Szwajcar w roli przewodnika

Wszystko na temat hodowli Dużych Szwajcarów, a także dyskusje na temat rasy.

Moderator: annasm

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez AniaRe » 2010-01-23, 20:04

Popieram Maćka-zdecyduj się, co i jak chcesz robić. Wybierz metodę i do tego szkoleniowca i literaturę.
Jesli zamierzasz szkolis tzw. "tradycyjnie" to faktyczniepoczekaj trochę,aż psychika szczeniaka sie utrwali. Ale pozytywnie można/należy zaczynać od małego-on to tak samo "rozumie" jak dorosły pies. I popieram Macka, zę jesli chcesz psa pracującego, to powinnaś szkolic pozytywnie, budować więź i uczyć tropienia, budowac motywację i własna atrakcyjność dla psa.
I przeczytaj ksiązki, które Ci polecił.

I jeśli szkolisz małego pieska-to od razu wymagaj żeby zrobił dobrze -nawet, jeśli zrobi to 2-3 razy , zamiast 8.
Jak raz nauczysz na "siad,siad, siad" to potem będzie baaardzo trudno oduczyć i nauczyć wykonuwania na "siad".
A podstawą pracy każdego psa pracującego jest dobre wyszkolenie podstawowe.
Avatar użytkownika
AniaRe
 
Posty: 1145
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2006-09-24, 17:49
Lokalizacja: Łubno k.Żyrardowa

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez hania » 2010-01-23, 20:26

Chciałam tylko pomóc.

A wujka spytaj się, czy zna wyniki badań nad uczeniem się psów, które wykazały, że szczeniak od 47 dnia życia uczy się tak samo jak dorosły pies - ogranicza go tylko rozwój fizyczny (nie podniesie np kilogramowego koziołka) i to, że się szybciej męczy. A nie to, że nie są w stanie czegoś zrozumieć.

Interesuję się szkoleniem psów asystujących - w wielu fundacjach standardem jest, żeby szczeniak w wieku pół roku miał opanowany cały program posłuszeństwa wymagany do przejścia do następnego etapu - szkolenia specjalistycznego. I były w stanie to zrobić bez ciągłego nagradzania - bo nawet szkoląc na smaczki smaczki w pewnym momencie się odstawia.

Razem z AniąRe jesteśmy odpowiedzialne się szkoleniem psów w fundacji zajmującej się dogoterapią. Większość psów przychodzi do nas w wieku szczenięcym i od razu zaczyna szkolenie - oczywiście dopasowane intensywnością do ich możliwości. . Myślę, że wiele osób zdziwiłoby się ile może umieć pies w wieku pół roku jeżeli właściciel ma odpowiednią motywację do szkolenia go.
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Madzia » 2010-01-23, 21:15

troszkę źle mnie zrozumieliście...
to nie jest szkolenie "twardą ręką" tylko na podstawie zabawy.
chodzi mi o to że szczeniak będzie wykonywać polecenia ale nie wiedział dlaczergo konkretnie to robi :)
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez hania » 2010-01-23, 22:32

Madzia_94
Proszę przeczytaj dokładnie to co napisałam o uczeniu się szczeniaków. Mogę Ci zagwarantować, że te szczeniaki wiedzą co robią.
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Madzia » 2010-01-23, 23:14

Dobrze. Nie chce wymiany zdań :) na razie tak będe uczyć stopniowo, by się nie zniechęcił.
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez brams » 2010-01-24, 18:13

Madzia.
zauważyłem, chyba nie tylko ja, że można Tobie mówić i dawać dobre rady, a Ty i tak upierasz się, że zrobisz tak a tak.
nasza wymiana zdań i dzielenie się wiedzą uważam za bezsensowne. I tak tego nie szanujesz... a szkoda.
na koniec - Twój tekst:
troszkę źle mnie zrozumieliście...
to nie jest szkolenie "twardą ręką" tylko na podstawie zabawy.

Książka Pana Brzezichy - strona 82. rozdział Bodźce bezwarunkowe. - przeczytaj o środkach przymusu.
Obejrzyj sposób wykonywania komend str 150 i 151 - ryc 25 i 26 - jak naciskając na kłąb psa, albo siadając na jego karku, wymusić bezwzględnie wykonanie podanej komendy.
Nie rozumiem, jak mówisz o zabawie, kiedy tam, szkolenie opiera się na egzekwowaniu komend....Wymuszanie siłowe troszkę podważają sens współpracy pies - przewodnik, a w przyszłości będziesz wyklinać durnego psa, który nawet na ratownika czy przewodnika się nie nadaje.
Nie wierzę to, że kupując psa za 2000 lub więcej, nie możesz poprosić Rodziców o maksymalnie 10 książek..
Według mnie, na własne życzenie psujesz sobie psa... no nic - może z kolejnym będziesz miała więcej szczęścia.
Powodzenia w szkoleniu.
maciej
Avatar użytkownika
brams
 
Posty: 481
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-03, 23:55
Lokalizacja: Krzeszyce /lubuskie/
psy: 4 szwajcary, czarny terier, wyżeł, azjatka
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Madzia » 2010-01-24, 19:18

No ja się wypytywałam o co chodzi na tych szkolaniach i tak mi powiedzieli...
zobaczymy czy wyjdzie mi ten pomysł...wiec na razie juz nie proszę o podpowiedzi..:) rzultaty wyjdą z czasem..
za około miesiąc pójdę po raz pierwszy na zajęcia i zobaczymy...a co do teo testu na psychikę wyszło mi ze
socjalizacja-uległy, zrównoważony
chęć toważyszenia-uległy, zrównoważony
dominacja przez przymus-tu jest różnie
dominacja społeczna-uległy, zrównoważony ale czsem daje łapę
dominacja przez podniesienie0przesadnie uległy


Nie że nie szanuje pana komentarzy, ale wykorzystam niektóre porady ;-) pewnie dużo mi pomogą.
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Busola » 2010-01-24, 21:59

Madzia_94 napisał(a): ...a co do teo testu na psychikę wyszło mi ze
socjalizacja-uległy, zrównoważony
chęć toważyszenia-uległy, zrównoważony
dominacja przez przymus-tu jest różnie
dominacja społeczna-uległy, zrównoważony ale czsem daje łapę
dominacja przez podniesienie0przesadnie uległy.


ale czy to nie są testy dla szczeniąt? Takie testy przeprowadza sie u szczeniaków 7 tygodniowych - ani wczesniej ani potem
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Madzia » 2010-01-25, 19:33

Tak są to testy dla szczeniaków. Mój ma 17 tygodni czyli 3,5 miesiąca. Czym te się różnią dla troche starszych szczeniaków?
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Busola » 2010-01-25, 21:06

Madzia_94 napisał(a):Tak są to testy dla szczeniaków. Mój ma 17 tygodni czyli 3,5 miesiąca. Czym te się różnią dla troche starszych szczeniaków?


Takie testy przeprowadza sie u szczeniaków 7 tygodniowych - ani wczesniej ani potem


później nie są miarodajne :->
Busola
 
Ostrzeżeń: 0

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Madzia » 2010-01-25, 21:48

a może są jakieś inne testy kiedy pies jest starszy.?
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez brams » 2010-01-27, 09:48

Magda,

poczytaj książki Corena, jakiś czas temu Galaktyka wydała kolejną jego pozycję "Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób? Przewodnik po osobowościach psa". Opisuje w nim przykładowe testy dla psów.
W Twoim jednak przypadku nieważne są w tej w tej chwili testy tylko prawidłowe wychowanie i prowadzenie psa. W tej chwili zmiany w Twoim psie zachodzą bardzo szybko. Ważna jest socjalizacja i żeby miał pozytywne doświadczenia z ludźmi i psami.
Jeżeli w młodym wieku nie położysz nacisk na szkolenie i wychowanie, nie nawiążesz kontaktu z psem opartym na zaufaniu, to żadne testy nie "zrobią" z Twojego psa przewodnika ani ratownika.
maciej
Avatar użytkownika
brams
 
Posty: 481
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2008-05-03, 23:55
Lokalizacja: Krzeszyce /lubuskie/
psy: 4 szwajcary, czarny terier, wyżeł, azjatka
Hodowla: Lubuski Opiekun

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez hania » 2010-01-27, 10:22

brams napisał(a):W Twoim jednak przypadku nieważne są w tej w tej chwili testy tylko prawidłowe wychowanie i prowadzenie psa. W tej chwili zmiany w Twoim psie zachodzą bardzo szybko. Ważna jest socjalizacja i żeby miał pozytywne doświadczenia z ludźmi i psami.
Jeżeli w młodym wieku nie położysz nacisk na szkolenie i wychowanie, nie nawiążesz kontaktu z psem opartym na zaufaniu, to żadne testy nie "zrobią" z Twojego psa przewodnika ani ratownika.
maciej


Amen
hania
 
Posty: 670
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-16, 08:37
psy: Gawra, Irga, Kontra, Szyszka, Zoja [*]

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Madzia » 2010-03-15, 21:00

Wracam z powrotem do wątku bo zaczeliśmy dziś tresurkę ;))
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez pawel » 2011-06-07, 14:25

Witaj Madzia!
Jak skończyła się ta historia.
Avatar użytkownika
pawel
 
Posty: 13
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-05-24, 10:03
Lokalizacja: Siedlec k/Częstochowy
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Jurajskie Siedlisko

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Madzia » 2011-06-07, 14:59

Ostatnio rozawialismy z przewodnikami takich psiaków. Zachwalali temperament psa, jego psykikę, ale mieli jedno ALE - Nero zamiast chętnie sie bawić piłeczką siadł sobie koło przewodniczki i czekał na pieszczoty! cóż za pies... należy dodać że pies ratowniczy poszukuje osobe myśląc że tamta się z nim samym pobawi.
Nie wiem czy będzie z górki bo mój pies nie poleci szukać ludzi tylko będzie mnie pilnował - nie wiem co z tym zrobić
Avatar użytkownika
Madzia
 
Posty: 1376
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2009-12-31, 18:03
Lokalizacja: Prudnik
psy: Duży Pies Szwajcarski - Nero ; Ciapek (*)

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez pawel » 2011-06-08, 12:25

Pytam się o osiągnięcia bo od przedostatniego twojego postu miną ponad rok.
Ja swoje sunie sam szkoliłem i jestem zadowolony, gdyż zachowują się tak jak od nich oczekuję, m.in. bez pozwolenia nie wchodzą do domu, zostają na posesji same gdy wychodzę mimo otwartej furtki, nie żebrzą obok stołu mimo, że są przed posiłkiem, idą grzecznie do budy, zawsze przychodzą gdy wołam itd. Dziwią mnie opinie, że są ciężkie w szkoleniu chyba, że chodzi o specjalistyczne. Dlatego zainteresowło mnie Twoje szkolenie czy na tle innych ras wypadają inaczej czy wręcz gorzej.
pozdrawiam
Avatar użytkownika
pawel
 
Posty: 13
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2011-05-24, 10:03
Lokalizacja: Siedlec k/Częstochowy
psy: Duży Szwajcarski Pies Pasterski
Hodowla: Jurajskie Siedlisko

Re: Szwajcar w roli przewodnika

Postprzez Knusterbax » 2011-07-09, 18:21

To, że szwajcary nie nadają się do szkolenia z posłuszeństwa to jakiś groźny mit. Moja sunia dspp AISZA Złota Nimfa (imię domowe Basta) ma złoty medal z posłuszeństwa (egzamin PT). Zajęła na egzaminie pierwsze miejsce wygrywając z border colie i owczarkiem belgijskim, jeśli chodzi o owczarki niemieckie to nawet nie było porównania, to była dla niej żadna konkurencja. Startowałyśmy w takim egzaminie obie po raz pierwszy, ja nie zajmuję się zawodowo tresurą psów, a mimo to wygrałyśmy. Myślałam nawet o startach w zawodach, ale zabrakło czasu. Basta jest niezwykle posłuszna, bardzo szybko się uczy, nie ma z nią najmniejszych kłopotów wychowawczych, respektuje każdego członaka rodziny, polecenia wykonuje błyskawicznie, nie tylko szybko się uczy, ale też pamięta długo wyuczone komendy - można to zobaczyć na filmie na you tube:
http://www.youtube.com/user/szczeniakirasowe

Szwajcary są łatwe do szkolenia ponieważ są łase na pochwały, nie mówiąc już o smakołykach. Kluczem do szkolenia szwajcarów jest stosowanie metod pozytywnych (nagradzanie). Pies najpierw musi zrozumieć o co nam chodzi, żeby prawidłowo wykonać polecenie. Być może tradycyjne, siłowe metody szkolenia psa na przykład szarpanie kolczatką w przypadku szwajcarów zawodzą, bo szwajcar nie jest tchórzem i nie będzie ulegał przemocy, ale pozytywne metody sprawdzaja się naprawdę dobrze Wiecej można przeczytać na naszej stronie http://www.szczeniaki-rasowe.pl/
obrazek
Obrazek został zmniejszony.
Avatar użytkownika
Knusterbax
 
Posty: 5
Ostrzeżeń: 0
Dołączył(a): 2010-04-06, 21:40
psy: AISZA Złota Nimfa hodowla von Knusterbax

Poprzednia strona

Powrót do Duży Szwajcarski Pies Pasterski

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości