Dzień dobry :)

Moderator: Anirysova

Dzień dobry :)

Postprzez Mortimer » 2014-03-25, 07:44

Witam!

Jestem od dwóch tygodni właścicielem 2 miesięcznego szczeniaka berneńczyka. Trafił do mnie w dość dramatycznych okolicznościach (matka odstawiła szczeniaki po 1,5 miesiącu, mały jeszcze został w hodowli zakażony kokcydiami), ale już wszystko jest OK.

Mam teraz kilka pytań totalnego nowicjusza. To mój pierwszy pies od 25 lat, więc w zasadzie nie wiem nic :)

1. Berneńczyki to duże psy, łagodne, ale jednak molosy. Mam pytanie jak szkolić takiego psa, aby gdy podrośnie nie stanowił zagrożenia dla małych dzieci (1,3,7 lat). Czy jest jakaś dobra książka poświęcona szkoleniu berneńczyków?

2. Nauka czystości - wyprowadzam psa mniej więcej co 3 godziny. Na dworze jest nagradzany kąskami parówki, ale zdarza mu się zrobić coś w domu. Nie załapał sikania na gazetę (używam podkładów higienicznych). Wiem, że jest mały i po prostu nie wytrzymuje. Nie robię problemu i sprzątam. Pokazywanie mu podkładu higienicznego (nawet spryskanego jego moczem) nie skutkuje. Sika na podłogę. W jaki sposób pokazywać mu, że nie zrobił dobrze i że jestem niezadowolony?

3. Gryzienie po rękach - bardzo swędzą go ząbki i usiłuje łapać mnie zębami za dłonie. Ponieważ docelowo będzie to duży pies, to ta zabawa nie musi być fajna za np rok. Czy ignorować to "bo wyrośnie", czy w jakiś sposób nie pozwalać? Jeśli tak to jak?

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam

M
Mortimer
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-03-25, 06:50

Re: Dzień dobry :)

Postprzez Barbel » 2014-03-25, 08:32

1.Dobre psie przedszkole,pracujące metodami pozytywnymi powinno ułatwić ci wychowanie.
2. Nie "co 3 godziny"!! Częsciej! Szczon sika w nastepujących sytuacjach -
- po spaniu,
- po jedzeniu,
- po zabawie.
Jak widzisz,że sie obudził - psa pod pachę i na dwór, jak widzisz, że akurat zjadł i odszedł od miski - na dwór, jak akurat sie bawił jakiś czas szaleńczo - na dwór.
Generalnie ćwiczysz biegi.Swoje.
3.Ignorować.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Dzień dobry :)

Postprzez inta2 » 2014-03-25, 09:55

2. Jak mój zrobił siku/kupkę na dworze - chwaliłam, drapałam za uchem, dawałam smaczki. Nie krzyczałam jak zrobiła coś w domu, a wiele razy było tak, że zrobiła siku na polu, wróciła do domu i za parę minut siku na podłogę. radzę pozwijać dywany. :) Nauka częstości trwa dosyć długo, trzeba uzbroić się w cierpliwość.
3. U mnie samo ignorowanie nie pomogło i z tego podgryzania zrobił się duży problem. lepiej na to uważać.
viewtopic.php?f=17&t=8126
Teraz dodałabym jeszcze "NIE".
I też polecam psie przedszkole!
Avatar użytkownika
inta2
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-16, 13:17

Re: Dzień dobry :)

Postprzez Poker » 2014-03-25, 13:04

ja na świeżo: po całej chałupie porozkładane są zabawki dla malucha (bezpieczne!) i jak próbuje podgryzać ręce dostaje do paszczy gryzak, trzymam go w ręku i bawię się razem z psem, nie daję okazji do podgryzania rąk, ubrań - daję zamiennik i mam nadzieję że poskutkuje :mrgreen:
Poker
 
Posty: 2223
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:22
Lokalizacja: nad Świdrem
psy: Poker (*)Hugo(*)O MójTySmutku, Porto CzarująceOczy

Re: Dzień dobry :)

Postprzez Mortimer » 2014-03-25, 13:07

Dziękuję bardzo za odpowiedzi.
Inta, przeczytałem cały wątek od początku do końca z zapartym tchem :) Gratuluję sukcesów.
Mortimer
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-03-25, 06:50

Re: Dzień dobry :)

Postprzez kreska » 2014-03-25, 14:15

Poker napisał(a):ja na świeżo: po całej chałupie porozkładane są zabawki dla malucha (bezpieczne!) i jak próbuje podgryzać ręce dostaje do paszczy gryzak, trzymam go w ręku i bawię się razem z psem, nie daję okazji do podgryzania rąk, ubrań - daję zamiennik i mam nadzieję że poskutkuje :mrgreen:


Spoiler:


pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Dzień dobry :)

Postprzez Mortimer » 2014-03-25, 15:35

Hm.. nie widzę tu opcji dodawania obrazków. Jak to zrobić?
Mortimer
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-03-25, 06:50

Re: Dzień dobry :)

Postprzez Barbel » 2014-03-25, 15:39

Mortimer napisał(a):Hm.. nie widzę tu opcji dodawania obrazków. Jak to zrobić?

Poniżej okna odpowiedzi jest opcja "dodaj obrazek" - ładujesz bezposrednio z kompa.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Dzień dobry :)

Postprzez Mortimer » 2014-03-25, 15:47

Dzięki! Szukałem w menu na górze :)

obrazek
Obrazek został zmniejszony.


obrazek
Obrazek został zmniejszony.

Pies albo się bawi, albo leży na mojej nodze. Z dwojga opcji do zdjęcia wybrałem zabawę
Mortimer
 
Posty: 8
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-03-25, 06:50

Re: Dzień dobry :)

Postprzez inta2 » 2014-03-25, 16:01

Piekny! :* Mortimer to imię psa?
Avatar użytkownika
inta2
 
Posty: 148
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-16, 13:17


Powrót do - Szczenię - od oseska do podrostka.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość