Wnętrostwo

Moderator: Anirysova

Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-10-30, 22:57

Czy ktoś z was ma doświadczenia z wnętrem?
Mam w sumie dwa zasadnicze pytania (bo na pozostałe 100 już chyba znam odpowiedzi)

1. Czy ktoś z was zna przypadek, że jąderko zstąpiło SAMODZIELNIE po ukończeniu 9 tygodnia przez szczenię?
2. Jaki wpływ ma ta wada na psychikę psa?

Z góry dziękuję za odpowiedzi :(
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wnętrostwo

Postprzez Shogun&Kama » 2015-10-31, 11:45

Przy 9 tyg. szczonku któremu nie zstąpiło jądro nie mówimy jeszcze o wnętrostwie...

A w temacie wnętrostwa i psychiki - jeśli jest to jednostronny wnęter raczej nie ma problemów w kwestii samczych zachowań, bo jedno jąderko bezproblemowo sobie radzi, żeby wysycić organizm w hormony ;) Inna sprawa - nie zawsze jądro które nie zstąpiło jest nieczynne hormonalnie, czasami jest to normalnie wykształcone jąderko, a czasami zupełnie niewykształcone i nieczynne hormonalnie. Ważniejszą kwestią jest fakt, że jądra które nie zstąpiły lubią nowotworzyć i nie tylko, dlatego zaleca się ich usunięcie.

Tylko nie decydujcie się na jakiekolwiek usuwanie czegokolwiek zanim mały nie skończy przynajmniej 6 m-cy, w weterynarii nie ma deadline'u jeśli chodzi o zstąpienie jąder u szczeniąt - określonego terminu kiedy oba jądra powinny być w mosznie, dopiero jeśli w 6 m-cu ich nie ma można stwierdzić z 95% pewnością, że raczej już się nie pojawią.

Shoguna jak braliśmy z hodowli miał 8 tyg. - jąderka nie zstąpiły do moszny, nie pamiętam kiedy się pojawiły, ale na bank nie w pierwszym tygodniu pobytu u nas, bo chorobliwie to sprawdzałam, aż sprawdzać namiętnie przestałam i któregoś dnia już były na swoim miejscu <tak>

Jest jeszcze opcja kuracji farmakologicznej - gonadotropinami, ale raczej mało kto ją stosuje.
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-10-31, 12:38

My Młodego jeszcze nie odebralismy przez te jajka, a z czeszka ciężko się gada..
Jakie zapisy powinny być w umowie, skoro jedno jajko nie zeszło. Ze nie przeznaczony do hodowli np, czy za wcześnie, żeby to orzec?
Jaka jest praktyka w tego typu przypadkach?
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wnętrostwo

Postprzez saba&mlis » 2015-10-31, 12:53

Może poproś Barbelową (memberlist.php?mode=viewprofile&u=10) o pomoc językowa w kontakcie z czeszką
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Wnętrostwo

Postprzez Shogun&Kama » 2015-10-31, 13:08

Jeśli chodzi o formalności - w większość książek znajdziesz, że wnętrem jest szczon któremu nie zstąpiły jądra do 8 tyg., więc śmiało możecie wpisać w umowę, że piesek jest wnętrem (to co napisałam powyżej jest jak najbardziej aktualne!!! Choć może wydawać się nielogiczne ;) ). W kwestii hodowlanej - z punktu widzenia weterynarii wnętry nie powinny być dopuszczane do rozrodu, ale jak to w kwestii hodowlanej wygląda to nie mam pojęcia - jeśli nie bierzecie pieska na wystawy i do rozrodu, to co wam szkodzi, niech będzie taki wpisik, ja na waszym miejscu tylko zwróciłabym uwagę, że kastracja powinna zostać wykonana po zakończeniu wzrostu - a przynajmniej tego jądra które zstąpiło, choć może wcale nie będzie wzmianki o kastracji.... <bezrady2> Ja jak brałam Shoguna - bez jąder w mosznie, nic do umowy nie wprowadzałam, zresztą fakt ten wyszedł jak go odbieraliśmy - ja nie brałam psa do rozrodu, hodowca najwyraźniej miał to w głębokim poważaniu, więc problemu nie było.
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-10-31, 13:57

No tak, zapomnialam skad bralas Shoguna... 8-)

Tu nie wiem jak bedzie.... Myslelismy o wystawach szczerze mowiac i fajnie bylo by sprobowac. Ale czy to jest kwestia najwazniejsza? To pewnie nie.
Natomiast, rozumiem że skoro szczeniak zostanie uznany za niewystawowego, to istnieje mozliwosc znaczniej negocjacji ceny?

Prosze, piszcie co wiecie <prosi>
A my musimy powaznie przemyslec ta decyzje....
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wnętrostwo

Postprzez saba&mlis » 2015-10-31, 15:40

Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-10-31, 17:15

Tak dziekuje, czytalam te watki ale nie ma w nich niestety odpowiedzi na moje pytania :(
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wnętrostwo

Postprzez Barbel » 2015-10-31, 19:57

Barbelowa do usług, jeśli chodzi o tłumaczenia... :-)
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Wnętrostwo

Postprzez kreska » 2015-10-31, 20:04

Jądra powinny znalezc sie w mosznie do 6 tyg. czasem ten termin jest przesuwany do 8-10 tyg. Jesli u 3 mies. szczona jadro/jadra nie zeszly to szanse na ich zejscie znaczaco maleja ale moga wystepowac predyspozycje osobnicze i linie gdzie ten procest zstepowania sie wydluza do 6. mies. i jest to "normalne " .Wlasciciel/hodowca moze delikatnie masowac w celu ułatwienia zstapienia jadra .Wet moze podac lek hormonalny , ktory wspomoze zstapienie...ale nic on nie pomoze jesli powrozek jest zbyt krotki i jest przyczyna wady...no i uzywanie psa do hodowli , ktory byl wspomagany hormonalnie nie jest wskazane .
Brak jednego lub dwoch jader u samca 6 mies. oznacza wnetrostwo, do tego wieku pierscien pachwinowy ulega zamknieciu, uniemozliwiajac tym samym "wedrowanie " jader z brzucha do kanału pachwinowego.
Mialam przypadek malucha u ktorego w wieku 2 mies. jaderko "uciekło " z moszny, w wieku ok. 4 mies. zstapilo na miejsce bez wspomagania ;) .
Jesli bierzecie pod uwage zakup psa , ktory moze nie byc wystawowy to ja bym podpisala umowe z hodowca na zasadach...jesli do 6 mies. jaderko nie zejdzie to hodowca zwraca kwote X do ceny psa "niepełnowartosciowego "

pozdr
Ostatnio edytowano 2015-11-01, 00:26 przez kreska, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-10-31, 20:29

Bardzo dziękuję!

Barbel wysłałam priv i z góry dziękuję za pomoc. Czeska nie mówi po angielsku niestety, a nie wszystko da się wrzucić w Google translator i potem wychodzą niedomowienia/ nieporozumienia.
Także jeszcze raz wielkie dzięki za chęć pomocy :love2: :love2: :love2:
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wnętrostwo

Postprzez Cefreud » 2015-11-01, 20:17

a ja już sama nie wiem. Mój pudel był wnętrem i nie przeszkodziło mu to dożyć w zdrowiu ponad 19 lat.Teraz się usuwa, ale te ponad 30 lat temu się tego nie robiło.Mój pudel był kochliwy- w okresie cieczek potrafił wyłazić na parapet okna i wyć ( 10 pietro w bloku), nie jeść i nie spać. Mimo braku jądra był 100% facetem ;-)
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-11-01, 22:22

Taaa, czeszka też nie widzi powodu do kastracji. Nie widzi też powodu do opuszczenia ceny...
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wnętrostwo

Postprzez Shogun&Kama » 2015-11-01, 22:31

Tylko, że jeśli chcecie psa na wystawy a jądro nie zstąpi to każdy sędzia was zdyskwalifikuje - bo pies ma mieć dwa jądra w mosznie (tak mi się wydaje...), więc albo pożegnajcie się warunkowo (bo jądro może jeszcze zejść) z wystawami i próbujcie obniżyć cenę, albo szukajcie innego malucha.
Shogun&Kama
 
Posty: 320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-23, 12:01
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Re: Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-11-01, 23:19

Ja się pogodziłam, że wystawy nam nie pisane i chciałam taki zapis umieścić w umowie, że jeżeli okaże się niewystawowy ( jajko nie zejdzie ), to ja się zobowiązuje go wykastrować a ona obniżyć cenę.
Niestety babeczka nie widzi takiej potrzeby i twierdzi, że z psem będzie ok...
Badań tez nie przesłała...
Ech, jak to piszę, to sama widzę, że chyba trzeba odpuścić :(
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Wnętrostwo

Postprzez Aga-2 » 2015-11-02, 16:10

To jest zawsze kwestia obustronnego zaufania, a jak się dobrze nie znacie, nie mieszkacie blisko, to zawsze ktoś może się w takiej sytuacji czuć oszukany. Lepiej odpuścić i uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Wnętrostwo

Postprzez jbeata » 2015-11-04, 21:00

Zgadzam się z Aga-2
Lepiej odpuścić.
Avatar użytkownika
jbeata
 
Posty: 2942
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-28, 20:37
Lokalizacja: śląskie
psy: Pola,Rose,Klara,Beauty,Phoebe,Rolex, Erotica (*)
Hodowla: Mocne Góralki

Re: Wnętrostwo

Postprzez 2kreski » 2015-11-04, 21:12

Odpuściliśmy. Hodowca też rozumie decyzję, a ja mam nadzieje, że ma dla Małego już jakiś super dom...
No ale u nas smutek :(.
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant


Powrót do - Doświadczeni hodowcy podpowiedzcie, proszę (czyli dziś pytanie, dzis odpowiedź)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron