O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Moderator: Anirysova

O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez allam » 2011-03-08, 20:14

Cefreud napisał(a):-jest petem a takie u szkotów ciężko się sprzedają.

Przepraszam, może nie powinnam pytać w tym miejscu, ale o co chodzi (bo mnie się to kojarzy z papierosami, a mam wrażenie, że to coś innego) :?:
allam
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną MIOT ,,O,,

Postprzez Barbapapa » 2011-03-08, 20:19

Petem jest określany zwierzak rasowy, rodowodowy, ale mający wady dyskwalifikujące go jako zwierze super wystawowe i nie nadające się do hodowli. Np. berneńczyki z niebieskim okiem, zupełnie bez białego, albo daleko wychodzące białe na łapach, albo ze zbyt krótkim ogonem, kompletnie nieproporcjonalnym; DSPP z długą sierścią, bardzo mały lub zbyt duży.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną MIOT ,,O,,

Postprzez allam » 2011-03-08, 20:29

Dzięki Jolu ;-) To się po 11 latach dowiedziałam, że mam peta :lol: :lol: (bo mój sznaucer miniaturka, oczywiście rasowy z rodowodem, jest za wysoki i włos mu się trochę kręci jak jest za długi) :-D Ale za to jaki niepowtarzalny ;-)
Leszczyn(k)o przepraszam, ale tak głupio nie wiedzieć ;-)
allam
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną MIOT ,,O,,

Postprzez Leszczyna » 2011-03-08, 20:34

Ja też nie wiedziałam co to ,,pet,, :oops: :lol: Przynajmniej dzięki Wam się dowiedziałam :mrgreen: U nas jak na razie petów brak...ale kto wie co przyniesie przyszłość :-/ :lol:
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną MIOT ,,O,,

Postprzez Cefreud » 2011-03-08, 20:58

Leszczyna napisał(a):Ja też nie wiedziałam co to ,,pet,, :oops: :lol: Przynajmniej dzięki Wam się dowiedziałam :mrgreen: U nas jak na razie petów brak...ale kto wie co przyniesie przyszłość :-/ :lol:


w dniu sprzedaży petem był Obelix-podkolanówki (biel na przednich łapach u berna nie może siegać dalej niz do środka śródręcza)+ łata na karku.Oczywiście kestia umaszczenia moze się z wiekiem zmienić.Pet to pies rodowodowy z wadami opisanymi we wzorcu rasy bądź nie mający cech porządanych

żeby nie zaśmiecać Kasi watku może dyskusje o petach przenieść do działu hodowla?
Ostatnio edytowano 2011-03-09, 08:26 przez Cefreud, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną MIOT ,,O,,

Postprzez Barbapapa » 2011-03-09, 09:48

Cefreud napisał(a):żeby nie zaśmiecać Kasi watku może dyskusje o petach przenieść do działu hodowla?

Myślę że to dobry pomysł.
A wracając do petów, to moim zdaniem jest to sprawa etyki każdego hodowcy i moralności oraz uczciwości każdego człowieka z osobna. Podam takie dość powszechne trzy podstawowe podejścia do sprzedaży petów i psów spełniających warunki wzorca psa danej rasy (eksterier, budowa, charakter, ruch). Jeden hodowca zakłada sobie cel zgodny z istotą hodowania i każde najmniejsze odstępstwo od przyjętych przez siebie założeń hodowlanych traktuje bardzo poważnie. W takiej hodowli może zadziwić przeciętnego nabywcę (nie znającego dokładnie danej rasy)traktowanie jakiegoś psa jako peta, a nie pełnowartościowego psa hodowlanego. Są hodowle gdzie wszystkie szczeniaki są objęte bonitacją i każda grupa( każdy pies) ma inną cenę i z założenia jest przeznacznona dla odmiennej grupy nabywców ( ludzie poprzez zakup danego psa chcą realizować swoje założone cele). Jeśli psiak zapowiada sie bardzo dobrze, to hodowca z reguły nie sprzeda psa na kolanka, tylko sprzeda innemu hodowcy, aby uzyskać realizację długoplanowych, założonych przez siebie celów hodowlanych.
Drugi hodowca założył sobie utrzymanie rozmnażanych zwierząt na przeciętnym, przyzwoitym poziomie. I tu przeciętny nabywca z reguły nie ma wątpliwości, który psiak jest petem, a który zapowiadającym się dobrze psem hodowlanym ( o ile hodowca jest uczciwy i zna wzorzec). Niektórzy mogą mieć pretensję co do rozmnażania psów przeciętnych, ale z drugiej strony zawsze przy wszystkich "towarach" jest klasa "S" i klasa "economic".
I taka trzecia grupa hodowców, u których są rozmnażane psy, bez realizacji jakichkolwiek celów hodowlanych. Ot taka fabryczka rozmnażania psów rasowych. Tu nawet wada dyskwalifikująca objawia się jako zaleta. Dla przykładu, podam BPP z naszego forum z niebieskim okiem, gdzie bardzo bolesna dla właścicieli prawda o niezgodności ze wzorcem, wyszła dopiero podczas wystawy. A kupili psa wyjątkowego. . .
Proszę o nie obrażanie się, ale chciałam jedynie dość obrazowo wyjaśnić na przykładach , moim zdaniem ważnych, potraktowania za peta psiaka w różnych hodowlach.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną MIOT ,,O,,

Postprzez Leszczyna » 2011-03-09, 10:53

Cefreud napisał(a):
Leszczyna napisał(a):Ja też nie wiedziałam co to ,,pet,, :oops: :lol: Przynajmniej dzięki Wam się dowiedziałam :mrgreen: U nas jak na razie petów brak...ale kto wie co przyniesie przyszłość :-/ :lol:


w dniu sprzedaży petem był Obelix-podkolanówki (biel na przednich łapach u berna nie może siegać dalej niz do środka śródręcza)+ łata na karku.Oczywiście kestia umaszczenia moze się z wiekiem zmienić.Pet to pies rodowodowy z wadami opisanymi we wzorcu rasy bądź nie mający cech porządanych

żeby nie zaśmiecać Kasi watku może dyskusje o petach przenieść do działu hodowla?

No w sumie masz rację z tym Obelixem ;-) Ja po prostu nazywam to ,,nie polecany na wystawę,, 8-) Bo ma ,,defekt,, umaszczenia ;-) ,,pet,, kojarzy mi się z rzuconym do popielniczki niedopalonym papierochem...afe :roll: :mrgreen:
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Co to są ,,PETY,,

Postprzez Leszczyna » 2011-03-09, 11:07

Ciekawy temat się stworzył...oczywiście i tradycyjnie u mnie w wątku :lol: ;-) pt Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną miot O. Proszę modów o przeniesienie ostatniej części postów - rzecz jasna chcę podjąć temat, bo do tej pory nie wiedziałam co to ,,pet,, :oops: teraz już wiem :mrgreen:
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: Oseski Pod Szmaragdową Leszczyną MIOT ,,O,,

Postprzez Barbapapa » 2011-03-09, 11:13

cha, cha. A tak swoją drogą to jestem ciekawa skąd wzięła się taka nazwa, kto ją wymyślił, bo funkcjonuje od wielu lat. Również nalegam na przeniesienie postów "petowych", aby nie zaśmieciac wątku ogłoszeniowego. Masz "farta"; Leaszczynko co do nowych tematów :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Co to są ,,PETY,,

Postprzez Halina » 2011-03-09, 11:29

Dobrze Kasia, że utworzyłaś ten wątek. Bardzo często ludzie się oburzają na to okreslenie "PET". Żeby tego uniknąć należy wyjaśnić znaczenie slowa.
Mianowicie słowo:
PET - jest oczywiście zapożyczone z języka angielskiego. Oznacza ono zwierzę trzymane w domu, które jest ulubieńcem rodziny . Może nim być dowolnie: pies, kot, królik, papuga, chomik czy jakiekolwiek inne zwierzątko. Taki właśnie pet z angielskiego to ulubieniec , pupil rodziny.

Dlatego też w słówko to przyjęło się na określenie zwierząt, które nie mają być w przyszłości rozmnażane, natomiast jak najbardziej przez swoich właścicieli powinny być pieszczone, hołubione i uwielbiane.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Leszczyna » 2011-03-09, 11:34

No widzisz Halinka...niektórzy mogliby się oburzyć...,,no jak taki kochany psiur i petem ma być :?: :evil: ,, A tu proszę takie buty 8-) ;-) :lol:
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Leszczyna » 2011-03-09, 11:35

No i ładnie ktoś tytuł zmienił :-P - nie wiedziałam jak nazwać :roll: ;-) :mrgreen: :oops:
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Halina » 2011-03-09, 11:38

Leszczyna napisał(a):No widzisz Halinka...niektórzy mogliby się oburzyć...,,no jak taki kochany psiur i petem ma być :?: :evil: ,, A tu proszę takie buty 8-) ;-) :lol:


Ano często fakty są dużo prostsze niż się wydaje :-) . Stąd też często w nazwach sklepów z akcesoriami dla zwierząt mamy nasze słówko pet. Zauważcie tylko ile jest "PET SHOPÓW" czyli sklepów dla milusińskich :-)
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Anirysova » 2011-03-09, 11:39

Jesli ktoś ma paszport dla psa, to niech przeczyta napis na okładce:

PASZPORT DLA ZWIERZĘCIA DOMOWEGO
PET PASSPORT

:->
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez allam » 2011-03-09, 11:40

Halinko, dziękuję za wyjaśnienie. I to wszystko prawda - ulubieniec, któremu nawet nikt nie miał odwagi powiedzieć, że jest psem i który cały czas jest pełnoprawnym (a nawet ciut ponad) członkiem rodziny. :lol: :lol:

A poza tym niechcąco założono mój pierwszy wątek na forum (bo ja bym pewnie sama nie założyła) ;-)
allam
 
Ostrzeżeń: 0

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Busola » 2011-03-09, 11:45

dokładnie Halinko, świetnie to zobrazowałaś :-)
nie znaczy to jednak że psiak hodowlany petem być nie może (czytaj pupilem) ;-) :-P
bo my jak najbardziej mamy pupila w domu :lol:
to taka mała gra słówek z mojej strony ;-)
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Leszczyna » 2011-03-09, 12:02

:lol: :lol: :lol: Czyli znowu się myliłam :oops: :lol: U nas petów pełna chata ;-) :lol: Czyli milusińskich :-P 8-)
Leszczyna
 
Posty: 3169
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-11-14, 12:52
Lokalizacja: Śląsk

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Halina » 2011-03-09, 12:06

Ano tak :-) :-) :-)

Z pewnością chciałyby zostać PETAMI mieszkańcy schronisk, przytulisk, czy inne biedactwa zostawione na pastwę losu. Tudzież mieszkańcy klatek w pseudohodowlach itd....
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Aga-2 » 2011-03-09, 12:19

Jest dokładnie tak, jak napisała Halinka. Pet, to słowo zapożyczone z języka angielskiego i oznacza KAŻDE ZWIERZĄTKO DOMOWE, które trzymamy dla przyjemności.
Tak więc nasze pieski, bez względu czy hodowlane, czy nie, po angielsku będą się nazywały "pets" - stąd napis na paszporcie.
Natomiast w Polsce przyjęło się nazywać petem zwierzę niehodowlane tak, jak to opisała Jola.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: O domisiach czyli petach - psiakach nie do hodowli

Postprzez Wydra » 2011-03-12, 23:20

Kupując naszego Dina już w metryce mieliśmy zaznaczone, że nie jest to pies hodowlany gdyż wybarwieniem odbiega od wzorca i wydaje mi się , że u nas właśnie między innymi na takie psiaki mówimy PETY.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Następna strona

Powrót do - Hodowlane dylematy na różne tematy, czyli o wszystkim po trochu; inne problemy i kwestie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron