Dlaczego wysterylizować suczkę...

Moderator: Anirysova

Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Szam » 2008-03-04, 14:31

Dlaczego?
1. Zabieg sterylizacji zapobiega wystąpieniu ropomacicza oraz nowotworów narządów rodnych u zwierząt,
2. Zabieg sterylizacji zmniejsza ryzyko powstawania nowotworów sutków u suk i kocic,
3. Zapobieganie ciążom urojonym u suk.
4. Wysterylizowana samica staje się stabilniejsza psychicznie.
5. Kastracja i sterylizacja zapobiega przypadkowym ciążom, a co za tym idzie niekontrolowanemu przyrostowi naturalnemu psów.
6. Sterylizacja likwiduje problem uciążliwych cieczek u suk.
7. Sterylizacja jest lepszym sposobem zapobiegania niechcianym ciążom niż pigułki czy zastrzyki antykoncepcyjne.


Linki o sterylizacji:
http://www.vetserwis.pl/sterylizacja_pies.html
http://www.niechcianeizapomniane.org/index.php?id=12
http://arka.strefa.pl/nie%20_rozmnazaj1.html
http://www.adopcje.org/sterylizacja.html
http://www.zwierzaki-kielce.za.pl/sterylizacja.htm
http://www.molosy.pl/strona_glowna/wet/ ... izacja.htm
http://www.klubmolosa.pl/modules.php?na ... cle&sid=47

Koszt sterylizacji w zależności od regionu 100-400pln.

-----------------------------------------------------------------------------------
Dyskusja na temat sterylizacji:
http://www.szwajcary.com/viewtopic.php? ... edd7f675b9
http://www.szwajcary.com/viewtopic.php? ... edd7f675b9
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez MagdaMR » 2009-02-04, 22:37

Oto najnowsze amerykańskie wyniki badań nad skutkami sterylizacj/kastracji:
http://www.akcchf.org/pdfs/whitepapers/ ... rticle.pdf
Avatar użytkownika
MagdaMR
 
Posty: 420
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 16:26
Lokalizacja: Izabelin k. Warszawy
psy: hovawarty Alfred[*] i Era, OB Belga, mix Gawrosz

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez anula » 2009-02-04, 23:55

Chętnie bym poczytała, ale na angielski to mocno pod górkę miałam i to tylko przez rok. :roll:
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Boyowa » 2009-02-05, 00:01

Mi niestety nawet wejść w link nie chce :-/ Internet mi sie odrazu zacina.. :-/
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Szam » 2009-02-05, 10:26

Raczej nie nad skutkami tylko na temat wieku w jakim najlepiej sterylizować
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Boyowa » 2009-02-05, 11:55

Mam pytanie.. ( nie chce mi wejść w linka, więc dlatego pytam :-/ ) Mam suczke 2 letnią ( kundelka ) 1 października kończy 3 lata, nie miała ani razu szczeniaków, czy mogę ją wysterelizować w takim wieku :?:
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Barbapapa » 2009-02-05, 11:59

pewnie
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Szam » 2009-02-05, 12:06

Kasia, ja sterylizowalam 6 letnia suke i jest wszystko ok.
Dobry wet od sterylizacji: www.weterynaria.net.pl
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Boyowa » 2009-02-05, 12:16

Dziękuje za odpowiedź ! :)
Kasiu, no to zaniedługo sie tam z moją psiną wybiore, bo narazie ma cieczke..
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Aga-2 » 2009-02-05, 14:16

Szam napisał(a):Raczej nie nad skutkami tylko na temat wieku w jakim najlepiej sterylizować

Nieprawda, Kasia. Artykuł przedstawia argumenty za i przeciw kastracji. Kastracja i sterylizacja przeciwdziałają pewnym schorzeniom, ale też wpływają na zwiększenie ryzyka innych. Autor zaleca, aby nad każdym przypadkiem kastracji zastanowić się i podjąć decyzję kiedy przeprowadzić i czy w ogóle przeprowadzić zabieg biorąc pod uwagę predyspozycje rasy, płeć psa oraz jego wiek. Zaznacza w swojej wypowiedzi, że decyzja o kastracji nie może być podejmowana bez uwzględnienia zagrożeń, tylko i wyłącznie na skutek wygodnictwa właścicieli psów.
Wśród powodów świadczących na korzyść przeprowadzenia zabiegu, które podałaś na początku tego wątku jest m. in. zapobieganie rakowi sutka. W artykule czytamy, że owszem, ale tylko wtedy jeśli kastracja wykonana jest przed pierwszą cieczką. Każda kolejna cieczka powoduje, że podatność na raka sutka u suki wzrasta, i to dramatycznie, przy każdej następnej cieczce.
Na końcu artykułu jest tabelka z wyszczególnieniem choroby i predyspozycjami do niej poszczególnych ras. Berneńczyk pojawia się tam tylko w odniesieniu do jednego schorzenia i skłania do przemyślenia, aby jednak starsze suki BPP kastrować.
A tak jeszcze na marginesie: sama mam jedenastoletnią sukę Rottweilera. Suka była wykastrowana prawie cztery lata temu, a rok temu przeszła operację raka sutka :-/
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Szam » 2009-02-05, 14:30

Dobrze, ale doczytaj jak wzrasta ryzyko raka sutka u suk niesterylizowanych.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Anna Rozalska » 2009-02-05, 15:12

Nie tylko chodzi o zachorowalność suk na raka sutków ale również o ropomacicze, które występuje prawie w 90% u starszych suk.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Aga-2 » 2009-02-05, 18:03

Szam napisał(a):Dobrze, ale doczytaj jak wzrasta ryzyko raka sutka u suk niesterylizowanych.

no, tak, tylko trzeba je sterylizować najlepiej przed pierwszą cieczką:
"Rak sutka występuje bardzo często, bo aż u 3,4% suk. Z tego 50,9% przypadków ma postać złośliwą. Czynnikami wpływającymi na jego rozwój jest wiek, rasa, oraz to czy suki są wykastrowane czy nie. Wiele opracowań dokumentuje, że wczesna kastracja bardzo obniża ryzyko zachorowania na raka sutka przez suki w starszym wieku. W porównaniu do suk nie kastrowanych, te które zostały wykastrowane przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, są obciążone zaledwie w 0,5% ryzykiem zachorowania. U tych, które wykastrowano po pierwszej cieczce ryzyko to wzrasta do 8%, a u suk po drugim cyklu rujowym ryzyko rozwoju raka w starszym wieku wynosi 26%. Przeciętnie niekastrowane suki są zagrożone 7 razy bardziej tą chorobą. Podczas gdy korzyści kastracji maleją z każdym cyklem rujowym, pewne korzyści płynące z tego zabiegu zostały wykazane nawet u suk w wieku 9 lat.
Dokładny związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy brakiem kastacji i rozwojem raka u suk niezostał wykazany. Genetyczne i hormonale przyczyny raka, wykazane u kobiet nie zostały potwierdzone u suk pomimo prowadzonych badań."
Tyle mniej więcej mówi artykuł na temat raka sutka. Pisząc "kastracja" mam na myśli wycięcie wszystkich narządów rodnych suki. Trochę to niefachowo, wiem. Artykuł definiuje pojęcie sterylizacji i innych zabiegów, prowadzących do niepłodności.
Ostatnio edytowano 2009-02-05, 19:56 przez Aga-2, łącznie edytowano 1 raz
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Aga-2 » 2009-02-05, 19:20

Anna Rozalska napisał(a):Nie tylko chodzi o zachorowalność suk na raka sutków ale również o ropomacicze, które występuje prawie w 90% u starszych suk.

Ja pisałam tylko i wyłącznie w kontekście treści artykułu, a nie doszukałam się tam wzmianki o ropomaciczu ani żadnych danych procentowych na ten temat.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Aga-2 » 2009-02-06, 10:49

Podaję kolejne "blaski i cienie" zabiegu wycięcia gonad u psów, przedstawione w artykule.

Rak prostaty jest rzadko spotykany i występuje u 0,2 do 0,6% psów. Rak ten charakteryzuje się wysokim stopniem złośliwości i nie jest wyleczalny ani farmakologicznie ani chirurgicznie. Zanotowano 2,4 - 4,3 krotny wrost przypadków zachorowań na tego raka u psów po kastracji. Dane te zostały wielokrotnie potwierdzone w wielu opracowaniach.
Rak jąder jest bardzo częstą chorobą, występującą u 0,9% psów. W odróżnieniu od ludzi, rozwija się on u psów w starszym wieku, łatwo się diagnozuje i rzadko jest złośliwy.
Rak macicy i jajników jest bardzo rzadki u suk.

Wzrost liczyby przypadków kilku chorób nowotworowych, rozwijających się poza tkankami związanymi z narządami rozrodczymi został stwierdzony po przeprowadzonych zabiegach wycięcia gonad u psów:
Złośliwy rak dróg moczowych - występuje u mniej niż 1% psów. Po zabiegu ilość przypadków wzrasta 2 - 4 krotnie.
Złośliwy rak kości - rzadko występujący, ok. 0,2%. Po zabiegu wzrost 1,3 - 2 krotny. Uwaga: rak częściej występuje u ras dużych.
Złośliwy rak układu krwionośnego - występowanie u ok. 0,2% populacji, po zabiegu odnotowano 2,2 - 5 krotny wzrost liczby przypadków.
Kolejne schorzenia, których częstość występowania wzrasta u psów po kastracji to:
- nieprawidłowy wzrost kości długich,
- dysplazja stawów biodrowych,
- zerwanie wiązadła krzyżowego kolana - schorzenie występujące bardzo często, bo aż u 1,8% populacji i dotyczy szczególnie ras dużych,
- otyłość,
- nietrzymanie moczu u suk - występuje u 4,9 - 20% suk po kastracji i dotyczy przede wszystkim dużych ras,
- cukrzyca,
- niedoczynność tarczycy.

Na korzyść przeprowadzenia zabiegu przemawia, oprócz wykazanego wzrostu długości życia spadek liczby zachorowań na następujące schorzenia: - ropomacicze, zapalenie dróg (???) moczowych, powstające na skutek zwyrodnienia wyściółki błon śluzowych dróg moczowych - wśród ras wykazujących skłonność do tej choroby wymieniony został berneńczyk. Aby zapobiec temu schorzeniu należałoby sterylizować suki w starszym wieku.
- przerost prostaty

JEŚLI KTOŚ ZNAJDZIE JAKIŚ BŁĄD W TŁUMACZENIU CZY TEŻ INTERPRETACJI FRAGMENTÓW ARTYKUŁU, TO PROSZĘ O SPROSTOWANIE.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Halina » 2009-02-06, 11:13

Agatka dzięki wielkie za tłumaczenie. Ja osobiście jestem wdzięczna, że podjęłaś się trudu przetłumaczenia.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Bernerin » 2009-02-06, 11:36

Pyometra to ropomacicze.
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Barbapapa » 2009-02-06, 13:51

Aga wielkie dzięki.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez anula » 2009-02-06, 14:37

Ja też ;-)
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Dlaczego wysterylizować suczkę...

Postprzez Szam » 2009-02-06, 15:03

To dodaj jeszcze, ze rosnie ryzyko dysplazji jezeli wysterylizujesz psa przed 5 miesiacem, a nietrzymanie moczu zdarza sie jezeli suka przed sterylizacja jest b.mloda.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Następna strona

Powrót do - Wszystko o sterylizacji.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość