W jakim wieku powinien być reproduktor?

Moderator: Anirysova

W jakim wieku powinien być reproduktor?

Postprzez SwissW » 2014-11-04, 09:10

Mam pytanie do bardziej "obeznanych" w temace tzw. warunkowego uznania miotu, badz tez warunkowego krycia co istotne przez samca ktory nie ukonczyl 18 m-cy. Jesli pies zostal ojcem w wieku przykladowo 14 miesiecy to kryl juz jako roczny pies. Zastanawiam sie czy to poprostu wpadka czy celowe krycie (z jakiegos tam powodu) i czy czesto takie sytuacje zdarzaja sie w hodowlach bernenczykow. Wedlug moich obserwacji bylo w Polsce kilka takich miotow.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Przygotowania do pierwszego miotu... :-)

Postprzez anula » 2014-11-04, 10:54

Jest to dopuszczalne wg regulaminu, wiek 12-18 mies dla psa reproduktora to okres tzw. warunkowy.
Regulamin hodowlany par. 13 pkt. 2 http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regula ... sowych.pdf
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: W jakim wieku musi być reproduktor?

Postprzez SwissW » 2014-11-04, 12:14

Dziekuje za odpowiedz. Czytalam gdzies ze takie krycia stosuja hodowcy, ktorych suki nie beda mogly byc juz kryte z powodu wieku lub czynnikow zdrowotnych. Czy sa jakies inne powody?
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: W jakim wieku musi być reproduktor?

Postprzez anula » 2014-11-04, 12:45

Nie mam psa reproduktora, w rasach mało licznych powód jest oczywisty. Koszt wyjazdu na krycie zagraniczne lub na drugi koniec PL jest bardzo duży, a skoro jest dobrze rokujący samiec w hodowli to dlaczego nie. Koniecznie musi mieć już oceny w klasie młodzieży na wystawach krajowych i międzynarodowej lub klubowej, w dużych i olbrzymich rasach powinien mieć również moim zdaniem choćby wstępne rtg stawów, a testy psychiczne można wykonać od 12 mies. więc możliwe jest określenie czy samiec w tym wieku jest obiecujący. W bernach rasa jest liczna, wybór spory, więc jak dla mnie samiec powinien mieć jakąś wyjątkową cechę, która skłoniłaby mnie do podjęcia takiej decyzji, np. rzadki rodowód, długowiecznych przodków itp.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: W jakim wieku musi być reproduktor?

Postprzez marieanne » 2014-11-04, 13:54

A dla mnie tu nie ma żadnego uzasadnienia dla takiego krycia. Jak pies wyjątkowy, to za rok tej wyjątkowości nie straci, a wręcz przeciwnie.
Co można powiedzieć o 14miesjecznym psim dzieciaki? Jak dla mnie bardzo niewiele, a juz napewno nie to, co mnie osobiscie- jako hodowce- interesuje.
Avatar użytkownika
marieanne
Moderator Działu
 
Posty: 2615
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-08, 21:04
Lokalizacja: Białystok
psy: BPP x3: Bohun, Zuzia i Bromba :)
Hodowla: Śledzikujący Bern FCI

Re: W jakim wieku musi być reproduktor?

Postprzez Aga-2 » 2014-11-04, 17:43

Według doktora Niżańskiego, używanie samca do reprodukcji w młodym wieku niesie ze sobą większe ryzyko uszkodzenia prącia, a co za tym idzie trwałej niezdolności do naturalnego krycia.
Nie mam doświadczenia z młodymi reproduktorami, czy psami przeznaczonymi do reprodukcji, ale jako hodowca niezbyt chętnie używam młodych, niesprawdzonych samców. Trafna ocena eksterieru psa rocznego jest bardzo trudna, bo to jest ciągle pies w rozwoju. Mam na myśli psy ras dużych, późno dojrzewające, jak berneńczyk czy DSPP.
Zupełnie inną sprawą jest też fakt, czy dany pies, sam choćby i najpiękniejszy, będzie dawał ładne, pozbawione wad potomstwo. Nie zawsze musi tak być. Używanie młodego repro w hodowli jest więc obarczone ryzykiem, bo nie można się jeszcze oprzeć na statystykach jego poprzednich miotów.
Jak dla mnie przepis o warunkowym kryciu nie powinien być furtką dla celowego krycia, np. jak tu ktoś wcześniej napisał, wiekowej już suki młodzikiem bez uprawnień. To powinna być szansa ulegalnienia miotu z "wpadki" po niedopilnowaniu młodego psa przy suce z cieczką.
Wiem jednak, że w przypadkach niektórych hodowli, wykorzystuje się ten przepis z premedytacją. Pozwolenie na krycie warunkowe powinno być (według oficjalnej interpretacji) jednorazowe, ale też wiem, że jak już pies "otrzyma warunek", to zaczyna być oficjalnym reproduktorem <uoee>
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: W jakim wieku musi być reproduktor?

Postprzez kreska » 2014-11-05, 01:25

Warunkowe krycie a repro przejsciowy to zupelnie dwa inne statuty psa :-> Warunkowy w przypadku krycia nieprzewidzianego lub wyjatkowego, przejsciowy to taki ktory skonczyl 12 miesiecy ma 3 oceny dosk. od roznych sedziow w tym na wystawie miedzynarodowej, ma przeswietlenie oraz testy psychiki <tak>
Krycie we wczesniejszym wieku nalezy rozwazyc pod wzgledem zdowotnosci i przyszlej sprawnosci repro ( uszkodzenie) mamy mozliwosc inseminacji , ktora ogranicza uszkodzenia <tak>
Co do trafnosci oceny eksterieru psa repro to nie zawsze ona musi isc w parze z tym co ten repro niesie, poza tym nie ktore psy rozwijaja sie jednak szybciej :->
Aby stwierdzic fakt czy dany repro mlody czy stary bedzie dawal "dobre "mioty zalezy od tego czy ktos tego repro sprawdzi, niezaleznie od wieku :-> Oczywiscie wygodniej jest uzywac sprawdzonego repro ( ale wtedy okazuje sie ze jest to "modny " repro i tez jest beee ) nalezy jednak pamietac ze podstawowym materialem genetycznym w hodowli jest jednak suka, wiec czasem warto " zaryzykowac" krycie psem nie sprawdzonym <okok>
Uzycie tego czy innego repro zalezy od tego, co kogo interesuje i na czym komu zalezy, jaka ma wiedze, doswiadczenie lub checi i możliwości :->
Co można powiedzieć o 14miesjecznym psim dzieciaki? Jak dla mnie bardzo niewiele, a juz napewno nie to, co mnie osobiscie- jako hodowce- interesuje.

Nie mam pojecia co Ciebie interesuje ale na temat repro i suki mozna juz powiedziec bardzo wiele :->Oczywiscie sa psy dlugorozwijajace sie , np.samce konczace rozwoj ok. 3 roku zycia ale ogolna konstrukcje, mechanike ruchu kosciec mozesz juz okreslic we wczesnym wieku <tak>
pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN


Powrót do - Hodowlane dylematy na różne tematy, czyli o wszystkim po trochu; inne problemy i kwestie.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość