Długość życia a czas ostatniego krycia

Moderator: Anirysova

Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Guard » 2009-08-23, 22:14

Przepisy dotyczące dopuszczlnego wieku na krycie suk podaje 8 lat.
Czy nie jest to dziwne, skoro rozpiętość średniej długości życia u różnych ras jest bardzo różna w przybliżeniu (8-15 lat) ?
Czy nie sądzicie, że krycie BPP, czy DSPP w wielku 7-8 lat, to już zbyt późno i zbyt zaawansowany wiek na macieżyństwo ??
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?
Jakie macie doświadczenia?
W jakim wieku ostatni raz kryliście swoje suczki?
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Barbel » 2009-08-24, 08:58

Mama Barbela urodziła go w wieku 8 lat - przedtem 2 lata z rzędu jałowiąc. Żyła 12 lat...
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-08-24, 09:38

znam osobe ktora kryla 10 letnią sukę BPP nie pochwalam tego bo miot byl mały( tzn szczenieta byly male:( a suka z poprzedniego miaotu roczna byla wielkosci border colie)
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Aga-2 » 2009-08-24, 10:48

Wydaje mi się, że nie ma reguł i nie można poszczególnych suk przyrównywać do średniej wieku. To zależy w jakiej kondycji jest suka, czy poprzednie porody przebiegały łatwo i prawidłowo, czy miała cesarskie cięcia... Nie wydaje mi się, że wielkość szczeniąt, a potem dorosłych psów zależy od wieku ich matki, ale wielkość miotów (ilość szczeniąt w miocie) maleje wraz z wiekiem matki.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Cefreud » 2009-08-24, 10:54

Aga-2 napisał(a):Wydaje mi się, że nie ma reguł i nie można poszczególnych suk przyrównywać do średniej wieku. To zależy w jakiej kondycji jest suka, czy poprzednie porody przebiegały łatwo i prawidłowo, czy miała cesarskie cięcia... Nie wydaje mi się, że wielkość szczeniąt, a potem dorosłych psów zależy od wieku ich matki, ale wielkość miotów (ilość szczeniąt w miocie) maleje wraz z wiekiem matki.


Aga-nie wiem jak u suk,ale u psów i koni wiek rodzica ma znaczenie.Źrebaki po starych koniach są mniejsze.Tak samo możesz zaobserwowa na kryciach Borga(hodowla kawalkada).Jego późne szczeniaki(po 8 roku życia)były drobniejsze-matki były w różnym wieku.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Guard » 2009-08-24, 11:26

Wszystko co piszecie, to prawda, tylko 8 lat dla jednej rasy jest już poważnym wiekiem, dla innej nie.
Nasze sunie zarówno BPP, jak i DSPP należą niestety do ras krócej żyjących od większości pozostałych ras.
Są suczki, które w wieku ośmiu lat są we wspaniałej kondycji, co nie oznacza, że na ciążę w tym wieku nie jest zbyt późno.
Przy tak dużej rozpiętości w długości życia ras, dziwne się wydaje jednolite określenie wieku dopuszczalnego do rozrodu.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Aga-2 » 2009-08-24, 13:47

Cefreud napisał(a):Aga-nie wiem jak u suk,ale u psów i koni wiek rodzica ma znaczenie.Źrebaki po starych koniach są mniejsze.Tak samo możesz zaobserwowa na kryciach Borga(hodowla kawalkada).Jego późne szczeniaki(po 8 roku życia)były drobniejsze-matki były w różnym wieku.

Ciekawe... nigdy o takiej teorii nie słyszałam. Co do Borga, to pewnie by był jakiś dowód, gdyby z tą samą matką dawniej dawał większe szczeniaki. Jeśli zmieniasz sukę, to trudno cokolwiek wyrokować. Nie wszystko zależy od psa - to tylko 50% genów, a pamiętasz, Bober pisał, że nawet mniej po psie się dziedziczy :lol:
Musiałaby się w tym temacie wypowiedzieć taka hodowla, w której kryto kilka razy tą samą sukę tym samym psem, czy szczenięta tej pary wraz z wiekiem malały. Możnaby podpytać, albo poszperać na stronach hodowli, o ile prowadzą takie rejestry ogólnodostępne i sprawdzić na przykład wagi urodzeniowe szczeniąt.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Cefreud » 2009-08-24, 14:40

jakmasz czas to sprawdź Borga-300 kry daje pewne porównanie ;-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez MagdaMR » 2009-08-25, 19:37

500 kochani! I to napisane jest na stronie hodowli, że pokrył 500 suk, a wcale nie wiadomo, czy jednorazowo... :-/

Osobiście uważam, że krycie 8-letniej suki dużej rasy jest już zbyt poźne. Jednak obiektywnie muszę Wam powiedzieć, że dwie najdłużej żyjące polskie hovawartki miały po wiele miotów i ostatnie właśnie w tak poźnym wieku. Obie dożyły 14 lat. Może to jednak jest sposób na dlugowieczność...? ;-)
Avatar użytkownika
MagdaMR
 
Posty: 420
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 16:26
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy
psy: hovawarty Alfred[*] i Era, OB Belga, mix Gawrosz

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Guard » 2009-08-25, 21:37

MagdaMR napisał(a):Jednak obiektywnie muszę Wam powiedzieć, że dwie najdłużej żyjące polskie hovawartki miały po wiele miotów i ostatnie właśnie w tak poźnym wieku. Obie dożyły 14 lat. Może to jednak jest sposób na dlugowieczność...? ;-)

Ciekawa teoria, trzeba by popytać "mądrych w piśmie", czy jest na to naukowe uzasadnienie.
A jaka jest średnia długość życia hovawarta?
Sorry, ale niewiele wiem o tej rasie.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-08-26, 07:56

lepiej tak nie piszcie bo kazdy zacznie kryc na potege!!! :-o
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Guard » 2009-08-26, 08:04

Daria + Chila i Luna napisał(a):lepiej tak nie piszcie bo kazdy zacznie kryc na potege!!! :-o


Chyba źle zrozumiałaś moje intencje. Proponuję przeczytać cały wątek, a nie ostatni post.

Każdy nie zacznie kryć na potęgę, a Ci co tak robią, to raczej tu nie zaglądają.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-08-26, 08:41

wierm wiem:) ale wiesz pseudo od razu załapią ;-)
WIESZ BĘDA SOBIE GADAĆ , ŻE KRYJĄ DLA ZDROWIA SUKI BO TE CO RODZĄ ŻYJĄ DŁUŻEJ I INNE TAKIE BREDNIE:)
a wątek śledze dd początku jak pisałam znam przypadek gdzie 10 letnie suka BPP miała szczenięta bardzo małe, zawsze miała z tym samym psem bo w tej pseudo był jeden pies, była tam jeden suka ponad roczna która była wielkości border colie, byla mała chuda jak dla mnie rowniez jak aussie tricolor :-/ tylko mniej włochata i bardziej kędzierzawa
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-08-26, 08:45

a niestety pseudo tu zaglądają :evil: :evil: :evil: i to bardzo często :evil: :evil: :evil:
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Guard » 2009-08-26, 09:02

Daria + Chila i Luna napisał(a):a niestety pseudo tu zaglądają :evil: :evil: :evil: i to bardzo często :evil: :evil: :evil:

Czytają nasze forum i niczego nie nauczyli się ??!!!
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2009-08-26, 09:16

niestety kiedyś z jedna pisałam, miała do mnie pretensje za anty-reklame :evil: a ja jej napisalam ze czego sie spodziewała
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Długość życia a czas ostatniego krycia

Postprzez MagdaMR » 2009-08-26, 09:42

Guard napisał(a):Ciekawa teoria, trzeba by popytać "mądrych w piśmie", czy jest na to naukowe uzasadnienie.
A jaka jest średnia długość życia hovawarta?
Sorry, ale niewiele wiem o tej rasie.

Teoretycznie okolo 12 lat, a w praktyce coraz częściej oscyluje wokoł 9. :-(
Obecnie najdłużej żyjącym klubowym hovkiem jest mój Fred, który w październiku skończy 13.
Te dwie suczki to absolutne wyjątki, a znacznie więcej suk jest krytych w wieku 8 lat - bo na to zezwala regulamin. Zatem to wątpliwy sposób na dlugowieczność. :-? Jednak niektórzy hodowcy próbowali dorabiać taką ideologię. ;-) Ja napisałam to tylko jako ironiczny przykład. A rozmnażacze przedłużanie życia swoim sukom i tak mają w poważaniu. Przecież nawet lepiej, żeby nie żyły zbyt długo, kiedy już nie można na nich zarabiać. :-(
Avatar użytkownika
MagdaMR
 
Posty: 420
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 16:26
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy
psy: hovawarty Alfred[*] i Era, OB Belga, mix Gawrosz


Powrót do - Hodowlane dylematy na różne tematy, czyli o wszystkim po trochu; inne problemy i kwestie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość