Wybór reproduktora, inbreedy

Moderator: Anirysova

Wybór reproduktora, inbreedy

Postprzez E.Ś. » 2008-03-03, 11:18

Szam: cdn tematu http://www.szwajcary.com/viewtopic.php?p=58975#58975


Meggy , a ja mam jedno pytanko do Ciebie... :->
Skoro tak dużo vviesz na temat genetyki, to dlaczego kojarzysz psy blisko spokrevvnione ze sobą...??? :roll:
Dlaczego podjełaś taką decyzję ?
Ostatnio edytowano 2008-03-05, 13:06 przez E.Ś., łącznie edytowano 1 raz
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez meggy » 2008-03-03, 11:36

Mysle ze moja wiedza na temat genetyki jest -znikoma!!!!!!!!!
Zanim skojarzylam psy skonsultowalam to ze swoim weterynarzem do ktorego mam pelne zaufanie :->
Ben idealnie niweluje wady Niuni!!!!!!!!!!!!!!!a wady jak wiemy ma kazdy pies!!!!!!!!!!!!
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

E.Ś.

Postprzez E.Ś. » 2008-03-03, 11:57

Skąd vviesz , że Ben "nivveluje" vvady Tvvojej Niuni, skoro nie dał do tej pory żadnego ( nie vvspomne już spravvdzonego !) potomstvva ? A i Tvvój piervvszy miot po Niuni nie skonczył jeszcze roku, aby ocenić co Niunia przekazuje...

Móvvisz, że konsultovvałaś się z lek.vvet ...?
A jest hodvvcą bernóvv ? Czy choć trochę kojarzy psiaki z Tvvoich rodovvodóvv na które inbredujesz ? Czy robiłaś rozeznanie vvśród dośvviadczonych hodovvcóvv bernóvv na temat Tvvojego kojarzenia ( inbredovvania) ????
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

E.Ś.

Postprzez E.Ś. » 2008-03-03, 11:58

sory, nie vvchodzi mi na klavviaturze literka "vv"... :mrgreen:
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez meggy » 2008-03-03, 12:02

Chodzi mi o budowe! Na czyms dobor psow polega prawda?
nasza dyskusja jest zgory przegrana przeze mnie bo TY jestes lekarzem weterynari -nie ja, a do tego mnie nie znosisz ,wiec daj sobie spokoj . ! A moj wet troche kojarzy psy z rodowodow !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Choc na pewno nie tak wspaniale jak TY.
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

E.Ś.

Postprzez E.Ś. » 2008-03-03, 12:18

Małgoś, nie mieszaj vv tą dyskusje mojego zavvodu...., pogadajmy o "GENETYCE" vv praktyce ( czyli vv hodovvli ), bo przecież o tym jest dyskusja. Czy się mylę ????

Fajnie się pisze cytaty z mądrych książek i udaje ośvvieconego... a reszta jest pogrzebana........... :lol: ..... czy się mylę ? Jeżeli nie to odpvviedz na moje pytania !
E.Ś.
 
Posty: 258
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-02, 14:29
Lokalizacja: Oświęcim

Postprzez meggy » 2008-03-03, 12:59

Tak dzieki Bogu sa ksiazki z ktorych mozna pisac cytaty! Bo mozna sie znich wiele nauczyc!
Avatar użytkownika
meggy
 
Posty: 9039
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-10, 11:22
Lokalizacja: Tuszyn.k.LODZI
Hodowla: FCI " Majowy Skarbiec "

Postprzez P.P. » 2008-03-03, 19:27

Czekałem na wykład z genetyki a tu nic :-/ .Trzeba będzie zadowolić się cytatami z książek ;-)
Avatar użytkownika
P.P.
 
Posty: 1966
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-30, 21:47

Postprzez sabina » 2008-03-04, 13:15

Widzisz Meggy, nie rozumiem, czemu boisz się odpowiedzieć na pytania Eweliny.
Nie wiem jakie są miedzy Wami stosunki, ale nie wydaje mi się, żeby to pytanie było złośliwe. Przecież nie masz sobie nic do zarzucenia, skoro tak bardzo zagłębiłaś się w literaturę. Mam nadzieję, że równie skrupulatnie przejrzałaś rodowody obu psów, zastanowiłaś się, który na jaką chorobę zmarł i jak długo żył. Bo to chyba trzeba wziąść pod uwagę na samym początku, tak?
Faktycznie ciekawe są dla wielu Twoje intencje w tym skojarzeniu. W końcu zdecydowałaś się na bardzo odważny inbred. Bo chyba zdajesz sobie z tego sprawę, prawda?
A co do samej genetyki, to jakie będzie potomstwo danych rodziców możemy jedynie przypuszczać. Pamiętajmy, że genetyka to nie matematyka, a jedynie rachunek prawdopodobieństwa...
Dla osób, które interesują się genetyką polecam książkę p. Waldemara Lewińskiego "GENETYKA". Jest to książka dla osób przygotowujących się na akademie medyczne i w bardzo przystępny sposób opisuje podstawy genetyki. Bo to od nich trzeba zacząć.
sabina
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez Ben » 2008-03-04, 14:12

meggy napisał(a):Mysle ze moja wiedza na temat genetyki jest -znikoma!!!!!!!!!
Zanim skojarzylam psy skonsultowalam to ze swoim weterynarzem do ktorego mam pelne zaufanie :->
Ben idealnie niweluje wady Niuni!!!!!!!!!!!!!!!a wady jak wiemy ma kazdy pies!!!!!!!!!!!!


Oprócz teorii niezła jest też praktyka, warto wiedzieć co wychodzi po psach występujących w rodowodzie szczeniaków. Niektóre cechy potrafią przekazywać się z pokolenia na pokolenie. Raz "popełniłem" inbred" i nigdy więcej ( Też pytałem mądrzejszych od siebie czy tak można, a wyszło to co wyszło) . Do inbredu trzeba wielu lat obserwacji tego co biega po ringach. Niektóre cechy przenoszone są przez kilka pokoleń, a do tego trzeba lat obserwacji. Teoria nie pomoże. Moim zdaniem inbred ma sens jedynie w sytuacji gdy nie bardzo jest z czego wybierać albo np w przypadku tworzenia nowej rasy ( patrz Czarny Terier Rosyjski ) W tej chwili w BPP gama reproduktorów jest tak szeroka, że nie bardzo widzę konieczność inbredu.
Rodowód szczeniaków:
http://www.ben.3000.pl/rozne/ben_efka.jpg
Rodowód Bena Róża Pustyni: http://www.ben.3000.pl/rozne/ben_roza.jpg
Rodowód Efki Sosnowe Zacisze: http://www.ben.3000.pl/rozne/efka.jpg
Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Postprzez Wanda » 2008-03-04, 14:43

Rodowód szczeniaków:
http://www.ben.3000.pl/rozne/ben_efka.jpg

A moim skromnym zdaniem to skojarzenie nie jest "odważne" jak ktoś tu nazwał, przodkowie powtarzają się dopiero w czwartm pokoleniu u szczeniąt.
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Postprzez Ben » 2008-03-04, 15:28

Wanda napisał(a):
A moim skromnym zdaniem to skojarzenie nie jest "odważne" jak ktoś tu nazwał, przodkowie powtarzają się dopiero w czwartm pokoleniu u szczeniąt.


Teoretycznie czwarte pokolenie nie ma znaczenia, ale popatrz:
Rodowód Jokera
Rodowód Czary
I dalej ciągnie się inbred z wszystkimi dobrymi i złymi cechami.

Ben Róża Pustyni ma bardzo mocną samczą głowę. Jak ktoś pamięta Clintona, Apisa i Nato to wie dlaczego. teoretycznie wpływ Apisa i Nato jest niewielki ale głowa wędruje.
Avatar użytkownika
Ben
 
Posty: 356
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 14:16
psy: Ben*, Ben II*, Nimba*, Ala*, Fokus*, Maja

Postprzez bea » 2008-03-04, 16:51

Ja zgadzam sie z Wandą,na dodatek wszystkie 3 psy które powtarzaja sie w 3 pokoleniu to psy wiecej niz wybitne .Zw.Sw.Joker,Int.Czara i Ch.Pl Nato.Ja ciesze sie,ze Meggy duzo czyta nie widze kardynalnego błedu w tym połaczeniu.Nie jestem zwolenniczka inbreedów,ale to czwarte pokolenie.W zadnym stopniu nie odniosłam wrażenia ,ze Meggy przedstawia sie na forum jako encyklopedia wiedzy :shock: Po prostu dzieliła sie znalezionymi informacjami i bardzo dobrze.Skad nagle w temacie zagrozenia ciązy iporodu trafilismy do oceny wartosci skojarzenia Bena z Efką :-? Raczej osobiscie bym sie wstrzymała od oceny na forum wyborow hodowlanych innych hodowców,ale moze ja uznaje,ze brak mi jeszcze kwalifikacji do takiej publicznej oceny i tyle.
Ostatnio edytowano 2008-03-04, 20:13 przez bea, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez sabina » 2008-03-04, 19:54

Bardzo przykre, że nie widzicie problemu. Ben zinbredowany na ASPENA i HADDOCKA,
EFKA zinbredowana na INKE, to widać. Już nie wyciągam dalszej części rodowodu i dalszych inbredów.
To połączenie daje nam kolejny inbred na Nato, oraz parę Joker i Czara.
Jak najbardziej psy piękne, wybitne, ale to nie wszystko. One już nie żyją, zmarły z jakiegoś powodu. Opis w Gemerskiej Polomie. Te psiaki miały dzieci, a one miały dzieci itp. Warto nie raz się zainteresować co wyszło w danej parze, co z osobna, jak długo ich potomstwo żyło i na co odeszło. Nic trudnego dla chcącego.
sabina
 
Ostrzeżeń: 0

Postprzez bea » 2008-03-04, 20:30

Problem w tym Sabino ,ze nic trudnego wywnioskowac równiez ,ze berny tak czy siak sa od poczatku bardzo zinbreedowana rasa.Sa rasa skłonna do nowotworów,dysplazji,skretów żoładka,W kazdej linni znajdziesz psy z nowotworami ,z gorszym wynikim HD .Po Czarze i Jokerze znamy w Polsce psy jak piekną int Chare ktora odeszla w wieku ponad 8 lat ,czyli powyzej sredniej wspaniałego int. Honda ,ktory zszedł na nowotwór nie o charakterze histiocytozy.w wieku ponizej sredniej,chpl Cheryl przepiekna sunie,ktora zmarla w wyniku powiklan podczas porodu.CH.Cherry ktory w tamtym roku startowal w klasie weteranow w Kielcach wiec podejrzewam,ze jeszcze żyjeA Cóz zlego wyszlo po Nato chpl Apis,czy int Bella Dextra Alite .Wiesz co moge tak ciagnac,tylko po co.Tak sie sklada,ze znam te rodowody i psy ,ale coraz bardziej mam wrazenie ,ze tu nie chodzi o dyskusje merytoryczna.Zdecydowanie odradzam tego rodzaju dyskusje miedzy hodowcami,bo wg.mnie do to niczego nie bedzie dalej prowadzic prócz oskarzeń o zwykła zawiść.Dla mnie w Polsce nie ma az tak wybitnych autorytetów -by mogły sie brac za ocenianie decyzji hodowlanych swoich kolegów.Co innego miec watpliwosci,radzic,a co innego oceniać.,chyba,ze ktos prosi o ta ocene.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Cefreud » 2008-03-04, 22:51

a co z haddockiem? Rak czy serce?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Postprzez bea » 2008-03-04, 23:38

Wiem od włascicielki ze Haddock osiagnal wiek 11 lat to chyba duzo jak na berna nic mi nie wiadomo,by przyczyna jego zgonu był nowotwór.Zycze wszystkim naszym bernom ,by osiagneły ten wiek.
Avatar użytkownika
bea
 
Posty: 1427
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-01, 15:35
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez P.P. » 2008-03-05, 02:23

Przypatruję się tej polemice i czuję pewien niesmak :-/ .Byłem pewien,że to forum ma służyć wzajemniej pomocy w sytuacjach problemowych i trudnych dla dobra Nas wszystkich.Myślę,że trafnie ujęła to Bea i zgadzam się z nią.Forum to nie miejsce na prywatne "wojny".Pewne osoby pojawiają się jak biały króliczek wyciagniety z cylindra i próbują wprowadzić zamieszanie swoimi "super wiadomościami".I na zakończenie ,Sabino poproś Ewelinę,aby dla ciebie zmienila sposób wypowiedzi,kiedy dyktuje tobie posty,bo mam wrażenie,że jesteś jej długopisem!
Avatar użytkownika
P.P.
 
Posty: 1966
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-09-30, 21:47

Postprzez Natalia i Galwin » 2008-03-05, 09:55

No dobrze, ale tak jak ja - osoba która kompletnie nie zna się na hodowli psów - chętnie bym posłucha co kieruje hodowcami przy wyborze psa który ma pokryć ich sukę.
Avatar użytkownika
Natalia i Galwin
 
Posty: 4226
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 22:27
psy: Galwin (*)

Postprzez Koko » 2008-03-05, 11:18

Kijek w mrowisko
- niech każdy kupi sobie jakąś mądrą książkę o genetyce i dziedziczeniu
(najlepiej każdy inną), przeczyta ze zrozumieniem i później prowadźcie
te dyskusje w osobnym wątku.

Może wtedy coś mądrego z tego wyniknie z pożytkiem dla wszystkich.

Wg mnie 95% wypowiadających się, o genach słyszało tylko w telewizorni... :evil:

Przepraszam z góry urażonych i dotkniętych do żywego.
Nie podniosę rzuconych rękawic. Wolimy z Koko spacery po lesie. :-P

Dla leniwych linki na skróty:

http://www.google.com/search?hl=pl&q=%2 ... Google&lr=

http://merlin.pl/browse/search.html;jse ... edziczenie
Avatar użytkownika
Koko
 
Posty: 628
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-27, 01:54
Lokalizacja: Grudna/Poznań
psy: [*] Elita Czereda Kusego ♀

Następna strona

Powrót do - Wszystko dot. rozmnażania i rozrodu. Dobór hodowlany. Inbreed.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron