pierwsza cieczka

Postprzez Kola » 2008-02-20, 19:49

U mnie Roxy ma cieczkę co 4 miesiące.
Pierwsza miałam w listopadzie 06, potem w marcu 07 w październiku 07 i teraz czyli luty 08,.
Kola
 
Posty: 283
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:57
Lokalizacja: dolnyśląsk
psy: Roxana z Gemerskej Polomy, Oliver

Postprzez anula » 2008-02-20, 19:53

O matulu, to macie wesoło i to bardzo często.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Postprzez AT » 2008-02-20, 20:06

u nas pierwsza cieczka była na przełomie kwietnia i maja druga na przełomie października i listopada czyli równo pół roku (prawie co do dnia) na trzecią czekamy.
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Postprzez Anna Rozalska » 2008-02-21, 09:36

To wcale nie jest wesołe. Mnie wet nastraszył, że nawet jak cieczki będą co 5 miesięcy to u molosów za często. Cisza hormonalna u suczek powinna trwać 4 miesiace. Jedyne wytłumaczenie to , że sunia jeszcze jest młoda. W przeciwnym wypadku powiedział, że grozi nam sterylka.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez sylwiaczek » 2008-02-22, 22:43

Nasza Luna dostała pierwszej cieczki jak miała dokładnie 9 miesięcy, teraz jesteśmy w trakcie drugiej, czyli odstęp między nimi równe 6 miesięcy.
Avatar użytkownika
sylwiaczek
 
Posty: 408
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-12-13, 12:17
Lokalizacja: Szkocja
psy: Luna Dark [*], Meggie [*], Seneka [*]

Postprzez izu » 2008-02-23, 19:09

U naszej Salmy pierwsza cieczka pokawiła się jak skończyła 8 miesięcy, potem za 6, potem za 4 i teraz już co sześć miesięcy, ale za to ostatnio nie udało się krycie - wygląda na to,że w ogóle nie była płodna, bo po 30 dniach badaliśmy progesteron i był dużo za niski jak na ten okres. Zobaczymy co będzie teraz...Może się w końcu uda?
Avatar użytkownika
izu
 
Posty: 988
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-11-01, 01:21
Lokalizacja: Dębiec k. Wielunia
psy: Łobuz(*)2001-2013 , Demi, Hiko(chin) i Szelma

Postprzez tomy » 2008-03-31, 11:09

Moja Aza ma dokładnie 11 miesięcy. Od jakiegoś miesiąca zauważyłem, że bardziej interesuje sie moją sunią inny pies .... a 5 dni temu zauważyłem pierwsze plamki krwi. Jak na razie nie wiedze, żeby zbierały sie psy pod naszym domem, na spcary jak wychodzę z Azą to zaobserwowałem ze bardziej interesuje sie zapachami pozostawionymi przez inne psy. Jeżeli chodzi o jej zachowanie w domu , to jest bardziej osowiała i nie bardzo chce jeść ( tzn mniejsze ilości ).
Trochę obawiam sie o nią, że jakiś pies wejdzie mi na posesję ( bo słyszałem ze psy niektóre mogą przejść przez siatkę drucianą , tak sie stałow przypadku suki mojego sąsiada , gdzie piękna wilczyca miała szczeniaki, których ojcic był nieznanego pochodzenia ) i w nocy " zaatakuje" Azunię :-). Nie wie kiedy są dni płodne i jak długo będzie trwała cieczka?

Może w dni płodne będę ją chował do garażu albo brał do domu zeby nie było niespodzianek.
Avatar użytkownika
tomy
 
Posty: 93
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-19, 23:39
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez Zuzanda » 2008-03-31, 11:30

Kazda sunia cykl owulacyjny ma troszke inny.
Ale generalnie cieczka trwa około 3 tygodnie i najlepiej strzeżemy naszych dam w 2 tygodniu .
tommy zdecydowanie nie zostawiaj jej samej na dworze bez kontroli i na pewno nie na noc.
Co do pomysłowości psów to znajomi swoja sunie trzymali w kojcu z siatką 2,5m .
Gdy nadeszły "te dni " rano znależli razem z pannicą 3 kawalerów :evil: :evil:
Po dzieciach było widać ze są z różnych tatusiów,
Zuzanda
 
Posty: 3247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 20:46
Lokalizacja: Błonie koło Warszawy
psy: Laponia ,Tomek(*) ,Bleki
Hodowla: Black Velvet

Postprzez anula » 2008-03-31, 11:34

O matko, naprawdę??? a moja rodzina gadała, że przesadzam trzymając ją w domu. Mamy za sobą jedną cieczkę, a niebawem będzie druga. Płot całkiem porządny z murkiem, ale małe fafiki przelezą między sztachetami. To co mogłabym mieć niespodziewankę w postaci sarenkobernów? tfu, tfu
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Postprzez tomy » 2008-03-31, 13:21

W takim razie Azunia na pewno będzie w domu, postanowione ;-)
Tylko jeszcze jedno pytanie : statystycznie, którego dnia juz powinienem miec szczególnie sunie " na oku ". Bo ma cieczkę piąty dzień juz ( słyszałem taką wersję ze od 7 do 14 dnia są dni płodne .... pozniej 20 do 23 dnia ) . Proszę o sprostowanie jeżeli sie mylę.

p.s
w te dni będę chciał trzymać psiaka w domu , a w dzień zawsze ktoś jest w domu wiec swobodnie sobie biega po działce ( nie licząc oczywiście częstych spacerów poza teren działki ) .
Avatar użytkownika
tomy
 
Posty: 93
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-19, 23:39
Lokalizacja: mazowieckie

Postprzez anula » 2008-03-31, 17:58

Zdaje się, że hodowcy kryją w 12,13 i 14 dniu cieczki, ale to nie są jedyne możliwe dni, w których może zostać zapłodniona.
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Postprzez Anna Rozalska » 2008-03-31, 18:47

U Lamii przy pierwszej i drugiej cieczce dni plodne wypadły 12, 13 , 14 a przy trzeciej D,10,11. U mojej od razu wiem kiedy ma te dni bo do wyjścia szykuje sie juz o 5 rano. Drapie w drzwi i popiskuje. Pierwsza cieczka jest chyba najtrudniejsza bo u każdej suni przebiega inaczej. Moim zdaniem trzeba pilnować od drugiego tygodnia chociaż zdarzały sie przypadki kiedy suka zaszła w ciążę 18 dnia cieczki.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Postprzez Halina » 2008-03-31, 19:24

Tommy zdecydowanie musisz Azę mieć na oku. Jest tak jak dziewczyny piuszą. Nie tylko psy mogą przyjść ale i suki wykazują się w okresie owulacyjnym niezwykłą pomysłowością żeby dostać się do psa.
Co do odległości czasowej między cieczkami To np w przypadku Bory mogę regulować zegarek - pierwsza cieczka w wieku 7,5 miesiąca a kolejne co 7,5 miesiąca.
U Kory pierwsza cieczka coś koło 10 miesięcy, następna po 5 miesiącach, następna 7, następna 7
Avatar użytkownika
Halina
Moderator
 
Posty: 6570
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 07:48
Lokalizacja: Dargiń
psy: Karo, Sotella,Ofra, Kora[*], Bora[*], Berni[*]
Hodowla: Szumiąca Knieja

Postprzez AT » 2008-03-31, 19:59

anula napisał(a): a moja rodzina gadała, że przesadzam trzymając ją w domu.

Aniu nie przesadzasz! nasza sąsiadka zaczyna cieczkę jakieś 2 tygodnie po Mufce. Jesienią wypuściłam łajzę wieczorem na chwilę, żeby zrobiła to i owo a po kilku minutach usłyszałam radosne szczekanie Mufoląga wychodzę przed dom a tam miejscowy pies włóczykij biega sobie po naszym ogrodzie. po tym jak czmychnął na nasz widok wiem jak do nas przyszedł - z ulicy przeskoczył 2 metrową siatkę 2 posesje dalej potem podkopał się do naszego sąsiada a do nas to już łatwo mógł przejść bo między nami jest niski płot. jego ,,wtargnięcie" musiało trwać nie więcej niż 10 minut. Mufka oczywiście już dawno po cieczce była ale sąsiadka swój zapach rozsiała i biedak pewnie myślał, że się na coś załapie :-P (sąsiadka oczywiście w domu zamknięta siedziała)
Psy i suki w tym okresie są bardzo pomysłowe i miewają wręcz nadprzyrodzone umiejętności (prawie potrafią latać ;-) ) dlatego Mufoląg podczas cieczki nie zostaje nawet na chwilę sama w ogrodzie.
Avatar użytkownika
AT
 
Posty: 3552
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-25, 01:04
psy: Mufka (*)

Postprzez anula » 2008-03-31, 20:25

Oj, Sawa też nie. Ja mam dość bujną wyobraźnię. :mrgreen:
Avatar użytkownika
anula
 
Posty: 7352
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-05-09, 17:46
Lokalizacja: Toruń
Hodowla: Astrolabium

Re: pierwsza cieczka

Postprzez bea0405 » 2008-09-14, 22:34

Lunka też ma teraz 1 cieczkę. Dostała mając 8 i pół miesiąca. W poniedziałek zaczyna 2 tydzień - z tego co wyczytałam ten najgorszy - masakra, już mam gęsią skórkę na myśl co się może wydarzyć. Może trochę późno, ale w tamtym tygodniu zaczęłam jej podawać tabletki z chlorofilem, mam nadzieję, że to pomoże zniwelować zapach cieczki i tym samym zmniejszyć zainteresowanie nią potencjalnym "narzeczonym". Jak na razie nie mam kawalerów do niej pod furtką, ale....... , chyba jednak od jutra zacznę ją zabierać na noc do domu.
Coraz częściej zaczynam się zastanawiać nad sterylizacją, powstrzymuje mnie jedynie to, że wiem jak zwierzę cierpi po operacji, bo sterylizowaliśmy naszą kociczkę. Moi weterynarze, mówią również, żeby za wcześnie nie ingerować w jej rozwój, że najlepiej byłoby ją wysterylizować dopiero po 3 cieczce lub tak około po 1,5 roku życia, tak aby się w pełni rozwinęła hormonalnie i dobrze wyrosła.
Co Wy o tym myślicie?
Avatar użytkownika
bea0405
 
Posty: 74
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-03, 14:09
Lokalizacja: Czeladź, woj. śląskie
psy: [*] Luna - Boni (BPP)
Hodowla: Thunder Poland

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Ania Gd » 2008-09-14, 22:51

bea napisał(a):chyba jednak od jutra zacznę ją zabierać na noc do domu
dlaczego dopiero od jutra ?
a tak wogóle to czy to jest taki wielki problem przez tydzień trzymać sunię w domu ?
Łatwiej wysterylizować ?
ale czy zdrowiej ?
a wogóle to czemu wybrałaś suczkę ?
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: pierwsza cieczka

Postprzez bea0405 » 2008-09-14, 23:22

Aniu - w odpowiedzi na Twoje pytania:

dlaczego dopiero od jutra ? - bo z tego co tu wyczytałam to nie było ryzyka z niechcianą ciążą przy trzymaniu jej w tym czasie na dworze. Posesja jest ogrodzona, psiunia ma swoja budę, którą lubi, więc czemu jej to zmieniać?

a tak wogóle to czy to jest taki wielki problem przez tydzień trzymać sunię w domu ? - nie problem, ona i tak cały czas siedzi w domu, bo drzwi są otwarte i wchodzi kiedy chce. Ale w nocy w domu jej jest za ciepło - sama wychodzi i śpi w przedsionku swojej budki

Łatwiej wysterylizować ? - łatwiej nie, bo wiem jak zwierzę cierpi - wspomniałam o naszej kocicy która była w tym czasie bardzo biedniusia.

ale czy zdrowiej ? - tutaj nie mam swojego zdania, a lekarze mówią, że tak, niektóre art. na tym portalu również to sugerują.

a wogóle to czemu wybrałaś suczkę ? - w momencie gdy szukałam pieska, to w najbliższej okolicy były tylko suczki na sprzedaż (zależało mi na odbiorze szczeniaczka na święta, żeby mieć więcej czasu na opiekę nad maluszkiem) Poza tym było mi wszystko jedno - chcieliśmy tylko psiaczka z rodowodem. Nie nastawiając się też na hodowlę wyszukaliśmy taką sunię, która była raczej nie wystawowa, więc może sterylizacja to dobre wyjście w takim przypadku?
Avatar użytkownika
bea0405
 
Posty: 74
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-08-03, 14:09
Lokalizacja: Czeladź, woj. śląskie
psy: [*] Luna - Boni (BPP)
Hodowla: Thunder Poland

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Ania Gd » 2008-09-14, 23:25

OK. Rozsądnie !
To trzymam kciuki za doczekanie do trzeciej cieczki.
Powodzenia Bea.
Avatar użytkownika
Ania Gd
 
Posty: 2108
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:18

Re: pierwsza cieczka

Postprzez Wanda » 2008-09-15, 10:22

Tabletki z chlorofilem przed niczym ją nie uchronią!! Tylko zamknięcie w domu i to również w ciągu dnia, wychodzić na siku tylko na smyczy. Koniecznie. To nie takie straszne można przeżyć.
Avatar użytkownika
Wanda
 
Posty: 1982
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 13:21
Lokalizacja: Rumia
psy: Beta(*),Dracoh(*),Basma,Ginnger,Hocus,Denzel,Lara
Hodowla: Szczęście Ty Moje

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do - Rozwój psa czyli krok po kroku do dorosłości

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość