Dlaczego wykastrować samca...

Moderator: Anirysova

Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Szam » 2008-03-04, 14:39

Dlaczego?
1. Kastracja psów powoduje zmniejszenie agresji związanej z dominacją, przywództwem w stadzie. Nie wpływa na obronę czy stróżowanie.
2. Kastracja i sterylizacja zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów.
3. Wykastrowany samiec staje się mniej pobudliwy, nie wdaje się w bójki o sukę z innymi samcami, nie ma skłonności do włóczęgostwa, ma mniej dominujący charakter.
4. Kastracja samca zapobiega nowotworom układu płciowego, przepuklinom, schorzeniom prostaty.

Linki na temat kastracji
http://www.vetserwis.pl/kastracja_pies.html
http://jelenia.schronisko.net/page13.html
http://www.zwierzaki-kielce.za.pl/sterylizacja.htm
http://www.klubmolosa.pl/modules.php?na ... le&sid=109
http://www.molosy.pl/strona_glowna/wet/ ... izacja.htm
http://www.klubmolosa.pl/modules.php?na ... cle&sid=47
http://arka.strefa.pl/nie%20_rozmnazaj1.html

Koszt kastracji psa 80-200pln
-----------------------------------------------------------------------------
Dyskusja na forum:
http://www.szwajcary.com/viewtopic.php? ... edd7f675b9
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Mir-sara » 2008-10-28, 09:20

Mam pytanie. Nasza Sara miała cieczkę od 6 października (od tego dnia była czerwona wydzielina). Wydaje nam się, że już jest bezpieczna. Dzisiaj jest 23 dzień. Mamy jeszcze psa Kubę (owczarek niemiecki) w wieku 11,5 roku. I jestem bardzo zaskoczona. Do obecnej chwili był odizolowany od Sary. Wczoraj i dzisiaj próbowaliśmy zostawić ich na działce razem, ale Kuba jest bardzo natarczywy i cały czas próbuje pokryć sukę. Nie wiem co robić, zostawić ich - teoretycznie potomstwa nie powinnam już mieć. Czy to jest normalne? Proszę o radę doświadczonych. Wcześniej myślałam, że Kuba jest za stary na kastrację, ale teraz chyba mnie to nie minie. Jest pobudliwy, całą cieczkę piszczał, ubolewał, aż szkoda było słuchać.
Avatar użytkownika
Mir-sara
 
Posty: 52
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-03-09, 14:11
Lokalizacja: Michałów/Legionowo

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Szam » 2008-10-28, 09:23

Katracje musisz skonsultowac z wetem, nie jest to bardzo inwazyjny zabieg, trwa kilkanascie minut.
Co do Sary, musisz zobaczyc czy srom jest nadal rozpulchniony i czy jest wydzielina.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez matka » 2008-11-03, 17:28

Suczka jeszcze moze być plodna - trzyma sie oddzielnie pieska i suczkę nawet pelne 4 tygodnie. I srom wcale nie musi być rozpulchniony - wiem , bo tak wpadla moja emerytka i urodzila jedynaka - na szczęście ze swoim legalnym mężem i synek warunkowo dostal metryczke. Czasem suczki przedluzaja ruję nawet o pare dni jak maja nadzieje na pokrycie :)
matka
 
Posty: 58
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-07-05, 15:01
psy: pies

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Apcik » 2009-07-08, 15:19

powiedzcie mi czy przed kastracja należy zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badania :?:
właśnie rozważamy z rodzicami kastracje Cezarego.. robi się strasznie agresywny w stosunku do samców(ci co byli na spacerach to wiedzą) :oops: ,a do tego wczoraj pogryzł łapę naszemu drugiemu psu :shock: ... ucieka z domu przy każdej nadarzającej się okazji (cieczki?).. i już nie wiem co robić :-/
Avatar użytkownika
Apcik
Moderator Działu
 
Posty: 2985
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-15, 23:19
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków
psy: Cezary

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Natalia i Galwin » 2009-07-08, 15:20

Pełną morfologie krwi i ekg serca.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Mocca » 2011-06-21, 17:31

W jakim wieku pies może być poddany kastracji?
Avatar użytkownika
Mocca
 
Posty: 346
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 12:02

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Anna Rozalska » 2011-06-21, 19:30

Najlepiej w wieku okolo 2 lat gdy osiągnie dojrzałość i przestanie nabierać masy mięśniowej.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Mocca » 2011-06-21, 20:19

Ok, bardzo dziękuję <tak>
Avatar użytkownika
Mocca
 
Posty: 346
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 12:02

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Wydra » 2011-06-21, 22:08

Są różne szkoły.Nasz wet Twierdził, że od 9 miesiąca do 1,5 roku to najlepszy okres do kastracji dla psa, ale czy to prawda nie wiem <mysli>
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez ewazoltowska » 2011-06-22, 09:20

ok ok jest cała i słuszna lista wskazań do kastracji a czy ktoś zna ujemne strony tego zabiegu ?
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez SwissW » 2011-06-22, 09:42

Mój pies został wykastrowany w wieku dokładnie 1 roku i 2 dni. Lekarz twierdzi, że efekty tego zabiegu w pełni widoczne mogą być nawet za 6 miesięcy od jego wykonania. Chyba to prawda skoro Rikiemu do dziś zdarza się obsikiwać meble w pokoju :zalamka: Nadal stara się dominować nad starszym psem. Dobrze, że popęd płciowy względem maskotek i naszych nóg zanikł już prawie całkowicie <tak>

Jeśli chodzi o negatywne skutki to raczej nie zauważyłam ( no może stał się bardziej łakomy i trochę przytył, ale już wolę go z delikatnym tłuszczykiem niż szkieletorka, któremu b. łatwo można było wyczuć kręgosłup i widoczne były kości miednicy)

P.S Był taki chudziutki z powodu choroby, a nie niedożywienia.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Cefreud » 2011-06-22, 15:27

ja wykastrowałam farmakologicznie i...........nigdy więcej tego bym nie zrobiła
zastrzyk miał działać 6 mc a działa już 9... Poleciały mięśnie klatki, poleciała szyja.Zaczęły się wieczne problemy z kulawizną.Wg mnie wyszły dlatego,że spadły mięśnie,które do tej pory trzymały wszystko w "kupie".
Freud zrobił się nieruchawy, nie chce biegać,łazi i zachowuje się jak emeryt.
Nigdy więcej nie wykastruję starego psa!
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Mocca » 2011-06-22, 16:44

Farmakologicznie ? <mysli> A są różne sposoby kastracji? Piesek, którego chcę wykastrować ma na dzień dzisiejszy 6 miesięcy. Ile lat miał Twój piesek?
Avatar użytkownika
Mocca
 
Posty: 346
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 12:02

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Anna Rozalska » 2011-06-23, 14:05

Starego psa kastruje się wtedy gdy ma problemy z przerostem prostaty a wiekszosc psów starszych je ma.
Nie wiem na czym polega kastracja farmakologiczna. Co do chirurgicznej to wiem , ze weci zalecają ja w wieku 2 lat.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez MB » 2011-06-24, 09:01

Cefreud napisał(a):ja wykastrowałam farmakologicznie i...........nigdy więcej tego bym nie zrobiła
zastrzyk miał działać 6 mc a działa już 9... Poleciały mięśnie klatki, poleciała szyja.Zaczęły się wieczne problemy z kulawizną.Wg mnie wyszły dlatego,że spadły mięśnie,które do tej pory trzymały wszystko w "kupie".
Freud zrobił się nieruchawy, nie chce biegać,łazi i zachowuje się jak emeryt.
Nigdy więcej nie wykastruję starego psa!

Przynajmniej się przekonałaś, że kastracja dla Freuda nie jest dobrym rozwiązaniem.... a jak "ciachniesz" chirurgicznie to już nieodwracalnie.
Suprelorin w końcu przestanie działać, chociaż 9 miesięcy to dość długo jak na psa dużej rasy.
Ja bym też nie chciała być "zmuszona" kiedykolwiek jeszcze kastrować psa.
U nas masa mięśniowa zmieniła się w tłuszczową i też pojawiła się kulawizna - uważam, że gdyby Solo był w takiej kondycji jak przed kastracją, to nigdy bym się nie dowiedziała o jego problemie z biodrem.
Avatar użytkownika
MB
 
Posty: 1690
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 23:15
Lokalizacja: Mazańcowice k.B-B
psy: Wania,Konrad,Fia, Solo['] Paiko['] Sasza[']

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Mocca » 2011-06-24, 14:12

Błagam poradźcie co robić kastrować czy nie? <prosi>
Avatar użytkownika
Mocca
 
Posty: 346
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 12:02

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez ewazoltowska » 2011-06-24, 14:56

a jakie jest stanowisko w tej sprawie twojego weta ?uważam,że on powinien najlepiej doradzić .Ostateczna decyzja JEST TWOJA i tylko twoja forumki jej za ciebie ne podejmą /według mnie/
Avatar użytkownika
ewazoltowska
 
Posty: 2001
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-02, 11:03
Lokalizacja: bydgoszcz
psy: Bey w typie BPP

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez hania » 2011-06-24, 15:08

Zastanawiam się od czego zależy ten ubytek masy mięśniowej ew zamiana jej w tkankę tłuszczową. Tzn dlaczego u jednych psów tak się dzieje a u innych nie. Bo przecież są aktywne sportowo kastraty u których takie zmiany nie nastąpiły. Czy ktoś może spotkał jakieś opracowania na ten temat?
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Dlaczego wykastrować samca...

Postprzez Anna Rozalska » 2011-06-24, 15:23

Nie zauważyłam żadnego spadku masy mięśniowej u wykastrowanych psów a trochę ich jest w parku do którego uczęszczany z Lamią codziennie. Sporo psów zostało wykastrowanych w wieku 2 lat za radą wetów, ponieważ
nie miały byż reproduktorami a również dlatego, że notorycznie uciekały za suczkami. Obecnie maja po 5,6 lat i nie są otyłe a energii mają tyle samo co przed kastracją.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Następna strona

Powrót do - Wszystko o sterylizacji.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron