Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Wszystko na temat hodowli oraz dyskusje na temat ras.

Moderator: annasm

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez salva » 2013-11-12, 11:06

Tak, Frankie vom Wegbach ma goniodysplazję a jego choroba nie była i nie jest tajemnicą. Ja dowiedziałam się o niej stosunkowo nie dawno, ale to dlatego, że nie jestem hodowcą i nie pochylałam się szczególnie mocno nad tematem.
Obecnie Frankie nie jest już reproduktorem, więc nie wiem, czy wyniki znajdziesz na jego stronie. Odnośnie badań – gonioskopii nie ma potrzeby powtarzać. To niezależne od innych badanie. Niżej trochę o badaniu ze strony NEMDA:
"Gonioscopy is a technique used which helps to determine the predisposition for glaucoma and can be done at the same time as a CERF exam. It only needs to be done one time. If abnormalities are present, medical treatment can be initiated to prevent or reduce the risk of future problems. Breeders are highly encouraged to have a gonioscopy performed on their breeding dogs".
Ostatnio edytowano 2013-11-12, 23:33 przez salva, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
salva
 
Posty: 243
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-09-26, 21:36
Lokalizacja: Warszawa (Żoliborz/Bielany)
psy: Entlebucher Salva "Szwajcar"

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Olcia » 2013-11-12, 19:40

Kiedy w zeszłym roku rozmawiałam z właścicielką Yoco mówiła, że zrobi psu gonioskopię. Czy zrobiła i z jakim wynikiem - nie wiem.
A co do powtarzalności badania - nam dr Bryła zalecał robić je co dwa lata.
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez martus » 2013-11-19, 12:33

Widzę, że temat powraca, jak bumerang. Dla zainteresowanych (mam nadzieję, że skorzystają tez hodowcy)przesyłam kolejne wyjazdowe terminy Dr Garncarza.
07-08.12.2013 KOSZALIN (serce i oczy)
15-16.03.2014 Gdynia (serce i oczy)
22-23.03.2014 Szczecin (serce i oczy)
12-13.04.2014 Poznań/Borówiec (oczy i serce)
Kontakt z rejestracją: tel: 22 858 80 62

Przeglądam czasem blog Yanniego i jestem pod wrażeniem, jak świetnie sobie radzi. Yannie ma wpaniałego psiego przyjaciela i mądrych opiekunów. Polecam
http://www.entlebucher-sennenhund.at/news.html
Avatar użytkownika
martus
 
Posty: 52
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-21, 17:58
psy: Entlebucher Guzik (Gazi Porażynianka)

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez martus » 2014-02-02, 22:52

Ten edukacyjny wątek powstał równolegle do negatywnych postów na temat hodowli skąd pochodzi Yoco (Porażynianka). Po przeczytaniu dokładnie powyższego wątku i wypowiedzi zamieszczonych na stronie o hodowli QN- widzę niekonsekwencję ze strony Bobika. Wypadałoby albo napisać sprostowanie, że Yoco nie musi mieć badań w kierunku goniodysplazji lub samemu poddać badaniu swoje psy, które również mogą być nosicielami jaskry pierwotnej. Gdy problem teoretycznie zawisł nad Uranką i Cyrusem, okazało się że goniodysplazja nie jest już taka ważna.
Napisanie jednego zdania o wynikach badań zamknęłoby temat, który zaczęło się samemu.
Avatar użytkownika
martus
 
Posty: 52
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-21, 17:58
psy: Entlebucher Guzik (Gazi Porażynianka)

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Bobik » 2014-02-03, 12:12

Zastanawiam się, jaki kolejny wątek zostanie wybrany do zadawania mi w kółko tego samego żądania odpowiedzi na pytanie, na które już odpowiedziałem. Nawet jeżeli odpowiadam, to moje posty dotyczące hodowli i zdrowia psów na tym forum są ostatnio oceniane jako rozmydlające temat, długie, nudne, a niewypowiadanie jakichś konkretnych oczekiwanych przez kogoś stwierdzeń jako chyba nieuprzejme (skoro coś "wypadało" napisać).

Ale skoro w kółko to samo, to ja również być może się powtórzę, ale nadam odpowiedzi bardziej przystępną formę.

Przeklejam częściowo z innego wątku:
Należące do mnie psy są badane okulistycznie od 2012 roku. W tym czasie badający je, dysponujący ponad 30 latami doświadczenia w okulistyce doktor nauk weterynaryjnych nie stwierdził zmian chorobowych ani wskazania do wykonania gonioskopii. Ostatnie badanie pochodzi z listopada 2013.
ORAZ
Jako osoby zajmujące się diagnostką układu wzrokowego całkowicie zgadzamy się z opinią, że badania w kierunku goniodysplazji powinny być wykonywane tylko w uzasadnionych przypadkach tzn. takich, w których występuje podejrzenie występowania jaskry u danego osobnika.
viewtopic.php?f=182&t=10204#p407259
viewtopic.php?f=182&t=10204#p407556

Jeżeli ktoś chce dyskutować, a jest w stanie przytoczyć merytoryczną wiedzę o genetyce lub hodowli psów, chętnie przeczytam, nawet gdybym nie uczestniczył w dyskusji.

Jak można jednak dyskutować z kimś kto pisze:
Ten edukacyjny wątek powstał równolegle do negatywnych postów na temat hodowli skąd pochodzi Yoco (Porażynianka).
Yoco pochodzi z austriackiej hodowli von den Gaensewisen. Na moment oślepnięcia jego brata Yanniego na skutek jaskry i zbiegnięcie się w czasie wątków nie miałem przecież wpływu. W swoim poście przestrzegłem przed Schadefreude (niem. radość z cudzej szkody) między innymi dlatego.

Wypadałoby albo napisać sprostowanie, że Yoco nie musi mieć badań w kierunku goniodysplazji lub samemu poddać badaniu swoje psy.
Nie muszę prostować niczego, co dotąd napisałem. Nie apelowałem o zbadanie Yoco. Hodowla, w której posiadaniu się znajduje, może zdecydować się na podanie informacji dotyczących stanu jego wzroku, gdyby się pogorszył. Gdybym posiadał potomstwo po Yoco, poddałbym je badaniu gonioskopowemu przed użyciem do hodowli.

Gdy problem teoretycznie zawisł nad Uranką i Cyrusem.
Należące do mnie Urania i Cyrus nie mają Y. von den Gaensewisen w swoich rodowodach. Nie są mi znane wśród ich przodków przypadki jaskry pierwotnej. Wykrycie goniodysplazji u nawet bliskich krewnych Uranii nie sprawia, że cokolwiek zawisło nad Uranią (i Cyrusem?)

To są pozorne drobiazgi, ale wykazują na intencje osób, które podobne zdania piszą. Suma drobnych przekłamań, interpretacji i ocen pozwala na wyciąganie pozornie druzgocących wniosków.

Udzielano mi tu rad, więc może i ja się o jedną pokuszę. Każdy może na forum zabrać głos w każdym wątku - taka jest konsekwencja demokracji. Ale może niektórym dobrze zrobi przeniesienie energii i aktywności na działy, do których coś oryginalnego wniosą albo poszerzenie wiedzy i dzielenie się nią w sposób zrozumiały i rzetelny z pozostałymi forumowiczami.
Bobik
 
Posty: 388
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-01-07, 00:26
Lokalizacja: Okolice Strzelina, Dolny Śląsk
psy: Entlebuchery Cyrus i Urania
Hodowla: Quercus Niger

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez martus » 2014-02-03, 22:11

Upps, było miło, zrobiło się średnio....napiszę troszkę dłużej, mam nadzieję, że nie będą przynudzać.
Moją intencją nie jest obrażenie osoby Bobika, ponieważ wiedza i chętne dzielenie się nią ze wszystkimi bardzo mi się podobała i imponowała. Proszę się nie dziwić, że temat pozostał przez wiele miesięcy gorący, bo dotyczy wielu psów (potencjalnie), a wszyscy tu na forum kochamy nasze psy i chcemy dla nich jak najlepiej. Napisałam swój poprzedni post w dobrej wierze, bo szkoda by zaczęto pisać że w swojej hodowli Bobik(i Ruda) mają szczeniaki po dziadku z goniodysplazją, gdzie siostra ma też potwierdzoną ciężką goniodysplazję(to taka parafraza słów o Yoco). Nie chciałabym tego, Wasza hodowla i wiedza bardzo duża wniosła w nasze środowisko. Będę pisać per pan, bo jakoś ni jest niezręcznie. Trochę jest mi osobiście smutno, gdy przeczytałam, pana odpowiedź. Wielu z nas zrobiło badanie psom, przez pana post i różne były wyniki. Dlatego było dla nas było to po prostu dziwne, że mimo informacji o gonio u przodków Uranki dla świętego spokoju (i zamknięcia tematu) nie zrobił pan tych badań. A dla nas zwrotnie byłaby to informacja, że nas zwykłych posiadaczy tych wspaniałych psów traktujecie też poważnie i świecicie dalej swoim przykładem.
Życzę wielu udanych miotów, proszę nas dalej uświadamiać. Nie ma sensu się obrażać.
Ps. Gdzieś z tyłu głowy miałam, że Cyrus ma przodka z Porażynianki po Yoco, nie sprawdziłam tego- jeśli ta informacja była dla pana przykra, to przepraszam.
Avatar użytkownika
martus
 
Posty: 52
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-21, 17:58
psy: Entlebucher Guzik (Gazi Porażynianka)

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez kubek » 2014-03-19, 17:36

23 marca w Bydgoszczy będzie przyjmował dr. Garncarz w związku z tym zapisałem swojego pieska na badanie oczu. Trochę zdziwiłem się ceną badania która wynosi 150zł bez certyfikatu. Czytałem we wcześniejszych wpisach, że niektórzy płacili 50zł i teraz nie za bardzo wiem o co chodzi. Czy cena badania aż tak wzrosła czy tylko w Bydgoszczy tak kasują ? Czy jest w Bydgoszczy jakiś inny dobry weterynarz który wykonuje badania oczu ?
Avatar użytkownika
kubek
 
Posty: 26
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-19, 22:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
psy: Entlebucher Karmel

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Olcia » 2014-03-19, 19:09

Być może 150 zł to cena wizyty z konsultacją? Wspominałeś, że chodzi tylko o gonioskopię?
Chyba, że badania "wyjazdowe" kosztują więcej?
Avatar użytkownika
Olcia
 
Posty: 1670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-05-27, 01:16
Lokalizacja: Warszawa
psy: entlebucherka Negra

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Sylwia » 2014-03-19, 23:53

Myśmy w ostatni weekend byli u Garncarza w Gdyni, Miki miał badane kontrolne z pomiarem ciśnienia wewnątrzgałkowego, płaciliśmy 150 +20 za wynajęcie gabinetu, w zeszłym roku płaciliśmy chyba tyle samo za gonioskopię i certyfikat.
Avatar użytkownika
Sylwia
 
Posty: 229
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-31, 21:09
Lokalizacja: Sopot
psy: entlebucher Mikuś

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez kubek » 2014-03-20, 09:08

Czyli wychodzi na to ,że to normalna cena badania "wyjazdowego". W takim razie mam tylko nadzieję ,że wszystko będzie dobrze i oczy zdrowe
Avatar użytkownika
kubek
 
Posty: 26
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-19, 22:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
psy: Entlebucher Karmel

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez kubek » 2014-03-24, 14:36

Jesteśmy po badaniu. Oczy zdrowiutkie <haha> <hura> Dowiedziałem się też dokładnie jak wygląda sprawa z powtarzaniem badania bo na forum są różne opinie. Otrzymałem odpowiedź, że gonioskopię w przypadku oczu zdrowych robi się raz w całym życiu psa. Goniodysplazja jest chorobą wrodzoną i nie ma możliwości aby pies ją nabył, więc jeżeli pies jej nie ma to już nie będzie jej miał. Oczywiście jest możliwość wystąpienia innych- nabytych chorób oczu. Dr. Garncarz zalecił nam ogólną kontrolę wzroku co 2 lata. Jeżeli chodzi o odpowiedni wiek psa do badania to Karmel ma 6,5 miesiąca i w tym wieku bez problemu można wykonać gonioskopię. Już w czasie rejestracji rozmawiałem o tym z dr.Garncarzem bo nie wiedziałem czy czasami piesek nie jest za młody. Cena badania 150zł już z certyfikatem
Ostatnio edytowano 2014-03-24, 21:34 przez kubek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
kubek
 
Posty: 26
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-19, 22:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
psy: Entlebucher Karmel

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez salva » 2014-03-24, 17:42

Gratulacje :) <brawo>
Avatar użytkownika
salva
 
Posty: 243
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-09-26, 21:36
Lokalizacja: Warszawa (Żoliborz/Bielany)
psy: Entlebucher Salva "Szwajcar"

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Miro » 2014-03-24, 19:37

kubek Gratulacje <brawo> . Nas czeka jutro chwila prawdy o 10,30. Trzymajcie kciuki :)
Avatar użytkownika
Miro
 
Posty: 79
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-05, 18:22
psy: CHIPP ( vel AJAKS QUERCUS NIGER)

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez kubek » 2014-03-24, 22:13

No to trzymam kciuki i mam nadzieję ,że po badaniu też będziecie tak szczęśliwi jak my. Na prawdę wielka ulga i radość jak słucha się samych komplementów na temat oczu swojego psa. Pan dr. stwierdził ,że takie idealne oczy świetnie nadają się na prezentacje studentom jako wzór. Do tego podawał jakieś fachowe informacje ,które oczywiście nic mi nie mówiły :roll:
Avatar użytkownika
kubek
 
Posty: 26
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-19, 22:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
psy: Entlebucher Karmel

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez salva » 2014-03-24, 23:03

Trzymamy już od piątku :) Powodzenia!
Avatar użytkownika
salva
 
Posty: 243
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-09-26, 21:36
Lokalizacja: Warszawa (Żoliborz/Bielany)
psy: Entlebucher Salva "Szwajcar"

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Miro » 2014-03-25, 18:42

Jesteśmy szczęśliwi ;) wszsytko w jak najlepszym porządku. Polecamy przychodnię RETINA w Krakowie.
Badaniem na gonio ukończyliśmy komplet badań i od dzisaj możemy się wpisać na listę " bardzo zdrowych" reproduktorów. :radocha2: :radocha2: :radocha2:
Avatar użytkownika
Miro
 
Posty: 79
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-05, 18:22
psy: CHIPP ( vel AJAKS QUERCUS NIGER)

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez salva » 2014-03-25, 19:56

Gratulacje <hura> Wielu ślicznych i zdrowych entlątek życzymy <okok>
Avatar użytkownika
salva
 
Posty: 243
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-09-26, 21:36
Lokalizacja: Warszawa (Żoliborz/Bielany)
psy: Entlebucher Salva "Szwajcar"

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez kubek » 2014-03-25, 20:18

Super ! No to potomstwo po takim zdrowym tacie będzie rozchwytywane
Avatar użytkownika
kubek
 
Posty: 26
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2014-01-19, 22:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
psy: Entlebucher Karmel

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Grrr » 2014-04-02, 10:34

Miro, gratulacje :-)
Avatar użytkownika
Grrr
 
Posty: 285
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2013-02-17, 10:18
Lokalizacja: The Court Of The Crimson King
psy: Entlebucher Winter
Hodowla: z hodowli Szwajcar

Re: Goniodysplazja i jaskra u entlebucherów - ważne!

Postprzez Miro » 2014-04-05, 19:39

dzięki za gratulacje w imieniu własnym i Chippa <pies>
Avatar użytkownika
Miro
 
Posty: 79
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-05-05, 18:22
psy: CHIPP ( vel AJAKS QUERCUS NIGER)

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Appenzeller i Entlebucher

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości