pierwsza cieczka

Re: pierwsza cieczka

Postprzez BERR » 2011-01-30, 12:02

wiem wiem ,że musi byc po cieczce - ale ona nie ma 2 lat a mowia ze jak skonczy 2 lata min.to wtedy sterylka bo jest w miare dojrzała suka!!! inni mowia ze po 2 cieczce a moja wetka np. mówi ,że najlepiej było po 1 zrobić bo wtedy najmniejsze prawdopodobienstwo komplikacji i pozniejszych chorób jak ropien czy rak itd.
powinnam słuchac weta ale wole zasiegnac innych opini.
Avatar użytkownika
BERR
 
Posty: 305
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 22:08
Lokalizacja: Osieczany
psy: bernenski, entlebucher

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Anna Rozalska » 2011-01-31, 20:46

To prawda najmniejsze prawdopodobieństwo raka sutka jest po I cieczce ale my zrobiliśmy w wieku 18 miesięcy po 3 cieczce.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: pierwsza cieczka

Postprzez kerovynn » 2011-01-31, 21:25

my robiliśmy po drugiej - Eska miała 15 mies
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Konio » 2011-04-02, 08:20

No moja sunia właśnie dostała swoją pierwszą cieczkę .Ma 7,5 mc . No i jak kilka osób powyżej mam problem z ustaleniem terminu sterylki. Jeden wet mówi że najlepiej jak sunia będzie miała 1,2 - 2 lata , a inny że można po pierwszej . No ale wtedy Nana będzie miała 9,5 miesiąca dopiero. Nie chodzi mi tutaj o możliwość wystąpienia raka ale czy właśnie nie lepiej poczekać aż się w pełni rozwinie do około 2 lat.
Avatar użytkownika
Konio
 
Posty: 57
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-12-03, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Nana

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Anna Rozalska » 2011-04-02, 13:22

My czekaliśmy do 3 jak w pełni osiągnie dojrzałość, ale znam sunie, które miały sterylkę po pierwszej cieczce i nie wyróżniają się budową od innych. U nas zabieg odbył się 3 tygodnie po zakończeniu cieczki.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: pierwsza cieczka

Postprzez anula » 2011-04-02, 17:14

Zdaniem naszego weta dobrze jest sterylizować suczkę po drugiej cieczce.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Konio » 2011-04-02, 19:50

No biorąc wszystkie za i przeciw chyba poczekamy i sterylkę zrobimy w wieku 1,5 - 2 lat.
Avatar użytkownika
Konio
 
Posty: 57
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-12-03, 19:47
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Nana

Re: pierwsza cieczka

Postprzez iwona_k1 » 2011-04-03, 11:53

co do wieku trudno się wypowiadać ale najlepiej kiedy jest przeprowadzany 3 miesiące po cieczce ;-)
Avatar użytkownika
iwona_k1
 
Posty: 4394
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-11-23, 21:27
Lokalizacja: Sosnowiec
psy: Ursa Puchate Kreple,Zorn(*) Agis Petkowskie Wzg

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Bijou » 2011-12-13, 10:59

Witam ,moja sunia ma 15 miesięcy a jeszcze nie dostała pierwszej cieczki lekarz mówi że jeszcze czekać że rasy duże mogą dostać w 18-19 miesiącu,co radzicie :roll:
Avatar użytkownika
Bijou
 
Posty: 1094
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-03-24, 16:57
Lokalizacja: Rybnik

Re: pierwsza cieczka

Postprzez kreska » 2011-12-13, 15:15

Bijou napisał(a):Witam ,moja sunia ma 15 miesięcy a jeszcze nie dostała pierwszej cieczki lekarz mówi że jeszcze czekać że rasy duże mogą dostać w 18-19 miesiącu,co radzicie :roll:

W skrajnych przypadkach tak, za patologiczny uważa się brak pierwszej cieczki po ukończeniu drugiego roku życia.
Przyczyn braku cieczki może być wiele, przekarmienie, wygłodzenie, stres..np.niedobór fosforu sprzyja zaistnieniu tzw. cichej rui, przyczyniając się jednocześnie do rozregulowania całego cyklu płciowego. Podobnie działa brak witamin A i E.
Na przesunięcie w czasie lub całkowity brak cieczki bezwzględnie może mieć wpływ zarobaczenie!
Brak cieczki w polaczeniu z np. nieodpowiednia jakoścą i ilościa oddawanego moczu i kału, skłonnościa do tycia lub nadmierna szczupłość, ospałość, agresja, zmiany skórne, apatia mga wskazywać na problemy z tarczycą, trzustką, wątrobą bądź nerkami.

Ja jako przewrazliwiona zrobilabym jej diagnostyke... <tak>
pozdr
Avatar użytkownika
kreska
 
Posty: 5497
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-11-29, 23:48
Lokalizacja: Zielonka
psy: Fibi,Bibi,Balu,Lila,Lilawati, Solo i Łatka(*)
Hodowla: SOULBERN

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Mocca » 2012-01-22, 16:45

Witam, moja sunia skończyła w grudniu rok, w wieku 10 miesięcy dostała pierwszą cieczkę, od tygodnia zaczęła się dziwnie zachowywać, tak jak zawsze była strasznym łakomczuchem teraz grymasi przy jedzeniu, należała do tej pory do piesków bardzo spokojnym, typ "kanapowca" a teraz to zrobiła się z niej diablica wszędzie jej pełno, nie usiądzie na chwilę, a dzisiaj to ciągle chodzi i dyszy, myślałam że chce iść na dwór za potrzebą ale nic nie zrobiła, dziwnie się zachowuje, czy to na skutek hormonów? Jak objawia się ciąża urojona, dodam jeszcze że mam w domu jeszcze jedną 9cio letnią suczkę,na którą moja Mocca naskakuje jakby ją chciała kryć. :-?
Ostatnio edytowano 2012-01-22, 18:03 przez Mocca, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Mocca
 
Posty: 346
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 12:02

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Barbel » 2012-01-22, 17:52

Praca, praca, praca.... zajmie sie robotą, to zapomni o dzieciach.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Frances_B » 2012-05-16, 21:10

Mam pytanko... Giga chyba wczoraj dostała cieczki. No właśnie "chyba" bo zamiast krwi leci jej tylko jakaś brązowa wydzielina (w małych ilościach). Wylizuje się często itd. Czy to normalne ? Moja druga suczka ostatnią cieczkę miała dobre parę lat temu i nie pamiętam dokładnie, ale wydaje mi się, że u niej zawsze pojawiała się krew... A może to jakiś stan zapalny... ?
Avatar użytkownika
Frances_B
 
Posty: 73
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-08-16, 13:10
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Giga

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Anna Rozalska » 2012-05-17, 19:32

Czy to pierwsza cieczka Gigi?. Może być na początku brunatna wydzielina, potem czerwona i różowa.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Ella » 2012-08-05, 14:04

Joka wczoraj skończyła 8 m-cy-na szkoleniu 2 dni temu 2 młode samce były nią wybitnie(!!!)zainteresowane(mówiąc bez ogródek te 2 podrostki w okresie dojrzewania-berneńczyk i ON-ek- bawiąc się z nią miały na myśli tylko jedno-SEX ;> ) Zainteresowanie samców naszą dziewczynką obserwuję już od około 1,5 m-ca,ale na szkoleniu się wręcz wystraszyłam tym co chciał robić młody Bazyl <wow>
Wydawało mi się,że trochę za wcześnie na cieczkę u szwajcarki-to jeszcze taki glusiowaty dzieciak,ale z tego co przeczytałam w tym wątku,widzę,że to wcale nie zbyt wcześnie <mysli>
Joka jakby od 2 dni bardziej osowiała,więcej śpi(ale jest gorąco <mysli> ),ma jakby mniejszy apetyt(je wszystko co dostanie,ale nie domaga się tak jedzonka w porze posiłku ,jak do tej pory,dziś miska nawet nie została wylizana jak zwykle do czysta :-> ,a wczoraj przespała 1 posiłek.
Częściej niż zwykle się wylizuje w wiadomym miejscu,które dokładnie zostało obejrzane(pod kątem ewentualnych ukaszeń owadów,stanów zapalnych,otarć)-żadnej wydzieliny ,jak dotąd nie zauważyliśmy,moze jakby leciutki obrzęk(ale nie wiem już czy to nie sugestia) :-? Czekamy co dalej-jutro mamy szkolenie-iść;nie iść ???? <mysli>
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Anna Rozalska » 2012-08-05, 15:02

Te wszystkie objawy o których piszesz to znak zbliżającej się cieczki. Jeśli pojawi się brunatna wydzielina należy potraktować to jako pierwszy dzień cieczki. Samce jeszcze około ponad miesiąc po zakończeniu są zainteresowane
suczkami.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Anuta » 2012-08-05, 22:10

Zrób test chusteczkowy - chusteczką jednorazową "przejedź" po podbrzuszu, jesli jest wydzielina, zostawi ślad na chusteczce.
Na szkolenie idźcie, tylko poinformuj trenera i staraj się ustawiać z sunią pomiędzy sukami. My na szkoleniu "odpuszczałyśmy" zajecia w okolicach rui (ok 2 tyg. od początku cieczki). Można przed zajęciami popsikać sunię preparatem maskującym cieczkę. Sunia może być trochę nieposłuszna, to jej trochę wybacz.
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Ella » 2012-08-05, 23:22

Jokusia dziś cały dzień chodzi za mną ,nastawia się do miziania,co chwilę psie czułości,potrzebuje widać mojej bliskości i dotyku-tak jest od 2 dni- nigdy dotąd nasza uparta szwajcarka nie była takaą przylepą.Test chusteczkowy dodatni-jest odrobina brunatnej wydzieliny-mamy więc początek pierwszej cieczki.
Ech...,ten czas tak szybko leci...,niedawno przywieźliśmy grubiutkiego szczeniaczka do domu,a tu już cieczka...
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Anuta » 2012-08-06, 00:26

Gratulacje, masz już panienkę, a nie dzidziunię ;-)
Avatar użytkownika
Anuta
 
Posty: 1370
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-29, 15:45
Lokalizacja: Warszawa
psy: Astra(*), Nora(*) i Indi(*), Jumper, KeyRa

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Ella » 2012-08-14, 23:12

Jeszcze raz chciałam zapytać bardziej doświadczonych :który dzień uznać za 1-szy dzień cieczki-??;
U Joki 9 dni temu zauważyłam niewielką ilość brunatnej wydzieliny,w kolejnych dniach wydzielina była bardzo skąpa,sunia częściej wylizywała się,srom nie był obrzęknięty,sutki do tej pory szczenięce, uwypukliły się wyraźnie-potraktowałam ten dzień ,w którym pojawiła się wydzielina jako 1-szy dzień cieczki,orientacyjnie,bo wydzielina była tak skąpa,że mogłam jej wcześniej nie zauważyć.
Dziś pojawiło się krwawienie i obrzęk sromu. Czy nie powinnam dopiero dzisiejszego dnia traktować jako 1-szy dzień cieczki??
Czy dni płodne zaczynają się dopiero po ustaniu krwawienia??
Dodam,że nie zauważyłam do tej pory szczególnego zainteresowania Joką psów(brak adoratorów pod ogrodzeniem :-> ),ale przebywaliśmy w okolicy gdzie psów jest raczej mało,a napotkany jamnikopodobny wiejski Casanowa po prostu Jokę oszczekał i demonstracyjnie zaznaczył teren :radocha:
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Rozwój psa czyli krok po kroku do dorosłości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość