Bardzo bojaźliwy Szwajcar - 11 misięcy

Jeśli masz problem ze swoim podopiecznym spróbuj poradzić się bardziej doświadczonych forumowiczów:)

Moderator: MartaD

Bardzo bojaźliwy Szwajcar - 11 misięcy

Postprzez Aragorn » 2012-07-16, 22:32

Witam Was.
Bardzo mi zależy by uzyskać Wasze opinie i porady. Od 8 miesięcy mamy w domu Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego ma teraz 11 miesięcy. Kiedy w pobliżu znajduje pojawi się jakiś człowiek, samochód rower itp. Aragorn kuli pod siebie ogon i zachowuje się jak przerażony, gorzej niż przed weterynarzem. Widać, że szuka ratunku, drogi ucieczki. Próbuję z Arkiem powoli wchodzić w większe skupiska ludzi. Ale może jest jakiś lepszy sposób aby mu pomóc. Dodam, że Arek (Aragorn) jest psem mieszkającym w domu, jednak nie w mieście gdzie hałas i tłumy ludzi są powszechne. Jeżeli ktoś może coś podpowiedzieć będę wdzięczny.
Pozdrawiam Marek
Aragorn

Ostrzeżeń: 0
psy: Duży Szwajcarsi Pies Pasterski

Re: Bardzo bojaźliwy Szwajcar - 11 misięcy

Postprzez Ella » 2012-07-16, 23:03

Spróbuj powolutku(bardzo powolutku) oswajać go z rzeczami ,których się boi-nic na siłę,jeśli nie chce iść -nie zmuszaj go do tego.Jeśli boi się tłumu ludzi,pozwól mu spokojnie stać i z daleka poobserwować,potem stopniowo zbliżaj się coraz bardziej,ale nie ciagnij psa na siłę (!) (to praca na wiele dni,tygodni,a nawet miesięcy)Noś ze sobą przysmaki,które lubi, i dawaj mu w sytuacjach,które napawają go lękiem(np.jeśli boi się rowerzysty,gdy rower się zbliża, daj mu komendę siad,pochwal i daj nagrodę,jednocześnie głaszcząc i mówiąc uspokajającym tonem.
Traktuj go zawsze bardzo łagodnie,dużo głaskaj i chwal,żeby miał do ciebie zaufanie.Nigdy nie możesz na tak bojażliwego psa krzyczeć.

Czy twój pies boi się tak wszystkiego od niedawna,czy od początku pobytu u ciebie??Jest już dość dużym psem,oswojenie go teraz może być trudne(na pewno się da nauczyć twojego psa,żeby sie nie bał,ale będzie to wymagało dużej cierpliwości i wiedzy )-spróbuj poradzić się szkoleniowca z twojej okolicy-ośrodki szkolenia psów są w każdym większym mieście.
Ella

psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Postprzez Aragorn » 2012-07-16, 23:22

Dziękuje za zainteresowanie. Tak więc do około 10 miesiąca Arek był psem, który w zasadzie popędził by do każdej żywej istoty. Oczywiście nie przepadał za rowerami czy autami ale nie panikował jak teraz. Dziś boi się szczególnie jeżeli ktoś pojawia się nagle - wycofuje się czasem szczeka z podkulonym ogonem, głośne zachowanie np. grupy przechodniów również go przeraża. Boję się by nie przerodziło się w późniejszym czasie w agresję.
Aragorn

Postprzez Ella » 2012-07-17, 13:29

Ja chodzę z moją szwajcarką- Joką(7,5 m-ca)na szkolenie.Zaczęliśmy jak miała 3 m-ce od psiego przedszkola,teraz chodzimy na PT.Zaczęliśmy tak wcześnie właśnie z powodu koniecznej szwajcarom socjalizacji-i to było świetny pomysł-na szkoleniach było dużo innych psów i dużo ludzi.Joka nigdy nie wykazywała strachu-nawet jako maluch odebrany z hodowli(i tu duża zasługa hodowcy,bo przyzwyczajać do różnych rzeczy,które mogą wywoływać strach u psa trzeba już od pierwszych dni)
Jezeli w wieku 11 m-cy masz problemy z nadmierną lękliwością psa,to chyba sam nie poradzisz sobie z tym problemem.
Szwajcary są rasą o delikatnej psychice,nadmierna lękliwość bywa też uwarunkowana genetycznie-teraz np.tam gdzie szkolę Jokę ,szkoleniowcy zajmują się też kilkoma młodymi szwajcarami pochodzacymi z tego samego miotu ,u których występuje silna lękliwość(boją się wszystkiego)-tak więc okazuje się,że kupujac szczeniaka tej rasy trzeba by pytać hodowców o testy psychiczne rodziców,a może nawet zrobić odpowiednie testy szczeniaczkowi.
To takie rozważania na marginesie twojego problemu.
Ponownie doradzam ci spotkanie ze specjalistą od szkolenia psów,możesz też zapytać o to w swoim Związku Kynologicznym(jeśli twój pies ma rodowód i jest tam zarejestrowany)-na pewno ktoś udzieli ci informacji na ten temat.Spróbuj też porozmawiać na ten temat z hodowcą,który jako znawca rasy moze ci doradzic co możesz zrobić i jak postepować z psem (zresztą powinien wiedzieć,że jego szczenię ma takie cechy,bo to dla szanującego się hodowcy ważna informacja )
Ella

psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Postprzez qbav » 2012-07-17, 13:53

Lęki o których piszesz moga byc związane z okresem rozwojowym Twojego psa.

Okres dojrzewania psa (6 do 14 miesięcy)
W organizmie psów i suk zachodzą w tym okresie duże zmiany hormonalne. Reakcje organizmu na te zmiany są u psów osobnicze, podobnie jak to jest u dojrzewających ludzkich nastolatków. Dla psów ten okres jest nie raz bardzo okrutny. Kiedy ciało zmaga się z ustawieniem nowej równowagi hormonalnej, pojawiają się efekty uboczne. Niektóre zmiany w zachowaniu mogą nawet przestraszyć właścicieli. Klasycznym przykładem jest odmienna niż dotąd reakcja psa na rzeczy dobrze mu znane. Coś, obok czego przechodził obojętnie, wzbudza w nim teraz złość, agresję lub strach.

http://www.coape.pl/art_etapyrozwoju_pies.html

Pamiętam, że moje szwajcary także miały podobne akcje w stylu warczenia na przestawione krzesło, czy lęk przed czyms nowym pojawiającym się, np ludźmi na spacerze, torbą z zakupami itp, lęki te przeszły samoczynnie z wiekiem, ale z psami trzeba odpowiednio pracować, nie karcić, pozwalać im poznawać nowe sytuacje, ich psychika ustabilizuje się wraz z dojrzewaniem
qbav

psy: Kuba + Betel & Birma

Postprzez Aragorn » 2012-07-17, 17:19

Miło, że mogę a w zasadzie możemy korzystać z Waszych doświadczeń. Z Arkiem na szkolenie chodziłem od 5 tego miesiąca. Niestety szczeniaczkowo miało zaledwie 2-3 psy. Potem następny etap również odbywał się w towarzystwie jednego psa i to na odległość - nie jestem znawcą ale kłóciło się to w mojej ocenie z istniejącą potrzebą socjalizacji, choć sam sposób podejścia do psów był jak dla mnie dobry. Od miesiąca poszliśmy do innej szkoły - miałem ją zapamiętana z dzieciństwa, kiedy widywałem ich jak w dużych grupach (10-15) psów ćwiczyli różne komendy. I fakt dziś też tak jest - jest sporo ludzi i psów a Arek może się trochę przyzwyczajać.
Pozdrawiamy.
Aragorn

Postprzez zinka30 » 2019-06-17, 17:09

moze ktos mi pmoze bo nie wiem co robic. Kupilam bernanczyka ma prawie 5 miesiecy, problem jest taki ze boi sie obcych ludzi i dzieci, na spacerze nie da sie nikomu poglaskac i ucieka(panicznie sie boi obcych). Do domu jak ktos wchodzi jezy sie i szczeka ale uciekajac i kulac ogon pod siebie, zdazylo sie mu posikac z tego wszystkiego. Prosze o pomoc ponieważ a jest to kochany poesek ale ma taki problem i wiem ze ta rasa jest towarzyska do ludzi i dzieci ale nie moj pies
zinka30

psy: Diesel

Powrót do Problemy wychowawcze