Sterylizacja suki

Moderator: Anirysova

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2011-02-02, 11:50

Wiki1710 :) do dobrze, ze wszystko dobrze :)

Busola - to pewnie była jednak sterylizacja ...hmmm...

kerovynn - to może to też była sterylizacja ???

My umawialiśmy sie na "pełną" operację ... tak przynajmniej twierdził lekarz ale on tez mówił "sterylizacja" ... cały czas mówiąc o wycieciu "wszystkiego" ...
myslę, ze to już się wszystkim pomieszało i , ze pewnie teraz mało kiedy robia prawdziwą "sterylizacje" więc zaczęli kastracje nazywac sterylizacją ..

oj ... poplątałam się ...

Prosiliśmy o taki zabieg , ktory calkowicie wyeliminuje cieczki i taki podobno zrobiono :roll: oby ...

zobaczymy :-D
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2011-02-02, 11:52

A tak sądząc po rozmiarze rany i szwu - to mojej chyba rzeczywiście wszystko wycięli :mrgreen:
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez Gosia1812 » 2012-02-07, 11:50

Kajka wysterylizowana 1,5 tygodnia temu. Wczoraj byłysmy na zdjeciu szwów. Szew niewielki - jakieś 5 cm. Wszystko ok. Po zabiegu szybko wróciła do formy. Już nastepnego dnia kręciła się po kuchni za jedzeniem.
Zabieg przebiegł bez wiekszych problemów poza tym, że zwierzak nie chciał usnąć i w trakcie zabiegu się wybudzał.
Teraz już bryka po podwórku.

Pozdrawiam Gosia z Kajką
Avatar użytkownika
Gosia1812
 
Posty: 890
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-05-12, 10:32
Lokalizacja: Puławy
psy: DSPP Kajka
Hodowla: Z Chełmskiego Grodu

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2012-03-01, 22:07

Gosia - to super :)

nasza długo się zbierała, nawet pić nie bardzo chiała - skoro Twój głodas po kuchni następnego dnia brykał to wszystko ok <hura>

dużo zdrówka <buzki>
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez Dora » 2012-03-02, 00:31

Gosia1812 napisał(a):Kajka wysterylizowana 1,5 tygodnia temu. Wczoraj byłysmy na zdjeciu szwów. Szew niewielki - jakieś 5 cm. Wszystko ok. Po zabiegu szybko wróciła do formy. Już nastepnego dnia kręciła się po kuchni za jedzeniem.
Zabieg przebiegł bez wiekszych problemów poza tym, że zwierzak nie chciał usnąć i w trakcie zabiegu się wybudzał.
Teraz już bryka po podwórku.

Pozdrawiam Gosia z Kajką


wybaczcie,ale tak sobie czytam i czytam i przypomnialo mi się jak Dora była wysterylizowana :] Po zabiegu zanim dojechaliśmy do domu (jakieś 5 min) z wniesieniem jej na rekach do domu,panienka owszem była strasznie zniesmaczona całą sytuacja a głównie tym,że na brzuchu miała powiązanie jakieś drapiące ją supełki czyt.SZWY,które jej zdaniem były tak upierdliwe w normalnym funkcjonowaniu,że pozbyła się ich w przeciągu kilku godzin.Natomiast kiedy po tygodniu poszliśmy na kontrolę uwierzcie mi ,że nie wiem kto miał lepszą minę kiedy wet stwierdził,że właściwie to juz można by te szwy zdjąć...
Avatar użytkownika
Dora
 
Posty: 161
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-06-13, 01:43
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie
psy: DORA Szmaragdowa Zagroda

Re: sterylizacja

Postprzez Frances_B » 2012-12-27, 20:18

Dołączę do tematu ;)
W końcu doszło do tego momentu, gdy chcielibyśmy wysterylizować Gigę... mamy tylko dylemat - kiedy ?
9.12.2012 zaczęła jej się druga cieczka (20.12 skończyła 1,5 roku)...
Sterylizować ją teraz (oczywiście jak skończy cieczkę itp.) czy poczekać jeszcze do następnej żeby się w pełni rozwinęła (kości, mięśnie...) ?
Ostatnio dopiero zaczęła nabierać trochę masy mięśniowej więc cały czas się rozwija... czy sterylizacja jest w tym momencie dobra ?
Może ktoś podzieli się doświadczeniem ? :]
Avatar użytkownika
Frances_B
 
Posty: 73
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-16, 13:10
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Giga

Re: sterylizacja

Postprzez Anna Rozalska » 2012-12-28, 20:34

Ja wysterylizowałam Lamię jak miała 1,8 m-cy. Była po 3 cieczce. Najlepszy jest moment jakieś 3 tygodnie po zakończeniu cieczki. Nam wet dokładnie wyliczył datę sterylki. Myślę, że jeszcze jedną cieczkę możecie poczekać.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: sterylizacja

Postprzez P.P. » 2012-12-28, 23:54

W maju tego roku w Bytomiu dr hab. Wojciech Niżański prowadził kurs pt. " Co w genach piszczy czyli jak dobrać reproduktora " . Miałem przyjemność być uczestnikiem tego bardzo ciekawego wykładu .
W kolorze czerwonym zapisałem : Suka - sterylizacja nie wcześniej niż 3 miesiące po ostatniej cieczce !!!
Avatar użytkownika
P.P.
 
Posty: 1966
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-30, 21:47

Re: sterylizacja

Postprzez maat » 2012-12-30, 01:41

Sterylizyje się w czasie ciszy hormonalnej, czyli tak, jak Przemek pisze- 3 mies po cieczce.
Avatar użytkownika
maat
 
Posty: 1974
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 23:46
Lokalizacja: Kraków
psy: Souri
Hodowla: Hała-Bała

Re: sterylizacja

Postprzez Anna Rozalska » 2012-12-30, 14:09

Co wet to inne teorie, nasz twierdzi, że najlepiej przed ciażą urojoną, 4 tygodnie po cieczce.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: sterylizacja

Postprzez ewazoltowska » 2012-12-30, 14:34

w/g mojego weta optymalny termin to tak jak pisza wczesniej 3 m-ce po cieczce. Ale wiadomo żywy organizm =kazdy może byc inny ,Dlatego inny termin sterylki moze być podyktowany stanem zdrowia i tu zgadza sie "Co wet to inne teorie, nasz twierdzi, że najlepiej przed ciażą urojoną, 4 tygodnie po cieczce." ok jeżeli po poprzednich cieczkach były "urojki".Znam przypadek sterylki 3 tyg po cieczce ze względu na to ,że sunia miała cieczkę co 3 m-ce przyczyna cysty na jajnikach i nie można było czekac do "ciszy hormonalnej".
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: sterylizacja

Postprzez Solonek » 2013-01-06, 19:45

co do terminu sterylizacji (która cieczka) to spotkałam się z wieloma opiniami weterynarzy na necie, że najlepiej dokonać sterylizacji jeszcze przed pierwszą cieczką, bo z każdą następną wzrasta prawdopodobieństwo nowotworów sutków. Moim zdaniem nie powinniście czekać do następnej cieczki, tylko wykorzystać tę ciszę hormonalną i wtedy ją wysterylizować. Z tego co wiem to hormony płciowe nie grają szczególnej roli w ogólnym rozwoju psa.
Co do kotów to miałam okazję rozmawiać o tym z wetem, który zabraniał sterylizować domowe kocury przed ukończeniem 6 m-ca życia ze względu na rozwój prącia. Po tym czasie można śmiało dokonać sterylki.
Avatar użytkownika
Solonek
 
Posty: 395
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-14, 02:38
Lokalizacja: Wrocław
psy: Sonia

Re: sterylizacja

Postprzez inta2 » 2014-03-19, 17:12

Umówiłam Biankę na jutro na sterylizację (ma 13 miesięcy). Ale mnie jestem do końca przekonana... Nie planuję zakładać hodowli, dlatego planowałam zabieg. Ale jakoś tak się martwię, bo to nieodwracalne, żeby potem nie żałować...
Avatar użytkownika
inta2
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-16, 13:17

Re: sterylizacja

Postprzez Aga-2 » 2014-03-19, 18:33

Jeśli są wskazania medyczne, to warto. Jeśli nie, to jaka jest przyczyna Twojej decyzji?
Jest już bardzo rozbudowany wątek na forum, gdzie omawiano "za" i "przeciw" sterylizacji. Może poczytaj jeszcze raz i ponownie się zastanów. Niech Twoja decyzja ma jakieś racjonalne podstawy.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: sterylizacja

Postprzez inta2 » 2014-03-19, 20:36

Podstawy takie - nie będę jej rozmnażać i chcę zmniejszyć ryzyko chorób. Tyle właściwie. Moja sunia wcześniejsza miała nowotwór tych narządów właśnie i na końcu swojego życia cierpiała... Tak mi też doradzał hodowca, kiedy kupowałam Biankę.

Jest decyzja - nie sterylizujemy! Rozmawiałam z hodowcą, wetem. Nie ma co się spieszyć, ma mieć 2 lata - zakończyć okres wzrostu. Nie zapamiętałam co jeszce mówił, tak się ucieszyłam, że odradzał. Czuję się jakby kamień spadł mi z serca... A to był mój pomysł , żeby to zrobić :sciana: ...
Avatar użytkownika
inta2
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-16, 13:17

Re: sterylizacja

Postprzez kreska » 2014-03-20, 00:05

Inta2 sterylizacja wiąże sie tez z zaburzeniem normalnej fizjologii i nie daje gwarancji unikniecia chorób (w tym nowotworów). Przede wszystkim trzeba obserwowac, badac regularnie a jak sie cos niepokojącego zacznie dziac to wtedy podjac odpowiednie kroki <okok>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: sterylizacja

Postprzez Anna Rozalska » 2014-03-20, 20:22

A ja jestem jak najbardziej za sterylizacją suki, która nie jest przeznaczona do hodowli. Na pewno zapobiega ropomaciczu, które często występuje u starszych suk, a zdarza się nawet po pierwszej cieczce. Nie powoduje ciąży urojonej, która z kolei może doprowadzić do zapalenia sutków. Większość wetów jest za sterylizacją ,ja u swojej suki nie zauważyłam ani jednego minusa tego zabiegu.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: sterylizacja

Postprzez Aga-2 » 2014-03-20, 21:16

Wyjątek potwierdza regułę ;)
Nie zamierzam nikogo przekonywać, bo dość już było na ten temat napisane. Po prostu ludzie często sobie nie zdają sprawy jakie są "za" a jakie "przeciw". Weterynarz... cóż, bierze kasę za operację. Siłą rzeczy nie jest obiektywny :mrgreen:
Racja, że niektóre choroby są eliminowane, bo skoro usuwa się macicę, to "zapobiega" się automatycznie ropomaciczu, ale takie rozumowanie jest dość.... prymitywne. Wytnijmy sobie żołądek, żeby zapobiec wrzodom :mrgreen: Oczywiście, to był żart.
Każdy musi sam zadecydować co jest dobre dla jego suki. Jak przechodzi ona cieczki, na ile te cieczki są uciążliwe dla właściciela i dla suki i takie tam różne inne aspekty. Trzeba mieć na uwadze zagrożenia. Choćby fakt, że często u suk dużych ras po sterylizacji występuje nietrzymanie moczu. To jest naprawdę niedogodność, choć dla zdrowia suki zupełnie niegroźna. Są jednak groźne choroby, których prawdopodobieństwo po sterylizacji wzrasta.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: sterylizacja

Postprzez Agama » 2014-03-20, 22:06

Dokładnie też mam takie zdanie a dodam tylko że weterynarze u swoich psów już tak chętnie i szybko nie robią sterylizacji. Każdy sam musi podjąć taką decyzję
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: sterylizacja

Postprzez Solonek » 2014-03-21, 05:41

a ja się strasznie cieszę, że w miarę szybko Sonię poddałam kastracji, miała pełno cyst na narządach rodnych. Co prawda przyczyniły się do tego pewnie jej wczesna ciąża (jak się jakiś czas temu okazało - po pierwszej cieczce) oraz wcześniejsza "jakość życia" (albo raczej jej brak), ale gdybym zastanawiała się nad tym, czy jest sens ją kastrować, to mogłabym się mocno przeliczyć. Przed zabiegiem brałam pod uwagę przede wszystkim jej komfort psychiczny i zdrowie, dopiero na samym końcu moje niedogodności związane z jej cieczką. Dla mnie to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć.
Avatar użytkownika
Solonek
 
Posty: 395
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-10-14, 02:38
Lokalizacja: Wrocław
psy: Sonia

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Wszystko o sterylizacji.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość