Szwajcary a skręt żołądka

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Szwajcary a skręt żołądka

Postprzez saba&mlis » 2013-03-03, 12:34

Anirysova napisał(a):Nasz weterynarz twierdzi, że jesli nie przyszyje się żołądka za pierwszym razem, to zawsze wystąpi drugi raz i wtedy może skończyć się tragicznie :-/
Czytałam też artykuł, gdzie pisało, że psom pracującym (ratowniczym) przyszywa się żołądki profilaktycznie (nie w Polsce).

No właśnie, niestety sporo wetów nie informuje właścicieli że skręt najczęściej się powtarza, właściciel cieszy się że obeszło się beż operacji, a za kilka dni czy tygodni skręt się powtarza. Decyzja o profilaktycznej operacji jest trudna i mało kto się na to decyduje(nie mówiąc już o sporych kosztach). Ja się cieszę że w wypadku Sabiny sondowanie się nie powiodła i nie obeszło się bez operacji, żołądek ma przyszyty a ja choć w tej sprawie nie muszę się martwić :-D
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Szwajcary a skręt żołądka

Postprzez anima » 2013-03-05, 22:19

sasula napisał(a):Skręt : zachowanie psa- nerwowość, lizanie podłogi , głośne oddychanie przez nos, próby " bekania ". Jak zauważycie takie zachowanie u psa to jedzcie do weterynarza a jak nie ma takiej możliwości to kładzcie psa na podłodze na boku i mocno masujcie


Obecnie Diego pozbył się podobnych problemów, ale swego czasu według Twojego opisu to powinienem albo zamieszkać u weta albo przynajmniej zatrudnić masażystkę dla psa :mrgreen:

Takie objawy o których piszesz to zgaga a nie skręt i w zależności od tego co pies je to zdarza się rzadziej bądź częściej. U nas zdarzało się częściej więc jak to się ładnie mówi "zbilansowaliśmy dietę" i problem zgagi zniknął.
Avatar użytkownika
anima
 
Posty: 192
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-02-12, 16:21
Lokalizacja: Bydgoszcz
psy: Diego From Nest of Stork DSPP (*)

Re: Szwajcary a skręt żołądka

Postprzez Barbapapa » 2013-03-06, 12:28

Opis dolegliwości pasuje do niemalże wszystkich szwajcarów. Dodatkowo względnie duża ilość Łysych pochłania ogromne ilości wody. Rozmawiałam na ten temat z różnymi lekarzami. Nikt nie jest w stanie jednoznacznie zdiagnozować problemu, ani ocenić stanu zagrożenia. Dodam że dotyczy to Łysych karmionych bobkami, karmą gotowaną, zalewajkami, BARF. Takie powtarzające się zachowania dotyczą z reguły psów do 2-2,5 roku życia; później albo nie występują, albo występują bardzo sporadycznie.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Szwajcary a skręt żołądka

Postprzez Benio » 2013-03-18, 00:41

Nasz jedenastoletni szwajcar niestety z podobnymi problemami zmaga się całe życie - lizanie, zmuszanie się do wymiotów, przelewanie i bulgotanie w żołądku itp. Często doraźnie pomaga wtedy po prostu espumisan. Przeszedł jeden skręt, próbowaliśmy po tym chyba już wszelkich diet, począwszy od suchej karmy, przez puszki weterynaryjne, gotowane domowe, barf, ciepłe/zimne i co tylko przychodziło nam lub wetom do głowy. Czasem się poprawiało, a potem z powrotem to samo. Największą zmianą była miska spowalniająca jedzenie, bo zawsze jadł łapczywie i łykał powietrze.
Zawsze nas zastanawiało na ile jego problem jest indywidualny, a na ile typowy dla rasy...
Nasz młodszy, dwuletni szwajcar na razie nie ma większych problemów poza jedzeniem z prędkością światła, co staramy się mu stale utrudniać, ale zadanie nie jest łatwe ;) niestety jest śmieciuchem i lubi jeść rzeczy niejadalne, typu piłki tenisowe czy skarpetki. Trochę już z tego wyrasta, ale jego kartoteka u weta jest całkiem pokaźna... Martwi mnie tylko, czy nie dorobi się w końcu jakichś problemów gastrycznych, bo w końcu nie ma żołądka z żelaza, ale to już inna historia...
Avatar użytkownika
Benio
 
Posty: 24
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-23, 21:00

Re: Szwajcary a skręt żołądka

Postprzez Barbapapa » 2013-03-18, 12:51

Nie wiem czy pomogę, ale w naszym przypadku od kiedy co 3-4 mieiące funduję porcję Biobacti mam, a raczej Łysy ma spokój.
Avatar użytkownika
Barbapapa
 
Posty: 3786
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-25, 11:32
Lokalizacja: Warszawa
psy: Wobler(DSPP,Dublin(7/11/14);Znak Zodiaku(*14/8/10)
Hodowla: Barbapapa-psy

Re: Szwajcary a skręt żołądka

Postprzez Benio » 2013-03-18, 23:15

To są jakieś probiotyki, tak? Chyba nam już kiedyś to któryś wet zalecał... Może spróbujemy znowu, zobaczymy, czy pomoże.
Dzięki za radę! :)
Avatar użytkownika
Benio
 
Posty: 24
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-10-23, 21:00

Re: Szwajcary a skręt żołądka

Postprzez NataliaK-G » 2013-03-25, 14:19

Bono miewa podobne objawy. I mam już na to sprawdzony sposób. Po pierwsze jak najszybciej podać Espumisan w kropelkach, a później wychodzę z nim na trawkę. Pasie się jakiś czas i po kłopocie. Po obserwacjach poczynionych na moim psie, wydaje mi się że ten problem ma raczej podłoże psychiczne. Bono miewał takie napady po stresujących przeżyciach np. pierwsze samotne zostawanie w domu na czas mojej pracy, pobieranie krwi u weta itp. Na szczęście od kilku miesięcy nie mieliśmy takich ataków, choć już tej zimy odkopywałam śnieg w poszukiwaniu trawy ;-)
Avatar użytkownika
NataliaK-G
 
Posty: 365
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2012-04-11, 09:16
psy: Bono Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Lubuski Opiekun

Poprzednia strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości