Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Tutaj można zadawać wszelkie pytania związane z formalnościami i praca ZKwP

Moderator: marieanne

Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Cefreud » 2009-03-17, 17:24

Tess czy mogła byś umieścić ważne zagadnienia z tej dyskusji na stronie głównej portalu?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Tess » 2009-03-17, 21:13

Na stronie głównej portalu można ewentualnie umieścić link do wniosków z dyskusji. Musiałby ktoś jednak całość podsumować. Ja nie jestem fachowcem w kwestii inbredu i się nie podejmuję. Wolałabym nie podlinkowywać całej dyskusji z uwagi na jej formułę oraz uwagi co do czeskich hodowli ( ktoś mógłby nie doczytać wyjaśnienia).
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Cefreud » 2009-03-17, 22:15

chodzi mi o umieszczenie chorób, które nękają rasę:
dysplazja nerkowa czy histiocytoza i

oraz o objaśnienie skrótów chociażby do tych w/w
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Ewa z Dżoszem » 2009-03-18, 19:28

Można by było opracować temat: Problemy zdrowotne rasy- w szerokim ujęciu wszystkiego, lub prawie wszystkiego, co berneńczyka (i inne rasy szwajcarskie)spotkać może. Z oczywistym uwzględnieniem chorób, które wymienia Karolina, wad wrodzonych.
Tu ukłon w kierunku forumowych wetów (nie wyznaczam ochotników broń Boże). Ale znają problem nie tylko z literatury ale praktycznie z gabinetów.
Avatar użytkownika
Ewa z Dżoszem
 
Posty: 406
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-12-19, 22:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Tess » 2009-03-18, 20:44

Jeśli podeślecie mi objaśnienia skrótów i podrzucicie najbardziej istotne schorzenia ( bo ja niestety nie wszystkie znam) pomęczę moich wetów i opracujemy krótkie i zwarte kompendium wiedzy, ok?
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Cefreud » 2009-03-19, 00:06

są w wątku hodowla dokąd zmierza
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Tess » 2009-03-19, 10:01

OK, ale mogę się za to zabrać dopiero w przyszłym tygodniu.
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez martan » 2009-03-19, 14:04

Jeśli żaden Wasz wet forumowy nie podejmie się tego zadania, ja bardzo chętnie opracuje krótko te choroby. Mogę się oprzeć na tym co jest w internecie ale musicie to zweryfikować. Nie siedzę w tej rasie i nie wiem jakie np. schorzenia są charakterystyczne dla populacji europejskiej a jakie np. dla Ameryki o których może nie ma sensu się rozpisywać a wystarczy tylko wspomnieć ponieważ nie mają znaczenia dla populacji na starym kontynencie.
Avatar użytkownika
martan
 
Posty: 29
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-26, 16:45
psy: Cho-Cho

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Szam » 2009-03-19, 14:09

Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez martan » 2009-03-19, 20:01

Nawiązując do tego co wcześniej napisałam, nie mam pojęcia jakie choroby dotykają europejską populacje. Czy to co jest wymienione na stronie http://www.e-bernenczyki.pl/index.php?page=zdrowie_2? Nie wydaje mi się aby aż tak szczegółowo zwracać uwagę na te wszystkie schorzenia. Tu muszą być wymienione predylekcję do najczęściej występujących chorób.

Poza tym, moim zdaniem, na pewno przy każdej rasie musi być informacja na temat tego, ze te choroby mogą ale nie muszą wystąpić, że są to tylko schorzenia co do których rasa ma zwiększoną predylekcję. Ze względu na przyszłych nabywców, musi się znaleźć taka notka. Jednocześnie informacja o tym że nie wyklucza się pojawiania innych przypadłości.

I jeszcze jedno. W tamtym roku, w obiegu zamkniętym pojawiła się książka "Kompendium Lekarza Weterynarii i Hodowcy - Psy Rasowe". Jest ta pozycja w dość znacznej ilości egzemplarzy rozprowadzana właśnie wśród lekarzy weterynarii. Chodź autorzy mieli świetny pomysł, bo brakowało podręcznika zbiorczego obejmującego predyspozycję do chorób poszczególnych ras, to niestety nie ustrzegli się błędów. Zresztą z redaktorem tego wydawnictwa rozmawiałam i sam o tym wspominał ,a także o tym że pozycja z poprawkami będzie wznawiana. Dlaczego o tym pisze? Ponieważ dwie rasy w kręgu Waszych zainteresowań, Duży Szwajcarski i Entlebucher są rasami bez predylekcji :P To znaczy w ich karcie zdrowia nic nie widnieje, czyli właściwie są to najzdrowsze rasy na świecie. Myślę że warto skontaktować się z dr. Michałem Ceregrzynem przez firmę Pedigree i uzupełnić te informacje.

W wątku który ostatnio wzbudził tyle emocji. Jedna Pani doktór, pisała z pasją o ciemnocie właścicieli. To akurat można wybaczyć, lecz ośmielę się napisać że nie mniejsza ociemniałość dotyka lekarzy, dlatego każda forma dotarcia z informacjami na temat własnej rasy, leży tak naprawdę w interesie miłośników tejże. Niektórzy lekarze, autentyk, po zapoznianiu się pobieżnym z w/w pozycją byli zszokowani ile ras ma predyspozycję do takiego ogromu schorzeń. A przecież diagnostyka byłaby łatwiejsza i szybsza gdyby to wiedzieli. Ja rozumiem że nikt nie ma czasu na śledzenie wszystkiego co aktualnie jest dostępne w aspekcie hodowli psa rasowego. Dlatego taki gotowiec, jakim jest to kompendium, na pewno będzie chętnie wykorzystywane. Radzę zadziałać w tej sprawie.
Avatar użytkownika
martan
 
Posty: 29
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-26, 16:45
psy: Cho-Cho

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Anirysova » 2009-03-20, 11:25

Wyszła też ksiązka dla weterynarzy "Predyspozycje rasowe do chorób u psów" niestety nie wiem jakiego autora.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Ania Gd » 2009-03-20, 22:59

A potem mamy takie scenki, że wet siedzi sobie w fotelu z tą książeczką w ręku;
do gabinetu wchodzi właściciel z Berneńczykiem;
jeszcze progu nie przekroczą;
a wet krzyczy :
Berneńczyk ? .......... ten to na pewno ma dysplazję ......... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez AT » 2009-03-20, 23:04

Ania ale może się zacznie zastanawiać czego? stawów czy nerek ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: Ważne informacje z dyskusji Hodowla dokąd zmierza

Postprzez Busola » 2009-03-21, 16:43

AniRysTeam napisał(a):Wyszła też ksiązka dla weterynarzy "Predyspozycje rasowe do chorób u psów" niestety nie wiem jakiego autora.

Predyspozycje rasowe do chorób u psów i kotów, Alex Gough, Alison Thomas ;-)
czy o to chodziło Aniu?
http://www.larix.lublin.pl/product_info ... s_id/12286

AT napisał(a):Ania ale może się zacznie zastanawiać czego? stawów czy nerek ;-)


baaa, a jeszcze których stawów :-P
...entliczek pętliczek.... ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0


Powrót do Problemy i pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość