Sterylizacja suki

Moderator: Anirysova

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2011-01-20, 11:54

Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

dziękuję też za link - poczytałam


Fionka dzisiaj już troszkę lepiej się czuje - nawet pochrupała trochę suchej karmy :shock: chociaż woli miesko :)
na spacerku wytrzymuje już dłużej, tzn, po siku nie pędzi natychmiast do domu ale stoi i rozgląda się, merda ogonkeim do piesiów i obgryza krzaczki :)

dzisiaj też zaczęła zauważać swoje ukochane pluszowe zabawki :)

pozdrawiam serdecznie
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez Aga-2 » 2011-01-21, 14:48

Jak tam dzisiaj? Jest dalsza poprawa?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: sterylizacja

Postprzez Anna Rozalska » 2011-01-21, 21:18

Nie wiem w jakim wieku sterylizowałaś sunię. Ja w wieku 20 miesięcy po 3 cieczce. Nie bylo zadnych problemów z raną, dostawała tylko przez 2 dni metacam w zawiesinie. Przez 2 dni nic nie jadła i nie piła ale na 5 dobę chciała już wariować i musiałam uważać. W kwietniu minie 3 lata od sterylki. Charakter jej sie nie zmienił, nadal jest zwariowana, problemu z nietrzymaniem moczu nie ma. Natomiast wogóle nie linieje ani latem ani zimą. Trymuję ją raz na 2 tygodnie aby usunąć martwy podszerstek. Z jedzeniem trzeba uważać bo kastraty mają duży apetyt, Trzeba zapewnić dużo ruchu a prawdą jest, ze pies lodówki sam sobie nie otworzy.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: sterylizacja

Postprzez saba&mlis » 2011-01-21, 22:34

Lodowki moze nie otworzy, ale jak lubi jesc to zawsze cos gdzies wypatrzy, :mrgreen:
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2011-01-23, 16:38

witam serdecznie :)

mała już w mairę "normalnie "się zachowuje :)
apetyt wrócił, je mniej niż do tej pory ale już dosyć dużo :) więc powinna szybko odzyskać siły :)

picie wody z prysznica tak jej się spodobalo, ze nie chce pić z miseczki , he he he ... trzeba drańciuszkę oduczyć ;)

Dzisiaj pojechałyśmy na "prawdziwy spacer" taki jak przed zabiegiem :) mała pospacerowała nad zalewem przez ponad godzinę, trochę odpoczywając gryząc patyki i rozbijajac lód na kałużach ;)

była bardzo zadowolona i wesoła, merdała ogonkiem i bardzo chciała dorwać się do kaczek i łabędzi :)

teraz już od godziny śpi :) i odpoczywa ...

jutro jedziemy na zdjęcie szwów - mam nadzieję, ze wszystko będzie dobrze i nie zacznie sobie rozlizywać szramy (teraz ma ubranko i zupełnie nic ją ta rana nie intresuje, nie zdejmuje ubranka, nie liże go , nie "rozrabia")


odezwę się jutro i napisze jak poszło zdejmowanie szwów :)

a jakie Wy macie doświadczenia z czasu "zaraz po ściągnieciu" - czy trzeba tą ranę jakoś specjalnie zabezpieczać???
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez saba&mlis » 2011-01-23, 20:17

W zasadzie po zdjeciu szwow juz powinno byc OK, mojej Sabie szwy zdejmowal inny lekarz i nie zrobil tego zbyt dobrze. Czesc nici zostala i rozpuszczajac sie powodowala podrazniala, trzeba ja bylo smarowac riwanolem i robic cieple oklady. U Twojej suni pewnie szwy bedzie zdejmowal ten sam wet wiec nie powinno byc problemu. Saba miala tez niedawno powazna operacja, szew byl duzo dluzszy i grubszy, jednak goil sie bardzo dobrze, a po zdjeciu szwow nie bylo zadnych klopotow. Jeszcze kilka dni, moze tygodni a zapomnisz o sprawie i bedziesz zadowolona ze masz juz z "glowy". :-D :-D
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: sterylizacja

Postprzez wiki1710 » 2011-01-24, 10:43

habibiyah, my jesteśmy dość świeżo po zdjęciu szwów (tydzień temu w poniedziałek)...przez kilka dni było tam zgrubienie w linii cięcia (poza tym jak pisałam wcześniej Nela ciut rozlizała ranę) i ciągle zaczerwienienie. Teraz jest już super-płaska prawie blizna, często ją oblizuje ale nic od tego się nie ma prawa dziać...poza tym sądzę, że wygolona sierść, która teraz odrasta też swędzi ;-)
Pies szaleje-jest wesoły, śladu na fizyczności ani na psychice żadnego nie ma :->
Może robić wszystko to co przed sterylką-także nic się już nie martw-na pewno będzie super ;-) Najgorsze dni za Wami..
Avatar użytkownika
wiki1710
 
Posty: 549
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-06-04, 13:52
psy: Nelly (DSPP), Layla (BPP)

Re: sterylizacja

Postprzez kerovynn » 2011-01-24, 10:51

Ja z uwagi na moja panikarską naturę :oops: kilka dni odczekałam ze zdjęciem szwów, samo zdejmowanie OK - ja trzymałam psa za dooopcie, pani wet wyciągała szwy a pan wet trzymał Esi głowę i wymieniali się buziakami ;-) :lol:
Wygojone było bardzo dobrze, za radą wetów jeszcze przez dwa tygodnie nie pozwalałam na ostre szaleństwa (typu szybki bieg, galop, skoki), chodziłyśmy na coraz dłuższe spacery ale spokojne. Żadnego smarowania blizny, przemywania, lekarstw.... nic. O sterylce przypominam sobie tylko wtedy gdy Eska łysieje przy linieniu i odsłania się słabo widoczna blizna na brzuszku ;-) :-D
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: sterylizacja

Postprzez Anna Rozalska » 2011-01-25, 20:38

My po zdjęciu szwów u weta poszlismy prosto do parku bo Lamia nie mogła sie już doczekać spotkania z przyjaciółmi. Była taka szczęśliwa, ze może biegać do woli. Sierść szybko odrosła a po szwach nie ma śladu.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2011-02-01, 17:14

Witam serdecznie i dziękuje za wszystkie odpowiedzi :)

zaraz po zdjęciu szwow mój mąż wziął miśke na działke gdzie się "wyszalała" w zaspach ...

od tamtego czasu piesia jest raczej radosna i figle jej w głowie ... podskakuje, biega i wygłupia sie z innymi psiakami i nami :)

ja bacznie obserwuje szew ... ale nic złego sie tam chyba nie dzieje ..

blzna ladnie się goi, jeszcze jest wypukła ale powoli robi się coraz bledsza ...

nazwalabym ją raczej blixniskiem ponieważ ma chyba z 15 cm ... poza tym na wygolonym brzusiu wygląda na dużą ...


ogólnie piesia już zaczęła :normalnie" jesć :) tylko pije "nienormalnie" ;) ponieważ za nic nie chce wrócić do wody z miski ... woli z prysznica ;)

w sumie to chyba dobrze, ze ja wysterylizowaliśmy poniewaz nie upilnowalabym jej na spacerach , która były by koszmarem a nie przyjemnością - nie przy takiej lczbie samowolnie biegających , bez najmniejszego nadzoru ze strony właścicieli, samców ...


pozdrawiam serdecznie :)


Wiki 1710 - jak tam u was ???
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez Busola » 2011-02-01, 18:00

a ja mam pytanko z innej beczki...
standardowo sterylizację wykonuje się poprzez wycięcie wszystkiego, czy tak?
Jakieś 10 lat temu "moja" kaukazica miała wykonany zabieg sterylizacji poprzez jedynie podcięcie jajowodów (podobnie jak u kobiet podwiązanie). Zabieg taki wykonuje bydgoskie schronisko metodą laparoskopową, pozostają po nim jedynie dwie małe blizenki.
Suczka nie miała cieczek po zabiegu.
Czy ktos słyszał o takim sposobie sterylizacji? (jeśli jeszcze można to nazwać sterylizacją).
i czy dzięki takiej metodzie można ograniczyć występowanie standardowych powikłań?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: sterylizacja

Postprzez kerovynn » 2011-02-01, 19:50

Nie do końca jestem pewna ale chyba to podcięcie jajowodów nazywa się właśnie sterylizacją, a usunięcie "wszystkiego" to kastracja. kto wie lepiej niech mnie poprawi, żebym głupot nie głosiła ;-)
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: sterylizacja

Postprzez maksiorek » 2011-02-01, 20:31

kerovynn napisał(a):Nie do końca jestem pewna ale chyba to podcięcie jajowodów nazywa się właśnie sterylizacją, a usunięcie "wszystkiego" to kastracja. kto wie lepiej niech mnie poprawi, żebym głupot nie głosiła ;-)

Dokładnie tak, masz rację, mój wet też mi tak powiedział :-) .
Dość dużo ludzi jeszcze MYLNIE twierdzi, że sterylizuje się suczki, a kastruje samce.
maksiorek
 
Posty: 21
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-24, 20:16
Lokalizacja: Opole
psy: Glorisia[*], Maksior [*], Etna[*], Goldi - goldeny

Re: sterylizacja

Postprzez Milla » 2011-02-01, 20:41

To ja już zgłupiałam doszczętnie :->
wujek google mówi i tak i tak....
niechcianeizapomniane.org napisał(a):CO TO JEST STERYLIZACJA?
Sterylizacja (właśc. kastracja) to zabieg operacyjny polegający na usunięciu jajników i macicy u suki/kotki. Wykonuje się go przy znieczuleniu ogólnym a rana goi się
w ciągu 10-12 dni.

vetopedia.pl napisał(a):Sterylizację samic wykonuje się pod narkozą, jak każdy zabieg chirurgiczny. Po otworzeniu jamy brzusznej usuwa się macicę, jajniki oraz jajowody.
Avatar użytkownika
Milla
Moderator
 
Posty: 1383
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-24, 12:21
Lokalizacja: Podkowa Leśna
psy: Maja[*], Bonita oraz klan A&B&D

Re: sterylizacja

Postprzez maksiorek » 2011-02-01, 22:36

milla716 napisał(a):To ja już zgłupiałam doszczętnie :->
wujek google mówi i tak i tak....
...


Nikt nie jest nieomylny - wujek google też ;-) .
maksiorek
 
Posty: 21
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-24, 20:16
Lokalizacja: Opole
psy: Glorisia[*], Maksior [*], Etna[*], Goldi - goldeny

Re: sterylizacja

Postprzez habibiyah » 2011-02-02, 00:05

Potocznie mówi sie o sterylizacji, natomiast tak naprawdę :

wycięcie "wszystkiego" to u suki kastracja, a podwiązanie /wycięcie jajowodów to sterylizacja ...

tylko o ile mi wiadomo, tak czytałam w "naukowych" pismach oraz od wetów : steylizacja chroni przed ciążą ale nie likwiduje cieczek i "zapachow"oraz innych atrakcji z nią związanych, psiaki dalej za sterylizowana sunią biegają, sunia poplamia, ma cieczke ... tyle, że nie zajdzie w ciążę , staje się niepłodna ...

więc nie rozumiem jakim cudem Twoja sunia nie ma cieczek ... moze coś źle przeczytałam ale jeśli rzeczywiście źle przeczytałam i źle mi mój wet powiedzial to bedę miec żal do samej siebie, że nie poddałam mojej małej "tylko" starylizacji a nie "aż" kastracji ...
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: sterylizacja

Postprzez wiki1710 » 2011-02-02, 09:51

habibiyah napisał(a):ja bacznie obserwuje szew ... ale nic złego sie tam chyba nie dzieje ..
blzna ladnie się goi, jeszcze jest wypukła ale powoli robi się coraz bledsza ...


hej, hej :)
widzisz jak szybko ten strach mija? ;-) skoro psinka radosna i szwy zdjęte to już jest ok...

habibiyah napisał(a):nazwalabym ją raczej blixniskiem ponieważ ma chyba z 15 cm ... poza tym na wygolonym brzusiu wygląda na dużą ...

Wiki 1710 - jak tam u was ???


hmmm.. 15cm to duża :!: :roll: :shock: "nasza" ma ok. 5cm :!:
Jeśli chodzi o Neliśkę to oprócz swędzących odrostów :lol: jest superrr....dokładnie tak jak pisałam wcześniej-wesoła, szaleje, je, pije-a my bardzo się cieszymy, że się zdecydowaliśmy na kastrację (bo jak piszecie to było wycięcie wszystkiego oczywiście)

Pozdrawiam
Avatar użytkownika
wiki1710
 
Posty: 549
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-06-04, 13:52
psy: Nelly (DSPP), Layla (BPP)

Re: sterylizacja

Postprzez Busola » 2011-02-02, 09:56

habibiyah napisał(a):Potocznie mówi sie o sterylizacji, natomiast tak naprawdę :

wycięcie "wszystkiego" to u suki kastracja, a podwiązanie /wycięcie jajowodów to sterylizacja ...

tylko o ile mi wiadomo, tak czytałam w "naukowych" pismach oraz od wetów : steylizacja chroni przed ciążą ale nie likwiduje cieczek i "zapachow"oraz innych atrakcji z nią związanych, psiaki dalej za sterylizowana sunią biegają, sunia poplamia, ma cieczke ... tyle, że nie zajdzie w ciążę , staje się niepłodna ...

więc nie rozumiem jakim cudem Twoja sunia nie ma cieczek ... moze coś źle przeczytałam ale jeśli rzeczywiście źle przeczytałam i źle mi mój wet powiedzial to bedę miec żal do samej siebie, że nie poddałam mojej małej "tylko" starylizacji a nie "aż" kastracji ...

Sunia już za TM, to było 10 lat temu
nie miała cieczek, ale faktycznie i ona i kawalerowie byli sobą ...umiarkowanie zainteresowani :->
nie zaobserwowałam natomiast prób kopulacji czy też "podstawiania" się suki pod samca
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: sterylizacja

Postprzez kerovynn » 2011-02-02, 10:14

qurcze, chyba podejdę do weta zapytać co właściwie Eśce zrobił bo już jestem skołowana :roll: . Rawka "sterylizowana" w schronie miała bliznę z boku - jakieś 7-8 cm (byłam z nią u weta, bo bałam się sama zdjąć szwy, które jej luźno wisiały (dwie pętelki w które można było wsunąć czubek małego palca). Rawka nie plamiła i Pirus za nią nie biegał (a to był psi'erotoman ;-) az do ostatniego tchnienia). Esia ma bliznę na środku ok 10 cm, plami dwa razy do roku (ale tak kilka kropel dziennie) i adoratorów przyciąga. Ale..w innym czasie też za nią latają :roll: . Wet mi kiedyś mówił, że niektóre sunie maja tak "atrakcyjny zapach" że przyciągają psy przez cały rok ;-) .
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: sterylizacja

Postprzez saba&mlis » 2011-02-02, 10:27

habibiyah napisał(a):ja bacznie obserwuje szew ... ale nic złego sie tam chyba nie dzieje ..
blzna ladnie się goi, jeszcze jest wypukła ale powoli robi się coraz bledsza ...
nazwalabym ją raczej blixniskiem ponieważ ma chyba z 15 cm ... poza tym na wygolonym brzusiu wygląda na dużą ...

Kiedy Saba miala sterylke to rownoczesnie miala likwidowana przepukline, szew mial ok 7-8 cm, wet powiedzial ze bylby mniejszy gdyby nie ta przepuklina.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Wszystko o sterylizacji.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron