Żywienie małych szwajcarów

Wszystko na temat hodowli oraz dyskusje na temat ras.

Moderator: annasm

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez strybol » 2011-12-11, 22:19

tak to faktycznie super że istnieje to forum
czytam kilka wątków i zawsze jesteście radą i otuchą, dzięki
co do żywienia
jak już wczesniej wspominałem Gordon u hodowcy byl na Joserze
jak przyszedł do nas był na RC junior
potem trochę przekombinowałem z dobrych chęci i niewiedzy zrobiłem za dużą zmianę, podawałem fish4dogs, której po kilku próbach nie chciał jeść,
następnie dawałem jeszcze różne mixy kasz warzyw, mięsa i to wcinał jak dziki,
teraz jest na karmie sympy puppy indyk z ryżem było wszystko ok(trochę bączył), ale po nocnym zjedzeniu resztek kaczki ze śmietnika po naszym objedzie zaczął grymasić (zostwia porcje), na spacerach dojada wszystko co mu w pysk wpadnie, zaczął szperać i podkradać jedzenie w domu,
zacząłem dosmaczać karme (zamiennie: jajko, jogurt, zawsze jakiś dobry olej[lniany, z oliwek, itd], biały ser, mięsko, kasza) i z nowu zjada wszystko z miski
teraz zbliza się pora na zakup kolejnego dużego worka karmy i mam wątpliwości czy nie zmienić bo:
1. bączy czyli słabo trawi!?
2. nie chce jeść samej karmy!?
znajoma namawia mnie na, jej zdaniem, super karmę test of the wild
co myslicie?
z góry dzięki za odpowiedź
Avatar użytkownika
strybol
 
Posty: 18
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-24, 11:09
Lokalizacja: Poznań
psy: Gordon Entlebucher
Hodowla: Od Astrid

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Olcia » 2011-12-11, 22:45

Jeżeli Negra ma gazy po jakiejś karmie, to z reguły zmieniam.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sylwia » 2011-12-11, 23:02

Często psiaki jak zasmakują w normalnym jedzeniu, to potem na suche mają długie zęby :-)
Avatar użytkownika
Sylwia
 
Posty: 229
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-31, 21:09
Lokalizacja: Sopot
psy: entlebucher Mikuś

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Barbel » 2011-12-12, 00:20

"Tasta" testowaliśmy ze złym skutkiem. Od roku króluje Happy dog - fajnie trawią, kupki malutkie, góra raz dziennie, bączydeł brak ( a Leos w nich przodował).
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sierra » 2012-01-02, 10:57

Kochani, potrzebuje rady. Nie wiem, czy wybrałam odpowiedni wątek ale zastanawiam się, co robić: Harley źle się czuje. Objawia się to zupełnym brakiem zainteresowania jakimkolwiek jedzeniem (karma, smaczek, "coś z ręki"), na spacerach podskubuje trawę (załatwia się normalnie, nie ma rozwolnienia itp.) a w domu słycha z jego brzucha (??) odgłosy, jakie człowiek wydaje, jak jest bardzo głodny. Burczy, przelewa, bardzo głośno.

I teraz nie bardzo wiem co robić, reagować, jechać do weta, przegłodzić (skoro go brzuch boli), nie karmić na siłę?

Mieliście taki przypadek u swoich pociech? :-(
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 17:13
Lokalizacja: Warszawa i okolice
psy: Harley

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Olcia » 2012-01-02, 12:00

A jak długo to już trwa? Jeśli od dziś, to ja bym poczekała do jutra - jeśli nic się nie zmieni, to do weta. Podskubywanie trawy często jest objawem niestrawności, może Harley chce coś zwrócić? Z drugiej strony wet też pomoże wywołać wymioty.
A pije? jest apatyczny, czy zachowuje się normalnie?
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sierra » 2012-01-02, 12:04

Pije, bawi się jak mały szatan, wszędzie go pełno...

Może na kolację ryż gotowany mu zaserwować, czy nie ma co go na siłę uszczęśliwiać, jeżeli nie chce jeść?
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 17:13
Lokalizacja: Warszawa i okolice
psy: Harley

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sylwia » 2012-01-02, 13:55

Miki ma często podobne objawy, generalnie ma wrażliwy przewód pokarmowy, zazwyczaj robimy mu wtedy głodówkę, a potem najpierw chude mięsko z ryżem a jak się jeszcze dołaczą wymioty lub rozwolnienie to mamy od weta karmę intestinal do przegryzienia. Miki lubi niestety też różne smieci z ulicy, więc atrakcje takie są często. Jak go wyraźnie boli brzuch ( robi wtedy często koci grzbiet i postękuje) dostaje no-spę, ale to już trzeba uzgodnić z wetem.
Avatar użytkownika
Sylwia
 
Posty: 229
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-31, 21:09
Lokalizacja: Sopot
psy: entlebucher Mikuś

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sierra » 2012-01-02, 14:41

Sylwia, niestety nasz też jest odkurzaczem rzeczy wszelakich z ulicy/łąk i okolicy, więc takie "bulgotki" również zrzucamy na karb jego skłonności kulinarnych.

W związku z tym, że Harley wybrzydza na Royala ostatnimi czasy, zastanawiamy się, czy to nie dobry moment na zmianę karmy z Maxi Juniora na Sensitive'a Pro Planu. Opis "pasuje" do nas, drapanie, okazjonalny łupież (na tle stresowym, ale jednak), zmiana smaku i struktury:
http://www.purina.molosy.pl/karmy/karma ... n_rice.htm
Macie jakieś doświadczenia z tą karmą?
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 17:13
Lokalizacja: Warszawa i okolice
psy: Harley

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Barbel » 2012-01-02, 14:44

Ja tam karmie happy dogiem i sobie chwalę. Dobrze strawne, kupy małe i niewiele. A psu smakuje.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Olcia » 2012-01-02, 16:31

Happy Dog u nas też się sprawdził.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez szysz » 2012-01-02, 16:55

U nas wszystkie psy są na Royalu. Mały Elmo dostaje Gigant puppy, weimarka maxi junior active, seter RCvet Gastro Intensinal- polecam dla wszystkich psów, któe mają problemy z układem pokarmowym a jamnik RCvet Hypoalergenical.
Kupowałam też Purinę Pro Plan sensitive puppy i senior i też było OK, jest z łososiem więc pachnie psom ładnie ;-) pewnie bym ją dalej kupowała ale seter nie może już jej jeść a weimarka jest strasznym niejadkiem i jedynie royal jakoś wchodzi.
Po tych paru dniach gdy Elmo jest u nas zauważyłam, że na razie je wszystko do czystej miski :-D
Avatar użytkownika
szysz
 
Posty: 92
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-01, 19:47
Lokalizacja: Sanok
psy: DSPP ELMO From Nest Of Stork i reszta
Hodowla: Biesy i Czady FCI

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Agnieszka » 2012-01-02, 18:15

Sierra- polecam Hillsa ,ale tylko z jagnięciną.
Avatar użytkownika
Agnieszka
 
Posty: 1151
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 22:54
Lokalizacja: Granówko
psy: www.czandoria.pl

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sierra » 2012-01-02, 20:09

Agnieszko masz na myśli tą karmę? http://www.zooplus.pl/shop/psy/karma_dl ... uppy/30993
Avatar użytkownika
Sierra
 
Posty: 247
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-06-06, 17:13
Lokalizacja: Warszawa i okolice
psy: Harley

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Agnieszka » 2012-01-02, 21:10

Tak dokładnie :-)
Avatar użytkownika
Agnieszka
 
Posty: 1151
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 22:54
Lokalizacja: Granówko
psy: www.czandoria.pl

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez strybol » 2012-01-03, 00:03

no więc Gordon ma dokładnie tak samo jak piszecie
też wciąga wszystko (dosłownie wszystko!) jak go nie pilnujemy na spacerach
potem ma bulgotki w brzuchu jakby ktoś go nadmuchał, a i czasami je trawę na ogrodzie i potem wymiotuje
nie chce jeść karmy (teraz: Taste of the wild z kaczką), zostawia w misce, podajemy o innych porach w mniejszych porcjach tak 3 x dziennie,
ostatnio nawet świeżo ugotowanego indyka z ryżem i ważywami zostawił,
dzień diety, kilka wymiotów i na drugi dzień wciągał karme jak dziki
to się niestety powtarza co jakiś czas, więc się troche martwiłem, ale z tego co piszecie u Was jest podobnie,
więc można dołączyć kolejne do życzeń na nowy rok: żeby psy śmieci nie jadły i zmartwień swoim kochanym Państwu nie sprawiały
Avatar użytkownika
strybol
 
Posty: 18
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-24, 11:09
Lokalizacja: Poznań
psy: Gordon Entlebucher
Hodowla: Od Astrid

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez kubulej » 2012-01-03, 00:12

Koleś już od kilku dni nadrabia straty po ok. 10 dniowej biegunce. Na szczęście zabiegi pani wetki pomogły i teraz wsuwa z chęcią Acanę i robi normalne kupy. Waga 15,2 - gdyby nie te dni z biegunką pewnie byłoby więcej, bo stracił trochę. 11 stycznia stuknie mu 6 miesięcy... wtedy się zważymy :)
Avatar użytkownika
kubulej
 
Posty: 64
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-11-08, 09:04
psy: Koleś Entlebucher
Hodowla: Porażynianka

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sylwia » 2012-01-03, 00:21

Strybol , dobrze by było :-) Ja myślałam, ze Miki z tego wyrośnie, ale niestety, czasem mam wrażenie, że on wychodzi tylko po to aby poszukiwać jedzenia. Zna wszystkie okoliczne punkty karmienia kotów a to co ludzie tam podrzucają jest nie raz przerażające. Myślałam kiedyś, że mój beagle był królem jamochłonów, :roll: niestety nie. A jak dopadną go bulgoty w brzuchu, to czasem się ich boi i sam przed sobą ucieka :-)
Jedyna sucha karma, po jakiej Miki nie ma rozwolnienia , to Pro Nature jagnięcina z ryżem. Ale głównie je gotowane żarełko. Jak je więcej suchej karmy, np. jak jest dłuższy czas na działce, to zaczyna drapać się po głowie, czasem dość intensywnie, chociaz nic tam się nie dzieje. Nie wiemy czemu <bezrady2>
Avatar użytkownika
Sylwia
 
Posty: 229
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-31, 21:09
Lokalizacja: Sopot
psy: entlebucher Mikuś

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez kubulej » 2012-01-03, 20:19

Proszę o poradę. Pytanko: czy warto, a jeśli tak, to czym podtuczyć 6 miesięcznego szczeniaka? Koleś po biegunce ma żeberka na wierzchu jeszcze bardziej niż przed nią. Zawsze był szczupły - raczej typ długodystansowca niż sprintera na setkę :) Jednak ostatnio miałem okazję zobaczyć jego rówieśniczkę z hodowli Szwajcar. Wielkościowo Koleś jest nieco wyższy i dłuższy, natomiast sunia jest puszysta (i nie chodzi tu o futerko). Teraz od tygodnia Koleś nie ma problemów z brzuszkiem i dzielnie je zalecaną porcję Acany - dwa razy dziennie po ok. 225 gr. a w międzyczasie ciut twarogu lub żółtko. Rodzice Kolesia są raczej dobrze zbudowani - tata waży ok. 28 kg. Wiem, że jego budowa jeszcze się zmieni, ale zastanawiam się czy czegoś jeszcze nie dorzucić do michy, bo Koleś dużo spala na długich spacerach i przy zabawie z naszym Labkiem. Dzięki za ew. porady. Link na chudzielca:

http://www.youtube.com/watch?v=m_0tfwffRnk
Avatar użytkownika
kubulej
 
Posty: 64
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-11-08, 09:04
psy: Koleś Entlebucher
Hodowla: Porażynianka

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Sylwia » 2012-01-03, 21:33

Jak chudy, a chcesz by był grubszy to trzeba dorzucić, ale czy warto? Przynajmniej stawy nie są przeciążone.
Avatar użytkownika
Sylwia
 
Posty: 229
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-31, 21:09
Lokalizacja: Sopot
psy: entlebucher Mikuś

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Appenzeller i Entlebucher

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron