Ciąża nie ciąża ?

Moderator: Anirysova

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez meggy » 2010-11-23, 11:30

Aga-2 napisał(a):
meggy napisał(a):RTG nie zaszkodzi.

Dzięki, nie wiedziałam. Zawsze jak się robi RTG, to szczegółowo wypytują czy się nie jest w ciąży, więc...

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.
http://www.vetopedia.pl/article160-1-Ciaza_u_psa.html
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez meggy » 2010-11-23, 11:32

Busola napisał(a):Małgosiu, jeśli wykluczycie na bank ciążę to w przypadku urojki możecie spróbować też zafundować jej troche stresu - niech przebywa tam gdzie jest dużo ludzi i wiele sie dzieje, sporo hałasów - np. dworzec kolejowy, to czasem przynosi lpesze efekty niz wysilek fizyczny 9ja z Dalmiską tydzien chodziłam na kilkugodzinne intensywne spacery - ja padlam a ona nadal szykowała sie do porodu :lol: )

:lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez Halina » 2010-11-23, 13:20

Moje nigdy ciąży urojonej nie miały, więc porady praktyczne dziewczyny , które to przeżyły dały z pewnością celne. Ja ci odpowiem co do mleka u wieloródek. Zarówno Bora jak i Kora w piątym tygodniu już mają mleko. Natomiast nigdy nie zdażyło się im mieć urojonej a co z tym się wiąże i mleka bez ciąży.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez anula » 2010-11-23, 13:36

U nas Junka miała urojoną ciążę, włącznie z laktacją. Okropne to było. Junka nie tyła! Adoptowała sobie zabawki :roll: a jak jej zabrałam to patrzyła TAKIM wzrokiem jak zraniona łania. Brrr
Na ostanim USG Sawy widać było szczenięta 4, a urodziło się 9, to jednego czy dwóch też może nie być widać (patrz Misia). Zaczekałabym do RTG lub teminu porodu, tylko że jak jest jeden czy dwa to poród nie musi przebiegać prawidłowo. Tak czy inaczej zrobiłabym to prześwietlenie.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez Beatinka » 2010-11-23, 13:39

Tequila miała raz ciążę urojoną ,ok.1,5m-ca po cieczce nagle przestała jeść i nie wyłaziła z budy .Zaniepokojeni poszlismy do weta i wyszło szydło z worka :mrgreen: cycuszki obrzmiałe ,różowe, mleczka było niewiele. Cała jej "ciąża" trwała może z 10 dni potem jej przeszło .
Avatar użytkownika
Beatinka
 
Posty: 451
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-07-21, 20:48
Lokalizacja: Warszawa
Hodowla: Ciepła Ostoja

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez meggy » 2010-11-23, 14:37

Halina napisał(a):Moje nigdy ciąży urojonej nie miały, więc porady praktyczne dziewczyny , które to przeżyły dały z pewnością celne. Ja ci odpowiem co do mleka u wieloródek. Zarówno Bora jak i Kora w piątym tygodniu już mają mleko. Natomiast nigdy nie zdażyło się im mieć urojonej a co z tym się wiąże i mleka bez ciąży.

Dziękuje Halinko no tak mi się właśnie zdawało ,ze to mleko wcześniej było niż tuż przed porodem .
Kryłam ja wcześniej niż zwykle ,przerażona wizją kolejnego 11sztukowego miotu :lol:
Niuni nigdy nie robiłam progesteronu.
pozostaje jeszcze uzbroić sie wcierpliwosć
-wielkie dzięki dziewczyny
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez Daria + Chila i Luna » 2010-11-23, 14:43

11 szt. fajna liczba ;-) Moja feride ma 13-ro rodzeństwa ;-)
Daria + Chila i Luna
 
Posty: 3320
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-28, 23:31

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez Agama » 2010-11-23, 15:35

to może będzie niespodzianka :mrgreen: na usg nie zawsze wszystko widać
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez annasm » 2010-11-24, 01:26

meggy napisał(a):
Aga-2 napisał(a):
meggy napisał(a):RTG nie zaszkodzi.

Dzięki, nie wiedziałam. Zawsze jak się robi RTG, to szczegółowo wypytują czy się nie jest w ciąży, więc...

W siódmym tygodniu ciąży można już bezpiecznie wykonać pierwsze RTG, gdyż w ok. 46 dniu dobiega końca proces kształtowania się układu kostnego u płodów. Na podstawie zdjęcie rentgenowskiego można określić już ilość płodów. Nadal powiększa się obwód brzucha suki oraz rozwijają się gruczoły mlekowe. Jeśli jest to pierwsza ciąża i suka nie ma doświadczenia, w ósmym tygodniu może odczuwać niepokój, podrywać się nagle z posłania, nerwowo kręcić się po mieszkaniu – może to być reakcja na ruchy płodów i nie należy się tym niepokoić.
http://www.vetopedia.pl/article160-1-Ciaza_u_psa.html


Co do rtg to ja z punktu widzenia ludzkiego napiszę że badań rtg u kobiet w ciąży się nie wykonuje ze względu na teratogenne działanie promieni rtg. Im młodsza ciąża tym ryzyko wystąpienia działań szkodliwych wyższe - największe w najwcześniejszym okresie - w momencie kształtowania się narządów i tkanek. Dlatego kobieta w okresie rozrodczym na wszelki wypadek powinna sobie robić zdjęcia rtg tylko w pierwszej połowie cyklu. No chyba że nie współżyje (ale to jak pokazują niektóre seriale nie daje żadnej gwarancji). Pod koniec ciąży kiedy płód jest już dojrzały ryzyko jest już minimalne - noworodkom w końcu często zdjęcia się robi.
Nie wiem czy wypowiedź dot bezpieczeństwa po zakończeniu się kształtowania układu kostnego nie dotyczy bardziej przydatności tego badania do rozpoznawania ciąży - żeby było widać płód powinien mieć choć trochę uwapnione kości.
Avatar użytkownika
annasm
Administrator
 
Posty: 4735
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-17, 17:31
Lokalizacja: Warszawa
psy: CHUCK Tanais(*), WINNIE(*) I COOPERS CHOICE

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez munda2 » 2011-05-12, 14:53

wiem że watek juz zamnkniety ale musze tu coś dodać o RTG
w ciązy się nie robi ale akurat miałam problemy z plceami i ortopeda kazał zrobic zdjęcia rętgenowskie całego kręgosłupa po dwa na: lezwiowy, piersiowy i szyjny odcinek w sumie 6 zdjęć
po tygodniu jak mi się okres spóznił zrobiłam testy ciązowe i się okazało że moja córeczka miała dwa tygondnie jak została napromieniowana
cała aciąża w strachu a teraz już 5 latka tak dokazuje że szok
myśle że psim mamuska jedno zdjętko w późniejszym okresie ciąez nie zaszkodzi ;)

ps. komentaż lekarza "a to dlatego kręgosłup bolał jak isę jest w ciązy to się kości rozchodza przed porodem :D"
munda2
 
Posty: 55
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-04-01, 12:07
Lokalizacja: Tarnów
psy: Kesi jamnik, Mamma Mia

Re: Ciąża nie ciąża ?

Postprzez Aga-2 » 2011-05-12, 17:14

Wątek nie jest zamknięty :]
Wszystkie doświadczenia są cenne i chętnie o nich czytamy. Dobrze, że Twojej córeczce RTG nie zaszkodził. Co do psich mamusiek, to im to na pewno nie szkodzi, ale jednak dla płodów jakieś minimalne ryzyko zawsze istnieje. Jest kwestia, żeby wyważyć to niebezpieczeństwo i w razie niewiadomej odnośnie ciąży nie potracić szczeniąt, co w wyjątkowych przypadkach może dotyczyć nawet i suki.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Poprzednia strona

Powrót do - Wszystko dot. rozmnażania i rozrodu. Dobór hodowlany. Inbreed.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość