Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Wszystko na temat szkolenia i psich sportów

Moderator: MartaD

Postprzez Dareczek02 » 2008-03-06, 22:49

Pomogliście mi dziękuje ;-)
Czekam na kolejne wypowiedzi :mrgreen:
Pozdraawiam
Avatar użytkownika
Dareczek02
 
Posty: 109
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-01-13, 12:31
Lokalizacja: Łętownia
psy: Borys

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez MRUCZanka » 2008-07-17, 20:05

Słuchajcie, jestem w głebokim sozku!!! Wczoraj poszliśmy na szkolenie nas, jak będziemy szkolić Benka aby przyszedl na pierwszą lekcje szkolenia już obczajony z klikerem. SZOK, SZOK, SZOK :!: :!: :!: :!: :!: Ja nie wiem,czy to mój pies jest taki genialny,czy to wszystkie berny takie są, czy po protu ta metoda jest genialna - DZIAŁA!!!!!! :!: :!: :!: :!: Pies wczoraj zakumał kilk-smakołym, klik- chodz tu, siad... Piątka i łapa to było opanowane w 5 minut, nawet zostań!!!! Jestem w sozku,jak tak dalej pójdzie, to to szkolenie chyba będzie nam niepotrzebne :shock: 8-) :lol: :lol: :lol: Oczywiście żartuję, niemniej takie postępy z psem w jeden dzień... coś niesamowitego! Polecam klikery!
Avatar użytkownika
MRUCZanka
 
Posty: 1298
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-20, 10:17
Lokalizacja: Knurów koło Gliwic, Śląsk
psy: Benio [*]

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez nugatika » 2008-07-17, 23:02

Mruczanla, a w jakim wieku jest Twój Benio?
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez MRUCZanka » 2008-07-17, 23:27

3 miesiące i 2 tygodnie, u nas jest już miesiąc :mrgreen:
Avatar użytkownika
MRUCZanka
 
Posty: 1298
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-20, 10:17
Lokalizacja: Knurów koło Gliwic, Śląsk
psy: Benio [*]

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez habibiyah » 2010-03-19, 19:37

Mnie nie bardzo podoba się metoda na kliker :( może i działa ale coś mi w niej nie gra ... poza tym za dużo nagradzania smakołykami też nie jest dobre ... moj psiak wiele rzeczy robi bez smaczkow więc po co ja z tego wybijać ???
owszem sa trudniejsze rzeczy do wykonania do których smaczki się przydaja ale proste fe czy siad można bez smaczka a za to pieszczochami nagradzać - pieszczochy ma sie "ze sobą" zawsze i wszędzie ;) a jedzonka i klikera nie ...

poza tym moja mala jest nauczona z domu, ze klikniecie (rękami) to zakaz, np podkradania butów ... czy więc nie zrobi jej się misz masz???
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez maat » 2010-03-19, 20:20

habibiyah napisał(a):Mnie nie bardzo podoba się metoda na kliker :( może i działa ale coś mi w niej nie gra ... poza tym za dużo nagradzania smakołykami też nie jest dobre ... moj psiak wiele rzeczy robi bez smaczkow więc po co ja z tego wybijać ???
owszem sa trudniejsze rzeczy do wykonania do których smaczki się przydaja ale proste fe czy siad można bez smaczka a za to pieszczochami nagradzać - pieszczochy ma sie "ze sobą" zawsze i wszędzie ;) a jedzonka i klikera nie ...

poza tym moja mala jest nauczona z domu, ze klikniecie (rękami) to zakaz, np podkradania butów ... czy więc nie zrobi jej się misz masz???

Nie, nie zrobi, bo to zupełnie coś innego.
Jak metoda się nie podoba a wypracowałaś sobie inne, to i dobrze, ale zapewniam Cię, że metody nie poznałaś dobrze.
Kliker służy do precyzyjnego nauczenia zachowania. Potem ze smaczków w sposób umiejętny się wycofujesz, nagradzając w dowolny sposób; głos, pieszczota, zabawa itp
Ja niektórych rzeczy uczę klikerem ( przez kształtowanie}, innych pozostałymi metodami. Jest ich wiele.
Z moich doświadczeń zachowania wykształtowane nauczone są w sposób najtrwalszy.
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez habibiyah » 2010-03-19, 20:47

Maat, nie wiem ... ja chyba do końca nie rozumiem o co z tym klikerem chodzi :oops:
jeszcze spróbuję poczytac i się "dokształcić" :mrgreen:

w każdym razie chodzimy na szkolenie i mala już dużo sie nauczyła ... a napewno więcej on nas 8-)
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez AniaRe » 2010-03-19, 21:03

Kliker jest w szkoleniu tylko narzędziem do nauki nowych zachowań. Gdy nauczysz już psa, o co Ci chodzi, odkładasz kliker i ćwiczysz wykonywalnośc zachowania na komendę, zwiekszasz trudność (czas, rozporoszenia, odległość), warunki etc. i oczywiście uczysz pracy bez smaczków, za nagrody socjalne, zabawę, piłeczkę.

Zasadniczo nie ma konieczności używania klikera, niemniej on tak upraszcza uczenie pewnych rzeczy, ze aż szkoda go nie wykorzytywac. ;-)
ale z drugiej strony- oczywiście sa ćwiczenia, do których jest zupełnie zbędny. Do wspomnianego ''Fe" (choć my uczymy raczej "eee" -zeby nie wywierać aż tak silnej presji na psa) kliker nie jest zupełnie potrzabny. Siad większość psów opanowuje bez klikera, ale my np. na kursie konsekwentnie zaczynamy od uczenia siadania z klikerem, bo w ten sposób psu warunkujemy kliker a opiekun sie uczy go używać. ale np. gaszenia światła, czy podawania przedmiotów z klikerem nauczysz dużo szybciej, niż bez.

Gdzie chodzisz na szkolenie? w Krakowie masz szkołę Agaty Dziubek Akcent oraz Alteri, w obu bardzo dobrze nauczysz się pracować metodą wzmocnień pozytywnych, używając do tego m.in klikera.
Avatar użytkownika
AniaRe
 
Posty: 1145
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:49
Lokalizacja: Łubno k.Żyrardowa

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez maat » 2010-03-19, 21:05

Powodzenia, zczęłyście fajną przygodę :-D
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez Guard » 2010-03-19, 21:23

habibiyah napisał(a):pieszczochy ma sie "ze sobą" zawsze i wszędzie ;) a jedzonka i klikera nie ...


Można zastąpić kliler odgłosami z tzw. gębofonu , czyli za pomocą własnego języka, a mamy go zawsze :mrgreen:
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez AniaRe » 2010-03-19, 21:44

Ale własnie lepiej by było nie zastępować. i nawet chyba nie ma takiej potrzeby- jak napisałam, klikerem uczymy nowego i to na okreslonych zasadach: w sesjach, ZAWSZE nagradzając po kliknięciu etc.

A jeśli chcemy nagrodzić jakieś zachowanie, które nam pies zaprezentował spontanicznie lub na komende, nagradzamy po prostu tak jak pies lubi.

w dużym skrócie nauka przez naprowadzanie przy uzyciu klikera wyglada tak:
I etap: ręką ze smaczkiem naprowadzamy psa na zachowanie, gdy robi coś w dobrym kierunku klikamy i nagradzamy
(aż pies pożądana czynnośc wykonuje za każdym razem) (naprowadzac można też zabawką, ciałem, targetem)

II etap: eliminujemy smaczek z ręki, którą naprowadzamy . (ew.zainteresowanym opisze dokładnie, jak) aż pies na każdy gest pustej ręki (komendę optyczną) wykonuje ćwiczenie (za każdym razem klinamy i nagradzamy)

III etap: wycofujemy kliker
pokazujemy gest (komendę optyczną), gdy pies wykona, nagradzamy (smaczkiem bez klikera) i dajemy komendę zwalniającą

IV etap: podkładamy komendę słowną.
Klilkaset razy w czasie, gdy pies na nasz gest wykonuje ćwiczenie podajemy komendę. Dokładnie w momencie,gdy wykonuje. Potem sprawdzamy: dajemy komendę słowną i czekamy, czy pies wykona. Jesli nie-jeszcze z 50 powtórzeń

V etap: "wyprowadzamy zachowanie na dwór"
ćwiczymy w róznych okolicznosciach, przy innych psach, mamy w domu poukrywane smaczki lub zabawki, dajemy psu komendę i czekamy, jak wykona dostaje smaczek lub zabawę jak nie ignorujemy go. Gdy juz zawsze wykonuje, czasmi nagradzamy, czasami nie, tak, aby pies nie wiedzial,czy dostanie nagrode czy nie. To wszystko powoli i stopniowo.

Dlatego nie musimy miec przy sobie klikera na okolicznośc "nagradzania" psa za spontaniczne zachowania. Wtedy mamy socjal, zabawke, możemy miec smakołyki.
Kliker bierzemy do ręki, gdy celowo chcemy psa czegoś nowego nauczyć.
Avatar użytkownika
AniaRe
 
Posty: 1145
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:49
Lokalizacja: Łubno k.Żyrardowa

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez Guard » 2010-03-20, 01:24

Czy puszczania przedmiotów z pyska (oddawanie) też tak można nauczyć (przez naprowadzanie). Z tymi tak jak wyżej opisanymi etapami pracy??

My z tym mamy problem, a raczej ja mam :lol:
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez AniaRe » 2010-03-20, 06:48

Guard napisał(a):Czy puszczania przedmiotów z pyska (oddawanie) też tak można nauczyć (przez naprowadzanie). Z tymi tak jak wyżej opisanymi etapami pracy??

My z tym mamy problem, a raczej ja mam :lol:


Podawanie przedmiotów robimy kształtowaniem. Poczatek jest inny, ale potem -od podkładania komendy jest tak samo.

wieczorem napiszę na priva-moge wysłac skrypt z kształtowania

Lece na szkolenia, wiec tylko na szybko
Avatar użytkownika
AniaRe
 
Posty: 1145
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:49
Lokalizacja: Łubno k.Żyrardowa

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez Guard » 2010-03-20, 14:01

AniaRe napisał(a):
Podawanie przedmiotów robimy kształtowaniem. Poczatek jest inny, ale potem -od podkładania komendy jest tak samo.

wieczorem napiszę na priva-moge wysłac skrypt z kształtowania


Poczekam cierpliwie. Dziękuję
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez madziarsl » 2010-03-20, 19:25

AniaRe czy ja też mogę prosić o skrypt na PW? Nie ukrywam, że też mamy mały kłopot z kształtowaniem. W naszym wypadku chodzi o aport :)
Avatar użytkownika
madziarsl
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 19:49
Lokalizacja: Ruda Śląska
psy: Fibi

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez AniaRe » 2010-03-20, 23:21

Gotowy krok po kroku skrypt przykładowy mamy z kształtowania wchodzenie na dywanik chyba, czy dacie radę sobie zaadaptować, czy przygotować taki z podawania przedmiotu?
Jeśli chcecie taki "na zamówienie", to w I poł tygodnia napiszę, jutro mam cały dzień zajęty-wiadomo, niedziela :-?
Avatar użytkownika
AniaRe
 
Posty: 1145
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:49
Lokalizacja: Łubno k.Żyrardowa

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez Guard » 2010-03-21, 10:03

Postaram się. Jak będą problemy, to zapytam.
My ćwiczyliśmy przez kształtowanie dostawianie się "no nogi". Jest to jedyne polecenie, które Scarlett wykonuje super, stąd wnioskuję, że metoda "małych kroczków" działa i najbardziej zapada w pamięć. Teraz wystarczy ruch mojego ramienia i maluda wie co zrobić.
Niestety oddawać upolowanych przedmiotów nie lubi i nad tym musimy pracować (miedzy wieloma innymi problemami).
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez madziarsl » 2010-03-21, 12:21

Myślę, że sobie poradzę, a jeżeli nie, to czy mogę liczyć na Twoją pomoc? Bardzo bym się ucieszyła, gdyby podczas spaceru to Fibi wracała do mnie z aportem, a ja nie musiałabym się sama po niego fatygować. W rezultacie z tych spacerów wracam bardziej zmęczona niż ona ;-)
Avatar użytkownika
madziarsl
 
Posty: 41
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 19:49
Lokalizacja: Ruda Śląska
psy: Fibi

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez habibiyah » 2010-03-21, 21:38

My chodzimy na zajęcia do Alteri :) Fionka je uwielbia :)
smaczków sobie podje hi hi hi , no i oczywiście łapie szybciej od swoich opiekunów :mrgreen:
ćwiczymy sobie też w domciu i w parku :)
mała ma dopiero 5 miesiąc więc szybko się "nudzi" ale po parę minutek naraz jej sie podoba :-D i chetnie ćwiczy

poza tym troche podczytujemy w ksiązkach i próbujemy uczyć się rożnoci ;-)
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: Kliker się sprawdził-METODA DZIAłA!

Postprzez habibiyah » 2010-03-21, 21:44

Madziarssl :-D
ja też sama sobie aportuje - bardzo często - ale się nie zrażam onieważ Fionka już przynosi aport ... cztery na dziesieć razy ale już załapała co od niej chcę ... na razie w domciu ... w parku tylko po niego biegnie ale go nie przynosi ... cierpliwość trzeba zastosować ...
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szkolenie Szwajcarów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości