The Canine DNA Identification Test

Moderator: Anirysova

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Agnieszka » 2008-12-18, 20:47

marcinek napisał(a):Moim zdaniem karty genetyczne to by była bardzo dobra sprawa. Pozwoliło by to rozwiać wątpliwości co do prawdziwości rodowodów. Jak się czyta nasze forum to można zobaczyć dużego szwajcara podobnego do berneńczyka. Na forum o entlebucherach Alaska napisała , że jej zdaniem w hodowlach zdażają się wypadki i entle są krzyżowane z appenzellerami lub nawet z dużymi szwajcarami. Z jednej strony mamy hasło , że rasowy= rodowodowy a z drugiej do wiadujemy , że rodowodowy nie zawsze musi być rasowy.

Marcinek , ale wypisujesz . Oczywiscie mogą zdarzyć się wypadki i piesek moze pokryć przypadkowo sunie , ale jeżeli piszesz takie coś to raczej opieraj się na swoim doswiadczeniu , a nie pisz że Alaska **** ***. Pamiętaj rasowy =RODOWODOWY i nie jest inaczej .Każda szanująca się hodowla, a czytajac to forum wiem że takie są :lol:pilnuje swoich suczek w czasie cieczek , a nawet reproduktory czasem w czasie cieczek jadą do rodziny po to własnie , by ograniczyć zagrozenie przypadkowego krycia . Sugerując,że są mieszane rasy chyba sam nie zdajesz sobie sprawy co piszesz .Oburzyło mnie to bardzo .To ,że mam i appenzellery i entleb. i duze szwajcary to ma znaczyc że je krzyzuje ???????? :shock:
Avatar użytkownika
Agnieszka
 
Posty: 1151
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 22:54
Lokalizacja: Granówko
psy: www.czandoria.pl

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez marcinek » 2008-12-18, 23:24

Agnieszka przecież nie pisalem , że akurat ty krzyżujesz rasy ze sobą . Wyciągam tylko wniosek czytając nasze forum , że sprawa nie jest jednoznaczna. Napewno większość hodowcow jest uczciwa i takich żeczy nie robi. Ty napewno też sie do nich zaliczasz.
marcinek
 
Posty: 206
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-08, 12:01

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Agnieszka » 2008-12-19, 12:36

Tak , domyslam się że nie miałeś akurat mnie na myśli . Tylko że akurat w naszym kraju to tylko ja mam appenzellery , entl . i duże szwajcary .Osoba czytająca forum wyrywkowo może to niestety inaczej odebrać.A niechciałabym bardzo zeby stracić opinie solidnej i odpowiedzialnej hodowli :-) na którą zapracowałam i cały czas pracuje :-D Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Agnieszka
 
Posty: 1151
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 22:54
Lokalizacja: Granówko
psy: www.czandoria.pl

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Anirysova » 2008-12-19, 14:08

Obiecałam wstawić scan takiego badania jakie robią Czesi. Już dosyć dawno temu pisałam o takich testach na forum, ale wtedy nie było reakcji :->
Dobrze, że teraz są zainteresowani, to może i polscy właściciele berneńczyków zaczną je robić :-)

Obrazek

W połowie stycznia będą u nas Czesi, to zapytam dokładnie jak to jest u nich w Klubie SPP z tymi badaniami .

Podaje jeszcze ras adres laboratorium: http://www.almara.cz/genservice
na stronie jest cennik
Avatar użytkownika
Anirysova
Moderator
 
Posty: 5202
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:23
Lokalizacja: śląskie
psy: Monia, Wiki, Banu, Sisi i Duma
Hodowla: Anirys Team FCI

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Magda » 2008-12-20, 12:17

Ania, w Czechach są one już obowiązkowe? Jest chyba możliwość zrobienia ich na bonitacji.

W Polsce też są już coraz powszechniejsze, znajoma kupiła niedawno jużaka i wszystkie maluchy z miotu (oraz rodzice) miały zrobiony profil DNA.
Avatar użytkownika
Magda
 
Posty: 3392
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:35
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez aniart » 2008-12-21, 11:21

badania DNA będą miały sens jeśli zlecimy je sami ,a nie otrzymamy dowód przeprowadzonych badań od sprzedającego-skąd mamy pewność że materiał do badań dostarczył od wskazywanego przez siebie ojca , a nie od prawdziwego biologicznego ojca bez rodowodu???
Avatar użytkownika
aniart
 
Posty: 179
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-10, 22:22
psy: Dżeki

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Magda » 2008-12-21, 13:59

Ojciec MIAŁ wcześniej oznaczony profil DNA, pochodzi z innej, zagranicznej hodowli, jest wziętym i utytułowanym reproduktorem, właściciel suczki właśnie na potwierdzenie tego, że krył tym a nie innym psem, zrobił badania szczeniakom... A i właściciel repro ma wtedy potwierdzenie, że są to szczenięta po jego psie. Znowu off, ale w tym i poprzednim poście chciałam tylko zaznaczyć, że jest to coraz powszechniejsze badanie wśród hodowców, w tym także w Polsce. I bardzo dobrze. Gdyby wszystkie psy używane w hodowli miały zrobione te badania, nie byłoby właśnie tego typu domysłów - a może tatuś nierodowodowy ;-) bo dałoby się to łatwo sprawdzić.
Avatar użytkownika
Magda
 
Posty: 3392
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:35
Lokalizacja: woj.łódzkie

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Ania Gd » 2008-12-21, 19:00

Widzę niezrozumienie pewnej subtelności tych badań.
A więc wyjaśniam:
W momencie kiedy będzie istniał obowiązek przeprowadzenia tych badań, to każdy pies i suka używany w hodowli będzie posiadał taki "Certyfikat". Również rodzice "naszego" szczeniaka. Materiał do badań genetycznych pobiera się raz jeden na całe życie (chyba że w sytuacji podejrzenia o uszustwo badania są powtarzane, wówczas próbka do badań jest pobierana komisyjnie).
Z kolei Nabywca szczenięcia dostanie "certyfikat" szczeniaka.
Jak widać taki Certyfikat to ciąg liter na kolejnych pozycjach.
I jeżeli na danej pozycji u suki występuje A natomiast u psa występuje B to u szczeniaka może być wyłącznie albo A albo B. Innej możliwości nie ma, jeśli jest to szczenią tej pary rodziców.
Jeżeli na tej pozycji występuje C to z całą pewnością nie jest to szczenię ani od tej suki ani po tym ojcu.
Z kolei jeśli szczeniak ma literę A to z dużym prawdopodobieństwem jego matką była "ta" suka ale niekoniecznie ojcem był ten pies. I odwrotnie, jeśli szczeniak ma B to z ogromnym prawdopodobieństwem jego ojcem był "ten" pies ale matką niekoniecznie "ta" suka.
Jeżeli w wyniku porównania liter, w sposób wyżej opisany i na wszystkich pozycjach, każda z nich jest taka jak u matki lub ojca to z prawdopodobieństwem bliskim pewności jest to szczenię tej pary rodziców.

Ale tylko prawie a nie "na pewno".
I z tego powdu na podstawie wyników badania DNA można na 100% wykluczyć "rodzicielstwo" ale tylko na 99,999999999999999999999....... % potwierdzić "rodzicielstwo"

Innymi słowy - "da się stwierdzić z całkowitą pewnością, że dany osobnik X nie jest rodzicem osobnika Y"
ale w drugą stronę - "nie można wykluczyć że osobnik X jest rodzicem osobnika Y, czyli X może być rodzicem osobnika Y ale tylko może"

Jest w tym pewna subtelna różnica.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez marcinek » 2008-12-22, 20:54

Rozumiem z tego , że przy pomocy tych kart można calkowicie wykluczyć iż jakiś osobnik jest rodzicem szczeniaka. Nie mozna jednak z całkowitą pewnością potwierdzić , że dany osobnik jest rodzicem. Czy dobrze zrozumialem?
marcinek
 
Posty: 206
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-08, 12:01

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Ania Gd » 2008-12-23, 11:18

Dokładnie
Aczkolwiek to prawdopodobieństwo jest baaardzo baaaardzo bliskie pewności
i umownie, potocznie przyjmuje się właśnie że "test DNA potwierdza rodzicielstwo"
i nie ma powodu "dzielić włos na czworo".

Ważniejsze jest, kiedy bezdyskusyjnie szczeniak nie jest dzieckiem, tych rodziców których podaje hodowca.

Ja chciałam tylko żebyście mieli pełny obraz sprawy.

No i jeszcze najważniejsze - te testy ujawnią "wpadki i pomyłki" z przeszłości.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: The Canine DNA Identification Test

Postprzez Barbapapa » 2009-06-04, 23:15

Cefreud napisał(a):
Barbapapa napisał(a):Asia pisała że 35EUR. i tu się robi kłopotek dla właścicieli którzy mają dużo zwierzaków.

Jola-Ty jak zwykle dostaniesz zniżkę za hurt :mrgreen:

Niestety nie dostałam, za każde stworzenie płacę 160,00zł, a wyniki "idą" juz 3-ci tydzień.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Poprzednia strona

Powrót do - Wszystko dot. rozmnażania i rozrodu. Dobór hodowlany. Inbreed.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość