Dlaczego wykastrować samca...

Moderator: Anirysova

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez MB » 2011-06-24, 15:49

Opracowań nie znam, ale taki fajny artykuł znalazłam http://www.poezjaruchu.pl/testosteron.html
Na przykładzie jednego, mojego psa mogę powiedzieć, że testosteron nie tylko do rozmnażania jest potrzebny ;)
Solo waży tyle co przed kastracją 54-55 kg, tylko wtedy to była kupa mięśni, a teraz samo sadło.
Je o wiele mniej niż przed kastracją - jakościowo z przewagą warzyw nad mięsem (głównie buraki).
Ruchu miał tyle samo, a nawet więcej niż przed kastracją.
Obecnie ruchu ma bardzo mało ze względu na problemy z biodrem, ale nie tyje.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez hania » 2011-06-24, 16:14

Ten artykuł znam - i nie do końca się z nim zgadzam ;)
Zastanawiam się czy reakcja na brak testosteronu jest osobnicza czy można ją przewidzieć. Bo np u Merlina kondycja się nie zmieniła.
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez MB » 2011-06-24, 16:45

Moim zdaniem bardzo osobnicza, ale to zdanie totalnego laika w tym temacie.
Tak jak napisałam, to obserwacje tylko i wyłącznie mojego psiura.
Artykułu nie jestem w stanie ocenić pod względem merytorycznym (bo nie znam opracowań naukowych na ten temat) ale myślę, że jest ciekawy ze względu na trochę inne spojrzenie na temat kastracji psów.
Dzisiaj znając wszystkie za i przeciw kastracji u Solo (to była bardzo, bardzo przemyślana decyzja), i biorąc pod uwagę jej niezaprzeczalne korzyści, nie wykastrowałabym go.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Cefreud » 2011-06-24, 19:16

opracowań nie znam.Wiem tylko to co zaobserwowałam u koni. Jeśli bym miała kastrować to młodego osobnika. Freud został bezjajeczny w wieku ponad 5 lat. Zmiany zaczęły być widoczne gdzies tak po 2 mc. Wzrósł apetyt, zmalała chęć spacerów. Najwięcej czasu spędza na spaniu. Im mniej chce mu się łazić, tym bardziej lecą mięśnie. Jak poleciały mięśnie, wyszedł problem z kulawizną. Na początku przód, teraz wyszły zmiany w stawie biodrowym. Ilość ruchu pozostała bez zmian tylko na spacer trudno dziadka wyciągnąć, bo leży i udaje głuchego, jak wołamy na spacer. Nawet szczekać na leżąco na dźwięk dzwonka się nauczył. Co dziwne nadal pała niechęciom na widok bokserów. Reszta-czy to psy czy suki, kompletnie mu zwisa
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Zuzanda » 2011-06-24, 22:05

Odys był wykastrowany w wieku 4 lat i 9 miesięcy.
Żadnych zmian u niego nie bylo .Jak był żywiołowy taki został sylwetka "sportowca " pozostała ,cieszył sie do końca swoich dni energią ,skocznością i świetną kondycja fizyczna .
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Wydra » 2011-06-24, 22:40

Dino wykastrowany został mając 9 miesięcy, dzisiaj ma 3,5 roku apetyt wilczy, kondycja bardzo dobra, zawsze skory do zabaw.Prawie codziennie spacery do 10km a latem kąpiele a jego ulubionym zajęciem jest aport z wody na dużych odległościach.Ci co u nas bywają wiedzą o czym piszę.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez xanka » 2015-03-22, 16:48

Szam napisał(a):Katracje musisz skonsultowac z wetem, nie jest to bardzo inwazyjny zabieg, trwa kilkanascie minut.
Co do Sary, musisz zobaczyc czy srom jest nadal rozpulchniony i czy jest wydzielina.



Mógłbyś napisać w jaki sposób zobaczyć czy srom jest nadal rozpulchniony?

Nowego użytkownika prosimy o przedstawienie się w nowym wątku. Admin
xanka
 
Posty: 1
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2015-03-21, 20:11

Poprzednia strona

Powrót do - Wszystko o sterylizacji.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość