The Canine DNA Identification Test

Moderator: Anirysova

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez AT » 2008-12-08, 19:54

aniart napisał(a):ale po co badania DNA naszych ,zadomowionych już i z całego serca ukochanych psiaków,dajmy spokój,zgodnie z przysłowiem _Kto sieje wiatr ,ten....._ Niech badają ci,którzy mają zamiar nabyć młode ,często bardzo reklamowane,drogie,po medalistach,itp Po prostu badania te raczej nigdy ( przynajmniej na razie )nie staną się obowiązkiem,bo ci,którzy o tym decydują nie strzelą sobie sami w kolana :mrgreen:

Aniart - Ania Gd jest hodowcą więc to jej się bardzo chwali, że swoje sunie hodowlane i szczeniaczki chce ,,zaopatrzyć" w takie identyfikatory. Wiadomo, ja nie czuję takiej potrzeby żeby swojej suni robić identyfikacji DNA bo ona hodowlana nie jest i nie będzie i nawet jeśli genetycznie nie jest berneńczykiem albo bernem po zupełnie innych przodkach to dla mnie nie ma to najmniejszego znaczenia ;-)
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez aniart » 2008-12-09, 10:16

jak wspomniałem wcześniej/może na innym forum/ nie znam Was osobiście więc wybaczcie za niektóre gafy , jednak Dżeki dopiero jutro kończy rok więc mamy jeszcze trochę czasu ( jak Bozia pozwoli ) żeby to zmienić;
wrócę jeszcze do wspomnianej dyskusji z Tommy'm - jak najbardziej popieram oficjalne hodowle i dbanie o czystość rasy ,każdej, a tej w szczególności, tylko zirytowało mnie krytykowanie faceta na zasadzie - nasz pies na pewno przekazuje zdrowe ,czyste geny,bo ma kwit zwany rodowodem ( phi )
pozdrawiam_tomek
Avatar użytkownika
aniart
 
Posty: 179
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-10, 22:22
psy: Dżeki

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Ania Gd » 2008-12-09, 14:13

aniart napisał(a):nasz pies na pewno przekazuje zdrowe ,czyste geny,bo ma kwit zwany rodowodem
Aniu - to nie tak - nikt tak nie mówi.
My mówimy tylko, że nasze psy mają rodowody i wiemy czego możemy się po nich spodziewać.
A to WIELKA różnica.
Bo w przeciwieństwie do tego - po psie bez rodowodu nie możesz wiedzieć niczego.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Barbapapa » 2008-12-10, 10:59

Aniu, ale kupując z niektórych hodowli wiem że nie będę wiedziała niczego :lol: A może faktycznie potwierdzę twoje słowa, wiem czego mogę się spodziewać. Ech.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Aneczka » 2008-12-10, 13:11

aniart napisał(a):...Jestem przekonany,że władze żadnego związku w kraju nigdy nie wprowadzą testów DNA jako obowiązkowych,w obawie przed ogólnym skandalem,chaosem itp,jaki by nastąpił po kolejnych badaniach...


Jako obowiązkowych jeszcze nie, ale zalecane TAK. Na przykład Klub Owczarka Niemieckiego z dniem 10 marca 2006 uruchomił dla członków Klubu procedurę uzyskania kwalifikacji prześwietleń stawów biodrowych (HD), łokciowych (ED) i potwierdzenia pochodzenia poprzez badanie kodu DNA.
Avatar użytkownika
Aneczka
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-03, 13:25
Lokalizacja: Warszawa i Glina koło Otwocka
psy: Bu, Ugo, Vivi

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Ania Gd » 2008-12-10, 14:41

Aneczka napisał(a):Na przykład Klub Owczarka Niemieckiego z dniem 10 marca 2006 uruchomił dla członków Klubu procedurę uzyskania kwalifikacji prześwietleń stawów biodrowych (HD), łokciowych (ED) i potwierdzenia pochodzenia poprzez badanie kodu DNA.
Owszem, słyszałam o tym.
I wiem również "z pierwszej ręki" czym to było spowodowane.
Otóż w niedalekiej przeszłości Niemcy "porządkowali" swoje hodowle i wprowadzili pewne zaostrzenia w kwalifikacji do hodowli. W wyniku tego hodowcy masowo sprzedawali do Polski (bo u nas takie badania nie były wymagane) "po okazyjnej cenie" mnóstwo szczeniaków, które obarczone były wadami genetycznymi (m.in. PRA -postępujący zanik siatkówki oka). Te psy w wieku 2-3 lat nagle zaczynają ślepnąć. Dopiero teraz zaczyna się u nas robić z tego poważny problem. Wiele z tych psów już uzyskało w Polsce kwalifikacje hodowlane i "spłodziło" kilka-kilkanaście miotów szczeniaków.
Mamy z tym teraz naprawdę wielki problem.
Mieliśmy całkiem niezłe polskie hodowle, a teraz zaśmieciliśmy je zagranicznymi "odrzutami".
(Bardzo przepraszam za słownictwo ale ludzka głupota i naiwnosć zawsze doprowadza mnie do szału)
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez aniart » 2008-12-10, 14:48

Będę się upierał-czego się można spodziewać po przodkach/rodzicach/ upewniły by mnie tylko badania DNA gwarantujące jego autentyczne pochodzenie a nie poręczenie pochodzenia psa przez sprzedawcę rodowodem-chyba że wspomniane wcześniej przeze mnie nieuczciwe praktyki uważasz Aniu Gd. za wyssane z palca (gratuluję pozytywnej wiary w ludzi!) .
Avatar użytkownika
aniart
 
Posty: 179
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-10, 22:22
psy: Dżeki

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez aniart » 2008-12-10, 14:58

Dlatego DUŻE BRAWKA za wrzucenie czy też zasugerowanie na forum Twojego pomysłu z DNA i moje 100% poparcie


kropka
Avatar użytkownika
aniart
 
Posty: 179
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-10, 22:22
psy: Dżeki

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Aneczka » 2008-12-10, 15:04

Nie do końca tak to wygląda, oczywiście że żaden chodowca z niemiec nie sprzeda do Polski super zapowiadającego się szczeniaka, zresztą nie tylko w ON-ach jest ten problem. Ale to nasza wina, to u nas kwalifikacje hodowlane wyglądaja tak a nie innaczej, to my obniżamy poprzeczkę zamiast ją podnosić. To mamy to co mamy (tu piszę o ON-ach!!), ale pisać że sprzedają szczenięta obarczone wadami genetycznymi to przesada. Nikt specjalnie dla Polaków nie choduje wadliwych szczeniąt :lol:, KON wydał takie zalecenie + ułatwił chodowcom przeprowadzenie badań z podstawowych dwóch powodów: Chcesz w Niemczech wystawiać ON-a i mieć sznse na pudło - to musisz mieć uznawane przez nich prześwietlenia (Polskie nie są uznawane), chcesz sprzedać szczeniaka w celach chodowlanych poza granice Polski - to rodzice muszą mieć pobrane DNA.
My próbowaliśmy starać się jakiś czas temu o szczeniaka z niemieckiej chodowli użytkowych berneńczyków - i już się nie staramy ;-)
Avatar użytkownika
Aneczka
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-03, 13:25
Lokalizacja: Warszawa i Glina koło Otwocka
psy: Bu, Ugo, Vivi

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Ania Gd » 2008-12-10, 15:09

aniart napisał(a):Będę się upierał-czego się można spodziewać po przodkach/rodzicach/ upewniły by mnie tylko badania DNA gwarantujące jego autentyczne pochodzenie a nie poręczenie pochodzenia psa przez sprzedawcę rodowodem-chyba że wspomniane wcześniej przeze mnie nieuczciwe praktyki uważasz Aniu Gd. za wyssane z palca (gratuluję pozytywnej wiary w ludzi!) .
Ależ proszę o uważne przeczytanie mnie.
Ja uważam, że tylko badania DNA potwierdzające "rodzicielstwo" pozwalają nam na określenie czego możemy się podziewać u potomstwa po danych rodzicach. Jeśli nie mamy potwierdzenia, że osobniki wpisane w rodowodzie są na 100% rodzicami danego szczeniaka - to wówczas nie możemy być pewnymi NICZEGO bo NIC nie wiemy o prawdziwych jego rodzicach.
A żeby było jasne to ja mam 100% pewność wielu "nieuczciwych praktyk" dlatego napisałam m.in. że niektóre hodowle nigdy (z własnej woli) tego nie zrobią.
Dlatego nie uważam aby twoje wypowiedzi były "wyssane z palca".
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez aniart » 2008-12-10, 15:13

I O TO WLAŚNIE MI CHODZIŁO
uffff....
a zalecane a obowiązkowe robi wielką różnicę
Avatar użytkownika
aniart
 
Posty: 179
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-10, 22:22
psy: Dżeki

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Ania Gd » 2008-12-10, 15:21

Aneczka napisał(a):...ale pisać że sprzedają szczenięta obarczone wadami genetycznymi to przesada. Nikt specjalnie dla Polaków nie choduje wadliwych szczeniąt

Tak samo jak nikt specjalnie dla Polaków nie gromadzi na szrotach starych wraków ......
a ja dziś przeczytałam, że właśnie pobiliśmy rekord w ilości importowanych używanych samochodów i jesteśmy niekwestionowanym liderem w tej dziedzinie .........
Nie napisałam, że specjalnie dla nas hodują "wadliwe" szczeniaki, ale jak już im się "trafi" taki w miocie to bardzo chętnie go nam sprzedadzą.
Taka jest prawda.
A czy Twoje stwierdzenie, że moje słowa to przesada opierasz na konkretnej wiedzy w tym temacie, czy tylko na swoich "odczuciach" ?
Ja swoje informacje na ten temat mam od lekarza weterynarii z listy uprawnionych do przeprowadzania stosownych badań genetycznych. Poza tym uczestniczę w seminariach i wykładach tematycznych organizowanych dla lekarzy weterynarii. (Zawsze jest sporo miejsc dla "wolnych słuchaczy", bo "fachowcy" nie uważają, że zgłębianie wiedzy jest im potrzebne).
Ale oczywiście jeśli ktokolwiek ma odmienne informacje z wiarygodnego źródła to bardzo chętnie przyjmę je do wiadomości. Jestem otwarta.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Aneczka » 2008-12-10, 16:36

Ania, w kwesti poziomu Polskiej weterynarii nie zamierzam się wypowiadać, dopuki właściciel psa nie musi wiedzieć więcej niż weterynarz dla mnie temat nie istnieje. Ja na odmianę od uznanego weterynarza -ortopedy usłyszałam że 90% berneńczyków chodowlanych należy wycofać z chodowli (tylko na jakiej podstawie takie stwierdzenia???). Jaki % populacji trzeba przebadać by postawić takie wnioski?
On-kami interesuję się od 5 lat, ale żeczywiście nie czerpię wiedzy od weterynarzy ;-)
Odnośnie genetyki to kapryśna pani i za mało poznana żeby można było powiedzieć czarne jest czarne a białe jest białe.
Avatar użytkownika
Aneczka
 
Posty: 80
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-03, 13:25
Lokalizacja: Warszawa i Glina koło Otwocka
psy: Bu, Ugo, Vivi

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Ania Gd » 2008-12-10, 22:33

Aniu - moje zdanie na temat weterynarzy jest na tym Forum powszechnie znane i nie jest żadną tajemnicą, że jestem na nich okropnie "cięta" hi hi hi.
Zapytaj kogokolwiek z Forumowiczów o moje zdanie na temat "uznanych weterynarzy-ortopedów" to też każdy ci powie co ja o nich myślę.
Dlatego zawsze staram się wyrobić na każdy temat własne zdanie. Stąd moje udziały w seminariach i szkoleniach.
Niezależnie od tego rozmawiałam o tym problemie również z kilkoma hodowcami a także z osobami zajmującymi się szkoleniem psów i niestety potwierdzili te informacje.
Natomiast genetyka mnie fascynuje. Ale z biegiem czasu stwierdzam, że nie jest z niej znowu taka "kapryśna Pani". Jest bardziej przewidywalna niż się nam wydaje. Tylko niektórzy "wagarowali" na lekcjach rachunku prawdopodobieństwa hi hi hi
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Hekate » 2008-12-11, 00:35

Ania Gd napisał(a):Dlatego zawsze staram się wyrobić na każdy temat własne zdanie. Stąd moje udziały w seminariach i szkoleniach.

I między innymi ogromny szacun dla ciebie z mojej strony, szanuję cię za to bardzo mimo twojego ciętego języka
Ania Gd napisał(a):Natomiast genetyka mnie fascynuje. Ale z biegiem czasu stwierdzam, że nie jest z niej znowu taka "kapryśna Pani". Jest bardziej przewidywalna niż się nam wydaje. Tylko niektórzy "wagarowali" na lekcjach rachunku prawdopodobieństwa hi hi hi

Pocieszasz mnie, u mnie genetyka Willisa (czyli wstępniak do poważnego tematu :-> ) czeka na lepsze czasy kiedy będe mogła nie w biegu tylko z należytym jej skupieniem ją dokończyć, narazie jestem na etapie " im więcej wiem, tym bardziej się uświadamiam że naprawde to moja wiedza jest znikoma" :->
Ostatnio edytowano 2008-12-11, 00:38 przez Hekate, łącznie edytowano 2 razy
Hekate
 
Posty: 7153
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-12-26, 01:56

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez meggy » 2008-12-11, 23:12

Czy ktos wie ile kosztuje takie badanie ? bo mnie to kusi...........pytamo DNA ;-)
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Barbapapa » 2008-12-12, 09:59

Asia pisała że 35EUR. i tu się robi kłopotek dla właścicieli którzy mają dużo zwierzaków.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Marsjanka » 2008-12-12, 10:40

a kto powiedział, że zwierzaki to tanie hobby :mrgreen:
Marsjanka
 
Posty: 135
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-06-23, 10:39
Lokalizacja: Zielonki Wieś
psy: Coco de Martinique ZIELONE ŚCIEŻKI

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Cefreud » 2008-12-12, 13:24

Barbapapa napisał(a):Asia pisała że 35EUR. i tu się robi kłopotek dla właścicieli którzy mają dużo zwierzaków.

Jola-Ty jak zwykle dostaniesz zniżkę za hurt :mrgreen:
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez marcinek » 2008-12-12, 23:38

Moim zdaniem karty genetyczne to by była bardzo dobra sprawa. Pozwoliło by to rozwiać wątpliwości co do prawdziwości rodowodów. Jak się czyta nasze forum to można zobaczyć dużego szwajcara podobnego do berneńczyka. Na forum o entlebucherach Alaska napisała , że jej zdaniem w hodowlach zdażają się wypadki i entle są krzyżowane z appenzellerami lub nawet z dużymi szwajcarami. Z jednej strony mamy hasło , że rasowy= rodowodowy a z drugiej dowiadujemy , że rodowodowy nie zawsze musi być rasowy.
marcinek
 
Posty: 206
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-08, 12:01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Wszystko dot. rozmnażania i rozrodu. Dobór hodowlany. Inbreed.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron