Porady w chowie Szwajcara.

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez Szwajc » 2011-01-18, 00:52

Witam!
Jestem nowym użytkownikiem owego forum:) Planuję kupić Szwajcara oczywiście rodowodowego, z racji takiej iż mój dom przyciąga wzrok nieproszonych gości. Chcę wykorzystać go jako pies stróżujący, odstraszający wielkością, nie chce z niego zrobić zabijaki. Oczywiście będzie na wolnym wybiegu, będzie wyprowadzany, szkolony. Będę z nim biegał i od czasu do czasu zaproszę go do domu :) Teraz proszę o porady, cenne wskazówki związane z hodowaniem takiego psa, gdyż jak tylko go ujrzeliśmy z rodziną - zakochaliśmy się w tej rasie. Jeszcze tak się udało, że 4km ode mnie jest myślę, że znana hodowla "Porażynianka" ze znanymi reproduktorami i sukami hodowlanymi :) Czekam na te bardziej i mniej ważne wskazówki! :)
Szwajc
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-01-18, 00:42

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez saba&mlis » 2011-01-18, 09:57

Witam!
Czeka cie dluga lektura, odpowiedzi znajdziesz w wielu watkach, ale moze zacznij od dzialu
szkolenie i wychowanie.
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez qbav » 2011-01-18, 10:27

1. nie wiem czy duzy szwajcar to dobry wybor jesli chodzi o psa biegajacego. Bardziej nadaje sie on na dlugie spacery, niz biegania

2. Poniewaz dspp wykazuje bardzo duza wiez z czlowiekiem i potrzebe jego bliskosci (nie jest to typ indywidualisty) to miej na uwadze ze "od czasu do czasu zaproszę go do domu" moze szybko przerodzic sie w "od czasu do czasu wyprosze go z domu" :mrgreen:

3. No i w koncu pies strozujacy. dspp w tej roli sprawdzi sie dobrze jesli akurat nie wypadnie mu drzemka :mrgreen:
Swoja wielkoscia i niskim donosnym szczekaniem odstraszy nieproszonych gosci, ale jesli ktos odwazy sie juz wejsc na posesje to moze sie okazac ze znajdzie w dspp przyjaciela :mrgreen:

a na poważnie to zapraszam do lektury forum, znajdziesz tu mnóstwo informacji
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez kerovynn » 2011-01-18, 10:34

Ja sie pod tym podpisuję - dokładnie jakbym o mojej Eśce (DSPP) czytała :-D :-D :-D :-D
Dodam, ze DSPP sa tak przylepne, kochane, nastawione na bliskość z człowiekiem, że nie dasz rady wytrzymać w domu bez niego :lol: :lol: :lol: :lol:
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez HaniaHa » 2011-01-18, 11:16

Ja sobie nie wyobrażam DSPP trzymać na dworze! To jest przecież Szwajcarski Pies Kanapowy! :lol: Decydując się na tę rasę trzeba to wziąć pod uwagę że to pies typowo domowy, tak uważam!!! Może nie ma tak dużego doświadczania, Nasz Kanapowiec jest z Nami od końca maja, ale widzę że chce być wszędzie! Jak pada deszcz i jest szaruga to chce siedzieć tylko w domu a na dwór wychodzi w trybie ekspresowym załatwić swoje potrzeby i migiem do domku!!! :-D
Avatar użytkownika
HaniaHa
 
Posty: 990
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-09, 09:44
Lokalizacja: Górny Śląsk
psy: DSPP - Grand Dager Żorska Prima FCI

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez Bożena od Pretora » 2011-01-18, 12:01

Taka jest prawda - duże szwajcary to duże przytulańce kanapowe. Mam Pretora już prawie siedem lat i najszczęśliwszy czuje się przy mnie , rozlożony na kanapie i głaksany, drapany i przytulany :lol: Co do warunków pogodowych to faktycznie jak pada deszcz to Pretor także w tempie ekspresowym załatwia potrzeby i patrzy na nas z nadzieją że ten spacer musi juz się skończyć :lol:
Jako pies stróżujący chyba nie będzie szczęśliwy. Myślę że musicie pomyśleć o jakimś typowym psie strażniku- nie wiem jakie rasy się do tego nadają ale chyba szwajcary raczej nie.
Avatar użytkownika
Bożena od Pretora
 
Posty: 760
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 18:20
Lokalizacja: Gdańsk
psy: Pretor[*] Ramzes

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez BASTARD » 2011-01-18, 13:23

Szwajc napisał(a):Chcę wykorzystać go jako pies stróżujący, odstraszający wielkością, nie chce z niego zrobić zabijaki.

Szwajcar jak najbardziej nadaje się so stróżowania, tylko musi mieć stado do pilnowania, a skoro jego stado będzie w domu to Duży też tam będzie ;-) ;-) no chyba że, tak jak napisał Qbav - jednak drzemka ... :-D :-D :-D
Nie twierdze że to złe gdy pies jest na dworze, tylko że musisz się z tym liczyć że może mu być tam źle, to bardzo towarzyska rasa, lubi gdy się na niego zwraca uwagę, bałabym się że pozostawienie samego na dworze, na wiele godzin może odbić się negatywnie na jego charakterze i zamiast spokojnego wyważonego bydlątka wyrośnie agresywne i niestabilne emocjonalnie bydle, chociaż wcale tak być nie musi. U nas, tam gdzie mieszkamy, są takie nudy że Baster może z 10minut wytrzymuje na dworze. Nikt nie chodzi, ni ludź ni zwierz, zero aut, lepiej w domu tam chociaż też nuda to przynajmniej od czasu do czasu coś do żarcia na podłoge spadnie ;-) :mrgreen:

Biegania sobie nie wyobrażam, nasz jak mu się nudzi zbyt szybki spacer, gdzie mało wąchania i atrakcji tylko szybki marsz to poprostu się uwali i będzie leżał na znak protestu ;-) A tak poważnie, to w "młodości" wręcz nie mozna go fizycznie przeciążać, raczej spokojne, średniej długości spacery. Dodatkowo żadne bieganie po schodach góra dół, ciągnięcie sanek itp. To duża rasa i musisz uważac.

Hodowla Porażynianka jest na forum więc może sami poradzą Ci jak to jest z tymi szwajcarami.

Szwajcary są tak piękne że można zakochać się w nich od pierwszego wejrzenia, ale ich charakter po porostu powala z nóg. Są oddane i cudowne, śmiesznie delikatne przy swojej masie. To na prawdę niesamowita rasa.

Życzę powodzenia w podjęciu słusznej decyzji :-)))))
Avatar użytkownika
BASTARD
 
Posty: 601
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 13:44
Lokalizacja: Mikołów
psy: DSPP Baster

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez Szwajc » 2011-01-18, 13:58

Źle mnie zrozumieliście. Chodzi mi o to, że nie będzie przypięty do łańcucha, a będzie mógł na wolności biegać, chodzić tam gdzie tylko będzie chciał :) Czyli jednym słowem odradzacie go jako mieszkaniec ogrodu? :( To teraz jestem zdezorientowany i już nie wiem jakiego psa wybrać do pilnowania, bo na psa z krótką sierścią nie mogę patrzeć jak zimą siedzi poza domem(cane corso, bullmastiff). Ten wydaje się idealny do tego.
Szwajc
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-01-18, 00:42

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez Wydra » 2011-01-18, 14:29

Kiedyś do pilnowania obejścia miałam Owczarka Podhalańskiego,sprawdził się znakomicie.Może być jeszcze Kaukaz idealny pies do pilnowania.
Wydra
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez nika » 2011-01-18, 14:31

Szwajcar też jest Łysy :mrgreen: :lol:
Podhalan to dobry stróż ;-)
Avatar użytkownika
nika
 
Posty: 1305
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-05-06, 22:15
Lokalizacja: Bydgoszcz/las koło Białego Boru
psy: Katia (BPP), Lena (BPP), Pluto (mix), Hela (mix)

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez allam » 2011-01-18, 14:34

A może zapytać hodowców, bo znowu się zacznie :-(
allam
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez qbav » 2011-01-18, 14:37

co rozumiesz przez pilnowanie, co taki pies miałby robic ? ujadac przy plocie jak tylko ktos sie pojawi ? to na pewno nie ta rasa, szwajcary nie jazgocza bez potrzeby. Wydaje mi sie ze na Twoje potrzeby poszuklabym jakiegos owczarka np niemieckiego. Posluszny, szybko sie uczy, strozujacy i na pewno szybciej z nim pobiegasz niz ze szwajcarem
Avatar użytkownika
qbav
 
Posty: 1526
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-02-05, 12:54
psy: Kuba + Betel & Birma

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez Szwajc » 2011-01-18, 14:55

Bardziej chodzi mi o odstraszanie samą wielkością. No i oczywiście od czasu do czasu zaszczeka na pewno :) Co do biegania, przeboleje jakoś to, że nie będę mógł z nim biegać, bo to nie jest priorytet,a w domu mam już Beagla, który to po prostu uwielbia :) Co do tego, że jest łysy - na pewno jest bardziej włochaty niż Cane Corso czy Bullmastif i wytrzyma dużo więcej :)
Szwajc
 
Posty: 4
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-01-18, 00:42

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez saba&mlis » 2011-01-18, 15:19

Bardziej wlochaty to jest bernenczyk, ale charakter ten sam, chce byc zawsze tam gdzie ludzie, czyli wiekszosc czasu w domu (poza latem)
Avatar użytkownika
saba&mlis
Moderator Działu
 
Posty: 2939
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-08-15, 10:49
Lokalizacja: okolice W-wy
psy: Buba

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez kerovynn » 2011-01-18, 15:28

Szwajc napisał(a):Co do tego, że jest łysy - na pewno jest bardziej włochaty niż Cane Corso czy Bullmastif i wytrzyma dużo więcej :)

To prawda. Łyse, czyli DSPP mają podszerstek, co pozwala na przetrzymanie niskich temperatur. Ale... ponoć trafiają się osobniki bez podszerstka, no i nie wiem jaki jest limit niskich temperatur dla łysych :roll: trafiają się noce do -28 st.
Może hovawart bardziej by na stróża pasował?
edytowane:

Wygląd DSPP może odstraszać - mimo, ze Eśka łagodność ma na pysku wymalowaną, to jednak inkasenci od prądu czy gazu wchodzą do nas na miękkich kolanach ;-) . Ale są i tacy co po pierwszym kontakcie z Esią wchodzą do nas jak do siebie :-D
Avatar użytkownika
kerovynn
 
Posty: 5300
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-03-06, 13:09
Lokalizacja: Poznań
psy: DSPP Ester Czandoria Ogar Pl Nokturn Olfactus

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez HaniaHa » 2011-01-18, 16:07

Nam też zależało by pies odstraszał swoją posturą, jak ludzie pytają czy gryzie to odpowiadamy że połyka w całości :lol: Dużo osób boi się wejść nawet do przedpokoju jak słyszy Dagerka chcącego się tylko przywitać.
Ale trzeba dbać o reputację by jednak nie pakował się na posesję każdy kto ma ochotę (mimo że pies to domownik), niech każdy wie że taka Bestia w każdej chwili może wyskoczyć zza rogu :-D
Avatar użytkownika
HaniaHa
 
Posty: 990
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-09, 09:44
Lokalizacja: Górny Śląsk
psy: DSPP - Grand Dager Żorska Prima FCI

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez BASTARD » 2011-01-18, 16:41

Też czytałam że podhalany to typy samotników i do tego świetni stróże!
Osobiście uważam że mamy takiego psa jak sobie wychowiemy, ja chciałam miec misia pysia więc wziełam go do domu pod kołderkę. Może ten pies przy poświęconej odpowiedniej ilości czasu i uwagi wcale nie musi byc taki nieszczęśliy na tym podwórku. Do tego pewnie kumpel beagiel za dnia będzie dotrzymyał mu towarzystwa ;-)
Avatar użytkownika
BASTARD
 
Posty: 601
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 13:44
Lokalizacja: Mikołów
psy: DSPP Baster

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez BASTARD » 2011-01-18, 16:42

a jeszcze z drugiej strony myślę że jak będziecie go mieli w domu jako szczonka to już go na dwór nie wypuścicie :)
Avatar użytkownika
BASTARD
 
Posty: 601
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-02-09, 13:44
Lokalizacja: Mikołów
psy: DSPP Baster

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez Barbel » 2011-01-18, 16:49

Miałam podhalana przez 9 lat, podhalany towarzyszyły również mojemu wczesnemu dzieciństwu. Ben był początkowo w domu (znaczy sie nocował a i szwedał sie miedzy pokojami), potem, pod naciskiem różnych "madrych" ciotek pt. niemowlę i pies :shock: - na ogrodzie. Powiem tak - żałuję ogrodowej decyzji. Nie ma to jak bycie z psem ot tak - jak życie sie toczy...
co do charakteru - na pewno twardsza sztuka niż nasze pieszczochy, ale skłonność do zwiedzania okolicy na własną łapę.. :roll: :roll: . No i obce dzieciaki tak beztrosko i z jazgotem nie mogły sobie niespodziewanie przebiec obok klatki, bez reakcji ze strony psa. poza tym - misiuś. Spanie na sniegu przy -10 standard.
Avatar użytkownika
Barbel
Moderator
 
Posty: 5195
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:31
Lokalizacja: Śląsk
psy: Barnaba (*),

Re: Porady w chowie Szwajcara.

Postprzez HaniaHa » 2011-01-18, 17:04

Bastard ma rację! Jak już się odbierze takiego małego szczonka (patrz zdjęcia poniżej :-P ) od Hodowcy to ciężko będzie go zostawić samiutkiego na dworze.... :-D


obrazek
Obrazek został zmniejszony.


obrazek
Obrazek został zmniejszony.

obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Avatar użytkownika
HaniaHa
 
Posty: 990
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-10-09, 09:44
Lokalizacja: Górny Śląsk
psy: DSPP - Grand Dager Żorska Prima FCI

Następna strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości