REGULAMIN IPO FH

Moderator: MartaD

REGULAMIN IPO FH

Postprzez kajkaw » 2009-11-09, 01:07

REGULAMIN IPO FH


Dwa ślady obce (jeden dziennie ), każdy 1800 kroków, 8 prostych, 7 załamań, 7 przedmiotów, wiek co najmniej 180 minut, ślady zwodnicze, czas wypracowania 45 minut.


PUNKTACJA:



Ścieżka śladu – 80 pkt za każdy ślad = 160 całość

Przedmioty – 6x3 + 1x2 – 20 pkt za każdy ślad = 40 całość

RAZEM: I dzień 100 + II dzień 100 = 200 pkt



Sędzia lub osoba odpowiedzialna za ślad ustala przebieg trasy biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu. Każdy ze śladów kładziony jest oddzielnie w odstępie jednodniowym. Każdy ze śladów ma być innego kształtu.

Podstawa śladu ma być zaznaczona oznacznikiem. Oznacznik ma być umiejscowiony w ziemi po lewej stronie od podstawy śladu. Dwa ślady mają być deptane dla zawodników, po jednym dziennie, w różnych miejscach i przez różnych deptaczy.

Deptasz pokazuje sędziemu przedmioty zaraz przed rozpoczęciem deptania. Przedmioty maja być dobrze nasączone zapachem deptacza (przynajmniej 30 minut ). Deptasz chwilę zatrzymuje się na podstawie śladu a następnie podąża w ustalonym kierunku. Zakręty i proste mają być kładzione w tym samym tempie. Pierwszy przedmiot ma być kładziony po około 100 krokach na pierwszej lub drugiej prostej. Pozostałe przedmioty rozkłada się wg planu, można położyć dwa przedmioty na jednej prostej a siódmy przedmiot kładziony jest na końcu śladu.

Kierunek prostych i ich przebieg warunkuje ukształtowanie terenu. Jedna z prostych ma mieć kształt półkola o średnicy co najmniej 3 prostych (około 30 metrów) . półkole zaczyna się i kończy kątem prostym. Co najmniej dwa kąty załamań mają być ostre pomiędzy 30 a 60 stopni.

Przedmioty : skóra, materiał, drewno. Wielkość nie może przekroczyć 10cm długości, 2-3 cm szerokości, 0.5 – 1 cm grubości. Kolor nie może być mocno wyróżniający się od podłoża. Każdy ma być oznaczony numerem zgodnym z numerem śladu.

Ostatni przedmiot ma być położony na końcu ostatniej prostej. Po położeniu ostatniego przedmiotu, deptasz idzie dalej w linii prostej jeszcze parę kroków.



Przewodnik ani pies nie może widzieć kładzenia śladu. 30 minut przed wejściem przewodnika na ślad kładziony jest ślad zwodniczy, przechodzący przez dwie z prostych śladu właściwego pod katem nie mniejszym niż 60 stopni. Nie może przechodzić on przez pierwszą i ostatnią prosta śladu właściwego lub przez ta samą prostą dwukrotnie. Podczas pracy na śladzie na terenie nie może znajdować się nikt poza przewodnikiem z psem.

Komenda głosowa: np. szukaj / ślad – dozwolona jest na podstawie śladu i po zaznaczeniu każdego z przedmiotów. Pewna ilość pochwał i dodatkowym komend jest dozwolona. Komendy nie są dozwolone na zakrętach i przy oznaczaniu przedmiotu.

Opis pracy: Przewodnik przygotowuje psa do pracy na śladzie. Pies może pracować na lince lub bez. W trakcie pracy linka może przechodzić pod brzuchem, pod jedną lub pomiędzy przednimi łapami. Linka może być przypięta do obroży, łańcuszka, szelek. Po wezwaniu przez sędziego przewodnik melduje się z psem w pozycji zasadniczej przy lewej nodze. Przewodnik melduje sędziemu w jaki sposób pies zaznacza przedmioty lub je aportuje. Niedozwolony jest przymus po meldunku a w drodze do podstawy śladu. Na sygnał sędziego pies jest doprowadzany spokojnie do podstawy śladu i tam rozpoczyna pracę. Pies ma podjąć ślad spokojnie i głębokim nosem pracując w równym tempie. Zakręty mają być wypracowane pewnie. Przewodnik podążą za psem w odległości 10 metrów mając koniec linki lub w przypadku pracy bez linki ma utrzymywać stały odstęp 10 metrów od psa. Napięta linka jest dozwolona o ile utrzymywane jest stałe tempo pracy. Zaraz po dotarciu do przedmiotu pies ma go pewnie zaznaczyć lub podjąć. Dotknięcie przedmiotu z pozycji zaznaczenia lub podążanie dalej z przedmiotem podjętym jest błędne. Zaznaczenie przedmiotu może odbyć się w pozycji waruj siad lub stój różnie przy każdym przedmiocie. Kiedy tylko pies oznaczy przedmiot, przewodni kładzie linkę i idzie do psa. Podnosi przedmiot w ręce czym sygnalizuję jego znalezienie przez psa. Następnie przewodnik podnosi linkę i wysyła psa ponownie na ślad.

Po zakończeniu pracy na śladzie przewodnik pokazuje sędziemu wszystkie przedmioty. Jest niedozwolone podawanie jedzenia na śladzie. Przewodnik może przerwać prace na śladzie na krótki czas który nie jest liczony do ogólnego czasu pracy. Przewodnikowi wolno oczyścić głowę psa, oczy i uszy. W tym celu wolno mieć przy sobie wilgotną szmatkę, którą należy pokazać sędziemu przed rozpoczęciem pracy.

Ocena: Aby uzyskać minimalną ocenę pozytywną należy uzyskać minimum 70 pkt za każdy ślad. Tempo pracy nie ma wpływu na ocenę o ile pies pracuje równo i intensywnie. Zejście ze ścieżki śladu, mitrężenie, kluczenie na zakrętach, węszenie chaotyczne, górnym wiatrem, wypróżnianie się, ciągłe zachęcanie, nie zaznaczenie przedmiotu lub jego błędne zaznaczenie powodują obniżenie oceny. Pracy zostaje przerwana jeżeli pies zejdzie z linii śladu na odległość większą niż 10 metrów. W przypadku zejścia z linii śladu przewodnik ma nakazane podążanie za psem. Jeżeli będzie psa wstrzymywał sędzia upomina przewodnika i nakazuje dalsze podążanie za psem. W przypadku ponownego wstrzymania psa, praca na śladzie zostaje przerwana. Jeżeli pies nie ukończy pracy w przeciągu 45 minut, praca zostaje przerwana. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy pies pracuje już na ostatniej prostej. Wówczas nawet jeżeli czas 45 minut upłynął psu wolno zakończyć prace.

Punktów nie przyznaję się za przedmioty nie zaznaczone lub nie podjęte.
Avatar użytkownika
kajkaw
 
Posty: 262
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-12-31, 14:37
Lokalizacja: kraków
psy: berneński pies pasterski, owczarek niemiecki

Powrót do - Regulaminy

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość