Studia,wydatki

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Studia,wydatki

Postprzez Birma » 2011-07-22, 09:22

Witam!
Bardzo,ale to bardzo długo myślę o kupnie psa DSPP.Niestety narazie tutaj nie mogę go mieć dopiero gdy przeprowadzę się na studia.
Ile wynoszą miesięczne wydatki na psa?Łącznie z karmieniem oraz pielęgnacją,weterynarją(odrobaczenie itp)
Czy sądzicie,że studia to dobra pora na kupno psa?
Bardzo mi zależy na tym,aby kupić psa,ale nie wiem też czy bym się wyrobiła z pieniędzmi i co gorsza czy bym otrzymała zgodę od człowieka wynajmującego pokój czy mieszkanie.
Co o tym sądzicie?
Avatar użytkownika
Birma
 
Posty: 2
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-07-21, 22:50

Re: Studia,wydatki

Postprzez saba&mlis » 2011-07-22, 09:45

Warto poczytac
viewtopic.php?f=9&t=7076&hilit=koszt
a to cytat z mojej wypowiedzi w jeszcze innym watku:
saba&mlis napisał(a):....moze nie bedzie go stac na ewentualne pozniejsze leczenie ... Jak wiemy im wiekszy pies tym wiecej kosztuje weterynarz (wieksze dawki lekow, wiecej krwi do transfuzji itd).
Przykladowo, leczenie bebesziozy z kroplowkami ok 1000zl, operacja (bez pozniejszego leczenia i pobytu w szpitalu) ok 1000 zl, transfuzja ok 1000zl. itd
(mnie dwa takie wydatki trafily sie w ciagu jednego roku).
Inna sprawa jest, czy znajdziesz czas, studia to okres nauki, zajec w roznych godzinach, ale tez zabawy, a pies czeka, to czas bardzo nieustabilizowany zwlaszcza jak sie nie ma mieszkania i stalej pracy.
Zbyt wiele widzialam psow ktore jako dorosle zmienialy wlacicieli, bo nie bylo ich stac na utrzymanie, ze generalnie odradzam jesli nie ma sie pewnej sytuacji zyciowej i materialnej.
Moze poczekaj, za kilka lat i ty i pies bardziej bedziecie do siebie pasowac :-D
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Studia,wydatki

Postprzez kerovynn » 2011-07-22, 09:46

Zacznij od dogadania się z właścicielem pokoju lub mieszkania. Same studia? Zalezy czy w nagłych wypadkach miałabyś kogoś do pomocy, np jakby Ci pies zachorował w czasie sesji i trzeba by było kilka dni z nim spędzić.
Wydatki obecnie na miesiąc na moją Esię wyglądają tak
ok 120 zł karma - nie kupuję droższych bo nie widze w tym sensu.
ok 20 zł preparat na kleszcze - kupuję razem z karmą w sklepach internetowych, wychodzi taniej - zakrapiam od kwietnia do września,
1x na rok kompleksowe szczepienie-75 zł
Najdroższy jest pierwszy rok z psem - nasza wyprawka:
legowisko za 70 zł (mamy takie, 110x130 - cały czas w jednym kawałku po roku użytkowania)
szelki 28 zł
smycz 18
zabawki: pluszaki z lumpeksu 2-5 zł sztuka
zabawki z lateksu w zębach Esi wytrzymują kilka godzin -poza jedną piszczącą pilką (2 lata), więc nie warto wydawać kasy.
Preparat na stawy - ok 150 zł najpopularniejszy arthroflex 500 ml, dawkowany profilaktycznie wystarcza na ok 200 dni
do roku była na Royalu - 180 zł/miesiac
Gryzaki - zwłaszcza w okresie ząbkowania
u nas kości cielęce - płaciłam po 2 zł za sztukę w normalnym sklepie, ale pewnie dałoby się taniej
i kości z prasowanych jelit - kupowałam największa za 14 zl i mała ciećkała przez 3 tygodnie
Ja kupiłam Esie jak miała 3,5 mies i była już po wszystkich szczepieniach więc nie wiem jak wyglądają te koszty.


Do tego trzeba mieć zawsze odłożoną jakąs kwotę na wypadek niespodziewanej choroby.
My mamy fajnego weta, który za same konsultacje nic nie bierze, płacimy dopiero jak przy psie jest coś robione.
Nie było problemu z zostawianiem psa samego w domu. Najpierw przez 3 mies jeździła z nami do pracy, żeby sie oswoić z nowymi miejscami, z nami, socjalizować. A potem juz zostawała w domu. Żadnych szkód - kable, piloty, kapcie..... nic nie niszczyła. Rano szłyśmy na spacer na miare jej mozliwości, potem jedzenie i spanie na naszym łóżku aż do czasu naszego powrotu z pracy czyli jakieś 9 godzin. W sytuacjach awaryjnych jest sama w domu do 15 godzin - i ani kropli siusiu czy jakiejkolwiek innej szkody :-D
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Studia,wydatki

Postprzez qbav » 2011-07-22, 09:48

Co do wydatków miesięcznych to: wydatki żywieniowe 200-300 zl/mc (worek karmy np royal, ok 180 zl, ale może nie starczyć na miesiąc, plus wszelkie dodatki żywieniowe na stawy etc, plus co jakiś czas trochę wołowinki ;)

zdrowotne: zakroplenie przeciw pchłom.kleszczom zależnie od rozwiązania i wagi zwierzęcia max 60zl/mc

dla szczeniaka dochodzą wszelakie zabawki, gryzaki, posłanie itd itd chyba ze chcesz mieć zrujnowane mieszkanie

w wieku młodzieńczym dochodzą jeszcze rożne obowiązkowe szczepienia, co podnosi koszty utrzymania. u dorosłego psa, w zasadzie wścieklizna i odrobaczanie. Musisz się liczyć także z ciąglymi nieplanowymi wydatkami na weta. Rożne drobne schorzenia jak zapalenia spokojowek, zatrucia, kontuzje, anginy itd. Mimo iz moje psy uważam za ogolnie zdrowe to u weta bywam średnio raz na 2 mce z roznymi pierdołkami.

Jeśli pies poważnie sie rozchoruje to już wydatki w setki złotych a nawet i tysiące.

Co do studiów to z tego co wiem na pewno z psem nie przyjmą cie do żadnego akademika. Wynająć pokój tez będzie ci bardzo trudno bo nikt nie weźmie sobie do mieszkanie olbrzymiego psa, który będzie się plątał po mieszkaniu pod twoja nieobecność. Jedyne rozwiązanie to samodzielne wynajmowane mieszkanie, ale wynajmujący tez często zastrzegają ze nie życzą sobie zwierząt.

Piszesz ze teraz nie możesz mieć psa dopiero jak wyjedziesz na studia, a co się stanie z psem jeśli wrócisz ze studiów, jeśli pies nie jest mile widziany w twoim domu rodzinnym ?

Wydaje mi się ze dspp jest na tyle dużym i wymagającym psem, ze nie jest to dobre rozwiązanie jako maskotka na studia. Na twoim miejscu bym poważnie przemyślał typowego kanapowca, którego koszty utrzymania sa dużo mniejsze jak i sa mniej kłopotliwe choćby ze względu na swoje wielkość. Jak i myśle bardziej akceptowalne przez ewentualnych współlokatrów
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Studia,wydatki

Postprzez nika » 2011-07-22, 09:59

Szczerze odradzam.

Ja na studiach zostałam uszczęśliwiona dużym psem. Wprawdzie mieszkałam we własnym mieszkaniu, ale moje życie studenckie było znacznie ograniczone, z powodu obowiązków związanych z psem. Musiałam organizować dla niego opiekę. To nie jest odpowiedni czas na posiadanie psiego przyjaciela.
Avatar użytkownika
nika
 
Posty: 1305
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-06, 22:15
Lokalizacja: Bydgoszcz/las koło Białego Boru
psy: Katia (BPP), Lena (BPP), Pluto (mix), Hela (mix)

Re: Studia,wydatki

Postprzez Majszczur » 2011-07-22, 10:10

Weź pod uwagę, że biorąc psa w gorącym studenckim okresie ograniczasz bardzo swoją wolność i możliwości, vide spotkania towarzyskie (nie wszędzie zabierzesz psa), praktyki wyjazdowe, ect. Kto wówczas przejmie opiekę nad psem? W szczególności w awaryjnych nagłych przypadkach...
Mnie na studiach znajomi uszczęśliwili kotem (nie konsultowany prezent imieninowy). Wprawdzie mieszkał ze mną w akademiku dwa lata (kuwetkowy, niewychodzący więc kwestia wyprowadzania odpadła) ale jak po trzecim roku miałam wyjechać na praktyki do Niemiec musiał zostać z moją rodziną na pół roku. Do dzisiaj serce mnie boli.
Avatar użytkownika
Majszczur
 
Posty: 4678
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-16, 19:00
Lokalizacja: Warszawa
psy: BPP: BERTA (*)... GRANDA (Princess Lovely Lady)

Re: Studia,wydatki

Postprzez Gosia1812 » 2011-07-22, 10:39

Musisz to dobrze przemyśleć, ale ja bym się nie zdecydowała. Koszty w moim przypadku tak jak określono wyżej do 300 zł/ m-c lekko licząc. Kajka jest na RC Gigant - worek 15 kg ok. 180zł. Niby wszystko w niej jest ale na stawy trzeba podać np. Altroflex - ok 100zł/ 250ml. Dodatkowo szczepienia, odrobaczania, zabezpieczenie od kleszczy, preparaty do higieny uszu, itp. Podobnie jak Kuba (qbav) 1-2 w miesiacu jesteśmy u weta. Za konsultacje nic nie płacimy. Mam też komfort, że gdyby cos się działo w każdej chwili "zostawiam" dom, biorę psa i jedziemy, bo jest mąż i starsze dzieci które się zajmą całą resztą.
I niby DSPP nie jest psem zbyt wymagającym intensywnego ruchu, ale jednak codziennie trzeba mu ten ruch zapewnić. I nie ma wtedy była imrezy - śpimy do południa. Mamy psa, mamy obowiązki. Biorąc psa bierzemy za niego odpowiedzialność.
Dodatkowo, szczególnie szczeniak i młody pies potrzebuje wiekszego zainteresowania sobą: nauka czystości, nauka podstawowych koment, zabawa, itp. Nie można zostawiać początkowo psa samemu sobie na zbyt długo, ponieważ znudzony pies może niszczyć.

Życzę trafnych decyzji.
Gosia z Kajką
Avatar użytkownika
Gosia1812
 
Posty: 890
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-05-12, 10:32
Lokalizacja: Puławy
psy: DSPP Kajka
Hodowla: Z Chełmskiego Grodu

Re: Studia,wydatki

Postprzez Tequila85 » 2011-07-22, 20:50

Cy przy Royalu dodawanie artroflexu to nie przesada?Czy polecal Ci wet takie zestawienie bo dla mnie osobiscie to przesada przeciez chondroityne masz w Royalu glukoaminę zreszta tez ale wiem ze z ta druga to nie do konca jest pewny wplyw na stawy... Czasem mozna przedobrzyc.

Co do trybu zycia... sama niedawno konczylam studia i wiem jak to jest. Obecnie mam prace ktora wymaga sporo czasu po godzinach i nie wyobrazam sobie zebym sama sobie poradzila z Bentleyem. Wychowanie psa to masa masa pracy i czasu. Na sapcery trzeba liczyc ok 2-3 h dziennie plus to co w domu. Ale wszystko zalezy od tego jak to sobie ulozysz i co bedzie najwazniejsze dla Ciebie nie kazdy sudent tylko imprezuje i zyje piwem tak czy siak decyzja o posiadaniu psa jest bardzo powazna i silnie wplywa na prowadzony tryb zycia.
Avatar użytkownika
Tequila85
 
Posty: 45
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-06-08, 20:54
psy: West Bentley Caveat Actor

Re: Studia,wydatki

Postprzez Szilkowa » 2011-07-22, 21:16

Ja mam 16 lat ale wiem że jednego psa na studia na pewno wezmę ( ba planuję drugiego bordera na którymś roku <rotfl> ) bo to jest mój pies i nie wyobrażam sobie zostawiać Tii z rodzicami. Mam sporo znajomych psiarzy którzy studiują i mają psy ( jedna wybiera miasto pod klub agility i nie przeczę - ja też zamierzam tak zrobić ;-) )
Zacytuję wypowiedź mojej znajomej

Fajne praktyki nad morzem, w gorach (na wielu kierunkach mozna sobie fajne załatwic) ? NIE, bo z psem jest problem z zakwaterowaniem ;)
Fajny wyjazd za granice gdzie spisz u jakiejs rodziny - niezbyt, bo masz psa.
Mieszkanie w akademiku gdzie jest najtaniej - nie, bo nie mozna z psem.
Impreza tuz po wieczornych zajeciach - nie, bo trzeba wrocic do psa :D
Spanie poza domem? Nie bo trzeba wyprowadzic psa :D
Koncert w weekend? Nie bo jedziemy na zawody :D

I tak dalej ;) Ale mi to odpowiada :D


I mi również :-D
Avatar użytkownika
Szilkowa
 
Posty: 3098
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2007-04-08, 11:52
Lokalizacja: okolice Gorzowa
psy: Szila-bpp Tia-bc

Re: Studia,wydatki

Postprzez Gosia1812 » 2011-07-25, 11:06

Zdecydowanie tak preparat na stawy polecił mi wet wiedząc, że Kajka jest na Royalu. Ona nie dostaje tylko i wyłącznie suchej karmy, czasami dostanie posiłek gotowany. Wet zaproponował mi do wyboru Altroflex lub Caniviton forte. Ponieważ zanim wzięłam Kajkę do siebie, a nawet wcześniej gdy szukałam szczonka pytałam w wielu Hodowlach i wszyscy zgodnie polecali przez karmieniu Royalem jeden z tych dwóch właśnie preparatów.

Pozdrawiam Gosia z Kajką
Avatar użytkownika
Gosia1812
 
Posty: 890
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-05-12, 10:32
Lokalizacja: Puławy
psy: DSPP Kajka
Hodowla: Z Chełmskiego Grodu


Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron