Podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwierząt

Tutaj można zadawać wszelkie pytania związane z formalnościami i praca ZKwP

Moderator: marieanne

Podatki i inne obciążenia budżetowe tzw. z hodowlą zwierząt

Postprzez Barbapapa » 2007-10-22, 18:48

Od 01-01-2007 pojawił się nowy druk PCC-3 (deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych); Druk ten wypełniają tylko i wyłącznie nabywcy psiaków, bez względu czy zakupili zwierzaka w Polsce, czy poza nią, o ile wartość przekracza 1000,00zł
Istotną zmianą jest fakt, iż formularz PCC-3 nie musi być podpisany przez sprzedającego, co było znacznym utrudnieniem w przypadku PCC-1(druk obowiązujący do 31-12-2006). Obecnie wypełnia go i podpisuje tylko kupujący. Złożenie deklaracji i zapłata podatku ciążą wyłącznie na kupującym i żadna umowa pomiędzy kupującym i sprzedającym nie może tego zmienić.
Zwłoka w zapłacie podatku skutkuje jedynie odsetkami czy kosztami egzekucji, natomiast zwłoka w złożeniu deklaracji skutkuje karą grzywny za wykroczenie skarbowe ( Kodeks Karny Skarbowy), z reguły może to być kilkaset złotych, nie mniej niż 84,90 zł. Jeżeli jednak druga strona umowy zobowiązała się do złożenia deklaracji (sprzedawca), należy się upewnić , że faktycznie zrobiła to w terminie, należy dopilnować wykonania obowiązku podatkowego.
O ile jest więcej kupujących ( kupno na współwłasność), to należy wypełnić dodatkowo druk PCC-3A
Deklarację składamy w "swoim" Urzędzie Skarbowym i również w ciągu 14 dni wpłacamy kwotę zobowiązania podatkowego (2% od umowy sprzedaży).

UWAGA! Może się zdarzyć że US wezwie do podwyższenia ceny podanej w formularzu PCC-3. Jeżeli urząd skarbowy uzna, że cena podana w deklaracji odbiega od wartości rynkowej, wówczas wezwie kupującego do podwyższenia albo do obniżenia wartości rynkowej towaru. W tym samym piśmie urząd poda wartość rynkową oszacowaną wstępnie przez siebie. Urząd zażąda reakcji w terminie nie krótszym, niż 14 dni.Jeżeli strony na wezwanie urzędu:
nie dokonają zmiany wartości i nie przekonają urzędu do swojej racji, albo dokonają zmiany, ale na kwotę inna, niż sugerowana przez urząd, i nie przekonają urzędu do swojej racji, wówczas urząd skarbowy dokona jej określenia na podstawie opinii biegłego lub pzedłożonej przez podatnika wyceny rezczoznawcy. Jeżeli urząd powoła swojego biegłego, a wartość określona przez niego różni się o 33% od wartości podanej przez kupującego czy jego biegłego, koszty opinii biegłego urzędowego ponosi kupujący.
Dowodząc niskiej wartości rynkowej można przedstawić fotografie, przynieść nawet "przedmiot" do urzędu skarbowego, można też przygotować zestawienia transakcji, ze zbliżoną cenę. Może to być też wycena biegłego.
Nie co inaczej przedstawia się sprawa jeśli sprzedającym jest płatnik czynny podatku VAT.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez Aga-2 » 2007-10-25, 13:25

To jakiś nowy przepis?? Nigdy o nim nie słyszałam. A niby w jaki sposób US ma się dowiedzieć, że w ogóle ktoś psa, czy inne zwierzę kupił? Od donosicieli?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez Barbapapa » 2007-10-25, 14:23

To nie tak- ty jako obywatel masz obowiązek znać przepisy i się do nich stosować. Poprostu są opłaty i podatki które musimy płacić, jeśli się tego nie robi, to jest to przestepstwo skarbowe. Inną kwestią jest jego wykrywalność.
Napisałam to po to żeby być świadomym obowiązków, jakie spoczywają na nabywcy- przy zakupie samochodu dla wszystkich jest oczywiste, że należy złożyć deklarację i zapłacić. A podstawą jest taki sam rodzaj umowy, tj.umowa sprzedaży.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez Bernerin » 2007-10-25, 14:29

Podatek od psa to dla mnie dosc drazliwy temat - zwlaszcza od kiedy dowiedzialam sie, ile mi przyjdzie zaplacic za drugiego psa :evil: Za Asje place 30 euro rocznie, a za drugiego bede musiala zaplacic 90 euro, za trzeciego 180 itd.
Generalnie nikt na nikogo nie donosi, ale jest policja podczac patrolu zobaczy psa bez plakietki podatkowej przy obrozy, to nie ma zmiluj sie - placisz podatek z odsetkami pare lat wstecz (zaleznie od wieku psa).
Inna sprawa jak sie poklocisz z sasiadem i ten zauwazy, ze twoj pies nie ma plakietki... Moze byc roznie.
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Postprzez Aga-2 » 2007-10-25, 16:21

No, tak. U nas o ile jest podatek od psa, to może w mieście. Na wsi psy nie są opodatkowane. Ja pytałam, czy to jest nowy przepis dlatego, że jakiś czas temu ktoś mi powiedział, że prowadzenie hodowli jest opodatkowane i podlega pod produkcję rolną specjalną. Teraz jak widzę taki podatek jest nie tylko od sprzedanych szczeniąt, ale też od zakupu psa. Jeśli ktoś (albo wszyscy) kupujący szczeniaka taki podatek zapłacą, to wtedy US może skontrolować hodowlę. Muszę się w tym temacie zorientować. Może będzie warto się "przebranżowić" i zostać po prostu rolnikiem.... :lol:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez Barbapapa » 2007-10-26, 10:00

Moment, moment. Nie mieszajcie różnych obciążeń podatkowych. Spróbuję to ułożyć:
1. podatek od "hodowli" ( warianty):
1a. działalność gospodarcza( np. zasady ogólne rozliczania podatku dochodowego i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów)
1b. dział specjalny produkcji rolnej:
-podatek w formie ryczałtu; żadnej ewidencji się nie prowadzi
-podatek rozliczany na zasadach ogólnych i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów
2. podatek od czynności cywilno prawnej ( deklaracja PCC-3) i podatek płaci nabywca
3. podatek, opłata lokalne- gmina określa w ramach wydanych ustaw i rozporządzeń kwoty obciążeń corocznych dla właścicieli czworonogów ( na wsi też są te obowiązki, ale zależy ile kto ma psów, czy gminie zależy na dodatkowych źródłach przychodu, czy komukolwiek zależy na respektowaniu prawa).

Może troszkę udało mi się to wyjaśnić :roll:
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez Aga-2 » 2007-10-26, 11:50

Świetnie wyjaśniłaś. Dziękuję.
:-D
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez Barbapapa » 2007-10-26, 20:43

:lol: I ja dziekuję, bo z reguły mam tendencję do zaciemniania obrazu; za dużo na raz chcialabym powiedzieć. Jeśli komukolwiek rozjaśniałam , to super.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez bea » 2007-10-26, 21:00

Hmmm,a mnie ciekawi,czy jak hodowla jest zarejestrowana,jako np dzial specjalny produkcji rolnej to,czy wtedy psy z tej hodowli obowiazuje takze podatek gminny od psa,czy pies jest wtedy takim samym zwierzeciem hodowlanym jak lis dajmy na to,oczywiscie w swietle przepisów podatkowych .Jeszcze jedno-rozumiem ,ze prowadzac hodowle jako dzial specjalny produkcji rolnej mozna wybrac jedna z dwóch opcji,podanych przez Barbapape,ile w takim razie wynosi ryczłt i jak go sie wylicza?Moze ktos zna odpowiedz?
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Barbapapa » 2007-10-29, 14:55

Odpowiedzi znam, opisałam dokładnie na poprzednim forum. Zainteresowanych odsyłam do poprzedniego Forum lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; wyjątkowo przejrzyście jest to opisane. Problem w tym czy chcemy płacić podatki, czy się od nich migać; ale to już sprawa każdego osobista i nie ma sensu rozprawiać o tym na tym psim forum.
Powiem tylko, że ja jako doradca podatkowy, a nawet każdy obywatel, ma obowiązek zgłaszać nieprawidłowości rozliczeń podatkowych do odpowiedniego Organu.
Ostatnio edytowano 2007-10-29, 15:30 przez Barbapapa, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez bea » 2007-10-29, 15:03

No cóz zapytałam ,bo u mnie w gminie nie wiedzą jak to interpretować,ale dziekuję za wyjatkowo przejrzysta odpowiedz ;-)
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Agata » 2007-10-29, 16:03

A ja mam pytanie.
Czy wpisując "ilośc sztuk hodowlanych" wpisujecie wszystkie suczki, których jesteście właścicielami? Bo ja jestem formalnie właścicielką Arii, Gafy (nie mają hodowlanki i nigdy nie były ani nie będa rozmnażane) i Blani (jest suka hodowlaną i ma właśnie pierwszy miot). Co ja powinnam wpisać, 1, czy 3? Logicznie wypada mi 1 ale wolę sie upewnić, że nie popełnię żadnego przestępstwa podatkowego :lol: Pierwszy raz tego PITa wypełniac dziś będę ;-)
Avatar użytkownika
Agata
 
Posty: 982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-22, 11:18

Postprzez Zuzanda » 2007-10-29, 16:21

Agata jeddna wpisujesz . To dotyczy zwierząt przeznaczonych do hodowli - rozrodu i to w danym roku .
Jak sobie zostawisz suczke to dopiero jak bedzie zdolna do rozmnarzania to wtedy ja wpisujesz czyli w 2009
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez Agata » 2007-10-29, 16:46

Ok, dzięki Zuza :)
Avatar użytkownika
Agata
 
Posty: 982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-22, 11:18

Postprzez Barbapapa » 2007-10-30, 10:14

bea napisał(a):No cóz zapytałam ,bo u mnie w gminie nie wiedzą jak to interpretować ;-)


No cóź, na pewno trzeba przeczytać ze zrozumieniem tekst ustawy i rozporządzenia, można też zadzwonić do informacji podatkowej, można poprosić o opinię doradcę podatkowego, można zgłosić wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego do Ministra Finansów.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez bea » 2007-10-30, 18:18

Bardzo dziekuje kolejny raz,zapytałam bo sadziłam ,ze moze ktos spotkal sie z podobnym problemem :-)
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez bea » 2007-10-30, 18:44

Po pierwsze nie jestem osoba ,która zadała na forum pytanie jak ominac płacenie podatków.Dlatego nie rozumiem sensu wypowiedzi Barbapapy na moje pytanie>Barbapapanapisala min.."Problem w tym,czy chcemy płacic podatki ,czy sie od nich migac..."dalej..."Powiem tylko,ze ja jako doradca podatkowy,a nawet kazdy obywatel,ma obowiazek zgłaszać nieprawidłowosci rozliczeń podatkowych do odpowiedniego Organu"- dotad wydawało mi sie,ze jestem sumiennym podatnikiem,ale jak wokól krazy tyle obowiazkowych obywateli, :lol:Kolejna Twoja wypowiedz jest równie miła w rodzaju jestem doradca podatkowym wiem ,ale Tobie nie odpowiem -",mozna poprosic o opinię doradcy podatkowego,mozna wniesc interpelacje przepisów prawa podatkowego do Ministra Finansów" jestem pod wrazeniem ,naprawde bardzo jestem wdzieczna Zadajac pytanie nie miałam najmniejszej nadziei,ze Ty chcialabys mi cos doradzic,liczyłam,ze moze ktos juz spotkał sie z podobnym problemem,naprawde nie musisz sie trudzić,chyba,ze chcesz cos zgłoscic wtedy zapraszam zawsze. ;-)
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Barbapapa » 2007-10-31, 12:18

No cóż, widzę że zamiast zrozumienia szczegółowego wyjasnienia w kontekście wskazania procedur- mozliwości poruszania się sprawach podatkowych, moja wypowiedż zaczyna być początkiem ....., czegos bardzo niemiłego . Myslałam ze robię dobrze pisząc o podatkach, a wyszło inaczej. przepraszam, postaram się więcej nie wypowiadać. Szersze wiadomości pojawią się, choć nadal niepełne, na stronie psów i kotów, której inauguracja, mam nadzieję, że odbędzie się w grudniu tego roku.
Ostatnio edytowano 2007-11-29, 19:01 przez Barbapapa, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Postprzez saganka » 2007-10-31, 12:42

Jola, no cos Ty!! Bardzo dobrze, ze nam te zawilosci tlumaczysz. Przez ten gaszcz nie sposob samemu sie przedrzec. Bea, ja mysle, ze Jola nie miala nic zlego na mysli. Jako doradca doskonale wie, jak to jest ;-) Jola, dzieki! Przyznam, ze nie zaplacilam zadnego podatku po zakupie psa, bladego pojecia nie mialam, ze powinnam... Wiem, ze nieznajomosc prawa mnie nie rozgrzesza, ale na litosc - ja nawet tych przepisow nie jestem w stanie przeczytac :shock: Ten jezyk mnie dobija. Dlatego mam bardzo dobra ksiegowa :lol: Jola, czy ja mam teraz ten podatek za Bruna zaplacic? Za Dudka tez ( nie kupowany... przyplatal sie ;-) ) ??
Aaa, jeszcze koty, tez sie przyplataly... Ale nie oddam :mrgreen:
saganka
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Anirysova » 2007-10-31, 12:57

bea napisał(a):Hmmm,a mnie ciekawi,czy jak hodowla jest zarejestrowana,jako np dzial specjalny produkcji rolnej to,czy wtedy psy z tej hodowli obowiazuje takze podatek gminny od psa,czy pies jest wtedy takim samym zwierzeciem hodowlanym jak lis dajmy na to,oczywiscie w swietle przepisów podatkowych .Jeszcze jedno-rozumiem ,ze prowadzac hodowle jako dzial specjalny produkcji rolnej mozna wybrac jedna z dwóch opcji,podanych przez Barbapape,ile w takim razie wynosi ryczłt i jak go sie wylicza?Moze ktos zna odpowiedz?


Tak jak Jola napisała są to dwa różne podatki.

Podatek od posiadania psa zalicza się do podatków gminnych i wysokość ustala gmina, najczęściej w mieście są wyższe, a na wsi niższe - nawet w niektórych wynoszą zero, a hodowla nie ma tu nic do rzeczy.

Gdy ma się hodowlę (lub reproduktory), uzyskuje się dochody, które są opodatkowane i w tym przypadku podatki płacimy w Urzędzie Skarbowym. Jeśli wybierze się ryczałt, to po wysłaniu odpowiedniego druku z okresleniem ilości psów w hodowli (nie pamiętam nr), US przysyła decyzję w której podaje nam wysokość tego ryczałtu (w każdym razie mi podali).
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Następna strona

Powrót do Problemy i pytania

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości