cieczka

Moderator: Anirysova

cieczka

Postprzez Aga-2 » 2007-04-18, 09:55

To nie jest pierwsza cieczka u Asty, a wcześniej też miałam już suki, więc niby powinnam być doświadczona, ale chciałam się upewnić, jak postępują inni hodowcy.
Od którego dnia cieczki należy sukę izolować?
Ja wprawdzie nie mam psa, ale ogrodzenie już nie jest tak silne, jak dawniej, a i psy-akrobaci się zdarzają, co potrafią przechodzić przez siatkę jak kot, więc nie chcę ryzykować. Z drugiej strony nie chcę też Asty nadmiernie męczyć zamykaniem, bo ona to źle znosi. Więc szukam rady u bardziej doświadczonych. Z góry dziękuję.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez Szam » 2007-04-18, 10:46

Owulacja moze byc zarowno w 5 dniu jak i 25, nie ma reguly :(
Polecalabym izolowac ja cala cieczke.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Postprzez Ben » 2007-04-18, 10:51

Teoretycznie między 9, a 13 dniem cieczki ale różnie to bywa. Są takie, że jeszcze w 16 dniu potrafią "narozrabiać"
Ben
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Aga-2 » 2007-04-18, 22:12

OK. Dzięki. A w takim razie jak długo ją zamykać? Przez 18 -19 dni wystarczy? Wiadomo, że pod koniec już nie ma wyraźnych objawów.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez Dżiani » 2007-04-19, 01:11

Najgorsze są dni owulacji (Przed nimi i po nich suka nawet cieczkowa może przebywać z psami. Choć zmamy przypadki psów co i taką sukę by chciały pokryć tylko że wtedy ona raczej na to nie pozwoli). Wtedy suka musi być albo w domu pod ścisłym nadzorem albo w porządnym kojcu ze zgrzewalnej siatki z betonową wylewką. 'Spragniony' amant na prawdę potrafi zrobić wszystko żeby się do niej dostać: np. zrobić sobie dziurę w siatce plecionej albo podkop pod ogrodzeniem (po to wylewka betonowa), potrafi pokonać płot itd. Musisz też pamiętać o tym że suka w tych dniach pragnie 'kontaktu' z amantami i może ci uciec.
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Postprzez Szam » 2007-04-19, 08:32

Wiesz Aga, Gucci kryje sie na 19-20 dzien ;-) a cieczka trwa niewiele ponad 3 tyg
Szam
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Aga-2 » 2007-04-19, 14:08

Właśnie o takie wiadomości mi chodziło - w których dniach suki dają się pokryć. Pewnie to jest cecha osobnicza, ale może częściowo i rasowa.
Irku, a Twoja Dżani w którym dniu była kryta?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez Zuzanda » 2007-04-19, 15:06

Aga dobrze też przez całą cieczke dawać pastylki chlorofilowe firmy Mikita - swietnie zabijaja zapach i ja nie mialam adoratorów pod siatka a i Odys mniej sie meczyl, naprawde polecam u weta kupisz.
bianka byla kryta w 14 dniu
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez Aga-2 » 2007-04-19, 16:39

Dzięki. No, to tak bardziej klasycznie ten 14 dzień. Jak widać wahnięcia osobnicze są spore - 5, 6 dni później u Szam!
Dzięki za podpowiedź z tym chlorofilem. Ja się w ogóle dziwię, bo u nas psa dopiero raz widziałam pod siatką, co nie usypia mojej czujności. Już Astę na noc zamykam, a ona biedna nie wie co jest grane. Aż mi jej żal!
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez Halina » 2007-04-19, 19:05

Bora daje się kryć między 11 a 14 dniem cieczki. W innych dniach żaden pies nie ośmieli się do niej podejść. Ma wtedy baaaaardzo duże zęby. Natomiast w dni płodne ewidentnie daje sygnały, że już pora na kawalera no i ma wtedy szlaban. Dla pewnności izoluję ją 10 dni, tak aby szczyt owulacji był w środku .
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Postprzez Wanda » 2007-04-19, 22:33

Moja Betka tak jak zmiennie ma okresy miedzy cieczkowe tak zmiennie ma "dobre dni". Pierwszy raz była kryta w 12 i 13 dniu, drugi raz 19 i 20 dzień cieczki, a ostatnio 14 - 15. Jak nie jest gotowa to żaden samiec nie ma po co podchodzić tak jak Bora Halinki zębiska ma straszne. Jak zaczyna być bardziej przyjazna dla Draco to do "izolatki" czyli do pokoju Krzysia a Draco więcej przebywa na dworze, cierpi biedaczysko, czasem w nocy zaśpiewa serenadę pod oknem. Nie próbowałam tych tabletek chlorofilowych, ale przy najbiższej cieczce wypróbuję.
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Postprzez Dżiani » 2007-04-20, 02:42

Aga-2 napisał(a):Właśnie o takie wiadomości mi chodziło - w których dniach suki dają się pokryć. Pewnie to jest cecha osobnicza, ale może częściowo i rasowa.
Irku, a Twoja Dżani w którym dniu była kryta?
U Dżiani akurat cieczka przebiega 'książkowo' (choś ostatnio się jej przyspieszyła o miesiąc) - daje się pokryć między 13 a 16-17 dniem. Wcześniej albo póżniej też szczerzy zębiska.
Inne nasze suki mają inaczej poprzesuwane te dni ale minimalnie.

Dobrym sposobem na sprawdzenie czy dziewczyna jest 'gotowa', jest 'posmeranie' jej w 'tych' okolicach i obserwacja czy odstawia ogon czy nie. Owulacja jest szczytowa mniej więcej po dwóch dobach od pierwszego odstawiania ogona i trwa ok. 3 dni. Ale samo właśnie odstawianie ogona (nie ważne którym dniu cieczki to jest) jest sygnałem, że ma owulację i wtedy trzeba ją albo kryć albo dobrze izolować.
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Postprzez Szam » 2007-04-20, 07:41

taaa....tylko, ze czesc suk odstawia ogon cala cieczke...dobrym sposobem jest sprawdzenie progesteronu i w miare skutecznym ;-)
Szam
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Aga-2 » 2007-04-20, 17:05

Dziękuję wszystkim. Wasze informacje są dla mnie bezcenne. Wczoraj sprawdzałam odstawianie ogona, bo znałam tą metodę wcześniej i Asta ogon już odstawia. Jest trochę wcześnie, bo to dopiero 9 dzień i chodzi mi po głowie, że tak jak pisze Szam, ona może ogon odstawiać niezależnie od owulacji. Natomiast niestety (albo i stety) nie dysponuję psem-próbnikiem, na którym Asta mogłaby wypróbować zęby. Najpewniejszym sprawdzianem byłby jutrzejszy przyjazd z Astą na spacer do Krakowa :lol:
Poziom hormonów we krwi to warto zbadać, jak się sukę zamierza kryć, ale w przeciwnym wypadku, to chyba nie....
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Postprzez bea » 2007-04-21, 09:52

Aga ,skłaniam się do wypowiedzi SZAM,lepiej na Twoim miwjscu izolować sunię przez cała cieczkę.Kiedyś zadręczałam podobnymi pytaniami dwóch najbardziej doświadczonych warszawskich psich ginekologów dr. Maxa i dr.Karczewskiego.pamietam do dzisiaj wypowiedz ostatniego z nich,którą w przybliżeniu przytoczę-"wie pani reguły są regułami,ale kazda suka to oddzielna historia o czym miałem zreszta okazję sam sie przekonac,pilnując swojej suczki.Obserwowałem ja i generalnie 28 dnia ,wydawalo mi się ,ze suczka jest całkowicie bezpieczna,wypuściłem ją na dwór i ......mocno sie zdziwiłem gdy po godzinie zobaczyłem ją elegancko szczepioną z "Atosikiem"/nie pamiętam imienia psa/,dlatego trzeba być ostrożnym nawet wobec własnej wiedzy,bo życie może nauczyć nas pokory..."Nikt nie może powiedzieć o dr,Karczewskim ,ze brak mu wiedzy ,czy doświadzczenia ,a wspomniana wypowiedzswiadczy tylko,ze i z pokorą nie jest u Niego najgorzej.Dlatego Czuj Duch!taz-AGA wtym wypadku,pozdrawiam.bea ,hodowla Pieśń Drogi/piesn-drogi@op.pl/
bea
 
Ostrzeżeń: 0

Re: cieczka

Postprzez Ella » 2013-07-05, 15:11

Przeczytałam posty tego wątku sprzed 6-ciu lat w poszukiwaniu "konkretów" ...no i niestety...cieczka ,jak się okazuje,nie podlega sztywnym regułom,a szkoda.... :oczy:
Jesteśmy właśnie nad morzem i Jokasta "cieczkuje" :roll: ,mamy 8 dzień cieczki,a za 15 dni-testy psychiczne i w-wę 2gr (bo cieczka miała się zacząć dopiero za miesiąc :mlotek: )
Liczę,że cieczka do tego czasu się zakończy, ale ta opowieść weta o kryciu w 28 dniu mnie zmroziła :shock:

Przy okazji zapytam,czy suka z cieczką może wchodzić do morza??-pozwalamy,bo dziewczyna się pali do tych kapieli,ale boję się czy nie zwiększamy w ten sposób ryzyka infekcji dróg rodnych??
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: cieczka

Postprzez marieanne » 2013-07-05, 16:00

My w czasie cieczki Zuzla w żaden sposób (oprócz seksualnego :mrgreen: ) nie ograniczamy. Pływa w rzece/jeziorze również. Nie mieliśmy w związku z tym problemów. Gorzej, jakby jej próbować ograniczać aktywność.... sfiksowałaby, a my razem z nią :mrgreen:
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: cieczka

Postprzez Ella » 2013-07-05, 16:17

marieanne napisał(a):My w czasie cieczki Zuzla w żaden sposób (oprócz seksualnego :mrgreen: ) nie ograniczamy. Pływa w rzece/jeziorze również. Nie mieliśmy w związku z tym problemów. Gorzej, jakby jej próbować ograniczać aktywność.... sfiksowałaby, a my razem z nią :mrgreen:


Dzięki za odpowiedź-kamień spadł mi z serca-w takim razie kąpiemy :-D -bo czymże jest nadmorski spacerek bez zabawy w wodzie :-D
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: cieczka

Postprzez agas » 2013-07-05, 18:46

W ubiegłym roku Bryza miała cieczkę w czasie pobytu na Helu. W zasadzie nie wysychała przez dwa tygodnie, bo albo była w morzu albo w zatoce. Mam wrażenie, że przez te kąpiele nie pachniała zbyt intensywnie, bo stada psów na kampingu pod naszą przyczepą nie było. Także życzymy miłych kąpieli :-)
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka


Powrót do - Hodowlane dylematy na różne tematy, czyli o wszystkim po trochu; inne problemy i kwestie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość