podpowiedzcie

Moderator: Anirysova

podpowiedzcie

Postprzez Jola » 2007-10-24, 20:03

Czytam to forum i dużo się od Was uczę i dowiaduję :-D
dlatego proszę o oświecenie mnie w pewnym temacie.

Norbi został reproduktorem i może już myśleć o dziewczynach,
a w zasadzie to one o nim :mrgreen:

Nie wiem czy jakaś będzie kiedykolwiek zainteresowana,ale chciałabym wiedzieć o co mam zapytać i co sprawdzić u właściciela suczki.
Wiem tylko,ża mam sprawdzić wpis w rodowodzie czy suczka ma uprawnienia hodowlane
i czy właściciel ma opłaconą składkę w ZK.
Przeczytałam temat "inbreed a hodowla Berneńczyków",ale może ktoś mógłby mi to wyjaśnić łopatologicznie.Bo z tego co zrozumiałam nie chodzi tylko o bliskie pokrewieństwo,
ale też o wspólnych przodków - do którego pokolenia?

Na co jeszce powinnam zwrócić uwagę, czego się wystrzegać :?:
Większość z Was ma już za sobą lata doświadczeń i dużą wiedzę , dlatego bardzo proszę o rady.
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 218
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-04, 15:40
Lokalizacja: podkarpacie

Postprzez bea » 2007-10-24, 20:33

Jolu po pierwsze najlepiej gdybys zdobyła ksiazke M.Willisa>"Poradnik dla hodowców psów-Genetykaw praktyce"-jest tam łatwo i przystepnie opisane na czym polega hodowla w pokrewieństwie,czyli inbreeding.Generalnie jest to typ hodowli absolutnie nie dla osób poczatkujących.Po drugie warto chyba zrobic psiakowi badanie jakosci nasienia.Warto tez ,byłoby przy umawianiu sie na party z suczkami prosic o dostarczenia badań bakteriologicznych wymazu z pochwy u suni i to najlepiej juz z okresu rui.Ideałem byłoby przedstawienie zaswiadczenia o badaniu w kierunku brucelli canis.To dla bezpieczeństwa Twojego psa i dalszych partnerek.Na poczatek lepiej ,by trafiła do Twojego piesia do krycia sunia doswiadczona,"dobrze stojaca",a tak w ogóle to dobrze,zeby przynajmniej przy pierwszym kryciu,był obecny ktos kto ma praktyke w temacie,czyli doswiadczony własciciel reproduktora,albo obeznany wet.No to tak w pigułce.Acha i zawsze podpisuj umowy,czasem sa kłopoty ze ściaganiem pieniedzy. ;-)
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Jola » 2007-10-24, 21:00

Dzięki Bea.
A jeżeli ktoś nie przedstawi badań , to czy ja mam badać psa po każdym kryciu,czy się czymś nie zaraził?
Nie ma czegoś żeby zdezynfekować po kryciu?
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 218
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-04, 15:40
Lokalizacja: podkarpacie

Postprzez bea » 2007-10-24, 21:21

Jolu sa tacy co badają i chwała im za to,inni licza na szczescie,a jeszcze inni kryja tylko przez inseminacje,która dla reproduktora jest najbezpieczniejsza.Oczywiscie mozesz wymagac takich badań jako warunek przyjecia suni na krycie,ale moze to zmniejszyc ilosc ewentualnych chetnych,którzy oszczedzaja na czym moga,albo przysporzyć klientów wsród włascicieli suk którym zależy nakryciu bezpiecznym psem.No to ju z sama musisz rozwazyć,Tyle,ze jak Twój piesio sie zarazi ,no to przykra sprawa.,Ty mozesz stracic reproduktora ,a osoba ,która pokryje Twoim psem ,który moze byc utajonym nosicielem,sunię.Jak jedziesz za granice wiekszosc hodowcóów wymaga przedstawienia takich badań od suń.U nas w Polsce to rzadkośc ,ja uważam,ze niestety,bo w końcu chodzi o bezpieczeństwo naszych zwierzat,z drugiej strony badania sa niestety dosc drogie.No wszystko trzeba wyposrodkować,nie jest to łatwe,kazdy musi przyjąc jakis priorytet.Pogadaj moze z Anirysiowama 3 chłopaków i spore doswiadczenie ;-)
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez meggy » 2007-10-24, 23:34

Nam :lol: trafila sie bardzo uczciwa panna sama przyznala sie ze ma bakterie i tylko moze byc inseminacja ale nie zawsze tak jest! A co do chetnych to dlaczego tak nie doceniasz swjego psa!!! Norbi to jeden z pieknych ,mlodych i utytulowanych -Jolu no co ty. :-> (a jaki ma rodowod :-> )
Ostatnio edytowano 2007-10-25, 09:22 przez meggy, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Postprzez Jola » 2007-10-25, 09:02

Ja go bardzo doceniam ,bo mam go na codzień i wiem jaki jest fajowy i ma super charakter.
Zawsze się śmieję ,że on ma o wiele więcej cierpliwości do moich dzieci niż ja :mrgreen:
Potrafi w nieskończoność znosić ich wyrazy miłości,chociaż widzę, że czasami wolałby, żeby dały mu chwilę wytchnienia. :mrgreen:
Avatar użytkownika
Jola
 
Posty: 218
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-04, 15:40
Lokalizacja: podkarpacie

Postprzez kabi » 2007-10-25, 12:13

Skoro temat zszedł poniekąd na suczki,może podpowiecie jakie badania powinna miec przeprowadzone przyszla kochanka i matka ?;) Pomijam oczywiscie testy psychiczne czy badania na dysplazje.
Mam na to jeszcze sporo czasu,wiec i w ksiazki sie zaopatrze,ale tak prz okazji chetnie dowiedzialabym sie co mnie czeka w przyszlosci.
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez bea » 2007-10-25, 20:44

Kabi to zalezy gdzie sie wybierzesz do reproduktora z sunią.Dla swojej wiedzy(zakładajac,ze sunia nie ma zadnych podejrzanych wycieków ze sromu,bo wtedy to juz koniecznie ) mozesz zrobic Bakteriologie z wymazu z pochwy z poczatku cieczki.potem potrzebne sa badania do oznaczenia okresu krycia ,jak np.badanie progesteronu,ale z tym wejdz na strone kliniki wet.Therios oni dokładnie opisuja metody oznaczania terminu do krycia.Gdyby okazało sie,ze sunia poroniła,lub krycie nie przyniosło efektu w postaci narodzin powinno zrobic sie dodatkowe badania by wykluczyc brucelle canis ,czy mykoplazmy,ktore teraz sa podobno plaga poronień.badania te moga okazac sie wymaganymi juz przy pierwszym kryciu przez własciciela reproduktora,szczególnie zagranicznego.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Dżiani » 2007-10-28, 18:37

Krótko: cytologia pochwy + progesteron + obecność kogoś doświadczonego przy kryciu.
Avatar użytkownika
Dżiani
 
Posty: 905
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:23
Lokalizacja: Mysłowice
psy: h. ARESIBO FCI

Postprzez jujka » 2007-10-29, 12:03

Bea... rany kota... Co Ty gadasz??? Badania bakteriologiczne PODCZAS RUI??? Od kiedy to robi się posiewy w cieczce??? :shock:
jujka
 
Posty: 307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:06
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Zuzanda » 2007-10-29, 12:24

jujka napisał(a):Bea... rany kota... Co Ty gadasz??? Badania bakteriologiczne PODCZAS RUI??? Od kiedy to robi się posiewy w cieczce??? :shock:


Też dziwie sie jak Jujka .
Takie badanie robi sie PRZED spodziewana cieczką.
Miesiąc temu będąc sama zainteresowana takimi badaniami dla Bianki dostałam od CZTERECH lekarzy weterynari odpowiedz, że badanie w trakcie krwanienia nie jest miarodajne.
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez jujka » 2007-10-29, 12:30

Oczywiście, że nie jest! Siłą rzeczy w pochwie jest wtedy kwitnący ogród, dlatego NIKT takich badań w tym czasie nie robi... Z założenia byłaby to BZDURA! Bea, jeśli nie jesteś czegoś pewna, nie pisz takich farmazonów, bo wprowadzasz ludzi w błąd! Potem ktoś będzie się domagał takich badań i zrobi z siebie... no cóż... lajkonika :-?
jujka
 
Posty: 307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:06
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kabi » 2007-10-29, 12:31

Dżiani napisał(a):Krótko: cytologia pochwy + progesteron + obecność kogoś doświadczonego przy kryciu.


Czyli takie badania wystarcza ? Duzo wczesniej powinnam zrobic te badania, czy najlepiej tuż przed kryciem ?
Avatar użytkownika
kabi
 
Posty: 1199
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-07-20, 16:14
Lokalizacja: Warszawa
psy: Amor(landseer)

Postprzez jujka » 2007-10-29, 12:52

Kabi, progesteron powinnaś oznaczać od 5 dnia cieczki (różnie tu z tym terminem bywa). My oznaczamy 10 dnia, bo nasza suka dni do krycia ma między 12 a 15 dniem cieczki. Ale to indywidualna kwestia. Możesz też zrobić wymaz pod tym kontem (wykrywa się wylew LH).\

Jeśli chcesz mieć badanie bakteriologiczne pochwy, zrób je miesiąc przed spodziewanaą cieczką.
jujka
 
Posty: 307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:06
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez E.Ś. » 2007-10-29, 15:42

Możesz też zrobić wymaz pod tym kontem (wykrywa się wylew LH).\

... OD KIEDY TO Z WYMAZU POCHWY MOŻNA WYKRYWAĆ WYLEW LH ???? 8-)
Z miłą chęcią zapoznała bym się za pomocą jakiej "techniki/metody wymazu" jest to możliwe...
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez jujka » 2007-10-29, 15:53

Uwaga, tłumaczę z polksiego na nasze, bo widać piszę niezrozumiale.

Kabi, progesteron powinnaś oznaczać od 5 dnia cieczki (różnie tu z tym terminem bywa). My oznaczamy 10 dnia, bo nasza suka dni do krycia ma między 12 a 15 dniem cieczki. Ale to indywidualna kwestia. Możesz też zrobić wymaz pod tym kontem (dni do krycia) (wykrywa się[color=red]TAKŻE wylew LH - z krwi oczywiscie, bo jest to test hormonalny).

Jeśli chcesz mieć badanie bakteriologiczne pochwy, zrób je miesiąc przed spodziewanaą cieczką.

Teraz jasne?
jujka
 
Posty: 307
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:06
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez bea » 2007-10-29, 16:11

No cóz ,a propo robienia wymazu podczas rui nie jest to mój wymysł ,absolutnie nie czuje sie powołana do takich odkrywczych twierdzeń,tak powiedział mi wet,który pracowal wiele lat w katedrze rozrodu.Otwarta jest wtedy macica i jezeli jakies niebezpieczne bakterie sunia posiada to własnie badanie w tym okresie jest dzzieki temu miarodajne.Dotad robiłam jak wy,ale udzielono mi takiej rady,mnie wydała sie sensowna.Wielokrotnie spotykałam sie z róznymi koncepcjami weterynarzy na wiele spraw.Słuchajcie jak padł juz taki problem moze Ewelina jako fachowiec nam cos podpowie w tej materii,i wyjasni,czy robienie bakteriologii podczas rui jest bez sensu ?
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

E.Ś.

Postprzez E.Ś. » 2007-10-29, 16:42

Jujka przeczytaj sobie wcześniejszy twój post i przeanalizuj sens jego treści ;-)
Polecam !

Wypowiadam się teraz jako hodowca:
w momencie kiedy mam zamiar kryć którą kolwiek z moich suk to zaczynam się przygotowywać do tego już o 1 cieczkę przed planowanym kryciem. Obserwuję wtedy jak przebiega cieczka, zachowanie suki, charakter wypływu z dróg rodnych, 1-2x badanie progesteronu, itp. Oczywiście w między czasie ustalam WARUNKI KRYCIA reproduktora ( przyszłego tatusia szczeniaków). Na trzeci miesiąc od pierwszego dnia cieczki ( dokładnie od 90 dnia) wykonuje serię badań, m.in.:
- posiew bakteriologiczny i mykologiczny z górnego spojenia miednicznego,
- biochemia krwi
- morfologia krwi
- progesteron i estrogeny
- dodatkowe badania wymagane przez reproduktora
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez E.Ś. » 2007-10-29, 16:52

Wyznaczenie właściwego momentu/dnia krycia można określić za pomocą :
- badania poziomu progesteronu ( oczywiście z krwi)
- badania cytologicznego
- badania usg ( pod warunkiem że lekarz ma perfekcyjny sprzęt i duże doświadczenie)
- tzw. "test z reproduktorem" mającym tzw "nosa" :mrgreen:
- można oznaczyć jeszcze LH, ALE metoda ta jest niepraktyczna i strasznie droga ( codzienne pobieranie próbek krwi + duże koszty laboratoryjne).
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez bea » 2007-10-29, 17:00

Ewelino,prosze Cie odpowiedz na zadne przez mnie pytanie.Na pewno nie chciałam nikogo wprowadzic swiadomie w błąd.Jezeli sama zostałam w błąd wprowadzona i wiadomoscia ta podzieliłam sie na Forum oczywiscie przepraszam.Po to jest forum ,by błedy takie weryfikować, nie widze jednak konieczności uzywania złośliwych ozdobników.
Ostatnio edytowano 2007-10-29, 17:02 przez bea, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Następna strona

Powrót do - Doświadczeni hodowcy podpowiedzcie, proszę (czyli dziś pytanie, dzis odpowiedź)

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość