krycie naturalne-co to jest

Moderator: Anirysova

krycie naturalne-co to jest

Postprzez Cefreud » 2009-04-06, 12:33

nigdy nie byłam obecna przy kryciu suki, za to dość często przy kryciu klaczy.Do niedawna wydawało mi się,ze krycie polega na podprowadzeniu psa/ogiera do suki/klaczy , przytrzymaniu za łeb i ogon.W wypadku koni,najczęściej podprowadza się ogiera pod burtę-za którą stoi klacz ,a która ma za zadanie uchronienie ogiera przed skopaniem po...
Jak wyglądają krycia u psów? Czy standardem jest puszczanie ich luzem, czy sukę się przytrzymuje?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Aga-2 » 2009-04-06, 12:59

Fajnie byłoby gdyby dało się tak po dobraniu pary puścić ją swobodnie na jakąś łąkę zieloną, żeby w romantycznej scenerii w naturalny sposób doszło do krycia bez pomocy i ingerencji ludzkiej. Niestety nie zawsze są do tego warunki. Zależy to też od właścicieli i od standardów obowiązujących w danym kraju. Zdaje się Niemcy nie dopuszczają innego sposobu krycia, jak właśnie takie "swobodne", a może to nie standard, tylko akurat widzimisię właściciela danego psa. Coś na ten temat kiedyś pisała Beata z MA.
W Czechach obowiązkiem świeżo upieczonego repro jest krycie naturalne, ale to "naturalne" nie koniecznie oznacza "swobodne" - nie na siłę - a jedynie wyklucza sztuczną inseminację. Pies musi dowieść, że bez użycia pipety jest w stanie, on sam, czy z pomocą właściciela, efektywnie zapłodnić sukę. Wystarczy jeden, ten pierwszy raz. Potem, jak już jest po nim miot, to kolejne mioty mogą już "powstawać" za pomocą inseminacji.
Niektórzy właściciele młodych repro obawiają się krycia suk zbyt "ostrych", żeby mu psa nie przestraszyć tak od razu. Dlatego zalecają, żeby sukę trzymać przy kryciu. Oprócz tego nie chcą, żeby się im pies za bardzo zmęczył goniąc bez końca za suką... No, różnie bywa ;-)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Boyowa » 2009-04-06, 13:16

Mi się wydaje, że wszystko zależy od właścicieli i suki ;-) Bo pies jest chyba zawsze chętny :-P A suczka może być właśnie tak jak napisała pani Aga ''ostra'' I wtedy trzymają ją, żeby się nie wyrywała psu czy coś. Mi np. bardziej ''się widzi'' krycie NIE na siłę ;-) No ale hodowcą nie jestem taakże.. ;-)
Avatar użytkownika
Boyowa
 
Posty: 3410
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-02, 18:18
Lokalizacja: Rzeszów
psy: Beastie Boy Majowy Skarbiec

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Cefreud » 2009-04-06, 15:41

ale co to jest to na siłę? Jak się trzyma sukę?
Co to jest gwałt na suce? Czy ktoś może rozszerzyć to pojęcie? Albo sprecyzować?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Aga-2 » 2009-04-06, 16:34

ja nie wiem... niech się wypowiadają bardziej doświadczeni...
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Bernerin » 2009-04-06, 20:49

Karolina, to jest temat-rzeka... Ja z bernami doswiadczenia nie mam, ale za to calkiem niezle z cavalierami :-P

Naj, naj, najwazniejsze jest, by wlasciciel suki przyjechal w odpowiednim terminie - nie za wczesnie, nie za pozno, tylko w sam raz. Dlatego bez cytologii (badanie pod mikroskopem sluzu z pochwy) i/lub testow progesteronu ani rusz. No chyba ze hodowca sam ma w domu psa, ktory dokladnie daje znac, kiedy suka ma "te dni".
Generalnie doswiadczony reproduktor kryje szybko i sprawnie :mrgreen: : chwila zabawy, wachanie, lizanie i juz bierze sie "do rzeczy". Zaleznie od podloza (bardziej lub mniej sliskie, dom lub ogrod) dobrze jest przytrzymac suczke za obroze, by ulatwic obojgu kopulacje. Nie ma to nic wspolnego z gwaltem!!! Suczka stoi w miare spokojnie, odstwawia ogon, a przytrzymanie za obroze sluzy tylko lepszemu utrzymaniu rownowagi oraz temu, by po kopulacji w momencie "zakleszczenia" suczka nie zaczela biec ciagnac za soba psa. To jest bardzo niebezpieczne, bo moze prowadzic do nieodwracalnej kontuzji czlonka. O szkodach psychicznych dla psa nawet nie wspominam. "Zakleszczenie" moze trwac od 0 minut do 2 godzin, chociaz ostatnio slyszalam o przypadku trwajacym 3 godziny, ale to byl naprawde wyjatek.
Mlody reproduktor to zupelnie inna historia - sa takie, ktore od razu wiedza "o co chodzi", sa takie, ktore trzeba uczyc krycia. W tym drugim przypadku dobrze maja hodowcy, ktorzy moga cwiczyc psa na swoich sukach w czasie cieczki, ale tuz po "dniach do krycia". Wazne jest tez wychowanie psa, zwlaszcza gdy jest on jedynym psem lub samcem w domu. Przede wszystkim nie wolno karcic, gdy mlody piesek probuje kopulowac z innymi psami, nie nalezy za mocno rozpieszczac, lecz traktowac jak psa. To jest zwlaszcza problem w malych rasach, bo wlasciciele czesto trakuje je jak dzieci, nie pozwalajac byc psami.

Jak jeszcze cos, to pytajcie - mam ten temat na biezaco :->
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Cefreud » 2009-04-06, 22:02

dzieki Asia.Jakoś nie mogłam pojąć idei gwałtu na suce.Zaczęłam się nawet zastanawiać nad tym,że może to co uznałam za zupełnie normalne(podprowadzanie,podtrzymywanie itp) naturalne nie jest :roll:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Bernerin » 2009-04-06, 22:21

Karolina, gwalty zdarzaja sie tez niestety :-/ Zwykle powodem jest niewiedza hodowcy, ktory przyjezdza do psa w nieodpowiednim czasie i dziwi sie, ze suka broni sie jak lwica przed kryciem. W takich sytuacjach niektorzy faktycznie trzymaja suke na sile i daja pokryc psu. No ale nie kazdy reproduktor pokryje suke w takiej sytuacji, no i miotow tez z tego zwykle nie ma.
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Cefreud » 2009-04-06, 22:25

myslałam,że każdy robi badania.Do głowy mi nie przyszło,ze jest inaczej.Poza tym myślałam tez,że jak suka nie ma "tych dni" to nie jest dla psa aż tak atrakcyjna co by ją krył :shock:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Bernerin » 2009-04-06, 22:41

Karolina, nie ma rzeczy niemozliwych :lol:
Sa tez reproduktory, ktore pokrylyby suke nie majacej cieczki, gdyby im na to pozwolila :lol:
Avatar użytkownika
Bernerin
 
Posty: 1409
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-24, 14:26
Lokalizacja: Frankfurt nad Menem
psy: Kiss i Ronja (CKCS)

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Halina » 2009-04-06, 23:04

Cefreud napisał(a):myslałam,że każdy robi badania.Do głowy mi nie przyszło,ze jest inaczej
.

Nie, nie każdy hodowca robi badania. Ja nie robię (oczywiście mowa o badaniu płodności, progesteron, wymaz z pochwy) . Z tym jest tak jak już Asia wcześniej pisała. Mając psa nie sposób nie zauważyć , że dni płodne właśnie się zaczęły. I to wskazuje na to zarówno zachowanie psa jak i suki. Za każdym razem gdy byłam kryc sukę (czy to Bora , czy kora - bez różnicy) reproduktor (każdy z reproduktorów ) wiedział, że suka jest do krycia. Nawet bez gry wstępnej. Zawsze byliśmy w odpowiednim czasie.

Poza tym myślałam tez,że jak suka nie ma "tych dni" to nie jest dla psa aż tak atrakcyjna co by ją krył :shock:

Jeden hodowca oN-ów chwalił się, że jego pies kryje na rozkaz bez względu na to czy suka ma cieczkę czy nie. Ale po jaką cholerę ma kryć taką sukę to nie mam pojęcia. Zdecydowanie wolę gdy reproduktor kryje we właściwym terminie.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Szam » 2009-04-07, 09:07

Halina, tylko bez badan malo ktory hodowca zdecyduje sie jechac daleko...ja wole wiedziec kilka dni wczesniej, ze suka zbliza sie do owulacji. Na psa wskaznika to mozna jechac jak sie ma repro blisko... Psy bywaja zawodne...
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Aga-2 » 2009-04-07, 10:17

Szam napisał(a):(...)ja wole wiedziec kilka dni wczesniej, ze suka zbliza sie do owulacji(.....)

A jak to zrobić :?: Ja robiłam badania progesteronu i poziom podnosił się bardzo wolno, albo praktycznie "stał" w miejscu. Potem nagle był wyrzut i poziom wzrósł do 7 i wet kazał jechać natychmiast do krycia. Problem w praktyce jest taki, że pobieranie krwi następuje w jednym dniu, a wynik odbieram w kolejnym, więc już jest praktycznie doba poślizgu. Teoretycznie wynik można otrzymać w godzinę, chociaż u nas kosztuje to 80 zł za każdym razem :-/ , ale nawet wtedy nie bardzo wiem jak przewidzieć termin krycia na parę dni wcześniej. Czy to zależy od "specyfiki" suki?
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Beata i Fiona » 2009-04-07, 10:31

u nas wyniki wymazu można dostać po 20 min, a krwi po godzinie - za obydwa badania 40 zł ;-) na ładne Fionkowe oczęta

Pani Kasiu :-> mam pytanie odnośnie wyjazdów na dalekie krycie.
U wielu suczek długa podróż i stres mogą opóźniać "ten moment" nawet o kilka dni - czy u Pani suczek się to zdarza i czy dodaje Pani do terminu kilka dni poślizgu?
Avatar użytkownika
Beata i Fiona
 
Posty: 2367
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-30, 12:22
Lokalizacja: Radlin
psy: TREY, VARIA i KAGURA von Romanshof & YARA
Hodowla: von Romanshof

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Szam » 2009-04-07, 10:51

Owulacja jest przy poziomie 3,5-5ng/ml. Pozniej jajeczka i tak dojrzewaja 36-48h, wiec jest jeszcze czas. Zdolne do zaplodnienia sa 48h po dojrzalosci. Trzeba wylapac moment owulacji i jechac. Progesteron rosnie roznie, czasem najpierw powoli, pozniej jest skok. Gucci przy pierwszym miocie miala w poniedzialek 7, jechalismy we wtorek, krylismy w srode. Bylo 6 psow i 4 suki (1 martwa). Wiec krycie idealnie. Teraz przy ostatnim miocie krylismy wieczorem (rano miala prawie 12) - 8 psow i 3 suki - krycie 1 raz. Uczono mnie, ze po owulacji juz sie nie cofnie. Jezeli sie jedzie przed owulacja moze jeszcze spasc. Tak mnie uczono i na razie mi to dziala :)
Od 1ng/ml progesteron rosnie juz szybciej i trzeba sie spodziewac, ze bedzie sie jechac za 3-5 dni.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Aga-2 » 2009-04-07, 11:11

Wielkie dzięki Kasia. Właśnie takiej rzeczowej odpowiedzi mi było trzeba. :-)
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Szam » 2009-04-07, 11:20

A dodam, ze znam udane krycia przy prog. ponad 35 - po prostu suce szybko roslo. Znam udane krycia przy progesteronie 4. Zalezy jeszcze jaka przezywalnosc maja plemniki psa, jaki jest stan jego nasienia. Mimo, ze krylismy Didi teraz blisko, robilam jej progesteron, chcialam wiecej suk, wiec krylam w owulacje i pozniej przerwa az 4 dni. No i tak mniej wiecej wyszlo ;-)
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Halina » 2009-04-07, 12:07

Zgadza się Kasiu psy bywają zawodne. Mi się narazie sprawdzają. Przy dalekim kryciu tez mi się sprawdziło (1200 km). Ale oczywiście zgadzam się , że badania jak najbardziej są pomocne. Przy zdaniu się na psi instynkt trzeba też naprawdę bardzo dobrze znać swoje suki i przebieg ich cyklu. U Bory i Kory różnica w owulacji wynosi około 3 dni. Rzeczywiście nie każdy i nie u każdej suki jest w stanie zdecydować czy to już ten czas.
Z drugiej strony zdarzają się też przypadki gdzie progesteron wskazuje na to , że już należy kryć a reproduktor nawet nie chce spojrzeć na sukę. Po czym po dwóch np dniach progesteron wskazuje, że nie ma po co kryć a reproduktor kryje sukę z chęcią i są szczenięta.
A z trzeciej strony tak jak u Agi jest progesteron, jest krycie a nie ma szczeniąt.
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Ania Gd » 2009-04-07, 12:17

Szam napisał(a):....znam udane krycia przy prog. ponad 35 - ......... Znam udane krycia przy progesteronie 4.
.........Didi .... krylam w owulacje ..............

Ja- teoretyk mam pytanie do Ciebie Kasia i do innych praktyków
skąd wiesz, że kryłaś dokładnie w owulację ?

Szam napisał(a):Owulacja jest przy poziomie 3,5-5ng/ml....... Trzeba wylapac moment owulacji i jechac. Progesteron rosnie roznie, czasem najpierw powoli, pozniej jest skok. Gucci przy pierwszym miocie miala w poniedzialek 7,..... przy ostatnim miocie krylismy wieczorem (rano miala prawie 12) ..... Jezeli sie jedzie przed owulacja moze jeszcze spasc.....
Ostatnio edytowano 2009-04-07, 12:20 przez Ania Gd, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: krycie naturalne-co to jest

Postprzez Szam » 2009-04-07, 12:19

Ania, mniej wiecej, krylam przy 5ng/ml.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Następna strona

Powrót do - Wszystko dot. rozmnażania i rozrodu. Dobór hodowlany. Inbreed.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość