Obserwacja linii hodowlanych - pytanie do hodowców

Wszystko na temat hodowli oraz dyskusje na temat ras.

Moderator: annasm

Obserwacja linii hodowlanych - pytanie do hodowców

Postprzez Olcia » 2011-12-21, 20:52

Interesuje mnie, czy któryś z polskich hodowców entli lub apków praktykuje obserwowanie własnych miotów po sprzedaży piesków i wyciąganie wniosków?
Chodzi mi np. o utrzymywanie stałego kontaktu (np. raz do roku) z właścicielami szczeniaków i pytanie o rozwój i ewentualne choroby. Czy zobowiązujecie nabywców szczeniąt do informowania o przyczynie zgonu psa? Czy zbieracie takie dane i na ich podstawie blokujecie linie nie rozmnażając dalej suk/psów, które dają chore potomstwo?
Czy jeśli dociera do Was informacja o prawdopodobnie dziedzicznej chorobie u jednego z Waszych "wnuków", to informujecie właścicieli jego rodzeństwa z prośbą o czujność lub ewentualne badania pod kątem tej choroby?

Czy ktoś się może pochwalić takimi praktykami? Czy nie powinny być normą?

Bo np. hodowca Negry nigdy się nie zainteresował zdrowiem swojego szczeniaka, a suka (matka Negry) była powtórnie kryta.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Obserwacja linii hodowlanych - pytanie do hodowców

Postprzez Bobik » 2011-12-23, 10:24

Ja oczywiście też jestem ciekaw :) Ale chciałem wtrącić co innego, jakby jednak na temat: W ostatnim Psie (4/2011) jest pierwsza część artukułu dotyczącego strategii hodowlanych (przedruk z VDH). Polecam też zdjęcia z Hubertusa - chociaż polowań nie popieram, to psy piękne.
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger


Powrót do Appenzeller i Entlebucher

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości