Żywienie małych szwajcarów

Wszystko na temat hodowli oraz dyskusje na temat ras.

Moderator: annasm

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Grrr » 2013-05-04, 10:11

Przeczytałem cały wątek i widzę, że skupia się on głównie na rodzaju karmy dla Entli a ja zastanawiam się nad częstotliwością posiłków. Generalnie podaje się, że szczeniaka należy karmić 4 razy na dzień, następnie 3 razy a po ukończeniu 12 miesięcy można psa karmić 1 do 2 razy na dzień. Nigdzie nie znalazłem uzasadnienia takiego sposobu karmienia. Czy jest to tylko kwestia wygody?
Wintera do ukończenia 4 miesiąca życia karmiłem 4 razy na dzień a obecnie karmię go 3.
Tak sobie myślę, że skoro człowiek chcąc zachować szczupłą sylwetkę powinien jeść 5 do 6 posiłków na dzień o stałych porach dnia i w równych odstępach czasu to czy nie lepiej psa również karmić (przez całe jego życie) 4 lub 3 razy na dzień o stałych porach dnia i w równych odstępach czasu co może również będzie miało wpływ na jego szybki metabolizm i nie gromadzenie tłuszczu…? <mysli>
Avatar użytkownika
Grrr
 
Posty: 285
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-17, 10:18
Lokalizacja: The Court Of The Crimson King
psy: Entlebucher Winter
Hodowla: z hodowli Szwajcar

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez altager » 2013-05-04, 11:16

Ja po 3 dniach z 5-cioma posiłkami (częściowo gotowanymi), sprzątaniem siuśków i kupek, częstym "edukacyjnym" wyprowadzaniem na spacer i moim nieświadomym przeświadczeniem, że szczeniakowi muszę towarzyszyć aż zaśnie (paradoksalnie coś się ciągle działo więc Goja nie bardzo chciała spać), byłam wykończona <zmeczony>, stwierdziłam z przerażeniem, że nie mam ani chwili dla siebie i pomyślałam, że coś robię nie tak i coś trzeba zmienić. Ponieważ spacery miały służyć m.in. kontroli nad potrzebami fizjologicznymi a podawanie "domowego" jedzenia uważałam(i dalej uważam) za element zdrowego odżywiania, wyszło mi, że mogę zmniejszyć ilość posiłków i zapanować nad całkowitym oddaniem mojego czasu Gojce. Ograniczyłam posiłki do 3-ech i tak było do ok 10-go miesiąca. Teraz Goja dostaje podstawowe jedzenie 2 razy dziennie (nazywam to śniadankiem ok 8-mej rano i obiadkiem ok. 16-17-tej). W międzyczasie i tak spożywa dużo różności: smaczki do nauki (uczenie to jedno z jej ulubionych zajęć więc je tego dosyć dużo), robi za wstępne płukanie (przed zmywarką) większości ludzkich naczyń, jedna z wieczornych zabaw to wyszukiwanie porozkładanych po całym domu smakołyków, w każdej przyniesionej do domu torbie z zakupami musi coś dla niej być, wiernie testuje półprodukty w trakcie "ludzkiego" gotowania, i.t.p. Przy tym wszystkim zachowuje szczupłą sylwetkę, stałą wagę i zdrowie. Z moim upodobaniem do jedzenia zupełnie nie wyobrażam sobie, żebym mogła ją karmić raz dziennie ale nie mam na to żadnej fachowej teorii.
Avatar użytkownika
altager
 
Posty: 102
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-07-14, 13:04
psy: Goja "Quercus Niger"

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Ella » 2013-05-04, 13:29

Grr napisał:"Tak sobie myślę, że skoro człowiek chcąc zachować szczupłą sylwetkę powinien jeść 5 do 6 posiłków na dzień o stałych porach dnia i w równych odstępach czasu to czy nie lepiej psa również karmić (przez całe jego życie) 4 lub 3 razy na dzień o stałych porach dnia i w równych odstępach czasu co może również będzie miało wpływ na jego szybki metabolizm i nie gromadzenie tłuszczu…? "

Teoria 5-6 posilków dla zachowania szczupłej sylwetki jest dyskusyjna.
To czy jesteśmy szczupli czy tyjemy zależy(pomijając stany chorobowe) nie od ilości posiłków,ale od tego co i w jakiej ilosci spożywamy.Podstawowe znaczenie ma ilość spożytkowanej energii(aktywność ruchowa).
Uważam,że 2 posiłki dziennie dla doroslego psa to wystarczajaca ilość.
Avatar użytkownika
Ella
 
Posty: 1797
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-01-01, 01:57
Lokalizacja: Czeladź(Śląskie)
psy: JOKASTA i BAILA MORENA (DSPP)
Hodowla: Swiss Diamond FCI

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Grrr » 2013-05-04, 16:01

Altager, super opis :okok:
Ella, oczywiście masz rację, co do jakości i ilości pożywienia i jest tak jak mówisz w przypadku zwykłych ludzi. W przypadku sportowców czas i ilość posiłków ma bardzo duże znaczenie, aby organizm nie wpadał w katabolizm i miał odpowiednią regenerację. O tej diecie pisałem oczywiście ogólnie mając na myśli tylko metabolizm (nie jakość – zakładam, że dobra karma ma odpowiednio wszystkie składniki dobrane).
Avatar użytkownika
Grrr
 
Posty: 285
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-17, 10:18
Lokalizacja: The Court Of The Crimson King
psy: Entlebucher Winter
Hodowla: z hodowli Szwajcar

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez anizbi » 2013-05-07, 23:39

Ella napisał(a):Teoria 5-6 posilków dla zachowania szczupłej sylwetki jest dyskusyjna.
To czy jesteśmy szczupli czy tyjemy zależy(pomijając stany chorobowe) nie od ilości posiłków,ale od tego co i w jakiej ilosci spożywamy.Podstawowe znaczenie ma ilość spożytkowanej energii(aktywność ruchowa).
Uważam,że 2 posiłki dziennie dla doroslego psa to wystarczajaca ilość.


Ona ma sens, ale jak odchudzić się ma właściciel a nie jego pies :-D

Mniejsze regularne porcje po prostu zmniejszają apetyt i ułatwiają zachowanie dyscypliny kalorycznej, a ewentualne podjadania pomiędzy też są mniejszego kalibru. W przypadku psa, który sam sobie lodówki nie otworzy, nie ma to znaczenia.
Avatar użytkownika
anizbi
 
Posty: 164
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-09-21, 00:32
Lokalizacja: Marki
psy: Volta i Figa - entlebucherki

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez anizbi » 2013-05-07, 23:43

Grrr napisał(a):Przeczytałem cały wątek i widzę, że skupia się on głównie na rodzaju karmy dla Entli a ja zastanawiam się nad częstotliwością posiłków. Generalnie podaje się, że szczeniaka należy karmić 4 razy na dzień, następnie 3 razy a po ukończeniu 12 miesięcy można psa karmić 1 do 2 razy na dzień. Nigdzie nie znalazłem uzasadnienia takiego sposobu karmienia. Czy jest to tylko kwestia wygody?


Podejrzewam że to jest próba jakiegoś nawiązania do warunków naturalnych w stanie dzikim, gdzie szczeniak ssie matkę regularnie natomiast dorosły drapieżnik coś upoluje nie częściej niż 1-2 razy na dzień, albo i raz na kilka dni.
Avatar użytkownika
anizbi
 
Posty: 164
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-09-21, 00:32
Lokalizacja: Marki
psy: Volta i Figa - entlebucherki

Re: Żywienie małych szwajcarów

Postprzez Bobik » 2013-05-08, 12:58

Owszem, a jeszcze tak na zdrowy rozsądek, to szczeniak musi jeść często, bo jednorazowa pojemność jego układu pokarmowego jest mała w stosunku do potrzeb rozwijającego się organizmu. Dorosłemu psu, nawet wnioskując tylko z własnego doświadczenia, 2x wystarcza. Może nawet i 1x, ale to na średniego entla byłoby np. 400 g suchej karmy, albo 2 kg świeżej. Chyba tylko te bardziej łakome zechciałyby tak jeść. Optymalizacja diety taka, jak ma to miejsce w wypadku niektórych sportowców wyczynowych, w utrzymaniu domowego pupila chyba się nie stosuje. Stąd zresztą z pewnym marginesem traktuję wszystkie dokładnie "zbilansowane" diety.
PS. Nasze dorosłe już psy po obudzeniu się rano wcale nie myślą o jedzeniu. Na pierwszym miejscu jest poranna porcja pieszczot (zachowania społeczne), potem następuje zabawa (cd. poprzedniego), a następnie załatwianie potrzeb fizjologicznych połączone z obchodem okolicy domu lub pełnowymiarowym spacerem. Jedzą dość regularnie, ale bez paranoi, relatywnie różne rzeczy. Co jakiś czas całodzienna głodówka.
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger

Poprzednia strona

Powrót do Appenzeller i Entlebucher

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość