest inny

ad. kilku postów wyżej o zabawie w pasienie - może się nie znam, ale szkolenie psa jakiekolwiek powinno być dla niego przedewszystkim zabawą!!! on ma czerpać radość z tego co robi. to tak jakbym słuchała o psach zaprzęgowych poganianych batem ... widziałam wiele psich zaprzęgów, i nawet kilku dorosłych ludzi miało spory problem z utrzymaniem psów przed startem. Jeśli ktoś widział psa z pasją to wie o czym mówię.
myślistwo - tak jak pisały dziewczyny, polujący bern poprostu nie miał szans w gospodarstwie w dawnej Szwajcarii, był odsówany od hodowli albo poprostu eliminowany.

wracając do pasienia, jakiś czas temu przez FB przewinęły się zdjęcia bernów zaganiających stado krów - a więc nie jest to niemożliwe (pluję sobie w brodę że nie zapisałam), pytałam o to znajomych - podobno są nawet filmiki - jeśli ktoś chce to wystarczy sobie poszukać ;-)
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez MartaD » 2013-05-23, 11:58

Beata i Fiona napisał(a):wracając do pasienia, jakiś czas temu przez FB przewinęły się zdjęcia bernów zaganiających stado krów - a więc nie jest to niemożliwe (pluję sobie w brodę że nie zapisałam), pytałam o to znajomych - podobno są nawet filmiki - jeśli ktoś chce to wystarczy sobie poszukać ;-)


Wiem, że Berneńczyki w hodowli "Vom Durrbachler Wald" pracują przy krowach i owcach ;-)

obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.

Źródło:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 409&type=3
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez Aga-2 » 2013-05-23, 12:04

Ja też bym nie miała nic przeciwko temu, żeby szczeniaki ode mnie mieszkały z krowami ;) Jednakże wysyłając szczenię do takiego domu trzeba się upewnić, że jeśli w przyszłości nie sprawdzi się w tej roli, to nie będzie to pretekstem, żeby się go pozbyć.
Od nas Bonanza mieszka w gospodarstwie z kurami, a Damka (Costarica) też ma swoje stado zwierząt gospodarskich włącznie z koniem. Ich predyspozycje nie były wcześniej w żaden sposób sprawdzane, ale od początku nie było problemu z gonieniem zwierząt gospodarskich.
Nie jestem pewna, czy można mówić w ogóle o liniach pracujących. Nieraz po rodzicach pracujących zdarza się potomstwo nieskore do pracy, a odwrotnie - szkoli się i zamienia w pracujące psy nadpobudliwe, bo nie ma jak inaczej spożytkować ich energii. Z kolei psy spokojne, które na pozór nie potrzebują dodatkowych obowiązków, często czerpią wiele radości z pracy, o ile właściciel chce je trenować i znajduje na to czas. Według mnie berneńczyk powinien być psem "plastycznym" i dostosować się do wymagań stawianych mu przez człowieka.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez marieanne » 2013-05-23, 13:28

Aga-2 napisał(a):Ja też bym nie miała nic przeciwko temu, żeby szczeniaki ode mnie mieszkały z krowami ;) Jednakże wysyłając szczenię do takiego domu trzeba się upewnić, że jeśli w przyszłości nie sprawdzi się w tej roli, to nie będzie to pretekstem, żeby się go pozbyć.

W tym przypadku taka opcja nie wchodzi w grę - pies ma być najpierw przyjacielem, potem pomocnikiem ;-)
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez Beata i Fiona » 2013-06-01, 13:06

troche to trwało, ale w końcu znalazłam!!
proszę bardzo: berneńczyki z krowami! :]
https://www.facebook.com/adonaspen.bern ... 697&type=3
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez Majszczur » 2013-06-01, 14:44

Ależ piękne obrazki, aż się zachłysnęłam :love:
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez Marta@Amon » 2013-06-01, 16:15

Niesamowite ...piękny widok.... <tak>
Avatar użytkownika
Marta@Amon
 
Posty: 677
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-09, 14:33
Lokalizacja: Kraków
psy: CYNAMON (Alpejski Sen) ,AMON (Górski Żywioł (*)...

Re: Szukamy berneńczyka

Postprzez maat » 2013-06-01, 18:26

Takie życie, to prawdziwie pieskie życie,eh...!
Mówię to, patrząc na moje 3 futra poukładane na dywanie w ten deszczowy dzień !
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Poprzednia strona

Powrót do Ogłoszenia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron