Miski - na stojaku, czy na podłodze?

Re: Miski - na stojaku, czy na podłodze?

Postprzez Anna Rozalska » 2013-09-24, 15:38

Nie ma znaczenia dla skrętu żołądka czy miska stoi na podłodze czy na stojaku. Generalna zasada żywienia dużych ras jest taka, żeby podawać kilka posiłków w mniejszych ilościach a nie np.raz dziennie jak dla konia.
Avatar użytkownika
Anna Rozalska
 
Posty: 2722
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-10-12, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
psy: Lamia Aninbernus TM Inzaghi
Hodowla: Kamień Milowy

Re: Miski - na stojaku, czy na podłodze?

Postprzez Ella » 2013-09-24, 19:46

Anna Rozalska napisał(a):Nie ma znaczenia dla skrętu żołądka czy miska stoi na podłodze czy na stojaku. Generalna zasada żywienia dużych ras jest taka, żeby podawać kilka posiłków w mniejszych ilościach a nie np.raz dziennie jak dla konia.


Dokładnie tak <tak>[spoiler]
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Miski - na stojaku, czy na podłodze?

Postprzez saba&mlis » 2013-09-24, 21:11

Podwyższenie jest po to żeby psu było wygodniej, żeby nie musiał być zbyt długo w schylonej pozycji, dotyczy to szczególnie psów które jedzą wolniej. Natomiast z podwyższenia nie powinny korzystać psy jedzące zbyt łapczywie, bo pożywienia zbyt szybko "przelatuje" przez przełyk prosto do żołądka, nie mówiąc już o tym że łykają wtedy więcej powietrza, a to może spowodować skręt.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Miski - na stojaku, czy na podłodze?

Postprzez Sabulina » 2013-09-25, 10:08

Jak to zawsze bywa, ile właścicieli tyle opinii. I na szczęście. To jak z wychowaniem dzieci.
Myślę, że warto dokładnie zapoznać sie z badaniami naukowymi w tym zakresie zwłaszcza tymi robionymi przez ostatnią dekadę.
Tak sobie myślę, że nie jest "bezpiecznie" informować forumowicza beż żadnego "zastrzeżenia", że nie ma znaczenia dla skrętu jak/gdzie stoi miska - wiem, że różnie hodowcy mówią, ale nie można tak po prostu negować badań naukowych prowadzonych od wielu lat w dobrych ośrodkach bez zapoznania sie z materiałem i też poddanych procedurom badawczym. To jak twierdzić np. dziś publicznie, że badacze z ośrodka we Francji i w USA, którzy badają histio i na dziś doszli do pewnego genomu - teraz pracują nad pre-testami się mylą [a pewnie jak dojdą za dekadę albo dwie do wykrycia pewnego rodzaju badania genetycznego bardziej pozwalającegto odpowiedziec na te pytania to jak się wiedza rozpowszechni to wszyscy zaczną z tych testów korzystać i będzie to wiedza nie kwestionowana przez ludków - tak jak teraz jest z DM, PRA, czy innymi badaniami]. Ktoś bez przygotowania naukowego by sie odważył?
Generalna zasada sie zgadza, to też jest zbadane naukowo i można w tych publikacjach przeczytać.
Ja bym forumowiczowi zalecała jednak, jesli ten temat go nurtuje i chce go zgłębić, poczytać różne źródła, dostępne piśmiennictwo (najlepiej jednak naukowe).
Jest zresztą kilka jak nie kilkanaście takich publikacji naukowych z renomowanych ośrodków badawczych na świecie na temat badań nad chorobami psów, tam też jest o patologii itp skrętu, jak ktoś byłby zainteresowany to służę bibliografią, można sobie sprowadzić z USA albo grzebać w piśmiennictwie naukowym (niestety głównie w języku angielskim i francuskim).
Każdy swój rozum ma i zawsze stara się podjąć "najsłuszniejszą" decyzję na podstawie wszelkich dostępnych źródeł, dobrze, że z forum też, ale dodatkowo zawsze zaleca się pewnego rodzaju "pokorę" - jedno to wiedza powszechna, drugie to badania naukowe, czyli coś, co wiedzą powszechną nie jest, ale niejako do niej wchodzi z czasem.
Im więcej tych informacji, oby rzetelnych, tym pewnie lepiej dla nas właścicieli:)
Avatar użytkownika
Sabulina
 
Posty: 163
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-09-08, 09:40
psy: Sabi, Efi (BPP)
Hodowla: bernevirtus

Re: Miski - na stojaku, czy na podłodze?

Postprzez baranekk » 2015-06-23, 12:17

Oczywiście - na podłodze. Pies powinien mieć nieustanny dostep do wody i jedzenia bez zbednych trudności.. Przeciez tu nie chodzi o to żeby wprowadzać jakas diete psu zabierajac mu miski z pola widzenia..
Avatar użytkownika
baranekk
 
Posty: 27
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-12-02, 11:01
psy: Pasterskie

Poprzednia strona

Powrót do - Miski, pojemniki na pokarm

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość