Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Moderator: Anirysova

Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Cefreud » 2015-08-30, 17:19

Ostatnio na FB przeczytałam zapowiedź miotu, którego tatuś w chwili krycia nie miał ukończonych 12 mc. Co sądzicie o takim kryciu? Wiem, że to w świetle przepisów ZKwP może być legalne, ale w mojej opinii taki pies nie ma wiarygodnych badań, więc przy obecnej ilości reproduktorów, na takie krycie ja bym się nie zdecydowała. Jaka jest wasza opinia na ten temat?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez 3-berny » 2015-08-30, 22:22

Jestem bardzo zaskoczona że ktoś decyduje się na wykorzystanie "psiego dzieciaka" do krycia.Nigdzie nie dotarłam do jakichkolwiek wyników badań tego psa.Pewnie ich nie ma bo za młody a najważniejsze dla hodowcy były cztery oceny doskonałe zdobyte w krótkim czasie.Dla mnie najważniejszym kryterium jest zdrowie a nie uroda zwłaszcza że znamy sporo psów które brylowały na ringu w kł.młodzieży zdobywając tytuł Mł.Ch.Pl i nie potwierdziły tej urody na wystawowych ringach w starszych klasach.Zastanawiam się co będzie gdy okaże się że pies ma np dysplazję wykluczająca dopuszczenie do rozrodu lub wady genetyczne.Wtedy też będzie krył "na warunku"? Dziwne dla mnie jest też tłumaczenie właścicieli uzasadniające tak wczesne krycie przyśpieszoną cieczką u trzyletniej suki.Czyżby to miała być jej ostatnia cieczka? Przecież za 6 mies pies nadal by krył z racji wieku warunkowo.Przy takim dużym wyborze dorosłych,sprawdzonych i przebadanych na wszystkie strony reproduktorów wykorzystanie takiego młodziaka jest mocno nieodpowiedzialne.Ale to moje zdanie. Dla właściciela psa być może najważniejsze są wygrane na prestiżowych wystawach.
Zastanawiam się czym kierował się ZK wprowadzając taki zapis.Jeszcze trochę to pewnie będzie można warunkowo kryć suki przy pierwszej cieczce. Przy takim rozluźnieniu przepisów nie będziemy się niczym różnić od stowarzyszeń.
3-berny
 
Posty: 154
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-06-18, 13:52
psy: Kler,Daisy i Emir

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez anula » 2015-08-30, 22:48

Jestem tego samego zdania. Nawet regulaminowe 12 mies to bardzo wcześnie na ocenę wartości hodowlanej psa, ale jest warunkowo dopuszczony do kryć. Zazwyczaj hodowcy przed kryciem wykonują jednak badania stawów i testy.
Poza wszystkim takie krycie wytrąca nam wszelkie argumenty na pytania czym różni się ZKwP od pseudostowarzyszeń kynologicznych.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez MartaD » 2015-08-30, 23:13

A ja jestem załamana .... i nie tylko tą sytuacją .... mamy coraz większą samowolkę, robimy co chcemy ....związek się pod tym podpisuje. A najgorsze jest to, że większość osób siedzi cicho .... lajkujemy i gratulujemy i wszystko jest super...

Ja mam naprawdę ogromną nadzieję, że pies, o którym mowa jest przebadany .... nie wierzę, że ktoś mógłby być tak nieodpowiedzialny, żeby rozmnażać Berneńczyka bez rtg...nawet mi to do głowy nie przyszło.
Avatar użytkownika
MartaD
Administrator
 
Posty: 2889
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:13
Lokalizacja: okolice Szczecina
psy: Lusionki
Hodowla: Lusion

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Agama » 2015-08-31, 06:53

Myślałam że nic mnie już nie zaskoczy a jednak .... :sciana:
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez agas » 2015-08-31, 07:01

To nie powinno mieć miejsca , tak jak poprzedniczki napisały, takie sytuacje sprawiają, że źle się mówi o hodowcach . Co do badań , w zapowiedzi nie ma ani słowa o żadnych badaniach nawet HD ani psa-bo za młody, ale o dziwo także suki, z pewnością je posiada skoro jest suką hodowlaną, ale może nie ma się czym chwalić, bo nie są świetne?....
Udział w wystawach to nie wszystko, a gdzie zdrowie, dobór hodowlany, rozsądek ? Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł . Pozostaje życzyć aby w przyszłości, kiedy pies będzie dorosły okazał się zdrowym i pełnowartościowym reproduktorem.
Avatar użytkownika
agas
 
Posty: 1758
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-30, 15:39
psy: Bona, Keanu, Hana , Brizo (*)Hektor(*), Glenda(*)
Hodowla: Jak z Obrazka

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Delicja » 2015-08-31, 10:03

Podpisuje się pod tym bez wahania. Ja dopiero planuje pierwszy miot, ale nie przyszłoby mi do głowy kryć psem, który roku nie skończył, bez względu na to jak wspaniale wyglądałby i jakie cudowne oceny na ringach by zbierał. To na co zezwala zkwp to jedno, ale zdrowy rozsądek hodowcy to drugie. Macie racje, za chwilę zabraknie nam argumentów, no bo dlaczego taki Kowalski ma kupować psy w zkwp skoro tak naprawdę tańsze psy również po nieprzebadanych rodzicach może kupić w pierwszym lepszym stowarzyszeniu. Ja byłam w szoku widząc tą zapowiedź, bo zdrowie to dla mnie priorytet, na drugim miejscu jest wygląd, ale właściciel hodowli najwyraźniej "nieco" inaczej do tego podchodzi.
Avatar użytkownika
Delicja
 
Posty: 174
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-09-02, 18:39
Lokalizacja: Mysłowice
psy: Delicja, Bonnie Tyler, Alisa
Hodowla: Believe in Dreams FCI

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez saganka2 » 2015-08-31, 12:09

Ja jeszcze bym zrozumiała, gdyby zdarzyło się, bo psy nieupilnowane .. Ok, wstyd, no ale jakos jeszcze zrozumiałe.. Ale chwalić się tym?? NIe powinno sie to absolutnie zdarzyć.
Jeśli związek myśli, że poluźnianiem zasad coś osiągnie, to jest w wielkim błędzie. Tylko wyrówna do gorszych
Avatar użytkownika
saganka2
Administrator
 
Posty: 1313
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-05-03, 17:12
psy: Bruno (*) i Duduś (*), Misia

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Bijou » 2015-08-31, 12:11

Brawo ZKWP <brawo> jak można pozwolić na krycie warunkowe bez badan i testow i to praktycznie jeszcze "dziecko "a wlasciciele ............masakra i czego tu gratulować ! :-o chyba głupoty !!!!!! :evil:
Avatar użytkownika
Bijou
 
Posty: 1094
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-24, 16:57
Lokalizacja: Rybnik

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez jbeata » 2015-08-31, 12:37

Zgadzam się z Wami.
Nie wyobrażam sobie krycia własnej suki, psem który nie ma badania rtg.
:nieok:
Avatar użytkownika
jbeata
 
Posty: 2942
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-07-28, 20:37
Lokalizacja: śląskie
psy: Pola,Rose,Klara,Beauty,Phoebe,Rolex, Erotica (*)
Hodowla: Mocne Góralki

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Agama » 2015-08-31, 13:32

To jakiś kosmos nie może być badań bo do roku i tak by się nie liczyły do rodowodu.Tak jak Kasia rozumiem gdyby nie upilnowano .Wstyd bo w koncu hodowca odpowiada , ale celowo to dla mnie strzał w kolano ...
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Cefreud » 2015-08-31, 15:53

dziękuję Wam, bo już myślałam, ze ja jakaś "dziwna " jestem i takie krycie mnie zbulwersowało. Inna sprawa to zgoda związku. Ręce mi opadają... Jak mam mówić ludziom, ze pies rasowy musi być z rodowodem, skoro takie rzeczy mają miejsce?
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Zuzanda » 2015-08-31, 16:45

MartaD napisał(a):A ja jestem załamana .... i nie tylko tą sytuacją .... mamy coraz większą samowolkę, robimy co chcemy ....związek się pod tym podpisuje. A najgorsze jest to, że większość osób siedzi cicho .... lajkujemy i gratulujemy i wszystko jest super...

Ja mam naprawdę ogromną nadzieję, że pies, o którym mowa jest przebadany .... nie wierzę, że ktoś mógłby być tak nieodpowiedzialny, żeby rozmnażać Berneńczyka bez rtg...nawet mi to do głowy nie przyszło.

Podpisuję się pod tymi słowami .nic dodać nic ując <blee> <krzyk>
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez panterka-23 » 2015-08-31, 18:23

Mi szczęka opadła jak zobaczyłam zapowiedź miotu. Ne różni się to niczym od pseudo ....choć nie wiem czy w pseudo związkach pozwalają kryć 11 miesięcznym psem .

Teraz wszystko dzieje się coraz szybciej ...niedługo będziemy kryć suki przy pierwszej cieczce .

Ja jak dzwoniłam do komisji hodowlanej ( przed kryciem swojej suki Jack Russelki) z oddziału głównego z pytaniem o warunkowe krycia i wpis w regulaminie o kryciu pomiędzy 12 a 15 miesiącem na tzw małą to uzyskałam taką informację
Warunkowe krycia są dopuszczone pomiędzy 12 a 15 miesiącem - dotyczy to małych ras, psy raz dużych zbierają oceny po 15 miesiącu i dopiero są reproduktorami ...........wygląda na to, że przepis ten nie jest doprecyzowany i każdy oddział działa jak chce .

Bo czy naprawdę można już kryć berneńczykiem jak tylko skończy 12 mcy i zaliczy 4 wystawy ( a to można robić nawet na jednym wyjeździe )
panterka-23
 
Posty: 497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-24, 01:05

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Cefreud » 2015-08-31, 20:53

jak widać można nawet 11 mc...Prz zgodzie ZKwP mimo, iż regulamin dopuszcza warunkowe krycia u psów pomiędzy 12 a 18 mc życia:
http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regula ... sowych.pdf
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez kreska » 2015-08-31, 21:46

Cefreud napisał(a):jak widać można nawet 11 mc...Prz zgodzie ZKwP mimo, iż regulamin dopuszcza warunkowe krycia u psów pomiędzy 12 a 18 mc życia:
http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regula ... sowych.pdf

Zupelnie w oderwaniu od glownego tematu...chcialam zwrocic uwage ze mylone sa pojecia WARUNKOWE KRYCIE i tzw. przejsciowy reproduktor - OKRES WARUNKOWY.
Przejsciowy warunek od wieku 12 mesiecy moze spelnic kazdy pies , ktory spelni warunki na doroslego repa tylko w wieku 12 miesiecy .
KRYCIE WARUNKOWE to takie o , ktore sie wystepuje do oddzialu podajac powody zazwyczaj jest to tzw. "wpadka", jesli wpadki nie sa jednorazowe to konczy sie to wyciagnieciem konsekwencji.. <okok>
W omawianym przypadku wnioskuje z zapowiedzi i komentarzy ze krycie bylo planowane :-> Jednak wstrzymałabym sie od pisania ze pies nie mial badan, testow...bo raczej ma, fakt ze wlasciciele nienapisali takiej informacji nie upowaznia nas do stwierdzen ze nie ma :-> mysle ze sa inne powody braku informacji o badaniach ale to sa tylko moje gdybania, nie poparte faktami ;-)

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez Cefreud » 2015-08-31, 21:54

zgadzam się z Tobą, ale 11 mc nie występuje chyba nigdzie.
Avatar użytkownika
Cefreud
 
Posty: 10797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 21:36
psy: CeFreud (*),Wall-e i Kubuś-sz koty,Pimki(*)

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez kreska » 2015-08-31, 22:10

Cefreud napisał(a):zgadzam się z Tobą, ale 11 mc nie występuje chyba nigdzie.

11 miesiecy niepodlega zadnym norma dlatgo nalezy wystapic o warunkowe krycie,( warunkowe krycie jest mozliwe w momencie kiedy komisja hodowlana w oddziale wyrazi zgode na wniosek hodowcy, czasem psu brakuje ostatniej wstawy, testow, badan lub wieku.) W zaleznosci od oddzialu jest ono akceptowane lub tez nie , jesli wniosek jest zlozony po fakcie krycia powinien skonczyc sie chociaz upomnieniem , ale szczeniaki z tego skojarzenia i tak beda uznane i beda mialy metryki, nie ma takiej mozliwosci aby wyszly w swiat bez papierow...
Dzieje sie tak nie tylko u nas ale rowiez w innych krajach ...przyklad z US, 8 miesieczy pies, jego wlascicielka mysala ze pies jeszcze "nie moze ", kryla psem ktorego sobie upatrzyla...po urodzenu szczeniat w trakcie rozwoju zaczela zauwazac bardzo duze roznice u rodzenstwa, zaniepokoilo ja to, tak bardzo ze zrobila badania DNA i wyszlo ze mlody jednak moze , mogl :mrgreen: i miala miot po dwoch tatusiach <tak>

pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez 2kreski » 2015-08-31, 22:21

To ja też mam pytanie trochę off ale.trochę i w temacie ;
czy jeżeli pies ma badania ale wykonane w wieku 12 miesięcy, to.są one wiarygodne? Wszyscy weci ( sztuk 3 ;)), z którymi konsultowalam ewentualne zdjęcia u Coco, mówili że po 18 miesiącu - wiedząc że mi nie jest potrzebny wpis tylko wymierna diagnoza.

Spoiler:
Avatar użytkownika
2kreski
 
Posty: 696
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-10-01, 10:59
psy: DSPP Coco, DSPP Kvant

Re: Krycie psem, który nie ma ukończonych 12 mc

Postprzez anula » 2015-08-31, 22:34

Cytuję:
"Zarząd Główny ZKwP na posiedzeniu plenarnym w dniu 27.05.2015 r. podjął następujące uchwały:
- przyjęto 12 miesięcy, jako dolną granicę wieku dla psów poddawanych testom psychicznym,..."
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Następna strona

Powrót do - Wszystko dot. rozmnażania i rozrodu. Dobór hodowlany. Inbreed.

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość