Rozmnażanie psów nie mających HD A

Moderator: Anirysova

Czy jesteś za rozmnażaniem psów nie mających HD A/A?

Tak
39
49%
Nie
40
51%
 
Liczba głosów : 79

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez wiki » 2013-01-16, 20:57

Anirysova napisał(a):
nugatika napisał(a):A co z ludzmi ktorzy nie chca idealnego psa, tylko po prostu bernenczyka?
Czy rasowe zwierzeta, z rodowodem nadal mają byc dostepne tylko dla elit - chodzi mi o cene szczeniaka po tych samych własnie wybitnych psach, interach i zw. świata ? Taki tok rozumowania uświadamia mnie tylko dlaczego wielu ludzi decyduje sie własnie na szczona bez rodowodu, z pseudo.

Jest jednak różnica w kupieniu szczeniaka po krajowym repro za 2 tys. złotych, a po zagranicznym kryciu za 3,5 -... tys. złotych.

A jak kogoś nie stać na szczeniora po takim wlasnie wybitnym skojarzeniu? Ale jednak naczytał się o rodowodach, jest świadomy, że jest to potrzebne, a nawet konieczne. Wie czego oczekuje. Wybrał rase, zna wzorzec, charakter, dopasował go do swoich wymagań i wyobrazeń o wymarzonym psie.


'Po pierwsze nie szkodzić.'
Bardzo się cieszę, że coraz więcej hodowli w tym kraju dąży do jak największego perfekcjonalizmu i doskonałości w hodowaniu naszej kochanej rasy, ale wydaje mi sie, ze nie mozemy tez zapominac, ze psy maja być przede wszystkim towarzyszami człowieka.

Zdrowymi, z jak najlepszą psychiką i pięknymi. A dla nas każdy nasz własny pies jest najpiękniejszy :-)


Bardzo się cieszę, że to napisałaś.
Ja też uważam, że najważniejsze jest zdrowie i psychika, bo i tak dla każdego ten ich będzie najpiękniejszy.

Chyba najlepsza jest różnorodność, dla każdego według jego potrzeb. Jeden chce na wystawy, to niech szuka szczeniaka po utytułowanych rodzicach, inny tylko do kochania znajdzie tańszego, byle z roddowodem.

Może nie powinno się przesadzać z tym dążeniem do doskonałości, tym bardziej, że gusta są różne, widać to nawet w ocenach sędziów <tak>




Bardzo mądre podsumowanie <tak> <tak> <tak> <tak>
Avatar użytkownika
wiki
 
Posty: 2721
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-09-02, 19:01
Lokalizacja: Jelenia Góra
psy: Abigail Bertosz FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez Anirysova » 2013-01-16, 21:16

Tylko właściwie nie na temat...
Gdy przenosiłam posty z 10.01.13 do tego wątku wynik ankiety (z 2008 roku) wynosił 60% za rozmnażaniem psów nie mających HD A do 40 % głosów przeciwko, a jaki jest teraz? Równo po pięciu latach jak zmieniła się wiedza na temat dysplazji? <mysli>
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez Barbel » 2013-01-16, 21:21

Teraz to ja sie za głowie chwyciłam. Czyli, że co, ze jak suka ma tylko hodowlankę, rodowód taki sobie, hodowca nawet nie wie, jaka jest średnia długość zycia jej przodków, to pokryje psem z sąsiedztwa bo ma 2 wnioski na championa i tez tylko hodowlanke, (bądż nawet tytuł championa ale badania tylko podstawowe), to mamy piać z zachwytu bo sobie każdy moze bernusia kupić? Za 1200? I tak niczego nie świadomi nabywcy cieszą sie - i hop sa sa mam berna - szkoda, że tylko na 5-6 lat (dysplazji nie liczę).
Qrna chata - komplet badań ortopedycznych - to lekko licząc bez dojazdów ok 600 zł ( jak robimy tylko 1 raz)
- badania serca - corocznie - ja mam tanio - bo ok 100 z certyfikatem, Niziołek 200 bierze.
- badania oczu - coroczne - też mam tanio - bo za 600 koron - w Polsce o wiele więcej
Szczerze - nie spotkałam berna, ktory by miał corocznie odnawiane badania - i to w przypadku serca nie osłuchowe ( bo to nic) tylko USG Doppler
- przydało by sie jeszcze USG nerek - co najmniej raz w roku - jakieś 40 zł ( bez sedacji)
jakies badanie krwi/moczu
Prosze sobie policzyć ile kosztuje przygotowanie psa do bycia psem hodowlanym!
Powiem tak - dla mnie najważniejszą cechą na ten moment w rozwoju "naszej" rasy jest czynnik przeżywalności przodków/rodzeństwa/poprzednich miotów. (To samo w mupetach.)
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez nugatika » 2013-01-16, 21:44

Barbel skoczyłaś ze skrajności w skrajność.
Przecież nie napisałam, że mamy nie badać psów hodowlanych.

A ja osobiscie kupiłabym sobie szczeniora do kochania po suce, która ma tylko hodowlanke, jesli miałaby wspaniały charakter i przekazywała go swoim dzieciom, to czemu nie? Długość życia przodków, dysplazje w rodowodzie sama bym sobie obliczyła, bo jestem świadomym nabywcą.

Ale nie wiem jak moje zycie sie dalej potoczy i może pewnego dnia nie bedzie mnie stać na zakup berna, bo bede mieć dom, dzieci i inne wazniejsze wydatki na głowie...

Ale jestem zakochana w tej rasie i moim marzeniem jest by moje własne dzieciaki uczyły sie przy nich chodzić :-)

Złe mam podejście do zycia?

Dawniej nie robiono hodowlanym bernom tych wszystkich badań, które wymieniłaś i jakoś żyły po 12 lat całe szczęsliwe. A teraz? Robimy badania a berny i tak umierają na co chcą ;-)

Jak najbardziej popieram badania, zaangażowanie w poprawe rasy, ale nie poprawimy wszystkich i wszystkiego. Mozemy dać innym tylko dobry przykład, jak to powinno wyglądać.

I chwała Ci za to Barbel!
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez marieanne » 2013-01-16, 22:00

nugatika napisał(a):Ale nie wiem jak moje zycie sie dalej potoczy i może pewnego dnia nie bedzie mnie stać na zakup berna, bo bede mieć dom, dzieci i inne wazniejsze wydatki na głowie...

Tak się tylko wtrącę.
Jeśli kogoś nie stać na odłożenie przez rok czy półtora co miesiąc 200zł na zakup psa z porządnej hodowli i przemyślanego skojarzenia (niekoniecznie po interach), to niech go nie kupuje, bo go nie utrzyma.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez nugatika » 2013-01-16, 22:04

marieanne mialam berna, wiem ile kosztuje jego utrzymanie :-)
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez Barbel » 2013-01-16, 22:05

marieanne napisał(a):
nugatika napisał(a):Ale nie wiem jak moje zycie sie dalej potoczy i może pewnego dnia nie bedzie mnie stać na zakup berna, bo bede mieć dom, dzieci i inne wazniejsze wydatki na głowie...

Tak się tylko wtrącę.
Jeśli kogoś nie stać na odłożenie przez rok czy półtora co miesiąc 200zł na zakup psa z porządnej hodowli i przemyślanego skojarzenia (niekoniecznie po interach), to niech go nie kupuje, bo go nie utrzyma.

Amen!
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez marieanne » 2013-01-16, 22:09

nugatika napisał(a):marieanne mialam berna, wiem ile kosztuje jego utrzymanie :-)

Wiem, że miałaś - nie wiem tylko dlaczego używasz argumentu o niskiej cenie; jasne, nie każdy musi kupować psa za 3500-4000 czy wiecej.... ale też nie przesadzajmy; jeśli ktos chce do sprawy podejść poważnie, to niech to przemyśli i zaplanuje.

Zawsze mnie strasznie dziwi to, ze ludzie jak kupują samochód/mieszkanie/działkę/pralkę to są w stanie odkładać, czytać na ten temat w necie, dowiadywać się, szukać opinii... a jak chodzi o psa, to już wsio ryba.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez nugatika » 2013-01-16, 22:34

nugatika napisał(a):Jest jednak różnica w kupieniu szczeniaka po krajowym repro za 2 tys. złotych, a po zagranicznym kryciu za 3,5 -... tys. złotych.


marieanne napisał(a):Wiem, że miałaś - nie wiem tylko dlaczego używasz argumentu o niskiej cenie; jasne, nie każdy musi kupować psa za 3500-4000 czy wiecej.... ale też nie przesadzajmy; jeśli ktos chce do sprawy podejść poważnie, to niech to przemyśli i zaplanuje.

Zawsze mnie strasznie dziwi to, ze ludzie jak kupują samochód/mieszkanie/działkę/pralkę to są w stanie odkładać, czytać na ten temat w necie, dowiadywać się, szukać opinii... a jak chodzi o psa, to już wsio ryba.


Uwierz mi, że mam tak samo i przez to wsród bliskich i znajomych narobiłam sobie wrogów, dzięki takiemu podejściu ;-)

Uzyłam argumentu niskiej ceny, bo wiem że jeśli naprawde chce sie rodowodowego psa i nie zalezy nam na wystawach i hodowaniu, to ten za 1200 zł od tego za 4 tys. tak wiele sie nie róźni, też ma 4 łapy, głowe i ogon, ma tylko inne pochodzenie. A dodatkowo może mieć jeszcze niebieskie oko, badz za duzo bieli, gdzieniegdzie.

Rozglądam sie od niedawna za kolejnym psem, od dłuższego czasu też pomagam znajdować znajomym berny z rodowodem, ale bez kosmicznej ceny, więc jestem na bierząco z większościa berneńskich miotów ;-)
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez marieanne » 2013-01-16, 22:41

nugatika napisał(a):
nugatika napisał(a):Jest jednak różnica w kupieniu szczeniaka po krajowym repro za 2 tys. złotych, a po zagranicznym kryciu za 3,5 -... tys. złotych.


marieanne napisał(a):Wiem, że miałaś - nie wiem tylko dlaczego używasz argumentu o niskiej cenie; jasne, nie każdy musi kupować psa za 3500-4000 czy wiecej.... ale też nie przesadzajmy; jeśli ktos chce do sprawy podejść poważnie, to niech to przemyśli i zaplanuje.

Zawsze mnie strasznie dziwi to, ze ludzie jak kupują samochód/mieszkanie/działkę/pralkę to są w stanie odkładać, czytać na ten temat w necie, dowiadywać się, szukać opinii... a jak chodzi o psa, to już wsio ryba.


Uwierz mi, że mam tak samo i przez to wsród bliskich i znajomych narobiłam sobie wrogów, dzięki takiemu podejściu ;-)

Uzyłam argumentu niskiej ceny, bo wiem że jeśli naprawde chce sie rodowodowego psa i nie zalezy nam na wystawach i hodowaniu, to ten za 1200 zł od tego za 4 tys. tak wiele sie nie róźni, też ma 4 łapy, głowe i ogon, ma tylko inne pochodzenie. A dodatkowo może mieć jeszcze niebieskie oko, badz za duzo bieli, gdzieniegdzie.

Rozglądam sie od niedawna za kolejnym psem, od dłuższego czasu też pomagam znajdować znajomym berny z rodowodem, ale bez kosmicznej ceny, więc jestem na bierząco z większościa berneńskich miotów ;-)

Ale ja tu nie mam na myśli psów niehodowlanych, bo to logiczne, że taki pies nawet i po zagranicznym repie będzie tańszy. Normalna sprawa.
Mam na myśli te z nieprzemyślanych kryc, gdzie - tak jak pisała Ania Barblowa - hodowca nie ma pojęcia, na co chorowali przodkowie, w jakim wieku odeszli, a skoro nie ma pojęcia - to nie bierze tego pod uwagę przy dopieraniu repa. A jak nie bierze pod uwagę podstaw, to choćby ten pies był najpiękniejszy, no to cóż.... dla mnie takie krycie jest nic nie warte i tyle.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez ewazoltowska » 2013-01-16, 23:08

Chce kupić Berna -psijaciela na kolanka to przekonajcie mnie dlaczego mam wydawać duże pieniądze -zamiast przeznaczyc je potem na wyżywienie itp itd ? Dlaczego nie używając go do rozrodu mam "marnować' wspaniała pulę genową ?
W tym wypadku ważne jest zdrowie ,długowiecznosć przodków .Tu zaczyna sie problem przeglądając stronki hodowli niewiele jest w tym temacie.
Barbel wymienia koszty badan ok zdaje sobie sprawę z tego ,że są niemale ale bez przesady nie powinny windowac ceny szczeniąt do moim zdaniem absurdów za przeciętnego szczeniaka .
Następna kwestia championy itd to są tytuły za eksterier ,jak przyznacie czesto subiektywne ,nie bez znaczenia jest tu umiejętnośc przygotowania szaty do wystawy i sposób wystawiania.
Czy ktoś umi odpowiedziec ile suk z grona wystawianych nie "wyjeżdziło' hodowlanki ?
Dlaczego każdy posiadacz suni z uprawnieniami z automatu staje sie hodowcą ? Hodowla z punktu widzenia zootechniki to bardzo trudna ,wymagająca ogromnej wiedzy dziedzina.Zreszta u zwierząt gospodarskich hodowla jest oparta na zupelnie innych zasadach,szkoda ,że takie same nie panują w "hodowli" psów.
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez marieanne » 2013-01-16, 23:13

ewazoltowska napisał(a):Chce kupić Berna -psijaciela na kolanka to przekonajcie mnie dlaczego mam wydawać duże pieniądze -zamiast przeznaczyc je potem na wyżywienie itp itd ? Dlaczego nie używając go do rozrodu mam "marnować' wspaniała pulę genową ?
W tym wypadku ważne jest zdrowie ,długowiecznosć przodków .Tu zaczyna sie problem przeglądając stronki hodowli niewiele jest w tym temacie.

Sama sobie odpowiedziałaś.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez Cefreud » 2013-01-16, 23:21

Kasia- miałaś szczęście bo Nuś był zdrowy ( oczywiście do czasu), rozważamy tu kwestię dysplazji. Jak najbardziej, kupiła bym psa po rodzicu HDC jeśli wiedziała bym:
że mimo HDC w lini były psy żyjące po 10-12 lat
że pies ma rodowód cenny ze względu na zdrowie, charakter i eksterier i że ów rodowód w Polsce nie jest często spotykany

Krycie przeciętnej suki z HDC, popularnym repro uważam za absurd. Pieski pewnie będą jak wspominała Kasia, w cenie 2000 zł. Tak jak Kasia pisała, są ludzie, którzy mają określoną kwotę na zakup psiaka i cena do 2000 jest dla nich linią graniczną. Co zrobią przeciętni Kowalscy, którzy kupili psiaka "taniej" a trafi im się operacja wstawienia implantu? czy endoprotezy (koszt jednej 1200 euro) ? Ja nie neguję potrzeby tańszych psów, ale nie w kontekście tej dyskusji. Jeśli mowa tylko o charakterze, to oczywiście, na moje potrzeby i alergię na wystawy szczon za 2000 mnie satysfakcjonuje, ale pod jednym warunkiem- że jego rodzice, dziadkowie i rodzeństwo były zdrowe!
Do niedawna sama głosiłam, ze wolę dysplazję niż raka, nerki itp. Ale po co mi full wypas? rak, nerki , padaczka i dysplazja?
No sorki, ale nie.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez nugatika » 2013-01-17, 00:14

CeFreud całkowicie sie z Tobą zgadzam, nikomu nie życzę chorego psa, ale nie możemy też twierdzić, że jesli ktoś zapłacił za szczeniaka mniej niż te 2000 zł, to wkrótce mu umrze, albo bedzie ciężko chory.
Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co sie może wydarzyć, ani tez jakie akurat nasz pies odziedziczył po przodkach geny. To loteria.

Wracając do dysplazji, to choroba nie tylko genetyczna, ma tu też wpływ środowisko w jakim pies dorastał.
Ale tak jak już ktoś wspominał wcześniej, o tym jak to wyglądało u ONków, nie możemy zawężać pracy hodowlanej tylko do rodziców z HD A, bo możemy utracić inne fantastyczne i potrzebne cechy u psów. Tyle ode mnie ;-)
Avatar użytkownika
nugatika
 
Posty: 3318
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:00
Lokalizacja: Strzyżów <--> Lublin
psy: Bystra, Nutka, niedźwiedz berneński Nugat {*}

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez marieanne » 2013-01-17, 00:19

nugatika napisał(a):Wracając do dysplazji, to choroba nie tylko genetyczna, ma tu też wpływ środowisko w jakim pies dorastał.

Jeśli nie ma predyspozycji genetycznych, to dysplazja nie wystąpi.
Jeśli predyspozycje genetyczne są, to od środowiska zależy, czy pies bedzie dysplazję miał i na jakim poziomie będzie jego życie.
Spoiler:


Co nie zmienia faktu, że ja osobiście fetyszystką HD-A nie jestem, bo tak jak mówisz - mogłoby to zawęzić pulę genetyczną i wyplenić wiele innych cech.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez Aga-2 » 2013-01-17, 11:40

marieanne napisał(a):
Aga-2 napisał(a):I chyba właśnie wracamy tym stwierdzeniem do korzeni tego wątku, który miał na celu odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie, czy damy radę ulepszać rasę używając do rozrodu zwierząt, które nie są idealne.

No cóz, zwierzęta idealne nie istnieją.
Nie ma idealnych ludzi, tak samo nie ma idealnych psów i kotów.

Dany pies może byc idealny dla Twojej suki, ale w ogólnym rozrachunku wcale nie być idealny dla innej.
A może wcale nie być idealny a dać bardzo dobre potomstwo.

Wydaje mi się, że w hodowli nie o szukanie psa idealnego chodzi.

Tak, oczywiście że nie ma ideałów. Mnie chodziło o te "idealne" biodra, czyli HDA.
Natomiast, czy w hodowli nie chodzi o szukanie psa idealnego? Mnie- owszem, tak ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez Aga-2 » 2013-01-17, 12:15

nugatika napisał(a):A co z ludzmi ktorzy nie chca idealnego psa, tylko po prostu bernenczyka?

Wierz mi Kasia, że zwykle chcą. Przecież bardzo często ludzie kupowali na bazarku berna o umaszczeniu wystawowym, zamiast w hodowli za podobną cenę, a z wadą umaszczenia. U szczeniaka nie zawsze widać jaki on jest w budowie, a już na pewno nie widać czy będzie rósł zdrowy. Ludzie się nie znają, nie widzą różnicy i dlatego im się wydaje, że w hodowli przepłacają.
nugatika napisał(a):Jest jednak różnica w kupieniu szczeniaka po krajowym repro za 2 tys. złotych, a po zagranicznym kryciu za 3,5 -... tys. złotych.

Wiesz, cena zależy od hodowli ;)
Po pierwsze nie uważam, żeby szczeniaki po krajowym repro były gorsze. Sama mam Astę z krajowego krycia i dla mnie ta suka jest im starsza tym lepsza :mrgreen:
Po drugie, umówmy się, że pies po krajowych rodzicach też może być "idealny".

nugatika napisał(a):A jak kogoś nie stać na szczeniora po takim wlasnie wybitnym skojarzeniu? Ale jednak naczytał się o rodowodach, jest świadomy, że jest to potrzebne, a nawet konieczne. Wie czego oczekuje. Wybrał rase, zna wzorzec, charakter, dopasował go do swoich wymagań i wyobrazeń o wymarzonym psie.

Wybitne skojarzenia nie gwarantują psa "idealnego". Już to wcześniej pisałam INTCH x INTCH nie równa się INTCH.
nugatika napisał(a):Bardzo się cieszę, że coraz więcej hodowli w tym kraju dąży do jak największego perfekcjonalizmu i doskonałości w hodowaniu naszej kochanej rasy, ale wydaje mi sie, ze nie mozemy tez zapominac, ze psy maja być przede wszystkim towarzyszami człowieka. Zdrowymi, z jak najlepszą psychiką i pięknymi.

No to pięknie. Myślę, że żadnemu hodowcy o nic więcej nie chodzi tylko o to, żeby psy z jego przydomkiem były zdrowe, piękne i miały doskonały charakter :mrgreen:
nugatika napisał(a):A dla nas każdy nasz własny pies jest najpiękniejszy :-)

Prawda, że tak jest? <tak> Nie musi być rasowy, rodowodowy. Może być zwykym kundelkiem i byle był nasz to i tak go kochamy najbardziej. I to jest super :!:
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez marieanne » 2013-01-17, 15:56

Aga-2 napisał(a):
marieanne napisał(a):
Aga-2 napisał(a):I chyba właśnie wracamy tym stwierdzeniem do korzeni tego wątku, który miał na celu odpowiedzieć na nurtujące nas pytanie, czy damy radę ulepszać rasę używając do rozrodu zwierząt, które nie są idealne.

No cóz, zwierzęta idealne nie istnieją.
Nie ma idealnych ludzi, tak samo nie ma idealnych psów i kotów.

Dany pies może byc idealny dla Twojej suki, ale w ogólnym rozrachunku wcale nie być idealny dla innej.
A może wcale nie być idealny a dać bardzo dobre potomstwo.

Wydaje mi się, że w hodowli nie o szukanie psa idealnego chodzi.

Tak, oczywiście że nie ma ideałów. Mnie chodziło o te "idealne" biodra, czyli HDA.
Natomiast, czy w hodowli nie chodzi o szukanie psa idealnego? Mnie- owszem, tak ;)

Ok, to zapytam inaczej.
Masz do wyboru psa z HD A i średnimi długościami życia przodków i psa z HD B z długościami życia przodków >10.
To co, wybierzesz tego z HD A? Bo ma idealne biodra...?
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez PaniBisiowa » 2013-01-17, 19:21

Mnie zastanawia jedno. Bo tak się mówi cały czas o hodowcach, że szukanie repro, że to, że tamto. A właściciele repro to co? Czy to istoty jakieś takie niedoinformowane? Czy to oni czasami tez nie podejmują decyzji? Bo chyba nie jest tak, że dany repro kryje wszystko co leci, bo nie wypada odmówić?;-) Bo właściciel chyba może odpowiedzieć: nie, mój pies nie będzie krył suki X.
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: Rozmnażanie psów nie mających HD A

Postprzez Aga-2 » 2013-01-18, 12:28

marieanne napisał(a):Masz do wyboru psa z HD A i średnimi długościami życia przodków i psa z HD B z długościami życia przodków >10.
To co, wybierzesz tego z HD A? Bo ma idealne biodra...?

Ja nigdzie nie napisałam, że stoję na stanowisku rozmnażania tylko i wyłącznie psów z HDA. Wszystko zależy od kryteriów, jakie zakładamy sobie w hodowli. Im więcej czynników bierzemy pod uwagę - eksterier, długość życia przodków, charakter psa, badania, jakie przeszedł ( w tym HD), czy chorował i na co, czy przechodził jakieś zabiegi operacyjne... - na tym większy kompromis musimy się zdobyć. Zawsze jest coś za coś.
Jeśli mamy zwierzę hodowlane, o którego przodkach niewiele, lub wręcz nic zgoła nie wiemy i ma przebadane tylko biodra, to kryteria są znacznie zawężone i można postawić poprzeczkę wysoko, albo i najwyżej ;)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Hodowlane dylematy na różne tematy, czyli o wszystkim po trochu; inne problemy i kwestie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron