Hodowla - dokąd zmierza?

Moderator: Anirysova

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez BoBer » 2009-03-17, 10:12

E.Ś. od pierwszego postu w tym wątku tłumaczę, że największym niebezpieczeństwem dla hodowli jest głupota…
Nigdzie nie napisałem, że inbreed należy koniecznie stosować…, nigdzie też nie napisałem, że jestem jego zwolennikiem… i nigdzie nie napisałem, że oszustwo jest drogą konieczną uświęcającą cele…

Ja nie dostaję propozycji lewych kryć, bo stawiam sprawę jasno..

Co do bycia przez Ciebie weterynarzem i hodowcą napisze tyle…,
przejrzyj kartę klubową (klubu duńskiego) Tonso…
Jak już zrozumiesz co tam i w tym wątku jest napisane, … no właśnie…,
może wtedy spróbuj się ustosunkować do tematu... i opowiedz o kryteriach doboru reproduktorów
stosowanym przez Ciebie...

Pozdrawiam
BoBer
BoBer
 
Posty: 307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-10, 19:51

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Ania Gd » 2009-03-17, 10:34

E.Ś. napisał(a):.....Poruszając wątek inbreedowania - powinna byc widoczna informacja ( dużymi , czerwonymi literami) :
NIE DLA KAŻDEGO...
i powinny byc zadane właśnie moje pytania, i nie tylko...
Pozdrawiam Ewelina


Ewelina, jestem przekonana, że napisanie czegoś takiego to dopiero spowodowałoby plagę inbredów,
no bo przecież każdy chce być wyjątkowym i ponadprzeciętnym hodowcą.
I wiele osób uznałoby zrobienie inbredu jako swoistą nobilitację do "Klubu Top Hodowców".
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Ewa z Dżoszem » 2009-03-17, 10:40

Ben, czy będzie nadużyciem Twojej uprzejmości, jeśli poproszę o przetłumaczenie tego, co napisała Jana na temat procedury hodowlanej, KTÓRĄ HONORUJĄ WSZYSCY HODOWCY ZRZESZENI W KLUBIE

JanaPu napisał(a):Co se týká krytí u nás. Majitel chovné fenky si musí vyžádat krycí list, na kterém si sám navrhne krycí psi, kteří se mu líbí pro jeho fenku a které mu musí poradce chovu odsouhlasit, nebo si nechá krycí psy určit od poradce klubu. Zkušenější chovatelé, kteří mají za sebou již několik vrhů nebo ti, kteří chtějí krýt v zahraničí, dostanou tak zvané "volné krycí listy". Poradci hodnotí vhodnost spojení fenky s navrhovaným psem nejen po stránce příbuznosti, ale vad, které by se mohly u potomku vyskytnout (například u fenky, která má HD C/C nedoporučí krytí jiným psem než který má HD A/A...). Každý krycí list platí na chovatelský rok, kdy může být fenka nakryta. Po krytí se vyplněný krycí list odesílá na klub do 7 dní. Po narození vrhu do 4 týdnů se informace o vrhu posílá znovu na klub.
Krytí příbuzných fen a psů není povoleno a neprojde odsouhlasením poradců chovu - jak jsem psala, není žádoucí ani příbuznost ve 3. a 4. pokolení.
Avatar użytkownika
Ewa z Dżoszem
 
Posty: 406
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-12-19, 22:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez martan » 2009-03-17, 11:06

Ben napisał(a):Dla jasności to również jest czeska strona http://www.deabei.com/
kontakt: http://www.deabei.com/bb_cz/kontakt.htm
Widać nie tylko w berneńczykach gdzie indziej jest inaczej


Rozumiem że podkerślenie że jest to czeska strona miała wykazać ze Polacy tego nie robią, oczywiście że robią, może jeszcze nie dla reproduktorów ale dla swoich wyhodowanych psów i owszem :-)

http://kenneldart.com/galeria_miot_w.html
http://www.donumcordis.pl/page/0/4/2/

Drogi Boberze...
chciałam Cię poinformowac, że na zadane przezemnie pytania ( dla mnie tendencyjne) znam odpowiedz ! ;-) i nie ośmieszaj się - tłumacząc je pod moim imieniem


Ja także się ośmieszyłam, ponieważ raczyłam odpowiedzieć na te pytania. Można było zadać je inaczej, podkreślając ich intencję :evil:

Martan piszesz że Hodowla na linię jest kontrowersyjną metodą hodowania…


Widzisz problem polega na tym że nigdzie tego nie napisałam, toczysz ze mną dyskusję nie czytając moich postów. Moje wcześniejsza aluzja dotyczyła jednego Twojego stwierdzenia, że inbred ma służyć ujawnieniu wadliwych osobników. Cały czas odnosiłam się do tego zdania i cały mój, niepotrzebny , wywód dotyczył tej kwestii.
Na szczęście masz adwokatów, Ania wyjaśniła mi w dość prosty sposób że co innego miałeś na myśli.

Ponieważ ewidentnie głównym celem tej dyskusji, jest "przypieprzanie" sobie nawzajem w swoim Berneńczykowym gronie, ja do tej piaskownicy nie pasuje. Chciałam porozmawiać na ogólne tematy, które i mnie interesują, szkoda mi jednak czasu na niepotrzebne nikomu wypowiedzi, bo nie odnoszą się aluzyjnie do spraw dotyczących Waszej rasy i psów Wam znanym, celem ośmieszenia kogoś lub wytknięcia mu błędów, a tym samym nic nie wnoszą w tą dyskusję :shock:

EDIT

Mała uwaga z mojej strony, jak ta strona lub portal mają propagować hodowlę zdrowych psów, jeśli nigdzie w omówieniach ogólnych nie ma na stronie portalu ani słowa na temat predyspozycji w/w ras do poszczególnych chorób :?: :?: :?: :?: O co mają pytać Ci przyszli nabywcy szczeniąt? No ale to taka moja mała obsesja na temat zdrowia psów, oczywiście nikt jej nie musi podzielać. 8-)
Avatar użytkownika
martan
 
Posty: 29
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-26, 16:45
psy: Cho-Cho

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Aga-2 » 2009-03-17, 11:44

Ania Gd napisał(a):Aga i Ewelina
Może uzyskałybyście konkretne odpowiedzi gdybyście zwróciły się imiennie do konkretnych osób ?

Widzisz, Aniu, tak właśnie zrobiłam, jak radzisz. Moje pytanie właśnie do Ciebie "wisiało" na tym wątku parę ładnych dni, a potem je Tess wykasowała..... :-/ Obawiam się jednak, że skoro nie skorzystałaś z okazji do udzielenia mi odpowiedzi w tym limitowanym czasie, to pewnie tak by już zostało.
Martan ma rację, że dyskusja schodzi na wzajemne dogryzanie sobie. Mnie też to nie bawi. Wolę, żeby mój świat, jak to napisał Bober, pozostał PIĘKNY. ;-)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Cefreud » 2009-03-17, 11:47

zgadzam się,że na głównej stronie portalu brakuje objasnienia skrótów chorób nękających rasę.
Nie ma słowa na temat dysplazji nerkowej ( RD i PNP -sama niedano zetknęłam się z tym pojęciem), Histiocytozy MH,i zwyrodnieniu kregosłupa DM ( o tym powiem szczerze wogóle nie miałam pojęcia i nadal nie mam).
Większość ludzi pyta o dysplazję bioder( o innych stawach zapominając), czasem o oczy (entropium i ectropium) a jeden na 100 zapyta o serce.Inne choroby w Polsce nie istnieją.Jesli propagujemy zdrowie rasy powinniśmy na głównej stronie portalu umieścic takie informacje!
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Ben » 2009-03-17, 12:08

JanaPu napisał(a):Majitel chovné fenky si musí vyžádat krycí list, na kterém si sám navrhne krycí psi, kteří se mu líbí pro jeho fenku a které mu musí poradce chovu odsouhlasit, nebo si nechá krycí psy určit od poradce klubu.
Właściciel suki hodowlanej musi pobrać kartę krycia na której sam proponuje reproduktory którymi chciałby kryć. Doradca hodowlany (poradca chovu - http://www.kssp.cz/chov-poradci.html ) musi zakceptowć wybór hodowcy. Jeżeli hodowca nie zaproponował reproduktora to proponuje mu go doradca

Zkušenější chovatelé, kteří mají za sebou již několik vrhů nebo ti, kteří chtějí krýt v zahraničí, dostanou tak zvané "volné krycí listy".
Bardziej doświadczeni hodowcy, którzy mają za sobą już kilka miotów, lub też chcą kryć psem z zagranicy
otrzymują tak zwaną wolną (otwartą?) kartę krycia


Poradci hodnotí vhodnost spojení fenky s navrhovaným psem nejen po stránce příbuznosti, ale vad, které by se
mohly u potomku vyskytnout (například u fenky, která má HD C/C nedoporučí krytí jiným psem než který má HD A/A...).
Doradca ocenia wartość planowanego miotu nie tylko pod kątem pokrewieństwa, ale też wad, które mogą wystąpić u potomków ( np jeżeli suka ma HD C/C zgodzi się tylko na krycie psem, który ma HD A/A

Každý krycí list platí na chovatelský rok, kdy může být fenka nakryta.
Karta krycia ważna jest przez rok

Po krytí se vyplněný krycí list odesílá na klub do 7 dní. Po narození vrhu do 4 týdnů se informace o vrhu posílá znovu na klub.
Po kryciu wypełniona kartę krycia odsyła się do klubu w terminie do 7 dni. Informację o urodzeniu szczeniaków przesyła się do klubu terminie do 4 tygodni od narodzin.

Krytí příbuzných fen a psů není povoleno a neprojde odsouhlasením poradců chovu - jak jsem psala, není žádoucí ani příbuznost ve 3. a 4. pokolení.
Na krycie spokrewnionych zwierząt doradca hodowlany nie wyrazi zgody - jak pisałam nie jest możliwe pokrewieństwo nawet 3 lub 4 pokoleniu
Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Cefreud » 2009-03-17, 12:14

dziękuję za tłumaczenie
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez E.Ś. » 2009-03-17, 13:03

Robert, obracasz "kota ogonem"... przykład :
Ja nie dostaję propozycji lewych kryć, bo stawiam sprawę jasno..
a kto mówił o lewych kryciach ? Mowa była o nieprzemyślanych kryciach. Chyba wiesz co mam na mysli...?



Co do bycia przez Ciebie weterynarzem i hodowcą napisze tyle…,
przejrzyj kartę klubową (klubu duńskiego) Tonso…
Jak już zrozumiesz co tam i w tym wątku jest napisane, … no właśnie…,
może wtedy spróbuj się ustosunkować do tematu... i opowiedz o kryteriach doboru reproduktorów
stosowanym przez Ciebie...

Co do Tonso... jezeli ktos miał okazje widziec tego psa , to wie ze mozna się w tym psie zakochc... :mrgreen:
Piekny duży, masywny pies, o bardzo mocnej kosci, prawidłowych proporcjach i nienagannym kątowaniu.
W ruchu - ideał.
Moja decyzja o kryciu tym psem, mimo dysplazji łokciowej ?
Bardzo prosta :
- po pierwsze bardzo nam się spodobał na wystawie w Poznaniu ( podkreslam NAM, bo na pewno nie kazdemu wpadł w oko).
-po drugie- porównując exterierowo Aspi do Tonzo - bardzo do siebie "pasowali" ( co szczeniaki to potwierdzają).
- po trzecie Dan Hansen uprzedził mnie o "nagatywach" Tonzo, ale podjeliśmy decyzję pozytywną gdyż zarówno Aspi jak i jej matka Holly mają stawy idealne. Poza tym ojciec Aspi Kenny- również ( jak i cały miot na "K" z GP).
Poza tym dalsze pokolenia rodowodu Aspi też są zwolnione z dysplazji.
Mało tego widziałeś kiedy kolwiek Holly czy Aspi w ruchu ? Nie ? To zachęcam do obserwacji ;-)
Dodam jeszcze, że wszystkie szczeniaki z tego kojarzenia są zwolnione z dysplazji biodrowej jak i łokciowej ( w krótce uzupełnie informacje na mojej stronie). A to co chciałam osiągną , poprawiając "negatywne" cechy Aspi - osiągnełam :-D
To tak w skrócie odpowiadam na pytanie "dlaczego kryłam Tonzo?" ;-)
ale z tego co wiem nie o tym jest watek...
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Ania Gd » 2009-03-18, 00:03

Aga-2 napisał(a):
Ania Gd napisał(a):Aga i Ewelina
Może uzyskałybyście konkretne odpowiedzi gdybyście zwróciły się imiennie do konkretnych osób ?

Widzisz, Aniu, tak właśnie zrobiłam, jak radzisz. Moje pytanie właśnie do Ciebie "wisiało" na tym wątku parę ładnych dni, a potem je Tess wykasowała..... :-/

Aga - zawsze staram się odpowiadać na zadawane mi pytania, nigdy nie unikam odpowiedzi.
Kto mnie pytał to wie.
Nie pamiętam, żadnego Twojego pytania skierowanego do mnie.
Jest mój post z dnia 4.03
potem jest informacja z 6.03 o usunięciu postów kilku osób
(Ty piszesz że Twój post usunięto więc musiał być napisany po moim poście z 4.03 a przed 6.03
natomiast mój następny post jest z dnia 7.03.
Ja nie czytam każdego dnia wszystkich wątków.
Tak więc przepraszam za brak odpowiedzi ale nie wiedziałam że zostało mi zadane pytanie.

Jeśli zechcesz je powtórzyć to z pewnością udzielę odpowiedzi.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez BoBer » 2009-03-18, 10:00

Ewelina żeby była jasność w temacie… Herletta’s TONSO ma dysplazję stawów łokciowych…,
jakie są wyniki możesz sama sprawdzić na stronach Duńskiego Klubu BPP
lub Duńskiego Kennel Klubu wprowadzając nr rej.:

http://www.dansk-kennel-klub.dk/page.php?menu=639

Herletta’s TONSO – nr rej. 01114/2004

rodzeństwo:
Herletta’s TOBIAS - nr rej. 01115/2004
Herletta’s TATOO - nr rej. 01116/2004

Potem przeczytaj wszystko co do tej pory napisałaś w tym wątku i zastanów się czy chciałabyś coś dodać…
może zasadę… „Primum non nocere”…?

Mam pytanie, a w zasadzie dwa do koleżanek z Czech…
1. Rozumiem, że Klub nie pozwala na krycia w pokrewieństwie psów czeskich,
a jeśli chodzi o krycia zagraniczne to żadnej kontroli już nie ma…?
2. Jak Klub odnosi się do kryć w pokrewieństwie w których współczynnik inbredu IC ≥ 3,125
(pokrewieństwo w 3 pokoleniu), ale sytuacja wynika z większej ilości powtórzeń wspólnego
przodka w dalszych pokoleniach… np. 8x ten sam pies w 5 pokoleniu, czy ktoś to sprawdza…,
bo w rodowodach podawane zazwyczaj są 3 pokolenia…?

Martan to jest forum „narzędzie”… i służy głównie do promowania…

Pozdrawiam
BoBer
BoBer
 
Posty: 307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-10, 19:51

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez BoBer » 2009-03-18, 11:09

Widzę że zniknają kolejne posty…
Ewo z Dżoszem czy życzysz sobie abym zedytował swóją poprzednią wypowiedź?
BoBer
 
Posty: 307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-10, 19:51

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Cefreud » 2009-03-18, 11:11

gdzie są posty???????

Co jest grane? Ewa napisała coś o pierwszej krwi a teraz tego nie ma :shock:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Ewa z Dżoszem » 2009-03-18, 15:17

Karolina, spokojnie, usunęłąm to, co napisałam. Wychodzę z piaskownicy.
Jak komuś strasznie zależy, to mogę jeszcze raz napisać. (było:Do krwi ostatniej...)
Edytować Bober nie musisz. Zostaw sobie na pamiątkę.
Avatar użytkownika
Ewa z Dżoszem
 
Posty: 406
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-12-19, 22:23
Lokalizacja: Lublin

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Cefreud » 2009-03-18, 17:13

aaaa,myślałam,że znowu cenzura :-/
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Tess » 2009-03-18, 18:26

Bober - forum nie jest narzędziem. Jeśli chodzi o promocję - istotnie służy promocji i popularyzacji ras szwajcarskich. Ne obrażaj proszę pozostałych forumowiczów. Zgodnie z regulaminem otrzymujesz pierwsze ostrzeżenie.
Zasady użytkowania forum:
ucp.php?mode=terms
Pełen regulamin:
viewtopic.php?f=2&t=1123&view=unread#unread
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez martan » 2009-03-18, 19:49

Tess napisał(a):Bober - forum nie jest narzędziem. Jeśli chodzi o promocję - istotnie służy promocji i popularyzacji ras szwajcarskich. Ne obrażaj proszę pozostałych forumowiczów. Zgodnie z regulaminem otrzymujesz pierwsze ostrzeżenie.


Tess, ale to jest utopia o czym piszesz. I nie dotyczy to tego forum ale wszystkich for hobbistycznych. Oczywiście forum psa rasowego służy promocji i popularazycji rasy ale oprócz tego , cytat z mojej innej wypowiedzi

forum to głównie tablica reklamowa, już nie ważne czego, szczeniaczków,hodowli,swoich psów, własnej ogromnej wiedzy, zaspokojenie frustracji z życia realnego i setki innych rzeczy. Ja nie oburzam się na to, tak jest i trzeba to przyjąć z całym inwentarzem dobrodziejstwa.


Nie wierzę że tego nie widzisz :)

A teraz mogę dostać ostrzeżenie 8-)
Avatar użytkownika
martan
 
Posty: 29
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-26, 16:45
psy: Cho-Cho

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Tess » 2009-03-18, 20:38

Martan - takie jest założenie i cel. Dla mnie ważne jest, żeby:
a: nie dołować się nawzajem
b: traktować się z wzajemnym szacunkiem
c: nie unosić się gniewem ( mam w tym punkcie pewne braki, ale pracuję nad sobą...)
d: nie tworzyć mitu o " klikach" bo na forum takich nie ma - są wzajemne sympatie i antypatie, ale - patrz pkt.b.
a na ostrzeżenie trzeba " popracować trochę bardziej" ;-)
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Cefreud » 2009-03-19, 10:39

dlaczego jak zaczyna się jakaś interesująca dyskusja to zaraz wszyscy się obrażają?
W sumie wszystkim chodzi o to samo-poprawę zdrowia naszych podopiecznych.No chyba,że się mylę?
Przecierz nie padło to nic obraźliwego, wszyscy opierają się na danych dostepnych w internecie.Nikt nikogo nie pomawia a wręcz o niektórych sprawach mówi się na głos, co pozwala na wyjaśnienie swojego zdania.Lepsze jest chyba coś takiego niż szeptanie po kątach?
Strasznie żałuję,ze tak mało hodowców tu zagląda-a może zagląda ale się nie wypowiada.Dla mnie każdy głos w tej dyskusji jest cenny.Dzięki forum moje poglądy uległy zmianie.Gdy dowiedziałam się że wynik histopatologiczny jest prawie równoznaczny z wyrokiem, odczówałam żal i nienawiść do hodowców.Teraz wiem,ze takie rzeczy się zdażają i nie koniecznie wynika to z ich winy.Czasem pech a czasem niedostateczna informacja.
Możemy razem temu zapobiec.Pisac jak najwięcej o chorobach bo tylko tym sposobem możemy z nimi walczyć.Im więcej informacji wiemy o danych psach tym skuteczniej możemy sie bronic przed choróbskami.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Hodowla - dokąd zmierza?

Postprzez Cefreud » 2009-03-19, 17:26

ja chyba znowu mam zwidy.Dlaczego posty znikają? co jest grane?
Ja tez chciała bym wiedziec które psy przenoszą braki zębowe i z jakich danych korzystają nasi sąsiedzi.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Hodowlane dylematy na różne tematy, czyli o wszystkim po trochu; inne problemy i kwestie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość