Dlaczego wysterylizować suczkę...

Moderator: Anirysova

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez iwona_k1 » 2010-01-10, 23:56

Ja słyszłam ,że najlepiej jest 3 miesiące po cieczce... :roll:
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Anna Rozalska » 2010-01-11, 10:08

Nieprawda . Nasz wet sterylizuje 3 tygodnie po cieczce, kiedy hormony już nie buzują czyli przed ciazą urojoną.
Nie wiem jak jest to u psów ale Lamia po sterylce odżyła. Jest juz prawie dwa lata po i czuje sie świetnie. Badania krwi i moczu są wzorcowe. Natomiast znam jeden przypadek kastracji psa zalecony przez Dr .Neskę ( minimalny przerost prostaty) u 2,6 letniego basseta z I st. niewydolności nerek. Pies ma teraz 4 lata. Jest wesoły, nie interesują go suczki, zachowuje się jak szczeniak. Nie jest zapasiony co u bassetów jest regułą. Po prostu nasze psy mają bardzo dużo ruchu i same nie otwieraja lodówki.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez kerovynn » 2010-01-11, 10:47

Chyba są różne "szkoły" jeśli chodzi o termin. Mój wet na 3 tyg po cieczce się nie zgodził, zabieg był jakieś 2,5 miesiąca po cieczce. Eśka też czuje się świetnie i lodówki sama nie otwiera :-D . Widocznie możliwe są różne terminy - tak pokazuje praktyka. Ale i tak decyduje sam wet.
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Agnieszka » 2010-01-12, 17:54

Mój wet sterylizuje również około 2,5 mies. po cieczce.Moja Shika zabieg miała juz prawie 4 lata temu i wszystko przez cały czas jest dobrze . Sunia zdrowa , wesoła , nigdy żadnych powikłań .
Avatar użytkownika
Agnieszka
 
Posty: 1151
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 22:54
Lokalizacja: Granówko
psy: www.czandoria.pl

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez habibiyah » 2010-03-23, 21:23

Witam :)

mam ogromny "zgrzyt moralny "

do tej pory zawsze miałam psiaki a teraz jest sunia i ... problem ...

czytam o tej sterylizacji i kastracji i jestem coraz bardziej przerażona ... boję się , żeby nie zrobic małej krzywdy i nie sprowadzic na nią choróbsk :(

Berneńczyk jest duży i ciężki a więc wg tego artykułu zalinkowanego powyżej należy do ras olbrzymich a przynajmniej dużych ... a więc po starylizacji może ją spotkac: uszkodzenie wiązadeł krzyżowych, miesak kości, nietrzymanie moczu i ew agresja ...

wiem ,że taki "zabieg" musi miec jakieś negatywne skutki dla zdrowia psa bo nie jest zgodny z naturą ale ... co zrobić gdy jest to konieczne???

Mój weterynarz twierdzi, ze sterylizację należy przeprowadzić przed 1szą cieczką, około 7, 8 miesiące życia suni ... a wiec u nas za jakieś 3 miesiące , hmmm ...

nie jestem przekonana do tego zabiegu ale chyba nie mam wyjścia ... już teraz psy na spacerach chca nas "zjeść" choć mała to jeszcze szczeniak ... od wielu osób wiem, że majtki i spreje są do bani ... a od weterynarza wiem, że zastrzyki są groźne i niosą ryzyko raka ...

Zastanawiam sie nad sterylizacją i kastracją ... sterylizacja wydaje się lepsza ponieważ zachowuje czynnoćść hormonalna w organiźmie :) tyle, że nie eliminuje cieczki a wiec psiury osiedlowe dalej nie będą dawać nam życ a ich nieodpowiedzialni właściciele dalej bedą z usmiechem patrzeć jak ich kundle obskakuja naszą piesie :evil:

i co począć ???


i jeszcze jedna pytania - kto ma w kocu rację ??? kiedy , jeśli już byśmy się zdecydowali, lepiej poddać sunie operacji ??? przed cieczka, po cieczce, po pierwszym roku życia aby osiągnęla dojrzełaość płciowa ??? przed pierwszym rokiem aby uniknąć lub zmniejszyć ryzyko nietrzymania moczu ??? (bo podobno im później tym pewniej problem sie pojawi???)

ratunku :(
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez daria » 2010-03-23, 23:05

Ja miałam w planie sterylkę mojej suni,na chwilę obecną zrezygnowałam bo:
1)cieczka nie jest taka straszna jak ją malują,psiaki za nami chodziły ale uwierz jest to do przeżycia
2)nie sterylizowałabym przed pierwszą cieczką jeśli już to sterylizuje się po cieczce w czasie ciszy hormonalnej
3)mój wet jest za sterylką tylko i wyłącznie ze wskazania medycznego

Poczekaj na cieczkę,moja Birma bardzo dbała o czystośc i się wylizywała ale poprzednie moje moje sunie nosiły majtki i podpaski ;-) wiadomo że spacerki trzeba ograniczać ale naprawdę to wszystko da się przeżyć,nie stresuj się i przemyśl to bardzo spokojnie,porozmawiaj z innym wetem na ten temat,ja zrezygnowałam i uważam że podjełam na dzień dzisiejszy właściwą decyzję.

NIE TAKI DIABEŁ STRASZNY JAK GO MALUJĄ
Avatar użytkownika
daria
 
Posty: 5439
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-16, 10:54
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Cometa Balticanis (Birma)

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Agama » 2010-03-23, 23:29

W całej rozciągłości popieram -jeżeli nie ma wskazań to nie jest lek na całe zło .dasz radę :lol:
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez iwona_k1 » 2010-03-23, 23:34

Ja też byłam za a jestem chwilowo przeciw.
Na pewno nie przed pierwszą cieczką bo organizm musi się rozwinąć i musimy mu dać szansę-zwłaszcza u dużego psa.
Ostatnie badania dowodzą,że suki które mają jajniki do 6 roku życia żyją zdrowiej .
Problem nietrzymania moczu u suk powyżej 20 kg wcale nie jest taki mały jak nam się wydaje ;-)
Cieczka nie jest taka zła ;-)
Ciąża urojona jest w pewnym sensie fizjologią ;-)
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Busola » 2010-03-23, 23:46

też jest mi wiadome że sterylka przed pierwszą cieczką to ...poroniony pomysł.
Nie mam pewności ale jesli juz musi być wykonana to najlepiej po 3 cieczce (zasłyszane) i jak juz ktos napisał w czasie ciszy hormonalnej.
ale...
nie taka cieczka straszna, my wychodzimy na spacerki podczas cieczki (na 8 metrowej lince): od pierwszego dnia cieczki suka dostaje chlorofil w tabletkach (dzieki czemu jej ciałko nie pachnie tak ponętnie ;-) - wyjątek stanowią płodne dni, wtedy to ja nawet czuję :lol: ) do tego przed każdym spacerkiem psikamy jej pod ogon "antylovem" :-P , psiaki nie koczują pod płotem, niestety jej zapędów nie da sie ograniczyć = jest wtedy nadpobudliwa ale do opanowania :-> Na ogród podczas cieczki tez wychodzi pod "nadzorem" - tak na ...wszelki wypadek ;-)
Ja bym sie na twoim miejscu wstrzymała z ta decyzją chyba że nie jestes w stanie suki przypilnowac :roll:
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez iwona_k1 » 2010-03-24, 02:14

My też psikamy pod ogonem...W upalne dni czasem trzeba "wyprać portki" ;-) w trakcie cieczki,a tak normalnie pierzemy po,żeby zmyć wszelkie pozostałości zapachowe.Sunia zawsze dba o czystość i sprząta po sobie jak umie... :-)
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Anna Rozalska » 2010-03-24, 10:09

Jak widzisz opinii na temat sterylizacji jest dużo i zawsze będzie to temat morze. Zdania wetów też sa różne.
Ja zdecydowałam sie na sterylkę mojej Lamii po 3 cieczce w wieku 18 miesięcy. Miałam dosyć jesj ciąż urojonych i niejedzenia po 3 tygodnie. Poza tym była atrakcyjna dla psów praktycznie cały rok i miała bardzo krótki okres ciszy hormonalnej. W kwietniu minie 2 lata od zabiegu i nie ma zadnych problemów z nietrzymaniem moczu, nadwagą a tym bardziej z agresją. Zaburzenia hormonalne minęły. Dr.Neska też twierdzi że suki po sterylizacji zyją dłużej i mniej zapadają na choroby układu moczowego.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Cefreud » 2010-03-24, 10:41

Yoda jest po sterylce już od paru mc.Oprócz tego,że prawdopodobnie wycięto jej też kawałek i tak małego mózgu wszystko jest ok.Przestała adoptować zabawki,skończyło się mleko w cyckach.Yoda miała 18 mc -była po 3 cieczkach.
Teraz o dziwo jest chudsza niz była,więcej się bawi.Niestety zaczęła zachowywac się jak szczeniak i kradnie pantofle,buty,szczotki do włosów... :mrgreen:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez iwona_k1 » 2010-03-24, 11:11

Ja wykastrowałam Zornika i do tej pory męczą mnie wyrzuty sumienia :-/ gdyby nie to,że mam dwupak dwa razy bym się zastanowiła.Nam wygodniej,jemu niekoniecznie
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez kerovynn » 2010-03-24, 12:04

Eśka po sterylce jest jakieś 10 mies i nie ma problemów. Nie tyje, zachowuje się normalnie - wesoła, w miarę spokojna, uwielbia się bawić. Nie ma problemów z apetytem w trakcie cieczki, a ja nie stresuje się wizją ropomacicza.
Jeżeli chcesz wysterylizować (tzn wykastrować) sunię tylko ze względu na uciążliwość cieczki to proponowałabym tego nie robić. Zdarza się, że pozostaje po zabiegu odprysk jajnika - na otrzewnej lub na wiązadłach i wtedy pomimo sterylki sunia ma objawy cieczki -nie ma intensywnego krwawienia ale jest delikatne plamienie przez kilka dni i wabiący zapach. Suni to na zdrowie nie szkodzi, w ciążę nie zajdzie ale adoratorzy będą wabieni.
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez habibiyah » 2010-03-24, 18:11

Dzięki Dziewczyny :)

dalej nic nie wiem ... na dom to jeszcze ze dwa lata poczekamy a teraz w bloku koczujemy :( 90 procent psiakow na osiedlu to psy :( i na dodatek ogromniaste i ostr : amstafy, pitbule, rotwailery, cane corso ... i jak je odpędzić ... dodam, że wiekszość samopas i bez kaganca :(
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez kerovynn » 2010-03-24, 19:13

habibiyah napisał(a):amstafy, pitbule, rotwailery, cane corso ... i jak je odpędzić ... dodam, że wiekszość samopas i bez kaganca :(


to ja Ci tylko mogę współczuć... :-(
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Apcik » 2010-03-24, 19:37

straz miejska,policja :-> z tego co sie nie myle to w krakowie jest nakaz wyprowadzania psa na smyczy i w kagancu.... :-/
Avatar użytkownika
Apcik
Moderator Działu
 
Posty: 2985
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-08-15, 23:19
Lokalizacja: Cieszyn/Kraków
psy: Cezary

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez PaniBisiowa » 2010-03-24, 19:49

Apcik, nie tylko w Krakowie :-P W moim zapierdziałym (przerpaszam) Wygwizowie też. No i co? No i nic. Fakt, że te większe psy są często na smyczach (często wyprowadzane są przez dzieci, czasem na flexi+kolczatka, np. pseudo kaukaz.......), ale małe powsinogi ;-) biegają luzem. Sorry za offa.

Habibiyah, ja proponuję topór. Na właścicieli.
Avatar użytkownika
PaniBisiowa
 
Posty: 2547
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-13, 13:48
psy: Biszkopt (ORLANDO Stoplandia)

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez izu » 2010-03-24, 19:52

Ja mam dylemat... Z jednej strony ZA sterylką to, że Demi nie będzie suką hodowlaną i to, że mamy też psa, który jak wiadomo źle znosi jej cieczki... a wyniki ostatnich badań PRZECIW :roll: I bądź tu mądry...
W sumie sterylka nie ze wskazań medycznych zawsze kojarzy mi się z egoizmem ' bo tak mi będzie wygodniej' - chcę dla Demisia jak najlepiej tylko jak decyzja będzie dobra? Do zabiegu szykujemy się za miesiąc-dwa...
Avatar użytkownika
izu
 
Posty: 988
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-01, 01:21
Lokalizacja: Dębiec k. Wielunia
psy: Łobuz(*)2001-2013 , Demi, Hiko(chin) i Szelma

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez habibiyah » 2010-03-24, 21:16

Rayla :mrgreen:

wszędzie w miastach sa przepisy ale ... kto ich przestrzega ???

ja zresztą też pewnie zapłace bo Fiona za nic kagańca nie chce nosić ... na razie jest szczeniakiem wiec nikt sie nie czepia ale już niedługo ... jak nauczyć ja chodzenia w kagańcu aby nie było to dla niej tortura i aby nie zabijała sie o wszystko biegająci zdejmując kaganiec waląc w głowe gdzie popadnie???
Avatar użytkownika
habibiyah
 
Posty: 99
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-07, 09:42
Lokalizacja: Kraków
psy: bernuśka Fionka

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Wszystko o sterylizacji.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość