Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Moderator: Anirysova

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez 2kreski » 2015-08-31, 22:37

Aaa, uściśle- mi akurat chodziło o badania stawów.
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez SwissW » 2015-09-01, 06:58

To może ktoś się odważy i napisze o jakiego psa chodzi, skoro ogłaszają to na facebooku to i tak wsystko jedno. Moze ma jakiś wybitny, super extra rodowód.
Avatar użytkownika
SwissW
 
Posty: 1584
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-02-09, 14:04
Lokalizacja: Zegrze
psy: Bobi i Riko

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Delicja » 2015-09-01, 07:13

No mi się zdaje, że rodowód tu nie ma nic do rzeczy. Skoro jest taki hiper to właściciele suki mogli odczekać do następnej cieczki (bo pies znajduje się w ich hodowli). Nie jestem pewna, ale to chyba będzie ich pierwszy miot (tak?) i jak Aga mówi, strzelili sobie w kolano (no z tym, że przeciętny Kowalski i tak zapewne nie zwróci uwagi na to, że pies w momencie krycia miał 11 miesięcy). Zdrowy rozsądek hodowcy nie powinien pozwolić im kryć tak młodym psem, z którego nie wiadomo tak naprawdę co wyrośnie, czy prawidłowo przejdzie badania i testy. To nie była wpadka, więc tym bardziej takie postępowanie hodowcy szokuje, niestety taka jest prawda.
Avatar użytkownika
Delicja
 
Posty: 174
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-09-02, 18:39
Lokalizacja: Mysłowice
psy: Delicja, Bonnie Tyler, Alisa
Hodowla: Believe in Dreams FCI

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Szam » 2015-09-01, 08:01

kreska napisał(a):
Cefreud napisał(a):zgadzam się z Tobą, ale 11 mc nie występuje chyba nigdzie.

11 miesiecy niepodlega zadnym norma dlatgo nalezy wystapic o warunkowe krycie,( warunkowe krycie jest mozliwe w momencie kiedy komisja hodowlana w oddziale wyrazi zgode na wniosek hodowcy, czasem psu brakuje ostatniej wstawy, testow, badan lub wieku.) W zaleznosci od oddzialu jest ono akceptowane lub tez nie , jesli wniosek jest zlozony po fakcie krycia powinien skonczyc sie chociaz upomnieniem , ale szczeniaki z tego skojarzenia i tak beda uznane i beda mialy metryki, nie ma takiej mozliwosci aby wyszly w swiat bez papierow...
Dzieje sie tak nie tylko u nas ale rowiez w innych krajach ...przyklad z US, 8 miesieczy pies, jego wlascicielka mysala ze pies jeszcze "nie moze ", kryla psem ktorego sobie upatrzyla...po urodzenu szczeniat w trakcie rozwoju zaczela zauwazac bardzo duze roznice u rodzenstwa, zaniepokoilo ja to, tak bardzo ze zrobila badania DNA i wyszlo ze mlody jednak moze , mogl :mrgreen: i miala miot po dwoch tatusiach <tak>

pozdr


Ania na prawdę nie każde krycie wpadka jest akceptowane przez ZK, badania to chyba jedna z ważniejszych rzeczy przy berneńczykach, a badania legalnie możesz zrobić po 12 mieś życia, a pies krył mając 11 mieś.
Co do USA tam możesz kryć wszystko bez badań, wystaw itd. i szczenięta z marszu zostają zarejestrowane.
Widzę, że następuje rozluźnienie hodowlane ZK i o ile w Szwecji czy innym kraju gdzie świadomość jest większa jakoś by to było, ale u nas? Wg mnie ten punkt o okresie warunkowym nie wypowiada się jasno i stąd każdy oddział może go sobie interpretować jak chce.
Co do warunkowego krycia nie znalazłam nic takiego przy repro w regulaminie, więc wynika z tego, że pies poniżej 12 mieś nie może kryć i zgoda nie powinna być wydana.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez kreska » 2015-09-01, 08:19

Kasia, zebysmy sie dobrze zrozumialy , moj glos w tej dskusji nie ma na celu "obrony " tego krycia <tak> zwracam tylko uwage ze nie powinnismy pisac ze pies nie ma badan i nie mylic warunkowego krycia z okresem przejsciowym/warunkowym.Jak dla mnie punkt w regulaminie dotyczacy okresu przejsciowgo/warunkowego repro jest bardzo jasny <tak> Mniej jasne sa dla mnie powody pozytwnego rozpatrywania podan o warunkowe krycie przed kryciem w omawianym przypadku :->
Nieslyszalam zeby jakis miot nie byl zaakceptowany, wszystkie dostaja papier tylko w zaleznosi od hodowcy i sytuacj konczy sie to roznymi konsekwencjami, wlacznie z wydaleniem...



pozdr
2kreski napisał(a):To ja też mam pytanie trochę off ale.trochę i w temacie ;
czy jeżeli pies ma badania ale wykonane w wieku 12 miesięcy, to.są one wiarygodne? Wszyscy weci ( sztuk 3 ;)), z którymi konsultowalam ewentualne zdjęcia u Coco, mówili że po 18 miesiącu - wiedząc że mi nie jest potrzebny wpis tylko wymierna diagnoza.

Spoiler:


Badanie wyknane w wieku 12 miesiecy z wynikiem A, nie da w wieku 18 miesiey wyniku potwierdzająego dysplazje, no chyba ze pies nabawi sie jakiejs kontuzji...Hodowcy owczarkow niemieckiech w polsce w wiekszosci pierwsze przeswietlenie wykluczajace dysplazje robia w wieku ok. 7-8 miesiecy a pozniej majac juz pewnosc na ostateczne badanie jada do niemiec :-) Tak naprawde warto robic wstepne przeswietlenie w wieku 12 mies. i ostateczne po zakonczeniu okresu wzrostu czyli w wieku ok. 24 miesiecy.
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Szam » 2015-09-01, 08:28

Ania tylko w regulaminie dla samców nie ma nic takiego jak warunkowe krycie. Zerknij sobie.
Avatar użytkownika
Szam
 
Posty: 3082
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:36
Lokalizacja: Rzeszów / okolice
psy: Jamajka, Lulu, Hummer, Gina & aussiki

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez kreska » 2015-09-01, 08:46

Szam napisał(a):Ania tylko w regulaminie dla samców nie ma nic takiego jak warunkowe krycie. Zerknij sobie.

Tak Kasiu, wszystkie sprawy poza regulaminowe rozstrzyga specjalna komisja, szef/prezes i to niedotyczy tylko dzialalnosci / regulaminu ZK tylko rowniez innych organzacji ;) Regulamin jest stworzony po to aby go przestrzegac ale zdarzaja sie indywidualne przypadki , ktore sa odstepstwem od reglaminu .
Ale polecam Ci punkt regulaminu ..
VI. Prawa i obowiązki hodowcy

d) w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach wystąpić do macierzystej Oddziałowej Komisji
Hodowlanej o wyrażenie zgody na krycie psem, który nie spełnia wymogów hodowlanych.

Czyli mamy informacje w reulaminie o mozliosci warunkowego krycia <tak>

Dlatego komisja hodowlana rozpatruje takie indywidualne przypadki a o jakosci jej pracy swiadczy jakie przypadki akceptuje <tak>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Aga-2 » 2015-09-21, 17:32

kreska napisał(a):11 miesiecy niepodlega zadnym norma dlatgo nalezy wystapic o warunkowe krycie,( warunkowe krycie jest mozliwe w momencie kiedy komisja hodowlana w oddziale wyrazi zgode na wniosek hodowcy, czasem psu brakuje ostatniej wstawy, testow, badan lub wieku.)

W wieku 11 miesięcy brakuje wszystkich warunków, wymaganych przez ZK:
- doskonałe wyniki z wystaw PO ukończeniu 15 mies.
- prześwietlenie stawów PO ukończeniu 15 mies - jaką wiarygodność ma prześwietlenie psa w wieku - jeśli by był prześwietlany przed kryciem - w wieku 10 miesięcy???
- testy psychiczne w wieku co najmniej 12 miesięcy
A hodowca na swoim profilu FB chwali się, że za parę dni (po ukończeniu 12 miesięcy) jego pies już będzie mógł kryć wszystkie suki ;> Ciekawe kto go tak uświadomił...
Tak a propos widzę, że wyniki prześwietleń psa zostały dopisane. Na szczęście dla hodowcy ma dobre, ale co by było, gdyby okazało się inaczej?

kreska napisał(a):Dzieje sie tak nie tylko u nas ale rowiez w innych krajach ...przyklad z US

US nie ma się co sugerować, bo tam można rozmnażać wszystko co się rusza, byle było zarejestrowane w AKC. Tylko szanujący się hodowcy robią badania, prześwietlenia i wystawy i dokumentują wszystko na Berner Garde. Reszta robi co chce. Nie ma żadnych odgórnych wymagań.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez ewazlotowska » 2015-09-21, 19:18

moim zdaniem SKANDAL te szczeniaki nie powinny mieć prawa do rodowodu /dostać tylko metryki / a sprzedawane z obowiązkiem kastracji-sterylizacji po osiągnieciu odpowiedniego wieku. Ale to są tylko pobożne życzenia. "Kowalski" pojedzie kupi i być moze zaloży kolejną hodoflę.....
Avatar użytkownika
ewazlotowska
 
Posty: 201
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-29, 10:32

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez kreska » 2015-09-22, 10:34

Aga-2 napisał(a):
kreska napisał(a):11 miesiecy niepodlega zadnym norma dlatgo nalezy wystapic o warunkowe krycie,( warunkowe krycie jest mozliwe w momencie kiedy komisja hodowlana w oddziale wyrazi zgode na wniosek hodowcy, czasem psu brakuje ostatniej wstawy, testow, badan lub wieku.)

W wieku 11 miesięcy brakuje wszystkich warunków, wymaganych przez ZK:
- doskonałe wyniki z wystaw PO ukończeniu 15 mies.
- prześwietlenie stawów PO ukończeniu 15 mies - jaką wiarygodność ma prześwietlenie psa w wieku - jeśli by był prześwietlany przed kryciem - w wieku 10 miesięcy???
- testy psychiczne w wieku co najmniej 12 miesięcy
A hodowca na swoim profilu FB chwali się, że za parę dni (po ukończeniu 12 miesięcy) jego pies już będzie mógł kryć wszystkie suki ;> Ciekawe kto go tak uświadomił...
Tak a propos widzę, że wyniki prześwietleń psa zostały dopisane. Na szczęście dla hodowcy ma dobre, ale co by było, gdyby okazało się inaczej?

kreska napisał(a):Dzieje sie tak nie tylko u nas ale rowiez w innych krajach ...przyklad z US

US nie ma się co sugerować, bo tam można rozmnażać wszystko co się rusza, byle było zarejestrowane w AKC. Tylko szanujący się hodowcy robią badania, prześwietlenia i wystawy i dokumentują wszystko na Berner Garde. Reszta robi co chce. Nie ma żadnych odgórnych wymagań.


Nie wiem czy dobrze zrozumialas moje wpisy wiec powtorze w skrocie....nie oceniam w moich wpisach czy powinno dojsc do tego krycia czy tez nie, nie oceniam hodowcy ale swoje zdanie mam. Napisalam jedynie ze nie mozna pisac ze to krycie jest niezgodne z przepisami bo tak nie jest i nie mozna pisac ze pies nie ma badan bo jak widac ma...
Nikt nie musial hodowcy uswiadamiac, wystarczy ze zapoznal sie z regulaminem ZK, po skonczeniu 12. mies. moze otrzymac wpis reproduktora w okresie przejsciowym ( pod warunkiem ze ma testy, przeswietlenie i wystawy z ocena dosk. ) i moze kryc ile chce....
Wiarygodnosc przeswielenia w wieku 10 mies. jest duza, jeli pies w tym wieku ma wynik A to nie zmieni mu sie na D, chyba ze w gre wejda czynniki srodowiskowe ale te nie maja przelozenia na geny...Wedlug amerykanskich badan przeswietlenie stawow u psa w wieku 18 miesiecy daje nam ok. 80 % wiarygodnosci tych badan, w wieku 12miesiecy ta wiarygodnosc spada do ok. 70% .

ewazlotowska napisał(a):moim zdaniem SKANDAL te szczeniaki nie powinny mieć prawa do rodowodu /dostać tylko metryki / a sprzedawane z obowiązkiem kastracji-sterylizacji po osiągnieciu odpowiedniego wieku. Ale to są tylko pobożne życzenia. "Kowalski" pojedzie kupi i być moze zaloży kolejną hodoflę.....


a niby dlaczego nie powinny miec prawa do rodowodu i byc kastrowane/sterylizowane :shock: Kowalski moze kupic szczeniaka po doroslych rodzicach i tez zalozyc hodofle....co ma piernik do ... :boszz:
Mozna sobie dyskutowac czy to krycie jest wartosciowe czy nie, czy potrzebny byl az taki pospiech czy nie, ale pisanie ze jest to skandal i ze jest niezgdne z przepisami jest NIEZGODNE z prawda wiec starajmy sie unikac pisania nieprawdy :-> Jesli chcemy zmienic istniejace przepisy to piszmy do ZK, komisji hodowlanej, klubu...moze uda nam sie poprawic to co wedlug nas niekorzystnie wplywa na dobrostan rasy...

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez 3-berny » 2015-09-22, 14:26

Nie wydaje mi się żeby pisaniem do ZK można było cokolwiek zmienić.Pozostaje więc tylko zdrowy rozsądek hodowcy bo komisje hodowlane takowego nie posiadają.Wg mnie nasz ZK swoimi zarządzeniami robi się coraz bardziej dziadowski.Miały być badania DNA nie ma bo ...wiadomo lobby hodowlane działa.Do dziś nie udało się wprowadzić rozszerzonych badań w kierunku dysplazji np szwajcarów a przecież to nie wymaga żadnych dodatkowych działań ze strony ZK.Ci sami lekarze mogą dokonywać wpisów co zresztą robią na zlecenie właścicieli.ZK wcale nie zależy na poprawie zdrowotności psów.Obniżenie wieku dla reproduktora to następny kwiatek.Mogę zrozumieć że on by dotyczył tylko ras miniaturowych gdzie dozwolone jest wcześniejsze krycie suk ale przy molosach gdzie wiadomo że pies później dojrzewa to już wielka przesada.Ostatnio modne się zrobiło wcześniejszego dopuszczenia psa do krycia.Mogę rozgrzeszyć psa który ma ukończone 15 miesięcy ale szczenie jedenastomiesięczne to skoro hodowcy zabrakło rozsądku powinna zadziałać komisja hodowlana.Gdyby to był jeszcze pies o unikatowym niespotykanym rodowodzie który wniesie wartościowe geny dla rasy i zaraz po kryciu zniknie to też bym rozgrzeszyła.Jednak w przypadku gdy ani pies ani suka nie są tymi cudownymi nadzwyczajnymi "egzemlarzami"wyrażenie zgody na takie krycie było całkowicie zbędne.Co do wyników badań to faktycznie skoro dysplazja nie została stwierdzona w tak młodym wieku to później raczej też jej nie będzie.
Kreska mam pytanie bo widzę że jesteś "mocna" w przepisach ZK.Czy w/w reproduktor będzie musiał w przepisowym wieku 15 mies powtarzać całą procedurę dopuszczenia do rozrodu?Może przecież być problem z uzyskaniem ocen doskonałych bo wiadomo młodzieży wiele uchybień się wybacza ale które już w kl dorosłych nie przechodzą.Jeżeli jednak pies nie musi już w przepisowym wieku po raz drugi przechodzić całej procedury to hulaj dusza.Róbmy uprawnienia szczeniakom i rozmnażajmy je.Komisje jak widać przyklepią wszystkie prośby Przecież zdrowia rasy tym nie zepsujemy najwyżej zniżymy się do poziomu stowarzyszeniowców bo tak będziemy oceniani przez nabywców.Skoro przepisy ZK są kontrowersyjne to albo powinny być zmienione a jeżeli się nie da to hodowcy w obronie dobrego imienia swojej hodowli nie powinni ich stosować.To moje prywatne zdanie ale ja pamiętam czasy gdy uprawnień hodowlanych nie można było zdobyć w kl.młodzieży.
3-berny
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-18, 13:52
psy: Kler,Daisy i Emir

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez MartaD » 2015-09-22, 14:59

Ale o czym w ogóle jest ta dyskusja ? Czy zgodne z przepisami, czy niezgodne....jak się okazuje nagle zgodne..... ten pies miał 11 m-cy !!!
Jak można było zrozumieć to nie była wpadka....ta suka nie jest stara, można było poczekać na następną cieczkę....naprawdę rozumiem wiele, szczególnie, że sama staję często przed różnymi dylematami, ale nie widzę żadnych podstaw do tego, żeby usprawiedliwiać to krycie. Jak widać na ZKwP nie mamy co liczyć, więc to my hodowcy powinniśmy siebie nawzajem uświadamiać....bo będzie coraz gorzej ....
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez kreska » 2015-09-22, 15:04

Przepraszam ze tak poszarpalam cytowana wypowiedz ale chcialabym sie odniesc do jej poszczegolnych czesci ;-)
3-berny napisał(a):............. ale szczenie jedenastomiesięczne to skoro hodowcy zabrakło rozsądku powinna zadziałać komisja hodowlana.Gdyby to był jeszcze pies o unikatowym niespotykanym rodowodzie który wniesie wartościowe geny dla rasy i zaraz po kryciu zniknie to też bym rozgrzeszyła.Jednak w przypadku gdy ani pies ani suka nie są tymi cudownymi nadzwyczajnymi "egzemlarzami"wyrażenie zgody na takie krycie było całkowicie zbędne..................

<okok>
3-berny napisał(a): Kreska mam pytanie bo widzę że jesteś "mocna" w przepisach ZK.Czy w/w reproduktor będzie musiał w przepisowym wieku 15 mies powtarzać całą procedurę dopuszczenia do rozrodu?Może przecież być problem z uzyskaniem ocen doskonałych bo wiadomo młodzieży wiele uchybień się wybacza ale które już w kl dorosłych nie przechodzą.

Nalezy powtorzyc wystawy <tak>
http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regula ... sowych.pdf
2. Dopuszcza się do kryć psa w okresie przejściowym od 12 miesiąca do 18 miesiąca, który uzyskał
w klasie młodzieży od co najmniej dwóch sędziów trzy oceny minimum doskonałe w tym jedną na
wystawie międzynarodowej lub klubowej, na podstawie adnotacji w rodowodzie i karcie sztywnej
„OKRES WARUNKOWY”, JAK W PKT. 1.
Dalsze używanie psa do kryć wymaga uzyskania ocen co najmniej doskonałych po ukończeniu
15 miesięcy, pkt 1.


3-berny napisał(a):.........Komisje jak widać przyklepią wszystkie prośby ..

Nie koniecznie, nie kazda komisja przyklepuje , juz jakis czas temu byla tuaj burzliwa dyskusja o tym ze komisja jednak sie nie zgodzila na doposzczenie do krycia warunkowego, bo nie byl spelnionych wymagan... byl to zupelnie inny przypadek ale wtedy raczej wiekszosc sklaniala sie za tym ze komisja zle postapila :->

3-berny napisał(a):.......ale ja pamiętam czasy gdy uprawnień hodowlanych nie można było zdobyć w kl.młodzieży.

Mlodziez jest do 18 miesiaca , wiekszosc dobrych psow jeszcze przed zmiana przepisow nabywalo uprawnienia jako mlodziez ;) ale rozumiem ze chodzilo o wiek ponizej 15 miesiecy <tak>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez kreska » 2015-09-22, 15:06

MartaD napisał(a):.............naprawdę rozumiem wiele, szczególnie, że sama staję często przed różnymi dylematami, ale nie widzę żadnych podstaw do tego, żeby usprawiedliwiać to krycie....


a widzisz w tym watku jakies wypowiedzi usprawiedliwiające :->

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez MartaD » 2015-09-22, 15:18

Pisanie, że krycie było zgodne z przepisami jest dla mnie usprawiedliwianiem go. A ja dalej nie rozumiem z jakimi przepisami....pies w chwili krycia miał 11 mcy, nieważne testy psychiczne i badania stawów zrobione najprawdopodobniej po kryciu.
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Aga-2 » 2015-09-22, 17:25

Możecie pisać, że to nie skandal, ale dla mnie skandalem zostanie. Skandalem jest dla mnie fakt, że ZKwP takie postępowanie hodowcy ulegalnia. To jest największy skandal.
Drugim skandalem jest to, że hodowca sobie coś takiego zaplanował na zimno i bez problemów zrealizował.
I żeby mi tu ktoś zaraz nie napisał, że mi "żal dupę ściska", to Wam powiem jedno: takie poczynania jednostek rzucają głęboki cień równo na wszystkie nasze hodowle :!:
Wydaje mi się, że każdy powinien to sobie głęboko przemyśleć i wyciągnąć wnioski. I zastanowić się nad argumentami, że hodowla z ZKwP jest lepsza niż jakiekolwiek stowarzyszenie. Dla mnie powoli przestaje taka być. Incydenty jak w tytule tego wątku powoli rozwiewają moją wiarę w dobrą wolę, wiedzę i rzetelność hodowlaną. Liczy się tylko kasa: Zainwestowałem w kandydata na reproduktora, to moja inwestycja musi się jak najszybciej zwrócić.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez ewazlotowska » 2015-09-22, 17:34

odbiegając trochę od tematu watku mam pytanie czy suka z HD C może być rozmnażana w lasciweie czy powinna byc ? czy brakuje nam suk z HD A ?
Avatar użytkownika
ewazlotowska
 
Posty: 201
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-29, 10:32

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez 3-berny » 2015-09-22, 18:44

Kreska dziękuję za odpowiedź.
Trochę sobie "pogdybam"Pies ma obowiązek zaliczenia tylko wystaw aby być pełnoprawnym reproduktorem.Swojemu psu pierwsze badania stawów zrobiłam w wieku 10 miesięcy.Były prawidłowe ale lekarz odmówił mi wpisania do rodowodu zapraszając na powtórne badanie zgodne z wymogami wiekowymi i stosownymi przepisami.Powód pies jest w fazie wzrostowej i stawy nie są jeszcze w pełni"skostniałe" Nie dał mi też żadnej gwarancji że następne badanie wypadnie prawidłowo.Jaka więc jest wiarygodność badań u takiego reproduktora w przyszłości.Właściciel nie ma obowiązku ich powtarzać więc najpewniej ich nie zrobi.
Załóżmy że pies ma wyjątkowe wzięcie i w okresie do 18 miesięcy za nim jest już kilka kryć i miotów.Niestety to co zachwycało sędziów w kl.młodzieży to za mało na oceny doskonałe i w efekcie pies nie uzyskuje uprawnień.Jak należy traktować jego potomstwo, jako w pełni rodowodowe pomimo że ojcem jest tylko pies z "papierami".Jeżeli tak to w niczym nie odbiegamy od tych ze stowarzyszeń tam też można przecież kupić szczeniaka po rodzicach z rodowodem FCI.Oczywiście to tylko takie moje skrajne" dywagacje"ale mogące się zdarzyć.
Podobne dyskusje toczą się też na innych forach i dziwne jak jednakowa jest argumentacja właścicieli tych Warunkowych reproduktorów.Pies jest piękny i zdobył uznanie w oczach sędziów.Koniec kropka.
Być może z racji wieku moja pamięć jest już mocno zawodna ale przed laty w ub wieku oceny z kl.młodzieży nie były honorowane przy ubieganiu się o status reproduktora czy suki hodowlanej.Nie było też kl.pośredniej a reproduktor miał ograniczenia wiekowe związane z rozrodem.Być może było trochę trudniej ale i rozsądniej.Nie było też "warunkowych reproduktorów" ale można było uzyskać zgodę na krycie warunkowe które było wystawiane "imiennie" na określoną sukę i reproduktora i tylko jednorazowo.Zbytnie rozluźnienie przepisów do niczego dobrego nie doprowadzi.Być może takie przepisy są na rękę właścicielom reproduktorów bo zapanowała moda na wcześniejsze krycia.To może i właściciele suk zażądają wcześniejszego dopuszczania swoich piękności do rozrodu.Pierwsza cieczka to 8 mies następna w wieku 14 mies wystawy mogę zaliczyć w kl młodzieży badania też to dlaczego moja suka ma czekać do tych przepisowych 18 mies.Jak równouprawnienie to równouprawnienie.To był już mój czarny humor ale boję się że i do tego może dojść.
3-berny
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-18, 13:52
psy: Kler,Daisy i Emir

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez anula » 2015-09-22, 18:59

Moim zdaniem to nie powinno się zdarzyć, nawet uwzględniając obecne przepisy, dopuszcza się do kryć psa w okresie przejściowym od 12 miesiąca do 18 miesiąca!!! a nie psa 11 mies. To jednak jest różnica, tym bardziej że zostało to z wyrachowaniem zaplanowane.
Poza tym przypadek dopuszczenia do testów psychicznych w Warszawie psa przed ukończeniem 12 mies nie jest jak się okazuje odosobniony. Na FB jest dość ożywiona dyskusja nt. wykonanych testów u 10 mies. cane corso w ostatnią sobotę w Łodzi.
Coraz bardziej wydaje mi się, że strzelamy sobie w stopę.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez panterka-23 » 2015-09-22, 19:21

3 - berny
Regulamin mówi, że można teraz kryć sukę od 15 mca więc niedługo będziemy kryć 15 miesięczne suki 11 lub 13 miesięcznymi psami
panterka-23
 
Posty: 497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-24, 01:05

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Wszystko dot. rozmnażania i rozrodu. Dobór hodowlany. Inbreed.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość