Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Jaki wiek uważacie za najodpowieniejszy do odbioru szczeniaka?

6 tygodni
0
Brak głosów
7 tygodni
11
13%
8 tygodni
34
40%
9 tygodni
15
18%
10 tygodni
14
17%
11 tygodni
1
1%
12 tygodni
9
11%
 
Liczba głosów : 84

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Szilkowa » 2010-11-04, 15:59

Ale właśnie, kiedy szczeniak zostaje dłużej u hodowcy oznacza lepiej ? Okres do 12 tygodnia jest najważniejszym w czasie socjalizacji u malucha. A raczej wątpię żeby hodowca dajmy na to przy miocie gdzie jest 5 szczeniaków, poświęcał im codziennie tyle czasu na socjalizację każdemu z osobna, co może poświęcić nowy właściciel gdzie szczylek jest oczkiem w głowie. ;-)
Avatar użytkownika
Szilkowa
 
Posty: 3098
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-08, 11:52
Lokalizacja: okolice Gorzowa
psy: Szila-bpp Tia-bc

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Aga-2 » 2010-11-04, 18:42

Jeśli się zdarzy, że szczenię z takich, czy innych przyczyn zostaje dłużej w hodowli, to hodowca powinien zająć się indywidualnie każdym z nich. Ja wiem, że to w niektórych przypadkach jest utopią, ale tak być powinno. Z naszego miotu ostatni wyjechał Amicus w wieku prawie 4 miesięcy i umiał już jako tako chodzić na smyczy, na spacer szliśmy ulicą, obok przejeżdżających samochodów, miał pełen kontakt z ludźmi, innymi psami, kotem itp. Mieszkamy na wsi, więc nie znał miejskiego ruchu, tramwajów itp, ale nie słyszałam, żeby kiedykolwiek miał jakiekolwiek problemy psychiczne z tym związane. Inna sprawa, że mieszka obecnie w Norwegii i też nie ma tam kontaktu z tramwajami i miastem. To zależy też od szczeniaka i jego usposobienia. Niektórym maluchom trzeba poświęcić więcej czasu, innym wystarczy mniej, bo są pewne siebie z natury i umieją się bez problemu znaleźć w nowych sytuacjach. W przypadku jeśli w hodowli zostaje szczenię, bo nie ma nabywcy, to tym bardziej hodowca powinien się nim zająć. Przecież jeśli mu to szczenię zostanie na zawsze, to w końcu sam hodowca będzie miał z nim kłopot, jeśli go odpowiednio i w odpowiednim czasie nie zsocjalizuje... I tak jak pisała Ala - jeśli szczenię ma jakiekolwiek objawy chorobowe, to odpowiedzialny hodowca go nie powinien wydawać do nowego domu.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez HaniaHa » 2010-11-09, 14:17

Nasz Dagerek był brany od hodowcy (którego serdecznie pozdrawiam :-) ) gdy miał 8 tygodni i myślę że był to odpowiedni wiek... Wcześniej na pewno nie!!!!
No ale mogę się nie znać.... :-/
Avatar użytkownika
HaniaHa
 
Posty: 990
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-09, 09:44
Lokalizacja: Górny Śląsk
psy: DSPP - Grand Dager Żorska Prima FCI

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Bernielovers » 2010-11-24, 17:43

Myślę, że okres wydania szczeniaka zależy głównie od hodowcy. Argumentuję to tym, iż najważniejsze są początki maluszków i odpowiednia ich socjalizacja. Aby uniknąć problemów socjalizacyjnych powinny jak najdłużej uczyć się od dorosłych psów tego jak mają się zachowywać w stadzie. Dzięki temu unikniemy problemów nadmiernej dominacji, niechcianej agresji etc. Wiadomo, że każdy piesek ma swój charakterek, ale jednak coś go musi troszkę ukształtować w pierwszym okresie życia. Nie każdy z nas ma dzieci, a jednak większość je może planować, bądź zakładać ich obecność w domu(znajomi,rodzina. )W domowych(pierzynowych:) hodowlach często są dzieci, a to bardzo wpływa na więzi piesków z nimi. To natomiast ma wpływ na to jak pies będzie traktował spotkane dzieci w swoim przyszłym życiu. Myślę, że hodowca mający doświadczenie i patrzący perspektywicznie na swoje dobre imię i dalsze losy swoich podopiecznych ma na względzie to jakiego wychowanego pieska wypuszczają i oddają w ręce nowych opiekunów.
Pamiętam jak daaawo temu przywieziono mi moją świętej pamięci ukochaną pierwszą księżniczkę owczarka szkockiego collie - Dolly. Maleństwo miało 8 tygodni, było przerażone jazdą przez pół Polski w samochodzie, nie miało kompletnie wykształconej zrónoważonej psychiki etc.etc. Bała się wszystkiego co się rusza, szeleści, nie lubiła dzieci bo ich nie znała i było to okrutne, jak można było tak hodować zwierzęta, by rozchwiane emocjonalnie trafiały w następne szokujące otoczenie, do obcych ludzi etc. Ale było to dawno, trauma minęła po tygodniu, Dolores spała całe życie w łóżku ze mną,na swojej podusi, karmiona tym co najlepsze, była super wytresowana, była spokojna, w miarę zrównoważona po moich wielkich wysiłkach,... jednak traumy z przeszłości pozostały(niektóre). I po co tak krzywdzić ?
Ja skłonna jestem nawet postawić na kontrowersyjne 12tyg. jeśli wiemy jaka jest hodowla i czy można polegać na jej właścicielach. 20 lat temu nie było internetu, for, zapisów, reguł ale teraz myślę, że śmiało można poobgryzać trochę więcej paznokci czekając dłużej, by odebrać świetnego psiaka który weźmie i podaruje więcej szczęścia i miłości :)
Avatar użytkownika
Bernielovers
 
Posty: 279
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-11-24, 04:06
Lokalizacja: Katowice
psy: Opium Szmaragdowa Leszczyna

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Aga-2 » 2010-11-24, 18:16

Bernielovers,
przypadki stachliwości nie są rzadkie również wśród berneńczyków. Cecha ta może wynikać z jakichś traumatycznych incydentów we wczesnym okresie życia szczenięcia, ale jest też często przekazywana dziedzicznie. Dlatego tak ważną sprawą jest dobra psychika obydwojga rodziców miotu.
Tylko ciężką pracą jesteś w stanie ukształtować takiemu szczenięciu charakter, żeby jego strachliwe usposobienie zatuszować.
Wszystko jedno czy tą ciężką pracę "odwali" hodowca, czy właściciel. Oczywiście, że takiemu "skrzywionemu" psychicznie szczenięciu dodajemy tylko stresu przy odbiorze go z hodowli, ale nie ma tu wpływu termin tego odbioru. Natomiast kluczową sprawą jest ilość psów w hodowli i fakt, czy hodowca jest w stanie zapewnić takiemu szczenięciu czas na indywidualną pracę z nim. Jeśli zostanie mu więcej szczeniąt na dłużej, to ma więcej pracy, a tym samym mniej czasu.
Szczenię o prawidłowej psychice powinno być ufne, odważne, ciekawe nowych sytuacji i nowych miejsc. Oczywiście podróżowanie nie każdy pies znosi jednakowo dobrze. Niektóre mogą mieć chorobę lokomocyjną i przewożenie ich przez pół Polski może wtedy stanowić nie lada stres, niezależnie od wieku.
Szczenię odbierane z hodowli później może też mieć więcej stresu związanego ze zmianą otoczenia, bo jest już przyzwyczajone do poprzedniego miejsca i ludzi. Takie parotygodniowe (7-9 tyg) szczenię, zdrowe, dobrze rozwinięte i z prawidłowym charakterem, które dopiero zaczyna poznawać otaczający je świat w bardziej naturalny sposób akceptuje nowości.
Aga-2
Moderator
 
Posty: 6352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-26, 10:37
Lokalizacja: Kraków/okolica

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Agama » 2010-11-24, 18:33

W zupełności zgadzam się z Agą.
Wszystko zależy jak szczenie jest socjalizowane.Nasze maluszki najczęściej wędrują do nowych domków po ukończeniu 8 tygodni i doskonale się tam odnajdują . Są u siebie ,nie ma tęsknienia za babcią :mrgreen: a odgłosy domowe im nie straszne ,ale moje maluchy wychowują się z nami i są centrum naszego wszechświata. Dzieci trudno od nich oderwać więc są wybawione ,a odgłosy domowe im niestraszne bo znają je od początku. Myślę ,że im jest starsze tym trudniej mu się pogodzić ze zmianą miejsca, tęsknotą za rodzeństwem.
Avatar użytkownika
Agama
 
Posty: 5685
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-03, 16:34
Lokalizacja: Góra Siewierska
psy: Philadelphia, Alhambra, Fiona, Kayah i Nemezis
Hodowla: Z CICHEJ GÓRKI

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Bernielovers » 2010-11-24, 18:44

Przeczytałam i rozumiem :) Istnieje coś takiego jak test na uległość/agresję składający się z kilku ćwiczeń jakie potencjalnemu pieskowi, którego chcielibyśmy wziąć wykonuje się w osobnym pomieszczeniu w hodowli. Może nie praktykuje się tego często z Bernusiami, ale mam doświadczenie z bullikami(amstaff i pitbull) - im to naprawdę bezdyskusyjnie należy robić, ale myślę, że każdemu pieskowi nie zaszkodzi, a dużo nam może powiedzieć. Mam nadzieje, że hodowcy pozwolą nam coś takiego zrobić :) Tymczasem dzięki dziewczyny za poradę - wobec tego nie będę miała obiekcji przed zabraniem pieska wcześniej, niż myślałam że to zrobię :)
Avatar użytkownika
Bernielovers
 
Posty: 279
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-11-24, 04:06
Lokalizacja: Katowice
psy: Opium Szmaragdowa Leszczyna

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Barbapapa » 2010-11-26, 15:24

A możesz rozwinąć temat, tego co się robi w osobnym pomieszczeniu itd. ? Nie bardzo umiem sobie wyobrazić czym to się jje.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Alice » 2010-11-26, 15:48

Jeżeli chodzi o ćwiczenia "w osobny pomieszczeniu" to jest coś takiego jak test Volharda
http://www.dobermann.pl/artykuly/PAT_test_szczeniat.htm

Prawdopodobnie Bernielovers chodzi właśnie o coś w tym stylu ;)
Avatar użytkownika
Alice
 
Posty: 551
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-03, 21:05
Lokalizacja: Warszawa
psy: Tori von Romanshof

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Barbapapa » 2010-11-26, 16:39

Dzięki, ale odniosłam wrażenie, że to nie oto chodzi. Poczekam na odpowiedź.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Bernielovers » 2010-11-29, 02:30

Barbapapa napisał(a):Dzięki, ale odniosłam wrażenie, że to nie oto chodzi. Poczekam na odpowiedź.



To dokładnie to, ja to znałam pod inną nazwą, jednak nie pamiętam jaka ona była. Ale o tego typu ćwiczenia chodzi :)
Avatar użytkownika
Bernielovers
 
Posty: 279
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-11-24, 04:06
Lokalizacja: Katowice
psy: Opium Szmaragdowa Leszczyna

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Busola » 2010-11-29, 09:43

Bernielovers napisał(a): Mam nadzieje, że hodowcy pozwolą nam coś takiego zrobić :)

pamiętaj jednak że taki test powinna wykonywać osoba nie związana emocjonalnie ze szczeniakami, więc ani hodowca, ani potencjalny nabywca. Powinna to być osoba "obca". :->

Jeśli hodowca poświęca czas każdemu szczenięciu to mniej wiecej wie jakie charakterki one mają.
Nasza suka była idealnie "zdiagnozowana" co do charakteru a test jako taki nie został przeprowadzony. Z pełną świadomością braliśmy temperamentne dziewczę :lol:
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Bernielovers » 2010-11-30, 03:04

No oczywiście, że tak :) Jak najbardziej się z Tobą zgadzam...swojego psa ogarnie właściciel, ale tu chodzi o zachowanie wobec obcych, na spacerze etc. Więc musi to robić osoba obca, bo wówczas reakcje będą niczym niewymuszone i uwarunkowane :)
Avatar użytkownika
Bernielovers
 
Posty: 279
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-11-24, 04:06
Lokalizacja: Katowice
psy: Opium Szmaragdowa Leszczyna

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez hania » 2010-11-30, 09:34

Ja muszę przyznac, że u moich szczeniaków zawsze dużo bardziej sprawdzały się moje obserwacje niż testy.
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Majszczur » 2010-11-30, 09:46

Wg mnie 9 tygodni to optimum.
Ósmy tydzień (czyli tzw. tydzień duchów) maluch spędza jeszcze z matką i w znajomym środowisku (oczywiście zakładam, że mówimy o mądrej hodowli poświęcającej wystarczająco dużo czasu obserwacji każdego malucha) Oczywiście to nie fabryka i ten idealny wiek może się wahać w jedną czy w drugą stronę w zależności od indywidualnych predyspozycji i charakteru psiaka, ale nigdy ponizej 7-go tygodnia życia.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Guard » 2010-11-30, 11:32

Majszczur napisał(a):Wg mnie 9 tygodni to optimum.
Ósmy tydzień (czyli tzw. tydzień duchów) maluch spędza jeszcze z matką i w znajomym środowisku (oczywiście zakładam, że mówimy o mądrej hodowli poświęcającej wystarczająco dużo czasu obserwacji każdego malucha) Oczywiście to nie fabryka i ten idealny wiek może się wahać w jedną czy w drugą stronę w zależności od indywidualnych predyspozycji i charakteru psiaka, ale nigdy ponizej 7-go tygodnia życia.

Też tak uważam i bardzo mnie dziwi wynik głosowania :shock:
Guard
 
Posty: 1788
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-02-28, 21:16
psy: Parwuś, Rota, Scarlett, Winter(*), Moris(*)

Re: Najodpowiedniejszy wiek odbioru szczeniaka

Postprzez Sierra » 2011-06-28, 20:56

Zawsze mnie uczono, że 8 tygodni to absolutne minimum. Najchętniej odebrałabym szczeniaka właśnie po ukończeniu 9 tygodnia, o ile hodowczyni nie będzie miała nic przeciwko temu i uda się zgrać odbiór/wydanie, co logistycznie wcale nie musi być takie proste, jak doświadczenie uczy ;-)

Czytałam, że dłuższe trzymanie szczeniaka przy matce ma swoje wady i zalety, niestety czytałam to bardzo dawno i nigdzie nie mogę znaleźć tego artykułu. Oczywiście przeważały plusy, ale i pojawiły się głosy na minus. I tu pytanie do doświadczonych hodowców: czy znajdujecie w późniejszym wydawaniu szczeniaków jakieś wady?
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 17:13
Lokalizacja: Warszawa i okolice
psy: Harley

Poprzednia strona

Powrót do - Rozwój psa czyli krok po kroku do dorosłości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości