Narkoza

Moderator: Anirysova

Narkoza

Postprzez Marzena.zlotanimfa » 2010-11-03, 10:37

Witam
Jak wszyscy wiemy,badanie psów na dysplazję,u Berneńczyków jest priorytetem,czyli wymogiem hodowlanym-u dużych nie.Chciałabym w dużym skrócie opisać jeden specyfik,który jest często podawany w lecznicach weterynaryjnych naszym psom przy prześwietleniu stawów biodrowych.To Ketamina.Jej handlowe nazwy to-Ketanest,Narkamon,Kalypsol.Lekarze nie informują nas ,co pies dostaje,i co najgorsze jakie są dzialania nieporządane.Wiadomo że mało jest leków ,które nie mają działań ubocznych,ale wtedy my o tym wiemy i na własne ryzyko możemy je zastosować ,lub szukać droższej wersji,ale zawsze mając świadomość że nie zaszkodzimy .
Działania niepożądane po zastosowaniu , które mogą wystąpić.
-wymioty,nudności,halucynacje,wzrost ciśnienia tętniczego , oraz ciśnienia śródczaszkowego.
Preparatu tego nie można stosować u zwierząt.
-z nadciśnieniem lub urazami głowy
-z niewydolnością nerek,serca,wątroby
-z niewydolnością ukladu krążenia
-nadwrażliwych na substancję czynną lub substancje pomocnicze
-w stanie podniecenia
-z padaczką
-z nadciśnieniem śródgałkowym lub urazami gałki ocznej.
Po podaniu ketaminy możliwa jest depresja układu oddechowego,bezdech,duszność,zatrzymanie akcji serca.
Ketaminę stosuje się bardzo ostrożnie.Tego specyfiku w leczeniu ludzi ,już się nie stosuje,własnie ze względu na działania uboczne.Zaczynają się mnożyć przypadki niepożądane u zwierzat-epilepsja.nerwowosc,i śmierć zwierzęcia.Mój post nie ma na celu zastraszenia ,pewnie wiele psiakow ,miało zastosowany ten preparat i nic się nie działo ,to dobrze ,ale znam takich którym świat się zawalił w ciągu kilku dni.Chcę aby wszyscy którzy będą oddawąć swego pupila, w chwili kiedy narkoza będzie niezbędna,mieli zawsze możliwość wyboru.Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Marzena.zlotanimfa
 
Posty: 259
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-05, 19:40
Lokalizacja: Warszawa
psy: Duży Szwajc Pies Past. Atena, Nastka, Berta, Diana
Hodowla: Złota Nimfa

Re: Narkoza

Postprzez saba&mlis » 2010-11-03, 11:03

Czy wiadomo jak dlugo utrzymuja sie niektore objawy dzialania tych preparatow? Moja 5-letnia Saba narkoze miala dwa i pol miesiaca temu (sterylka), jedna lapa potrafi jej nagle zaczac drzec, poza tym drapie sie bardzo nerwowo i gwaltownie, choc generalnie jest spokoinym i leniwym psem. Niestety sunia jest adoptowana i nie wiem jak byla przed zabiegiem i czy pewne objawy nie sa efektem duzych zmian w jej zyciu.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Narkoza

Postprzez Wydra » 2010-11-03, 11:18

Czy ten sam lek podaje się przy narkozie wziewnej?
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Narkoza

Postprzez Tess » 2010-11-03, 11:57

Nie, ketaminę podaje sie w zastrzykach. Czoper po ketaminie miał drgawki, wył, wymiotował. Ja teraz korzystam już wyłacznie z usług kliniki, gdzie stosuje się narkozę wziewna. Akcja serca jest cały czas monitorowana, na miejscu jest tlen i w razie czego zawsze mozna zareagowac.
Tess
 
Posty: 3112
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-10-09, 12:15
Lokalizacja: Dłużyna/Elblag
psy: Niuniuś i Mila ( Maisa Szumiaca Knieja )

Re: Narkoza

Postprzez Marzena.zlotanimfa » 2010-11-03, 13:00

Nigdy nie powinno przeprowadzać się takiej operacji u starszej suki lub psa,chyba że to ma uratować zdrowie lub życie.Ja rozumiem że ,aby adoptować psa trzeba trzeba zrobić ten zabieg,aby nie dopuścić do niepotrzebnego rozmnożenia,ale jeśli osoba adoptujaca jest nam dobrze znana i mamy do niej zaufanie,to nie róbmy tego.Wracając do drżenia łapek- po ketaminie drżą tylne łapy ,pies jest pobudzony,u niektórych wystapiła padaczka.Jeśli masz pewność że sunia miała podaną ketaminę ,to musisz to skonsultować z lekarzem który przeprowadzał ten zabieg ,czy to drżenie ,którego nie zauważyłaś wcześniej jest pochodną przeprowadzonego zabiegu,a może zrobiła się nerwowa ,w końcu pozbawiono ją czegoś na co natura nigdy by się nie odważyła
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
Marzena.zlotanimfa
 
Posty: 259
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-05, 19:40
Lokalizacja: Warszawa
psy: Duży Szwajc Pies Past. Atena, Nastka, Berta, Diana
Hodowla: Złota Nimfa

Re: Narkoza

Postprzez asia78 » 2010-11-03, 17:14

Przyznam, że nie wiem co Amanda dostała przed prześwietleniem stawów, ale wydaje mi się , że to nie był środek znieczulający czy usypiający, tylko zwiotczający. Ona była przytomna tylko zupełnie bezwładna. Prawie nie było widać że oddycha, bo mięśnie klatki piersiowej też były zwiotczałe. Ten widok mnie lekko przeraził, kilka razy sprawdzałam czy jej serce bije.
Czy to mogła być ta sama substancja o której piszesz?
Avatar użytkownika
asia78
 
Posty: 1746
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-25, 00:37
Lokalizacja: Warszawa
psy: Appenzellerka Amanda

Re: Narkoza

Postprzez Marzena.zlotanimfa » 2010-11-03, 17:46

Ketamina jest środkiem zwiotczającym mięśnie.
Avatar użytkownika
Marzena.zlotanimfa
 
Posty: 259
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-05, 19:40
Lokalizacja: Warszawa
psy: Duży Szwajc Pies Past. Atena, Nastka, Berta, Diana
Hodowla: Złota Nimfa

Re: Narkoza

Postprzez iwona_k1 » 2010-11-03, 17:56

http://www.uzaleznienia.yoyo.pl/narkoma ... tamina.php
Z tego co wiem Ketamina była-przynajmniej 10 lat temu kontrowersyjnym lekiem stosowanym do krótkotrwałych zabiegów u ludzi np w ginekologii.Po niej mogło dochodzić do halucynacji...istniało ryzyko,że jeżeli lekarz przy zabiegu był sam mógł się liczyć z niebezpieczeństwem posądzenia go o czyny lubieżne podczas zabiegu.Pacjentka po przebudzeniu nie była w stanie stwierdzić co było jawą a co snem...
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg


Powrót do - Wszystko o narkozie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość