Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Moderator: Anirysova

Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Busola » 2010-03-23, 12:03

Nie od parady piszę o tym właśnie w tym dziale. Dział o zdrowiu niestety nie cieszy sie popularnością :roll:
Przerażają mnie ogłoszenia o kolejnych miotach których rodzicami są psy bez zbadanych łokci :cry: :evil: :shock:
...i na prawdę, palce mnie juz bolą od pisania ciągle tego samego...

wystarczy spojrzeć na statystyki Orthopedic Foundation for Animals
http://www.offa.org/stats.html
dysplazja stawów biodrowych:
berneński pies pasterski uplasował sie na pozycji 52 wśród ras predysponowanych (16 procent dotkniętych) - to całkiem niezły wynik, widać selekcja obciążonych psów przynosi wymierne efekty - statystyki robione do roku 1980 wykazały 30% dotkniętych psów
dyży szwajcarski pies pasterski na pozycji 38 z 19% dotkniętych
ENTLEBUCHER - pozycja 49, 17% dotkniętych
(appka na liście brak)

dysplazja stawów łokciowych:
berneński pies pasterski: pozycja 4 - 29% dotkniętych
dyży szwajcar: pozycja 25 - 11% dotkniętych
appków i entlików brak

Nie chcę nikogo namawiać by eliminował z hodowli psy z lekką dysplazją łokciową. Nie będę tego robić.
Na nikim nie chcę psów wieszać za taki "wyczyn"
Proszę Was tylko by dla dobra rasy i dla dobra Waszych hodowli również chociaż te łokcie zbadać. Łatwiej wtedy dobrać reproduktora (nie dotkniętego) a my wszyscy przekonamy się jaki jest stan zdrowotny naszych psów - a wiemy przeciez że dobrze nie jest.
Będziecie mieć poczucie dobrze spełnionewgo obowiązku - dla siebie, dla rasy, dla Waszych i naszych psów.
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Hekate » 2010-03-23, 12:30

Zdrowe przednie kończyny są równie ważne, bo to one utrzymują 60% masy ciała psów !
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Anirysova » 2010-03-23, 12:37

Może by tak w pierwszej kolejności zanim powstanie klub (jesli w ogóle powstanie) wystąpić do ZKwP o obowiązkowe badanie ED ?
Pamiętam, że był nawet wątek o tym, podobno wystarczyłoby kilkanaście (nie pamiętam ile) podpisów członków.
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez asia78 » 2010-03-23, 13:16

Chciałam przy tej okazji zwrócić uwagę na dysplazję u Entlebucherów.
Obecnie ani Entle ani Apki nie muszą mieć żadnych badań, żeby uzyskać hodowlankę.
Wszędzie za granicą obie rasy maja robione badania HD już od wielu psich pokoleń.
Avatar użytkownika
asia78
 
Posty: 1746
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-25, 00:37
Lokalizacja: Warszawa
psy: Appenzellerka Amanda

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Zuzanda » 2010-03-23, 13:29

Podpisuje sie pod postem Busoli .
Takie badanie i dodatkowo barki to powinna być podstawa KAŻDY pies/suka z mysla o rozmnażaniu powinien miec takie badania .
Właśnie żeby przez niewiedzę ni potęgować tej przypadłości .
ale cóż o tym wspominać kiedy nawet weterynarze dziwią się że chce się takie badanie wykonać
cytat: przecież nie ma obowiązku a to kosztuje . :evil: :evil: :evil:
Ja w swoich zalożeniach hodowlanych wszystkie swoje psy badam i będę badać i kojarzyć TYLKO z przebadanymi partnerami .
To mogę zrobić i przynajmniej nie dokładać kolejnych potencjalnych chorych psów ,których w razie choroby nie da się na rączki wziąć :!:
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Aga-2 » 2010-03-23, 13:32

Busola napisał(a):Nie chcę nikogo namawiać by eliminował z hodowli psy z lekką dysplazją łokciową. Łatwiej wtedy dobrać reproduktora (nie dotkniętego) a my wszyscy przekonamy się jaki jest stan zdrowotny naszych psów - a wiemy przeciez że dobrze nie jest.

Dokładnie. Nikt nie wymaga, żeby psy z lekką dysplazją łokciową były z hodowli eliminowane. Tak, jak nie są eliminowane psy z HDB czy nawet HDC :!: Chodzi tylko o dobór pary do krycia.
Badanie łokci robi się, a właściwie tylko część z hodowców i właścicieli robi, od niedawna. Tak naprawdę nie wiemy co nasze psy "niosą w genach", bo ich przodkowie nie byli w większości prześwietlani. Dlatego ta sprawa jest tym ważniejsza, bo całe mioty mogą być potem kalekami.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Alicja i Spartki » 2010-03-23, 14:51

Kiedy robiłam przreswietlenie swoim pierwszym psiakom nie miałam zielonego pojecia o przeswietleniu łokci.Kiedy tylko doczytałam to pozostałym juz robie .Przecież i tak sie je usypia a przeciez warto wiedzieć dla własnego dobra.
Mam pytanie bo kiedyś gdzieś usłyszałam ale jakoś mi to umknęło żeby spytac weta.Słyszałam ze pies który ma zdrowe stawy raczej nie powionien mieć chorych łokci ,czy tak moze być faktycznie czy moze być róznie.
Ostatnio edytowano 2010-03-23, 21:34 przez Alicja i Spartki, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Guard » 2010-03-23, 15:09

alicja napisał(a):Słyszałam ze pies który ma zdrowe stawyraczej nie powionien mieć chorych łokci ,czy tak moze być faktycznie czy moze być róznie.

U nas to sie nie sprawdziło, bo Rocia ma stawy biodrowe w bardzo złym stanie, czyli HD, OCD- czyli stawy barkowe też kiepskie, a ED (łokcie) ma idealne.
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Busola » 2010-03-23, 15:19

u Kojkowego brata również to sie nie sprawdziło - biodra super, łokcie beee :-?
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez kreska » 2010-03-23, 15:31

alicja napisał(a):a mam pytanie bo kiedyś gdzieś usłyszałam ale jakoś mi to umknęło żeby spytac weta.Słyszałam ze pies który ma zdrowe stawyraczej nie powionien mieć chorych łokci ,czy tak moze być faktycznie czy moze być róznie.

raczej moze miec zdrowe ale tylko dlatego ze ich nie obciaza i prawidlowo ustawia podczas ruchu, ale moze rowniez nabawic sie wady innego stawu przez chorobe stawow lokciowych, wedlug mnie zdrowy staw biodrowy nie wyklucza wady stawu lokciowego szczegolnie ze wad jest kilka.W przypadku ludzi mozemy miec zwyrodnienie stawow kostki a zdrowy staw kolanowy i przez nieprawidlowe stawianie stopy nabawic sie uszkodzenia stawu kolanowego, biodrowego ....
Czytalam gdzies opracowanie ze nie poleca sie robic przeswietlen sukom podczas cieczki, poniewaz pod wplywem hormonu (estrogenu)dochodzi do zwiekszonej rozciagliwosci wszystkich wiezadel w tym takze stawu biodrowego.

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Aga-2 » 2010-03-23, 17:57

alicja napisał(a):Słyszałam ze pies który ma zdrowe stawyraczej nie powionien mieć chorych łokci ,czy tak moze być faktycznie czy moze być róznie.

Gdyby tak miało być, to by wystarczyło tylko jeden staw prześwietlić i na tej podstawie ocenić stan wszystkich stawów, a tak się nie da. Nie od parady robi się prześwietlenia bioder, łokci i barków. To nie jest absolutnie nadgorliwość :!: To powinna być norma hodowlana. I tak jak piszesz Alu, mając już psa uśpionego, należy prześwietlić mu wszystko za jednym zamachem i wszystko wpisać od razu w rodowód.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Anirysova » 2010-03-23, 19:54

Nasz Orson ma stawy łokciowe obydwa zero, jeden staw biodrowy A, a drugi C, pomimo, że nigdy nie miał żadnych widocznych problemów z biodrami, a kulał przez jakiś czas na przednią łape (naciagniete ścięgno).
Tak więc nawet pies bez widocznych oznak może mieć zły wynik :-?
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Cefreud » 2010-03-23, 20:55

ja już też niestety spotkałam się z rozumowaniem HDA =ED0 :cry:
Tyle się gada na forum o badaniach a potem nie wyciąga się wniosków, albo co gorsza wyciąga się takie jak ten powyżej...DRAMAT
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Alicja i Spartki » 2010-03-23, 21:20

Karolcia ja nie wyciagam żadnych wniosków ja po prostu spytałam,,
a po drugie to że słyszałm to nie znaczy ze zaakceptowałam taka informacje inaczej bym nie prześwietlała ani Bosstona ani Oli czy tym bardziej Gabrysi.
jest masa ludzi którzy maja berneczyki a nie wchodzą na forum i warto mieć w głowie takie własnie tłumaczenia jak napisała Aga 2 a nie od razu walić ludziom z grubej rury że sa ,,,,,,,,,,,,
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Cefreud » 2010-03-23, 22:12

Ala to wcale nie było do Ciebie.Niestety sporo ludzi wychodzi z takiego założenia-jak pisałam sama się z tym spotkałam.
Wyciągnęłaś wnioski i przy kolejnych psach robiłaś już nie tylko HD.Ja pisze do tych,którzy tego nie robią
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Alicja i Spartki » 2010-03-23, 23:24

To dzieki Bogu :mrgreen: bo już myslałam ze mi sie zebrało :mrgreen: :mrgreen: .Powiem szczerze ze sama byłam zła bo skoro weci wiedzieli ze to wazne to dlaczego do diaska mi nie powiedzeli jak przeswietlalam prezia misie czy arcie ale to były dawme czasy,może dlatego.Przy kolejnych juz byłam dużo mądrzejszaco nie znaCZY
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Alicja i Spartki » 2010-03-23, 23:25

To dzieki Bogu :mrgreen: bo już myslałam ze mi sie zebrało :mrgreen: :mrgreen: .Powiem szczerze ze sama byłam zła bo skoro weci wiedzieli ze to wazne to dlaczego do diaska mi nie powiedzeli jak przeswietlalam prezia misie czy arcie ale to były dawme czasy,może dlatego.Przy kolejnych juz byłam bardziej dokształcona. :-)
Avatar użytkownika
Alicja i Spartki
 
Posty: 4037
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 20:13
psy: spartki w ilosci 10 szt
Hodowla: spartanska Osada

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Busola » 2010-03-23, 23:48

Pani Alicjo, bo ja mam wrażenie że weci to sie od nas uczą ;-) :-P :roll:
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Badajcie łokcie swoim psom!!!!

Postprzez Barbapapa » 2010-04-01, 15:03

No tak, ale jest druga strona medalu. Ja zarówno Chivkowi, jak i Anubkowi robiłam zdjęcia WSZYSTKICH stawów łap, łącznie z nadgarstkami, ale lekarze którzy mieli wykonać zdjęcie, patrzyli na mnie jak na wariata, odradzali, bo przecież po co mam za dużo zapłacić, bo po co oni mają wykonać ileś tam zdjęć więcej. Ba nawet w opisach rtg z reguły brakuje informacji o wszystkich stawach, mimo że miało być. FAktem jest że moje żądania były w czasach, kiedy tylko robiło się bioderka.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy


Powrót do - Początki hodowli, czyli co każdy hodowca wiedzieć powinien. Nie tylko sprawy papierkowe.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość