Choroby histiocytarne u BPP BMDINFO.ORG

Moderator: Anirysova

Choroby histiocytarne u BPP BMDINFO.ORG

Postprzez annasm » 2015-09-01, 20:23

www.bmdinfo.org/Health/Histiocytic_Dise ... in_Dog.php

Artykuł o histio z takiego amerykańskiego portalu o bernach - myslę że przydatnego dla każdego kto o nich szuka informacji. Z roku 2001 wprawdzie ale "updatowany" w 2012.

W tym artykule jest link do strony amerykańskiego klubu z informacją że klub uczestniczy w wielu naukowych badaniach mających podnieść zdrowotność BPP nie tylko dotyczących nowotworów.
http://www.bmdca.org/health/studies.php
M.in współpracują z CNRS we Francji jak i dwoma ośrodkami w USA.

W artykule w skrócie:
Histiocytoza to dość ogólne pojęcie nie zawsze kojarzące się z fatalnym końcem i choroba dotykająca różne rasy. U niektórych ogranicza się do skóry u innych zmiana jest jedna i można ja usunąć. U berneńczyków spotykamy jej uogólnioną i złośliwą postać.
Histiocyty to komórki krwi (makrofagi i komórki dendrytyczne), część układu immunologicznego (pełniąca różnorakie ważkie funkcje), które osiadły w tkankach. Mięsak to nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki łącznej charakteryzujący się dużą złośliwością i naciekaniem.
Sa dwie postaci łagodnej histiocytozy - histiocytoma - guzek na skórze, ustępujący zazwyczaj samoistnie, i histiocytoza skórna gdzie nacieki z histiocytów w skórze moga być pojedyńcze lub liczne i czasem wymagają leczenia.
Histiocytoza systemowa to zmiany skórne pojawiające rzutami mogące ustępować samoistnie przy czym kazdy następny rzut może przebiegać gorzej. Z czasem dołączają się zmiany w narządach wewnętrznych. W leczeniu stosuje się sterydy, cyklosporyna lub innymi lekami immunosupresyjnymi. Obserwuje się przypadki z kilkuletnim przeżyciem.
Rozsiany mięsak histiocytarny - zaczyna się od zmiany w narządach wewnętrznych z następowym bardzo szybkim rozsiewem (często w momencie rozpoznania nie do rozróżnienia z histiocytozą złośliwą).
Złośliwa histiocytoza to nowotwór, który w momencie pojawienia się pierwszych objawów (niespecyficznych takich jak anorexia, utrata masy, gorączka, apatia, duszność, kaszel, niekiedy anemia i trombocytopenia, hipertransaminazemia) jest juz bardzo zaawansowany i rozsiany - może zajmować wszystkie narządy i układy.
Usuniecie wychwyconej wcześnie, pojedyńczej zmiany daje nadzieję na wyleczenie, jednak zmiany pojawiają się często w wielu narządach jednocześnie stąd częste niepowodzenie takiego postępowania.
Nie ma skutecznego leczenie. Czas przeżycia od rozpoznania jest bardzo krótki. Średni wiek wystąpienia to 7 lat.

Dane zgromadzone w Berner Garde w latach 2000-2005
500 informacji o różnorakich guzach - 25,4% to zmiany histiocytarne. Analiza tych danych pozwoliła na obliczenie ryzyka populacyjnego zachorowania na 1:20, które wzrasta do 1:4,5 kiedy u obojga rodziców występuje histiocytoza. Oznacza to ze jest to choroba uwarunkowana genetycznie.
Można zatem pokusić się o taki model postępowania który pozwoli na ograniczenie liczby zachorowań. Przede wszystkim rozpoznanie musi być pewne i jednoznaczne (badanie histopatologiczne! materiału pobranego podczas sekcji lub biopsji). Drugim nie mniej istotnym czynnikiem jest podzielenie się ta informacją i umieszczenie jej np w otwartych bazach danych. Aktualnie informacja i wiedza to jedyna broń jaką mamy w walce z tą chorobą.
Na dole strony kilka opisów przypadków.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Powrót do Biblioteka wiedzy (badania naukowe, abstrakty, analizy)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość